SZEMPONT
A Rovatból

Dr. Peták István rákkutató: „Az új gyógyszerek kikapcsolhatják a rákos sejteket”

Ma már akad olyan páciens is, aki célzott kezelés segítségével 20 éve él együtt a betegséggel - tünetmentesen. További mérföldkőnek számít a rákkutatásban a mesterséges intelligencia használata.

Link másolása

A rákbetegség többezer éve az emberiség egyik legjelentősebb problémája, amit eddig csak a tünetek alapján tudtunk diagnosztizálni, így kezelni is. Mára azonban a molekulák és a genetikai szintjén tudjuk vele felvenni a harcot.

“Jelenleg naponta több mint százan halnak meg koronavírus-fertőzésben, de közel százan rákban is. Szerencsére ma már van remény, hogy akárcsak az antibiotikumok és a vakcinák, a rák ellenszere is megérkezzen” - mondja Dr. Peták István kutatóorvos, molekuláris farmakológus.

A célzott gyógyszereket ma már személyre szabott terápiában alkalmazzák, mivel közvetlenül a daganatot okozó génhibára hatnak. Kiválasztásukat a Dr. Peták által vezetett Oncompass Medicine saját fejlesztésű orvosi döntéstámogató rendszere segíti, amely idén elnyerte az Informatikai Vállalkozások Szövetségének Gyurós Tibor-díját “az év innovációja” kategóriában.

Ismerd meg az ellenséged

A kutató szerint fontos volt a szemléletváltás a rákterápiában: “A daganatokat ma már azon a szinten kezeljük és előzzük meg, ahol keletkeznek. Jó példa a tüdőgyulladás: az is csak egy tünet, amit akkor szüntethetünk meg, ha azonosítjuk, milyen vírus vagy baktérium okozza. Ugyanígy a rákbetegséggel szemben is akkor lehetünk igazán hatékonyak, ha ismerjük a hátterét.”

Míg tehát korábban azt hittük, vastagbél-daganattal vagy tüdőrákkal állunk szemben, ma már tudjuk: ezek a megbetegedések csak a felszínen tűnnek egységesnek, a hátterükben rengeteg ok húzódhat meg.

Dr. Peták elmondja, ezek tanulmányozására azóta van lehetőség, hogy 2003-ra teljes mértékben feltérképeztük az emberi génkészletet. Innentől lehet szisztematikusan kimutatni, a daganatsejtek állományában milyen hibák jönnek létre, és azok hogyan járulnak hozzá a betegség kialakulásához.

“2020-ban már a daganatok 95 százalékánál meg lehet állapítani, milyen génhibák okozzák őket. Ez egy hatalmas nemzetközi kutatás eredménye. Most jutottunk oda, hogy tudjuk: körülbelül 600 gén van, aminek a meghibásodása daganatot okozhat, és ebben a 600 génben 6 millió féle mutáció jöhet létre. Minden betegben 4-5 mutáció van jelen egyidejűleg” - árulta el a Gábor Dénes-díjas kutató.

Van, aki 20 éve él együtt vele

“A lényeg tehát, hogy feltárjuk, az adott betegnél milyen génhibák okozzák a daganatot. Erre szolgálnak a molekuláris diagnosztikai módszerek, amelyekkel a mai klinikai gyakorlatban ezt már tényszerűen meg lehet mondani. Így indulhatott el a célzott gyógyszerek fejlesztése, amelyek - ahogy a nevük is sugallja - a már ismert célpontokra hatnak” - mondja Dr. Peták.

Ezeket az új készítményeket már az ismert génhibák alapján fejlesztik: nem az összes sejt osztódását gátolják, hanem csak azokét, amelyeket a megcélzott gén irányít. Ennek hála kevesebb a mellékhatásuk is.

Hogyan működik mindez a gyakorlatban? Leegyszerűsítve: amikor a sejtek egy hibás parancsnak engedelmeskedve osztódni kezdenek, a gyógyszer hatóanyaga képes a létrejövő kóros fehérjékhez csatlakozva “kikapcsolni” azokat. Vagy molekulatablettákról beszélhetünk, amelyek a fehérje működéséhez szükséges kis “zsebbe” illeszkednek, vagy pedig antitestekről, amelyek célzottan blokkolják az adott fehérjék működését.

Ezen felül a kutatók arra is rájöttek, hogyan fokozhatják az immunválaszt: egyes készítmények elősegítik, hogy az immunrendszer is észrevegye ezeket a génhibákat, és megtámadja a daganatot.

Fontos szempont az is, hogy akárcsak a kórokozók az antibiotikummal szemben, a rák is megpróbál ellenállóvá válni. A célzott gyógyszerek azonban egyre hatékonyabban veszik fel a harcot a rezisztenciával. A végső cél, hogy a rák ne rövidítse meg a beteg életét: épp úgy kezelhető legyen, mint például a cukorbetegség.

Hogy mennyire hatásosak az új szerek, arra az orvos döbbenetes példát hoz:

“Az egyik első ráktípus, amire már 2000-ben sikerült célzott gyógyszert kifejleszteni, a krónikus mieloid leukémia volt. Korábban 3-4 hónap alatt a legtöbb beteget elveszítettük, most viszont már van, aki 20 éve együtt él a vele. Találkoztam olyan magyar hölggyel, aki 2001 óta szedi a gyógyszert, és napi egy tablettával teljesen tünetmentes.”

Persze, a terület még számtalan kihívást tartogat. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy egy génben nagyon sokféle mutáció lehet, amelyek különböző gyógyszerekre érzékenyek. Ha pedig egyszerre 4-5 génhiba is fennáll, az orvosnak kell kiválasztania, melyik ellen ható gyógyszert adjon. Kombinációban kezelni őket költséges és sok mellékhatással járhat. Szerencsére egyetlen, jól megválasztott készítmény is nagyon hatékony lehet:

"Gondoljunk csak arra, amikor egy épületet le akarunk bontani, ami 4-5 oszlopon áll. A statikus meg tudja mondani, melyik oszlopra kell rakni az egy kiló dinamitot, amitől az egész épület összedől, de ehhez nagyon jól kell ismernie a szerkezetét. Hasonlóképp az orvosoknak a daganat szerkezetét kell jól ismernie, azt, hogyan kapcsolódnak az egyes gének egymással. Így érhető el, hogy a rákos sejt összeomoljon.”



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: A fideszeseket Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják az Európai Parlamentben
A politikus szerint a Fidesz képviselői csak felveszik a pár száz milliós fizetést, és egyébként semmit nem csinálnak. Azt mondja, érdemes összehasonlítani, milyen emberek vannak pártja EP-listáján, és kik alkotják a Fideszét.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Magyar Péter szerint március 15-én és április 6-án már bebizonyította mozgalma, hogy vannak vidéki támogatói és nem csak egy „belpesti médiahekkről” van szó. Szerinte a vidéken élőket többek között őszinteséggel lehet megszólítani, nem pedig „lejönni dzsippel és megmondani, hogyan kellene élni”.

A politikustól megtudtuk, hogy 538 jelentkezőből választották ki másfél nap alatt azokat, akik az internetes szavazás után pártja EP-képviselőjelöltjei lehetnek majd.

„Van olyan, aki hat nyelven beszél. (...) Egyedül több nyelven beszél, mint a Fidesz-frakció húsz év alatt az Európai Parlamentben. Ami nem nehéz persze: százszor nulla az nulla, hiszen tudjuk, hogy a legtöbb semmilyen nyelven nem beszél.

Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják őket az Európai Parlamentben, akik felveszik a pár száz milliós fizetést évente és egyébként semmit nem csinálnak.”

Magyar szerint figyeltek a nők arányára, a jelentkezők életkora is fontos szempont volt, ahogy az is, hogy legyen víziójuk.

„Össze kell hasonlítani a Fidesz EP-listáját Deutsch Tamással az élen, meg a mi EP-listánkat. Szerintem ha nem is a pártokról beszélünk, akkor elég könnyű eldönteni, hogy az ember kire szavaz”

– tette hozzá Magyar Péter.

A teljes beszélgetést és a békési országjáróról készült beszámolót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Eljön az ember közéjük és nem lejön egy dzsippel, és megmondja, hogyan kéne élni
Elkísértük Magyar Pétert vidékre, az országjárása első állomására. Egy résztvevő azt mondta, utoljára ilyen zizegés a rendszerváltás környékén volt Békés megyében.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

„Olyan bebetonozott dolgok vannak az országban, amit egy úgymond friss erőnek kell valamilyen szinten megoldani” – mondta lapunknak Magyar Péter Békés megyei országjáró rendezvényének egyik résztvevője. A férfi szerint két éve az ellenzéki összefogás nem működött.

Két másik résztvevő ezt úgy fogalmazta meg, hogy „teljesen elkopott az ellenzék”. Szerintük „utoljára ilyen zizegés a rendszerváltáskor volt itt Békésben”.

„Én MZP-s vagyok, de mindenki szimpatikus, aki Orbánt le akarja váltani” – mondta a rendezvényre lányával érkező nő. A tinédzser lapunknak úgy fogalmazott: nagyon reménykedik abban, hogy Magyar változást tud hozni az országnak.

„Meggyőzött minket. Aki itt van, szerintem annak a nagy részét meggyőzte”

– jelentette ki a gyűlés végén egy férfi.

A politikus orzságjárásának első állomásáról készült beszámolónkat itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Csernus: Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk
Ügyesek voltunk, mert megmaradtunk, magyarul beszélhetünk. De az ügyességből egy ponton megalkuvás lett.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Csernus Imre az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorának legutóbbi adásában lesújtó képet festett társadalmunk lelkiállapotáról. „Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk” – mondta a pszichiáter, akinek az elkövetkező hetekben jelenik meg legújabb könyve A magyar címmel.

A szakember úgy látja, hogy egy gyönyörű országban élünk, minden lehetőségünk meglenne arra, hogy jól érezzünk magunkat, de erre azért nem vagyunk képesek, mert érzelmileg nem vállalunk felelősséget, nem viselkedünk felnőttként. Ebből az önbecsapásból és gyávaságból fakad szerinte rengeteg egészségügyi problémája az embereknek.

Ebből a szempontból egy beteg nemzet vagyunk.

– mondta.

Közéleti állapotaink kapcsán elmondta, hogy azért vagyunk képtelenek a politikusainkon számonkérni az ígéreteiket, mert akkor egyúttal azzal is szembe kellene néznünk, hogy a saját ígéreteinek sem tartjuk be valójában.

Önmagunkkal viszont nem akarunk konfrontálódni.

A felelősségvállalás hiánya, a nem felnőtt viselkedés kialakít egy „öntudatlan populációt”, akikkel szemben viszont működik az „oszd meg és uralkodj” technikája.

Csernus arról is beszélt, hogy bár számtalan sportágban sikerült a történelem során a döntőig küzdeni magát a magyar csapatoknak, ám gyakran, váratlanul elbuktunk. Szerinte mindennek az az oka, hogy előre félünk a vereségtől, ez a félelem pedig megbénít minket.

A pszichiáter úgy látja, hogy akkor lehet belőlünk sikeres nemzet, ha bátrak leszünk, elkezdünk hinni magunkban, ha az érzelmeinkért is felelősséget vállalunk, de merünk beszélni a gyengeségeinkről, hiányosságainkról is. Mindez szerinte az ország jövője szempontjából kulcsfontosságú, mert ezeket a rossz mintákat adjuk tovább gyermekeinknek.

A teljes beszélgetést ITT tudod megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Népirtás és lakosságcsere jöhet, ha Oroszország nyeri a háborút Kaiser Ferenc szerint
Magyarország egy új vasfüggöny nyugati oldalára kerülne, a határon pedig mindennaposak lennének az orosz provokációk. A kárpátaljai magyarok sem maradnának szülőföldjükön. Egy orosz megszállás akár tízmillió feletti ukrán menekülttel árasztaná el Európát.

Link másolása

Ha az oroszok egész Ukrajnát elfoglalják, ám ha mégis bekövetkezne, az óriási katasztrófa lenne egész Európa számára, nyilatkozta az RTL-nek Kaiser Ferenc biztonság- és védelempolitikai szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.

Magyarország egy új vasfüggöny nyugati oldalára kerülne, a határon pedig mindennaposak lennének orosz provokációk. A kárpátaljai magyarok sem maradnának szülőföldjükön, mivel Oroszország sokkal rosszabbul bánik a kisebbségekkel, mint az Ukrajna.

A szekértő szerint apokaliptikus lenne Ukrajna számára egy teljes orosz megszállás, ami további, akár tízmillió feletti ukrán menekülttel árasztaná el Európát. Ami megmaradna Ukrajnából, azt Moszkvának pacifikálnia kellene, de ebben az esetben minden 50 emberre kellene egy rendőr, illetve katona. Brutális oroszosítás kezdődne, Putyin az ukrán identitás elpusztítására törekedne. De létezik még ennél is rosszabb forgatókönyv, ami szerint az oroszok népirtásba, etnikai tisztogatásba, vagy lakosságcserébe kezdenek.

Ukrajna teljes megszállása esetén az orosz birodalom következő célpontja Moldova lenne, az ottani Transznisztria, már most is az oroszok által támogatott szeparatisták irányítása alatt áll. Az casus belli az ottani orosz kisebbség támogatása lehetne, de ott vannak az oroszbarát gagauzok is. Utána akár egy NATO-tagállam is következhet. Azt hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök ezt rövid idő alatt megtenné, Kaiser Ferenc nem tartja valószínűnek. Az Institute for the Study of War egy tanulmányában azonban arra figyelmeztetett nemrég, hogy

Oroszország nagyszabású katonai konfliktusra készül a NATO-val pár éven belül.

A biztonságpolitikai szekértő határozott véleménye, hogy a NATO-nak mindenképpen meg kellene védeni azt az országot, amelyet az oroszok megtámadnának, ellenkező esetben a szövetség léte válna kérdésessé. Az ötös cikkely szerint bármelyik tagállam elleni támadás az egész NATO elleni támadásnak számít. Kaiser szerint legvalószínűbb, hogy a balti államokon próbálna fogást találni Putyin rendszere.

Ukrajna teljes elfoglalása nem realitás szerencsére.

Egy ilyen forgatókönyv csak abban az esetben valósulhatna meg, ha totális katonai összeomlás következik be ukrán részről. De ha még sikerülne is az orosz áttörés, előbb utóbb át kellene kelniük a Dnyeperen, az viszont az eddig elszenvedett orosz veszteségeket figyelembe véve nehezen kivitelezhető.

Kaiser azt gondolja, hogy, mivel mindkét fél kezd kimerülni, a legvalószínűbb koreai-típusú, a panmindzsoni fegyverszünethez hasonló megoldás jöhet a jövőben, ami békeszerződés nélkül fagyasztja be a frontokat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk