AEGEE: egy nemzetközi ifjúsági szervezet, ahol mindenki azzal foglalkozhat, ami leginkább érdekli
Réka előző cikkünkben elmesélte, hogyan lett Brüsszelben egy nemzetközi ifjúsági szervezet elnöke.
Évek óta dolgozik az AEGEE / Európai Hallgatók Fórumánál, és azt vallja, hogy az önkéntes munka sokkal többet adott neki, mintha egy “rendes” állásba ment volna.
Most arról kérdeztük, mit adott neki a nemzetközi ifjúsági szervezet, és ő hogyan tudta ezen keresztül segíteni a fiatalokat. Réka imádja a munkáját, és azon van, hogy minél többen megismerjék az AEGEE-ben rejlő lehetőségeket. Aki pedig kedvet kap hozzá, azt is megtudhatja most, milyen módon csatlakozhat a szervezet munkájához.

A legjobb, hogy magad döntesz arról, mit szeretnél csinálni
A mai világban egy jó munkahelyet általában a fizetés alapján értékelnek első helyen. Számomra az AEGEE-ben szerzett önkéntes tapasztalatok nem hoztak normális fizetést, de
a támogatott utak, rendezvények, projektek és rengeteg év élményei és tapasztalatai messze túlmennek azon amit egy “szokványos” munkahely adhatott volna.
Az önkéntes munka legjobb része, hogy saját magad választod ki, mit szeretnél csinálni és milyen területeken szeretnéd fejleszteni a képességeidet.
Az évek során kemény munkával építettem a képességeimet szervezeti kultúra és fejlesztés, PR és marketing, project management és human erőforrás-kezelés témákban, fejlődtek a kommunikációs készségeim, az angolt anyanyelvi szinten beszélem már, és feltalálom magam az EU-s politikai rendszerben. Úgy érzem helyt állnék rengeteg szituációban, amit lehetőségem nyílt kipróbálni a szervezet “játszóterén”.
Egy év elnökség - plusz egy év megbízatás
2016 tavaszán, Bergamo-ban volt az AEGEE féléves közgyűlése, ahol a szervezet tagsága elnökké választott az addigi alelnöki pozícióm után - még egy évvel meghosszabbítva a mandátumomat. Összesen 4-5 nemzetközi csapattal dolgozhattam együtt, például hollandokkal, olaszokkal, spanyolokkal, németekkal, lengyelekkel. A kulturális különbségek sokszínűségével együttműködve próbálhattam ki magam.
A származásom sosem volt hátrány, inkább előny, színesítette a sokféle gondolkodásmódot.
A szervezet elnökeként komoly felelősség hárult rám, a nemzetközi kapcsolatok kezelése, az EU-s intézményi rendszerrel való kapcsolattartás, az ENSZ és Európai Tanács folyamatainak felügyelése, a szervezet fejlődése és szerkezeti fejlesztése, valamit a 7 tagú nemzetközi igazgatóság munkájának felügyelete.
A legnagyobb segítséget a sok éves külföldi tapasztalat adta, valamint a szervezetben eltöltött aktív éveknek és stabil nyelvtudásnak köszönhető magabiztosság az idegen nyelvterületen. A munkám során lehetőségem volt barátokat szerezni, ill. megtanulni a konfliktuskezelés alapjait is. A legnagyobb segítséget a szervezet háttere adta, egy iroda ahol együtt élünk, együtt dolgozunk és együtt fedezzük fel Brüsszel lehetőségeit is.

Az alelnöki és elnöki poszt megszerzése egy egészséges versenyt jelent, ahol a jelöltek indulnak egy pozícióért. A közgyűlés 700 fős közönsége előtt előadják a programjukat, válaszolnak a helyi szervezetek képviselőinek. Embert próbáló folyamat, és remek kihívás. A két éves igazgatósági mandátumom során mindig a munkám minőségét és a szervezet fejlesztését helyeztem előtérbe. A kulturális sokszínűség néha okozott kellemetlenséget, de felejthetetlen pillanatokat is.
AEGEE: 40 ország, 150 város
Az AEGEE / Európai Hallgatók Fóruma Európa egyik legnagyobb ifjúsági szervezete, ahol tematikus projektekkel, nemzetközi cserékkel és rendezvényekkel közelebb hozzuk egymáshoz Európa fiataljait, 40 ország 150 városából.
Magyarországon jelenleg Budapesten, Pécsett és Debrecenben működik AEGEE antenna (helyi szervezet), de jelen volt még Miskolcon, Szegeden, Piliscsabán és Kőszegen stb is. A szervezet aktív állampolgárságra tanítja a fiatalokat egy nemzetközi közegben, ahol az önkénteskedés során fejleszthetik készségeiket, és a munkaerőpiacon is jelentős tapasztalatra tehetnek szert.

Egy sikertörténet
Számos projektben vehettem részt az évek során, de a legizgalmasabb az első “Europe on Track” project volt, amihez projekt manager-ként én is hozzájárulhattam. Ezzel később Nagy Károly Ifjúsági Díjat is nyertünk. A project hat utazó nagykövet Európát átszelő útját foglalja magában, ahol hat fiatal Interrail jegyek segítségével vonatra ül és egy hónap alatt 2 útvonal mentén 30 európai városban méri fel a fiatalok véleményét Európa jövőjével kapcsolatban. A Europe on Track a 6. szériájára készül idén, és a szervezet egyik legsikeresebb projektje. Ez is bizonyítja, hogy néha elég egy jó ötlet, kemény munka, és sikertörténet lehet belőle.
Új kihívás: Európa fiataljai Isztambulba látogatnak
Miután a két éves megbizatásom lejárt, a mostani fő feladatom az AEGEE őszi közgyűlésének szervezése. Agora Istanbul különleges jelentőséggel bír egy olyan időszakban amikor sokan gyanakodva fordulnak Törökország felé. A török főszervezői gárdában egyedüli külföldiként számos kihívással nézek szembe, de izgatottan készülök az 1000 fős őszi rendezvényre, ahol Európa fiataljai Isztambulba látogathatnak október 2-7. között, és a szervezeti megbeszélések mellett október 5-én egy nyitott “Action Day” formájában az ENSZ Fenntartható Fejlődési Célok (Sustainable Development Goals) és 2030-as globális célokba is betekinthetnek.

Ha Réka története a te érdeklődésedet is felkeltette, és szívesen csatlakoznál a szervezet munkájához, akkor olvass tovább, mert most arról beszélgetünk, hogy kik és milyen módon lehetnek az AEGEE tagjai, mit kell teljesíteniük ahhoz, hogy bekerülhessenek. Ha pedig már taggá váltak, mi mindenben vehetnek részt, milyen kihívások várják a fiatalokat.
Háromféle módon lehet eljutni Brüsszelbe
Az AEGEE brüsszeli irodájába háromféle módon lehet eljutni. A lehetőségek közül kettőnek a szervezeti tagság az előfeltétele, a harmadiknál pedig a tagság növeli az esélyeket.
A nemzetközi igazgatóság tagjai egy éves mandátummal költöznek Brüsszelbe, ami alatt a szervezet végrehajtói és felügyelői feladatait látják el.
Ez a hét ember az adminisztrációs folyamatok kezelése mellett a szervezet hivatalos képviselői a külső partnerek és az európai intézmények felé is. A nemzetközi igazgatóságot a tavaszi közgyűlés választja meg.
A második mód, ha valaki jelentkezik egy asszisztensi pozícióra. Évente kb. 2-3-4 asszisztensnek adódik lehetősége arra, hogy a brüsszeli irodában az igazgatósági tagok mellett dolgozzon. Az asszisztensek általában az ezekben a témákban vállalnak feladatokat: pénzbeszerzés (fundraising), kommunikációs feladatok (belső és külső), alumni kutatás, IT infrastruktúra fejlesztés. Az asszisztensek az AEGEE házban laknak és a megélhetésükhöz elegendő “zsebpénzt” kapnak. Egy másik útja az asszisztensi jelentkezésnek, ha valaki Erasmus+ gyakorlati támogatást szerez (amit általában egyetemen keresztül lehet intézni) és úgy jelentkezik egy feladatkörre.
A harmadik út, ha valaki teljes vagy részmunkaidős állásra jelentkezik a szervezetnél. Az iroda rendszeresen pályázik és nyer EU-s támogatással rendelkező projekteket. A nemzetközi projektek változatos témájúak és 2-3 éves időtartamúak. Az ifjúsági szféra és a nem-formális oktatás alapjainak ismerete mindenképpen előny: aktív állampolgárság és Európai Parlamenti választások, fenntartható fejlődés és rendezvényszervezés, digitalis oktatás és technológiák, és sok más témában induló projektekről beszélhetünk munkaként.

Lehetőségek Brüsszelben és Magyarországon
A brüsszeli iroda a szervezet központi irodája, így nyilván nagyobb erőforrásokkal rendelkezik bizonyos területeken, valamint Brüsszel mint város is csábító sok AEGEE tag számára. Magyarországon Budapesten, Debrecenben és Pécsett működik AEGEE antenna (tagszervezet).
A lakóhelytől függően érdemes a legközelebbi antennához csatlakozni, de a magyar antennák tagjai gyakran találkoznak és baráti kapcsolatot ápolnak, ill. a közös rendezvényeket is szerveznek. Én AEGEE-Debrecen tagjaként kezdtem és egy készségfejlesztő nyári egyetemet szerveztünk 30 külföldinek. Ennek során 10 napig Debrecenben szórakoztattuk külföldi barátainkat. Az első rendezvény, ahol külföldi AEGEE-sekkel találkoztam Pécsett volt, egy “hálózati találkozó” keretein belül, és ez a találkozó még több motivációt adott a szervezetben való aktív részvételre. Egy 2 napos rendezvény után alig vártam, hogy újra lássam a külföldi barátaimat, néhány hónappal később Hamburgban (Németország), majd Enschede-ben (Hollandia), aztán Salerno-ban (Olaszország) és így tovább…

Persze ne feledkezzünk meg a legnagyobb magyar AEGEE antennáról, az AEGEE-Budapestről. A főváros remek lehetőséget nyújt nemzetközi és helyi rendezvény megszervezésére. A külföldi barátaink imádják Budapestet. A helyi rendezvények készségfejlesztő bemutatók, szervezői gyűlések, amik során rendezvényszervezői tapasztalatokat szerezhetnek a fiatalok, Európai esték és játékos vetélkedők is lehetnek, amelyben közösségek és baráti társaságok épülhetnek ki, akik együtt fedezik fel Európát a szervezetben eltöltött aktív évek során.
Nincs előírás, bármilyen előképzettséggel lehet csatlakozni
Az AEGEE büszke interdiszciplináris diák és ifjúsági szervezet. Ez azt jelenti, hogy bármilyen tanulmányi háttérrel rendelkező diák és fiatal csatlakozhat és részt vehet a szervezet munkájában, a hallgatói státusz nem előfeltétel. A szervezet 1985-ös alapítása óta egy mindenki számára elérhető európai, fiatal mozgalmat és készségfejlesztésre alkalmas játszóteret biztosít, ahol mindenki megtalálhatja az őt legjobban érdeklő témát.
Ezért nem csupán alapelv, de a szervezet legnagyobb előnye is a nyitottság, hogy a lehetőségek elérhetőek legyenek minden fiatal számára társadalmi, szociális és tanulmányi háttértől függetlenül.
18-35 év között bárki csatlakozhat a szervezethez
A szervezet a 18-35 év közöttieket célozza meg, de voltak projektek amik kifejezetten az általános iskolásokat célozták meg, ill. más projektek a generációk közötti párbeszéddel is foglalkoznak, főleg az európai folyamatok érdekképviselete során. Magyarul: mivel a szervezet tagjai diákok, a diákok gondolatait, álláspontját és érdekeit képviselik. Ők pedig fejleszthetik a meggyőzési képességeiket, amikor az idősebb felnőtt korosztállyal szeretnének közösen dolgozni.

Az önkéntes munka mellett nem sok idő marad “rendes” állásra
A brüsszeli irodában végzett AEGEE-s tevékenység önkéntes munka, önkénteseknek járó zsebpénzzel. Ha valaki szeretne, vagy szüksége van emellett plusz munkára, a lehetőség adott. A szervezet igazgatósága hivatalosan heti 40 órás munkaidőben dolgozik, volt rá példa, hogy valaki ezt szigorúan betartva a napi 8 órás irodai munkája mellett egy másik állást is vállalt.
Ami nehezebbé teszi a dolgot, hogy az igazgatóság munkájához rengeteg utazás és rendezvény is hozzájárul, sokszor nincs is szabad hétvége, valamint az AEGEE tagok többsége esténként különféle tájékoztatókra és találkozókra is eljár.
Ha valaki másodállást vállalna az AEGEE munkája mellé, annak az az ára, hogy le kell adnia a feladatai egy részét (így több munka hárul a másik 6 emberre), olyan munkahelyet kell találnia ahol rugalmasak a munkaidővel és esetleges változásokkal, ill. rosszabb esetben le kell mondania az utazások egy részéről és szigorú menetrend szerint kell élnie.
A szervezet leghíresebb sikertörténetei
A szervezet talán leghíresebb sikertörténetei a hires Erasmus programhoz köthető. Tipikus példája annak, amikor a kulisszák mögött sokkal többen vesznek részt egy siker eléréshez, mint ami később bekerül a történelemkönyvekbe. Az AEGEE alapítója, Franck Biancheri egy saját korát megelőző úttörő gondolkodású politikai filozófus volt, akinek számos munkája - ami 20 éve íródott - pontosan leírja a jelen Európa gondjait is. Az Erasmus program az 1980-as években gyerekcipőben tipegő ötlet volt, számos ország ellenezte, vagy nem értette a lényegét. Egy legendás ebéd során Franck-nak lehetősége adódott Francois Mitterand akkori francia elnökkel is beszélnie és felhívnia figyelmét a program lehetőségeire és fontosságára. Sokan nagyon szükséges és sikeres beavatkozásként könyvelik el ezt az ebédet, ami előremozdította a fontosabb folyamatokat.
A másik történet szintén az Erasmus programhoz, annak terjeszkedéséhez köthető. Az, hogy ma Törökország tagja lehet az Erasmus programnak, a török AEGEE antennák 6-7 éven át tartó kitartó és szervezett lobbi munkájának köszönhető. A Socrates EU-s program keretein belül, AEGEE-Istanbul, AEGEE-Ankara, valamint kisebb csoportok Izmirben, Bodrumban, Sakaryaban és Trabzonban is, rengeteg helyi rendezvénnyel segítették a program terjeszkedését, a felhasznált kutatási eredményeket pedig az EU-s intézmények irányában használták fel, annak bizonyítására, hogy a program milyen fontos jelentőséggel bírna Törökországban.
Későbbi sikertörténetek között az Európai Nagy Károly Ifjúsági Díjas projekteket érdemes kiemelni, amik témában sokszínűek, viszont a kiemelkedő teljesítményük közös. A “Yourop Needs You!” project középiskolások oktatására épült, a “Sustaining Our Future” a fenntartható fejlődés fontosságára hívta fel a figyelmet, a “Y Vote” 2009 óra futó project öt évente az Európai Parlamenti választásokat népszerűsíti a fiatalok körében, a “Europe on Track” hat-kilenc fiatal utazó nagykövet útját követi egy Európát és 30-50 várost vonattal átszelő egy hónapos út során, ahol a fiatalok helyi nehézségeiről szereznek képet és hoznak nemzetközi színt a városokba. A Nagy Károly Ifjúsági Díj az Európai Parlament és a Nagy Károly Alapítvány közös díja és nívós díjnak számít az Európai ifjúsági szférában.

A szervezet hatása a fiatalok életére
A szervezet több szinten is végez olyan tevékenységet ami a fiatalok érdekképviseletét jelenti, és a fiatalok érdekeit hivatott előremozdítani. Helyi szinten, az AEGEE antennák egyre nagyobb számban kooperálnak a helyi önkormányzatokkal és polgármesteri hivatalokkal (mivel a szervezet városokra épül nemzeti szint nélkül), sok helyi antenna tagja és együtt dolgozik a nemzeti ifjúsági tanácsokkal.
A brüsszeli AEGEE iroda szerepe összetettebb és jelentőségteljesebb, mivel régi és elismert szervezetnek számít, számos brüsszeli hivatalnok is AEGEE tag volt, ami nagyban elősegíti a fiatalok érdekképviseletét.
A brüsszeli munka során az irodában dolgozó önkéntesek feladatai közé tartozik, hogy részt vegyenek különféle rendezvényeken ahol politikusok, intézményi dolgozók, lobbisták és civil szervezetek képviselői vesznek részt. A munka során az önkéntesek kipróbálhatják az európai szféráról szerzett háttértudásukat, a meggyőzési készségüket, a kapcsolatépítő és kapcsolattartó képességeiket.
Több szervezettel karöltve az AEGEE is aktívan dolgozik ezeken a területeken: az oktatási rendszer európai szintű javítása, a fiatalok munkanélküliségének visszaszorítása és a körülmények javítása, az aktív állampolgárság és kritikus gondolkodásra vonatkozó folyamatok erősítése, a fiatalok általános jogainak védelme és erősítése az európai döntéshozók felé.
Tőled függ, hogy mit szeretnél csinálni
A legszebb dolog az AEGEE-ben, hogy tőled függ mennyi időt és energiát fektetsz bele, és azzal egyenlő arányban a szervezetben újabb és újabb lehetőségek nyílnak meg előtted. Én sem gondoltam, hogy Debrecenből anglisztika szakosként egy 10.000 tagú nemzetközi szervezet elnöke leszek és Brüsszelben fogok élni évekig. Mégis így lett!
A legjobb, ha mindenki magának fedezi fel, hogy a szervezetnek mi az a része vagy tevékenysége ami őt a legjobban érdekli.
Réka megerősítette: “Ha egy beszélgetés segít eligazodni vagy ötleteket adni, én elérhető vagyok.”
A magyar AEGEE antennák elérhetőségei:
AEGEE-Budapest: http://www.locals.aegee.org/budapest/
AEGEE-Debrecen: http://www.aegee-debrecen.hu/
AEGEE-Pécs: https://www.facebook.com/aegeepecs/
Fotók forrása: a szervezet oldala, a Magyar antennák Facebook-oldala