„Rettegésben tartanak minket” - Elon Musk e-mailt küldött minden kormányzati dolgozónak, aki nem válaszol hétfőig, kirúgják
Musk szombaton fokozta a szövetségi alkalmazottak körében kialakult bizonytalanságot és feszültséget, amikor elrendelte, hogy minden kormányzati dolgozó készítsen hétfő estig beszámolót arról, mit csinált a héten, és figyelmeztette őket: ha ezt nem teszik meg, azt felmondásnak tekintik.
Trump a Konzervatív Politikai Akció Konferencián (CPAC) mondott beszédet, ahol Musk egy láncfűrésszel állt színpadra, amit Javier Milei argentin elnöktől kapott ajándékba. A milliárdos azt próbálta érzékeltetni, hogy keményen nekiesik a bürokráciának.
Az X-en közzétett posztjában Musk úgy fogalmazott: „Azok a dolgozók, akik nem válaszolnak a nekik küldött e-mailre, elveszítik az állásukat." Nem sokkal a bejegyzés után a kormány alkalmazottai valóban üzenetet kaptak a Személyzeti Menedzsment Hivataltól „Mit csinált a múlt héten?” címmel. Igaz, ebben nem szerepelt, hogy a dolgozókat kirúgják, ha nem reagálnak.
Az üzenet egészen pontosan így kezdődött: „Kérjük, válaszoljon erre az e-mailre, és soroljon fel körülbelül öt eredményt, amelyet a héten elért. Tegye be a címzettek közé a felettesét is.” Az üzenetben arra kérték a dolgozókat, hogy hétfő éjfélig válaszoljanak, és ne osszanak meg bizalmas információkat.
A New York Times által megszerzett példányok szerint az e-mailt számos kormányzati ügynökség alkalmazottai megkapták, köztük az FBI, a Külügyminisztérium, a Környezetvédelmi Ügynökség, az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság és a Veteránügyi Minisztérium dolgozói.
A lap szerint ez komoly zavart okozott a dolgozók körében – különösen azoknál, akiket az elmúlt hetekben szabadságoltak, és nem tudják, hogy válaszolniuk kell-e.
Kash Patel, az FBI frissen kinevezett igazgatója szintén óvatosságra intett. „Az FBI a saját eljárásai szerint végzi az ellenőrzéseket” – írta egy munkatársainak küldött e-mailben. „Ha további információra van szükség, értesítjük Önöket. Egyelőre kérjük, hogy ne válaszoljanak.”
Más ügynökségi vezetők támogatásukról biztosították Muskot. Ed Martin, Washington ideiglenes ügyésze például így reagált: „DOGE és Elon nagyszerű munkát végeznek! Történelmi pillanat. Örülünk, hogy részesei lehetünk.”
Musk lépése tovább fokozta a kormányzati alkalmazottak körében tapasztalható bizonytalanságot és félelmet. Egy névtelenséget kérő dolgozó a New York Times-nak úgy nyilatkozott, hogy a bejelentés „gyomorgörcsöt” okozott neki. „Rettegésben tartanak minket” – írta egy kollégájának.
Musk később az X-en próbálta csökkenteni az aggodalmakat, mondván: „Ez igazán alacsony léc. Elég egy e-mail néhány értelmes ponttal! Nem tart öt percnél tovább.”
A bejelentésre válaszul az Amerikai Kormányzati Alkalmazottak Szövetsége, a legnagyobb szövetségi munkavállalói érdekképviselet jelezte, hogy minden „jogellenes” elbocsátás ellen fellép. Everett Kelley, a szakszervezet elnöke szerint Musk és Trump „teljes megvetést” tanúsítanak a közszolgák iránt.
A szakszervezet arra figyelmeztette a dolgozókat, hogy az e-mailben érkezett kérésnek nincs jogi alapja, és azt tanácsolta, hogy a feletteseiktől kérjenek útmutatást.
Jogi szakértők szerint Musk megpróbálja megfélemlíteni a kormányzati dolgozókat, és arra számít, hogy a bíróságok nem lesznek elég gyorsak, hogy megállítsák.
A dolgozók teljesítményét firtató kérdés emlékeztet Musk egyik korábbi intézkedésére, amikor 2022-ben átvette a Twittert (ma X). Akkor a munkatársaitól azt követelte, hogy nyomtassák ki és mutassák be legutóbbi kódsoraikat, hogy bizonyítsák munkájuk értékét. Miután adatvédelmi aggályok merültek fel, végül utasította őket, hogy semmisítsék meg a papírokat.
A cég értékét tavaly már mindössze az érte kifizetett 44 milliárd dollár 30%-ára becsülték, igaz, azzal, hogy Musk ennyire közel került Donald Trumphoz, az X értéke is nőni kezdett. A CNN szerint az Amazon és az Apple például újra reklámoz a platformon, és információforrásként is megkerülhetetlenné vált, mivel Musk - akárcsak most, - általában ott teszi közzé, mire készül. A CNN arról ír, a cég ma már ismét annyit érhet, amennyit Musk fizetett érte.
A Fehér Ház egyelőre nem reagált az e-maillel kapcsolatos megkeresésekre. A Személyzeti Menedzsment Hivatal sem adott egyértelmű választ arra, hogy a dolgozók valóban elveszíthetik-e az állásukat, ha nem válaszolnak.
„A Trump-adminisztráció elkötelezett a hatékony és elszámoltatható szövetségi munkaerő iránt” – áll a hivatal szóvivőjének közleményében. „A következő lépésekről az egyes ügynökségek döntenek.”