FELFEDEZŐ
A Rovatból

10 leggyakoribb bekiabálás a kosárpálya széléről

Ahogy minden kosármeccsen úgy az utcai meccseken is mindig jönnek okos vagy kevésbé okos jó tanácsok a pálya széléről...


A BIKÁS PARK kosárlabdapályája egy zarándokhely, ahová nem csak a sport szeretete vonz ki évről évre, hanem tudod, hogy a legjobb spanod is üvöltve fog elküldeni fenébe, ha nem hajtasz rendesen!

Ahol minden héten háború van. Ahol, ha nem tudsz játszani kockásra ülöd a feneked a kispadon, és ahol hiába vagy nagy király, ha nem passzolsz, nem fogsz labdát kapni. És ahol sosincs himi-humi cselezgetés előrehaladás nélkül.

Kummert Krisztián Gonzales olyan feltétellel tanítgatja a srácokat, hogy a tudást csak kölcsön kapták, és tovább kell adniuk, ha valaki még kezdőbb náluk.

A pályaszéli bekiabálások között vannak olyan kifejezések, amik akár egy nap 100x is el tudnak hangozni. Gondoltam, most picit rendet teszek a fejekben, hátha marad belőle kintre is, mikor kijöttök játszani.

Végül is senki se úgy kezdte ezt a sportot, hogy ezeket már tudta... nem? A fényképek ahogy mindig, most is csak illusztrációk, semmi célzási szándék nem áll mögöttük a képeken szereplő személyekre!

1. Indulóóó!!!

Ezt legtöbbször akkor kiáltjuk be, amikor megszerezte az ellenfél a labdát és van elől induló ember. Akinél épp a labda található, képtelen felnézni, hogy neki is feltűnjön az elől hiába futó csapattársa, hanem notórikusan pumpálja a labdát lefelé nézve. De frankón! Mintha kötelező lenne minden passz előtt minimum háromszor leverni, akár 2-3 védő ostroma között is azt a fránya lasztit...

2. Nézz már fel!

Ez tulajdonképpen az első eset azon verziója, amikor szintén képtelen a labdás szabadulni a labdától 2-3 védővel, de nem veszi észre a mellette jobbról és balról is található üresen álló csapattársait, mert ahogy az első pontban is írtam. Pumpálni ugye feelinges, meg menő. Felnézni úgy tűnik kevésbé.

Ja, nem! Ez mindig képzetlenségből jön, mert az adott játékos még nem elég gyakorlott ahhoz, hogy lefelé nézés nélkül is biztosan uralja a lasztit. Sosem tudom eldönteni, hogy az a szomorúbb hogy képzetlen, vagy az, hogy sosem látom az ilyen figurákat egy-egy hasonló helyzet beégése vagy eladott labdája után se gyakorolni, így ez a 22-es csapdája marad. Védőként álom egy ilyen játékos higgyétek el!

Van még egy ennél is gyakoribb idegesítő szituáció, mikor előszeretettel kiabáljuk be az "Indulóóó!" kifejezést. Mikor kaptatok egy pontot, és a labdához legközelebbi ember bánatosan komótosan megy az alapvonal felé mélázva. Mondván hogy megint szarabb helyzetben a csapat, ahelyett, hogy gyorsan kiugrana a labdával az alapvonalra felnézve előre és indítva az egyik gyors embert, aki egy pontos passzal könnyű pontot szerezhetne indításból és rögtön minden gond elszállhatna egy szempillantás alatt.

A kosárlabda ebben is az életre nevel én ezt vallom. Sosem vezet sehová az önsajnálat. A gyors helyzetfelismerés viszont a legtöbbször sikerhez vezet. Ne feledjétek, az életben mindig felfelé kell tekinteni. A kosárlabdában sincs ez másként. Már ha boldogok szeretnétek lenni. (az életben is nem csak a pályán... nálam a kettő amúgy sem elválasztható!)

3. Kizárááás?!

Adott a szituáció, amikor a lepattanóért küzdenek optimális esetben a támadó és védő játékosok. Az megvan? Nos, ilyenkor lenne kardinális jelentőségű, ha tudnák a játékosok, hogy mi is a kizárás: egy laza mozdulattal tedd magad mögé az ellenfeled és akkor pontosan a kezedbe fog esni a labda.

Fura nem? Csak ki kéne próbálni párszor, nem? Már csak azért is érdemes, mert ha védő vagy a szituban akkor rögtön indulhatsz vele... Sőt indíthatsz is belőle! (már ha a 2. pont szerint felnézel és tudsz is pontosan indítani, mert gyakoroltad azt is) Ha viszont támadó vagy, akkor újabb esélyed nyílik a támadásra. Ez ilyen egyszerű!

Lehet, hogy azt hiszed, sok pattanóval nem lehet meccset nyerni, de ha sok pattanót szedsz sokkal több az esélyed, ha az aktuális napon pl. a csapatod gyengébb dobóteljesítményt hoz, hogy 2x annyi lehetőségből mégis több pontot dobhasson mintha fele annyi pattanót szedtetek volna. Tehát, ha szigorúan vesszük, sok pattanóval nagyobb esélye a győzelmeteknek is. Érdemes megfontolni, hogy az ember csináljon a dobások után közvetlenül kizárást is. Sokszor még NB1-es meccseken is szomorúan látom, hogy erre még mindig nem fektettek az edzők elég hangsúlyt. Ti viszont még mindig megtehetitek edzői utasítás nélkül is, ugyanis ez kosársuli első osztályos tananyag. Sosem késő elsajátítani.

4. Dobd már rá!

Üresben van a csapattárs, van is bent ember a lepattanóért, de a forma valami ismeretlen okból mégse dobja rá amit ugye rá kéne. Nem is ragozom tovább! Ennek lehet oka túlzott önbizalomhiány, vagy a csapattársak által a játékosra tett nyomás a folyamatos b@szogatások által. 1000 oka lehet. Ebből a tanulság micsoda?

Sose b@sztasd a csapattársad, inkább mindig biztasd! Gyakran használom még a "Suhintsd meg!" vagy a "Lőtáv!" kifejezéseket is ugyanerre.

5. Ne dobj már rá minden szart!

Megvan amikor a span 10/2-es dobószázaléknál még ráveri a 11. kinti dobást is két emberről ami a gyűrűt se éri?

Van az a pillanat, amikor rá kéne jönni, hogy hasznosabb lehetsz a csapatodnak, ha inkább nem egy újabb ezredik homállyal próbálod a saját magad által aznapra lerombolt és megsemmisített önbizalmad egy újabb szerencsétlen próbálkozással felépíteni. Tudni illik ilyenkor dobásról-dobásra hibáról-hibára egyre kevesebb lesz az önbizalmad, és egyre kevésbé lesz esélyed pont emiatt, hogy javítsd a dobószázalékod. Hogy hogy tudsz ebből a lelki 22-es csapdából kijönni?

Ha nem dobsz egy darabig, és addig inkább a védekezésre használod fel a hibákból felgyülemlett adrenalinod (ami szintén csak rontaná a dobószázalékod, mert ha adrenalin dús állapotban van a tested akkor alap hogy jobban megremeg a kéz). Védekezésnél minden adrenalin ajándék, hisz kevésbé fáradsz olyankor és jobban tudod űzni emiatt a támadót.

De mondok egy másik tippet. Már úgy is mindenki tudja, hogy dobni fogod, nem is véletlenül dupláznak rád, mert tudják hogy bizonyításkényszerben vagy és úgyis rá fogod hányni a gyűrűre a labdát, hogy megmutasd magadnak, hogy képes vagy még rá. LEPD MEG ŐKET! PASSZOLJ!

Törj be, és amikor rádmozdulnak ketten, játszd ki annak a csapattársnak, akiről elmozdult a védő rád és így üresen maradt. Egyszerű nem?

Hidd el ha 1-2x elsütöd ezt, újra visszajön az önbizalmad is, ráadásul nem fognak 2-en 3-an rádváltani folyton, így duplán könnyebb lesz már támadnod. Szerintem érdemes megfogadni! Már csak azért is, mert bármilyen hihetetlen, de ez egy CSAPATJÁTÉK!

Egy egyszerű ökörszabályt találtam ki arra mikor mit kell tenni ha nálad a labda:

* Ha üresen állsz és van bent védő (és nagy gyakorlatod van a kinti dobásokban), akkor bizony rádobhatod a hármast. Nem kötelező, de javallott! Ez a te döntésed, akkor épp mennyire érzed magadban a herot.

* Ha üresen állsz, de nincs bent senki pattanóért, akkor tilos rádobni, mert nem lesz ugye aki szedje. Ne is vitatkozzatok ezen, hogy bedobjátok... Itt a statisztika dönt. Egyszerűen nem nyerhettek a számokkal szemben.

* Ha védő van rajtad és vannak bent. (max. meccset eldöntő szituációban emelheted rá) Ez tök logikus. Hacsak nem vagy Curry... Akkor ugye minden emberi logika felborulhat. De! Mikor is néztél utoljára tükörbe? Na! Láttál ott Curryt? Nem? Akkor ezt megbeszéltük!

* Vannak rajtad és nincsen bent saját ember lepattanón. Szigorúan tilos rádobni! Várd meg a csapattársakat amíg felértek, passzolgassatok (tudom, hogy furán hangzik, de van ilyen lehetőség a játékban). És várjátok meg, ameddig valaki üres lesz, és azt dobassátok. Ehhez persze nem árt, ha pontosan tud a csapat minden játékosa passzolni is. Tehát a passzokat is érdemes üres játékidőben gyakorolni!

6. Lépj már be!

Ez is az előző pontból jön. Az egyik leggyakrabban bekiabált kifejezés.

Végre az önzősködő csapattársnak leesik, hogy egy betörés után kiossza oldalra, de hiába teszi meg, ha a többiek nem lépnek be, így csak eladott labda lesz belőle. Ennek mi szokott a leggyakoribb oka lenni?

Vagy annyiszor önzőzött a delikvens ezt megelőzően, hogy már a saját csapattársai se hiszik el hogy ki fogja passzolni. Vagy lusta (de inkább mondjuk elegánsabban fáradt) a csapat többi tagja, és csak szvrik belépni. Pedig üres ziccerük lehetne, aminél kevés könnyebb kosár létezik.

7. Fent a kéééz!

Igen gyakori kifejezés ez is, mikor egy csapat zónát védekezik. Nem kell nagy ész hozzá, hogy egy rásegítésre alapuló védekezésnél mennyivel zavaróbb úgy támadni, ha a védőnek az égben vannak a csápjai. Ráadásul lepattanót is könnyebb úgy szerezni, hogy eleve fent volt a kezetek. mintha lógattátok volna, nem is beszélve a blokkokról.

8. Több láb!

Nem is gondolnátok, hogy a Bikáson hányszor kell ezt bekiabálnom 1-1 rövid hárompontos homály dobás után... Ugyanis, ha nem tesztek a kinti dobásokba elég lábat, akkor bizony rövidek vagy ívetlenek lesznek a dobásaitok.

9. Az szedőőő!

Ezt legtöbbször azért kiabálom be, hogy megtörténjen a kizárás. De ha már ez el is marad sajnos gyakran, az a másik ok, hogy rájöjjön a labdának háttal álló védő, hogy teperhet a lepattanóért.

10. Fordulj meg!

Mikor zónavédekezésnél visszafutunk védekezni, de máris jön az indítás. Arra kell buzdítani a védőtársakat, hogy felvegyék a zóna védekezés alakzatát úgy, hogy már szembe legyenek a támadókkal. Nem is hinnétek ez is milyen gyakori kifejezés a pályán. A bambaság oxigénhiányos állapotban ugye nagy úr, és egy-egy sprint után nem is várható el a kevésbé edzett csapattársaktól, hogy ha épp nem is tudják hol vannak, de legalább ne háttal legyenek ott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Megható pillanat: először találkozott vér szerinti családjával az újszülöttként műanyag zacskóban elhagyott férfi
Jon Scarlett-Phillips-t csecsemőként hagyták magára egy parkolóban az angliai Milton Keynes közelében.


A 40 éves Jon Scarlett-Phillips-t 1984 szeptemberében találták meg egy szabadidőközpont parkolójának mellékhelyiségében, az Egyesült Királyságban, Milton Keynes közelében.

Jon egy takaróba csavarva feküdt egy bevásárlószatyorban, a méhlepény még mindig a testéhez csatlakozott, amikor édesanyja elhagyta őt.

Három kamaszlány talált rá, akik rögtön hívták a mentőket, így a kisbaba megkapta a szükséges orvosi segítséget - írta a Unilad.

Jon az ITV „Long Lost Family: Born Without a Trace” (Elveszett család: Nyom nélkül születtek) című műsorában osztotta meg megdöbbentő történetét, abban a reményben, hogy megtalálhatja vér szerinti édesanyját.

A műsorban így emlékezett vissza:

„Három lány talált rám. Ebben a korban egy ilyen helyzetet átélni teljesen őrület. Hálás vagyok, nagyon hálás, hogy meghallottak és rám találtak. Ők mentették meg az életemet.”

Szerencsére Jon boldog gyermekéveket töltött nevelőszüleivel, Johnnal és Marilynnel, és nővérével, Debbie-vel együtt nőhetett fel.

Ennek ellenére mindig ott volt egy mély űr az életében.

„Sokáig nem kerestem a múltamat” – mondta Jon, aki ma szakácsként dolgozik Wiltshire megyében. „De a kérdés mindig ott volt: miért tette ezt?”

Élete akkor tért rossz útra, amikor nevelőanyja egy súlyos baleset következtében agysérülést szenvedett. Jon ekkor elhatározta, hogy soha többé nem nyúl drogokhoz, miután 18 évesen majdnem túladagolta magát.

Felesége, Becky segítette át a legnehezebb időszakokon – ő bátorította arra is, hogy derítse ki, honnan jött.

„Becky mentett meg” – vallotta Jon.

Hosszú kutatás után a Long Lost Family csapata kiderítette, hogy Jon vér szerinti édesanyja még életben van, és 20 éves volt, amikor világra hozta őt.

Azt is megtudták, hogy akkoriban már két kislány édesanyja volt.

„Valószínűleg váratlanul érte Jon terhessége, és egyszerűen nem tudta feldolgozni. Amikor magára hagyta, lelkileg nagyon rossz állapotban volt”

– mondta Ariel Bruce, a műsor családkutatója.

A forgatás idején Jon édesanyja még nem állt készen a találkozásra, ám két féltestvére azonnal szeretett volna megismerkedni vele.

Egy nagyon megható jelenet mutatja meg, ahogyan Jon először találkozik testvéreivel. Arcukat kitakarták, hogy édesanyjuk személyazonosságát megőrizzék.

A könnyfakasztó találkozón azonnal mély kapcsolat alakult ki köztük, miközben próbálták bepótolni az elvesztegetett időt.

Bár édesanyjuk nem volt jelen, a lányok egy üzenetet adtak át Jon számára tőle.

Az üzenet így szólt:

„Sziasztok! Ezt az üzenetet a lányaimnak küldtem, hogy elmondhassák, miért nem tudtam ma velük tartani. Sajnálatos módon egy hosszú betegség után úgy érzem, testileg és lelkileg sem vagyok képes elmenni.”

„Ez nem egy végleges nem, Jon – csak idő kell hozzá” – mondta az egyik testvére.

Jon pedig így fogalmazott a műsor végén:

„Olyan, mintha levettek volna rólam egy terhet. Mintha végre teljes lennék. Az az űr teljesen eltűnt. Most már boldog ember vagyok.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Hős apa ugrott a tengerbe, hogy megmentse lányát, miután kiesett egy Disney-hajóról
Florida mellett van a cégnek egy saját szigete, ott történt a baleset. Szerencsére a Disney mentőcsapata azonnal lépett, és mindkettejüket megmentették.


Drámai mentés zajlott le vasárnap a Disney Dream nevű luxushajón. Egy kislány a hajó negyedik emeletéről a tengerbe zuhant, mire édesapja gondolkodás nélkül utána vetette magát.

A hajó éppen visszafelé tartott Fort Lauderdale-be (Florida állam), egy négynapos bahamai út végén, amely során megálltak a Disney saját szigetén is, a Lighthouse Point-nál található Lookout Cayen - írta a LadBible.

Egy utas, Kevin Furuta ezt írta a Facebookon:

„Az utolsó napunk van a Dream fedélzetén, épp tengeri napot tartunk. Egy kislány kiesett a negyedikről, az apukája pedig rögtön utána ugrott. Rögtön utána hallottuk a hangosbemondóban: ‘Ember a vízben! Bal oldal!’ Szerencsére a Disney mentőcsapata azonnal lépett, és mindkettejüket megmentették!”

Egy másik utas, Laura Amador így nyilatkozott a CBS-nek:

„Az apa és a lánya apró pöttyökké váltak a tengeren, aztán teljesen eltűntek a szemünk elől, olyan gyorsan haladt a hajó.”

A kapitány visszafordította a hajót, és egy mentőcsónakot küldtek a vízbe. Az apa végig a lányával maradt, és először őt segítette be a csónakba, csak utána mászott be maga is. A fedélzeten tartózkodó utasok hangos tapssal és éljenzéssel fogadták őket, amikor visszatértek a hajóra.

A Disney Cruise Line szóvivője a következő közleményt adta ki az USA Today számára:

„Hálásak vagyunk személyzetünk kivételes felkészültségéért és gyors reagálásáért, aminek köszönhetően mindkét vendég perceken belül biztonságban visszakerült a hajóra. Elkötelezettek vagyunk vendégeink biztonsága és jólléte mellett, és ez az eset is megmutatja, hogy biztonsági protokolljaink hatékonyan működnek.”

Az esetről videó is készült, amely felkerült a TikTokra, és bemutatta a mentés pillanatait. A hozzászólók azon tűnődtek, hogyan eshetett ki a lány, mivel a hajók fedélzetein általában plexiüveg biztonsági korlátokat alkalmaznak.
@noeayala32 #disneycruise#disneydream ♬ original sound - noe ayala875

Szerencsére egyikük sem sérült meg súlyosan, és épségben visszakerültek a fedélzetre. Fontos tudni, hogy aki szándékosan ugrik le egy tengerjáró hajóról, akár örökre ki is tilthatják. Egy férfi például azután kapott végleges kitiltást, hogy a 11. emeletről vetette magát a tengerbe – valóságos csoda, hogy túlélte.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Kiderült, melyik leves a legkárosabb az egészségre, pedig ez az egyik legnépszerűbb „gyógyító” leves a családokban
A főzés során érdemes néhány dolgot betartani, és akkor nem okoz gondot a fogyasztása. Ha nem figyelünk ezekre, akkor akár súlyos következménye is lehet a régi, hagyományos leveskészítésnek.


Sokan még mindig előszeretettel készítenek csirkehúslevest, ha megfáznak vagy egyszerűen csak valami táplálóra vágynak. Bár sokáig az egészséges táplálkozás egyik alapjának számított, ma már több szakértő is óvatosságra int.

A a cseh Restaurace Pasticka étterem blogja szerint a főzés során az üzemi körülmények között nevelt csirkékben lévő káros anyagok nagy mennyiségben juthatnak a levesbe. Ha valaki rendszeresen eszik ilyen húslevest, annak hosszú távon komoly egészségügyi következményei lehetnek.

Egyre gyengébben reagálhat a szervezet az antibiotikumokra, így akár egy egyszerű fertőzés is komoly bajt okozhat. A gyerekek különösen érzékenyek, mert fejlődő hormonrendszerükre hatással lehetnek a húsban maradó anyagok. A bőr, a zsír és a csontvelő gyakran tartalmazhat különféle szennyeződéseket vagy takarmányból származó toxinokat.

Sokan nem öntik le az első főzővizet, pedig ez a legfontosabb lépés. A főzés elején, az első 10–15 percben szabadulnak fel a húsból a legnagyobb mennyiségben a káros anyagok. Ha ezt a vizet nem öntjük le, a leves szinte toxinkivonattá válik.

Nem csak ez okozhat problémát. A bőrrel és a zsírral együtt főzött hús még több káros anyagot engedhet a levesbe. Ha ehhez még leveskockát vagy túl sok sót is adunk, a májat és a vesét is megterhelhetjük, a magas vérnyomás és az ödéma pedig csak tovább nehezítheti a dolgunkat. A csapvíz vagy bizonytalan eredetű forrásvíz szintén gondot okozhat: előfordulhat, hogy nehézfémeket, klórt vagy más szennyeződést viszünk be vele.

A problémák egyik fő oka az ipari baromfitartás. A gyors növekedés és a betegségek megelőzése érdekében sok helyen antibiotikumokat használnak, ezek pedig nem tűnnek el nyomtalanul. A legnagyobb mennyiségben a bőrben, a csontokban és a zsírszövetben maradnak meg

– pont azokban a részekben, amikből sokan főznek húslevest.

Ahhoz, hogy biztonságosabb legyen a csirkehúsleves, érdemes figyelni néhány fontos dologra. A legjobb, ha olyan csirkét használunk, ami megbízható forrásból származik, és nem kezelték antibiotikumokkal. A főzés előtt szedjük le róla a bőrt, vágjuk le a zsírt, majd forraljuk fel a húst a vízben. Az első levet 7–10 perc után öntsük le, a húst és az edényt alaposan mossuk el, és csak ezután öntsük fel friss vízzel.

A zöldségeket se spóroljuk ki belőle: a sárgarépa, zeller, hagyma és petrezselyemlevél nemcsak ízesítik a levest, hanem hasznos tápanyagokat is adnak hozzá. Ízesítéshez használjunk természetes fűszereket – például babérlevelet, szegfűborsot, fokhagymát, gyömbért vagy friss zöldfűszereket. A sóval bánjunk óvatosan, inkább csak a végén, a tányérban adjunk hozzá egy keveset.

Ha pedig bizonytalanok vagyunk a csirkehús minőségében, bátran készítsünk inkább zöldséglevest, hallevest, pulykalevest vagy marhahúslevest – természetesen megbízható alapanyagokból.

Nem a csirkehúsleves a probléma, de fontos, hogyan készítjük el. Tudatos alapanyagválasztással és a főzési szabályok betartásával továbbra is lehet belőle tápláló, finom és biztonságos fogás.

Forrás: Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Saját maguknál is nagyobb harcsát fogott ki egy 10 és egy 12 éves fiú, a gyerekek felváltva, órákig küzdöttek a hatalmas hallal
A 206 centis, 50 kilós hatalmas halat felváltva fárasztották, az apukák csak a partra húzásában segítettek. A szülők is nagyon büszkék a gyerekekre, mert felelősségteljes horgászokhoz méltón viselkedtek.


Fantasztikus teljesítménynek örülhetett két fiú. Egy óriásharcsát fogtak ki a zsurki, Csoki nevű horgásztóból. A 10 és 12 éves fiúk több mint két órán át küzdöttek a hatalmas állattal. Felváltva fárasztották az 50 kilós halat. Végül az apukák húzták partra a vízi ragadozót.

Az esetről videó is készült, melyen látható, hogy milyen boldogság volt a két fiúnak a sikeres halfogás. Ugráltak, sikongattak, bámulták, majd megsimogatták az óriási halat. Végül mellé feküdtek a parton, ekkor lehetett látni, hogy az állat mennyivel nagyobb náluk. A 206 centis harcsát alaposan kifárasztották, felváltva fogták a botot, a végére azonban ők is kifáradtak.

Az RTL Híradónak elmondták:

"Egy nagyon jó élmény lesz, ezt biztos meg fogjuk emlegetni, meg biztos nem felejtjük el!"

A szülők és a rokonok is büszkék a gyerekekre. Azt mondják különösen azért, mert kíméletesen bántak a hallal, felelősségteljes horgászokhoz méltón.

A harcsát - mivel ekkora rablóhal - nem engedhették vissza a vízbe, a tógazda elszállíttatta.

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET: