Pizza, gorillajelmez, péniszrajz – íme, a legfurább dolgok, amiket az emberek fellőttek az űrbe
Gorillajelmez
Scott Kelly amerikai asztronauta majdnem egy évet töltött a Nemzetközi Űrállomás feldélzetén 2015-ben és 16-ban. Egypetéjű ikertestvére, Mark a saját bőrén tapasztalta, hogy néha mennyire unatkozhat ott az ember, hiszen ő is járt az űrben. Úgy döntött, hogy csinál egy kis hangulatot, és felküld egy gorillajelmezt.
A ma már arizonai szenátor, Mark Kelly vákuumcsomagoltatta a jelmezt, és másodszorra sikerült is feljuttatnia testvérének, miután az első küldeményt szállító rakéta szétrobbant.
Az erről készült videót Scott kirakta a Twitterre.
Needed a little humor to lighten up a #YearInSpace. Go big, or go home. I think I'll do both. #SpaceApehttps://t.co/Ift8VdDR4C
— Scott Kelly (@StationCDRKelly) February 23, 2016
Azt csak később árulták el, hogy Peake be volt avatva, mert azt akarták, hogy a menekülése vicces legyen. Mint Scott fogalmazott: „Persze, hogy szerették az emberek. Kinek ne tetszene egy űrgorilla?”
Scott Kelly később olyanokat is ijesztgetett a jelmezzel, akiknek fogalmuk sem volt arról, hogy gorilla van a fedélzeten.
A gorillajelmezben Scott tanító célú videót is készített gyerekeknek odafenn, mert remélte, hogy az űrről szóló ismereteket egy szőrös állattal könnyebb lesz eladni.
Pizza
A Pizza Hut volt az első olyan cég, amely házhozszállítást "vállalt" az űrbe. 2001 májusában a Nemzetközi Űrállomásra vittek ki egy pizzát Jurij Uszacsovnak, aki jóízűen el is fogyasztotta orosz asztonautatársaival együtt. A jeles eseményt le is filmezték.
A pizzánál a szakácsnak figyelembe kellett vennie az úticél sajátosságait: több fűszert, különösen több sót használt a szokásosnál, mert az űrben az asztronauták veszíthetnek ízérzékelésükből. Emellett az Amerikában kedvelt pepperóni helyett szalámit rakott rá, mert annak hosszabb a szavatossági ideje. A pizzát bizony jóval a fogyasztása előtt el kellett készíteni, és a pepperóni a teszteléseken nem élte túl a szükséges hatvan napot, bepenészedett. A pizzát vákuumcsomagolták, és még márciusban fellőtték az űrbe, hogy májusra odaérjen.
Az űrhajósok az űrkemencében felmelegítették, és forrón fogyasztották. A NASA ott tartózkodó személyzetének ugyanakkor nem volt szerencséje. Az Amerikai Űrkutatási Hivatal ugyanis szigorúan tilt minden reklámmegjelenítést. Az amerikai asztronauták tehát érezhették a frissen sült pizza illatát, enni azonban nem ehettek belőle.
Péniszrajz
Mire gondolhatott a művész? Andy Warhol azt állította, hogy csak a nevének kezdőbetűit jelezte a firkán, amiből azonban egyértelműen valami más rajzolódik ki, de ezt már a szemlélő dolga eldönteni. Warhol rajza a kép bal felső sarkában látható.

Warhol rajza egyike annak a hat alkotásnak, amelyet egy aprócska, téglalap alakú kerámián rögzítettek. Ez az úgynevezett Holdmúzeum Forrest Myers szobrász ötlete volt, aki hivatalosan kérelmezte a NASA-nál, hogy gondoskodjanak a Holdon való elhelyezéséről. A kérését elutasították, de aztán a Bell Laboratories tudósai a tárgyacskát állítólag sutyiban mégis az Apolló 12 holdkomphoz rögzítették. Legalábbis így tudja a New York-i Modern Művészetek Múzeuma, a MOMA.
(Via: Live Science)