Amatőrként nyert érmet a magyar rúdtáncos duó a profik közt
Mihály Andrea és Lukács Nikoletta amatőrként bronzérmet szerzett a profik között Hamburgban a Miss&Mister Pole Dance Globe duó kategóriájában.
A hódmezővásárhelyi lányokat Bartyikné Oláh Gabriella tréner készítette fel a versenyre. Andreát kérdeztük arról, hogy miért különleges ez az eredmény, és egyben be is mutatja a rúdtáncot, amellyel kapcsolatban sok tévhit kering.
– Hogy jutottatok ki a versenyre?
– Nem kis szerencsével... Hisszük, hogy semmi sem történik véletlenül... Életünk első duómegmérettetésén indultunk el a tavaszi Dollhouse Amatőr Bajnokságon. Bár egyikőnk sem először indult versenyen, a duózás teljesen új kihívás volt.
Itt nem csak magadért vagy felelős, a társad életéért is, és a társad mozdulataiért is. Ha te hibázol, rontasz, mindkettőtök munkája elveszhet. Óriási felelősséget, munkát, türelmet, kompromisszumot követel a duózás.
Magunk sem tudtuk, mit várhatunk életünk első duóversenyétől. Olyan volt, mint egy álom. Minden sikerült, pici hibáink voltak, de jól éreztük magunkat a koreó közben, és megnyertük a közönség, és a zsűri szívét.
Alig fogtuk fel, amikor meghallottuk, hogy mi nyertünk.
Felocsúdni sem volt időnk a hihetetlen eredmény után, máris elmondták, hogy mivel a profi mezőnyben nem volt duó induló, és érdemesnek látnak minket arra, hogy hazánkat képviseljük egy nemzetközi versenyen, így megadják azt a lehetőséget nekünk, amiről még csak álmodni sem mertünk…
Így kezdődött a nagy kalandunk, hatalmas magasságokkal, és mélységekkel. Így kerültünk első versenyes amatőr duó kategóriából a legnagyobb profik közé egy nemzetközi versenyre...
A versenyen készült felvétel:
– Milyen volt a hamburgi verseny, hogy éreztétek magatokat? Mit kellett csinálni?
– Fantasztikus élmény volt... Ott lehettünk a legnagyobbak között. Oroszok ukránok, izraeliek, japánok, és a világ élvonalát képviselő rudasok között. Nem feltétlenül volt még ott a helyünk, hiszen amatőrként rengeteg hátrányunk volt az ott színpadra lépő profikhoz képest...
Mi nem nyerni mentünk oda. Csak önmagunkhoz képest, a lehetőségeinkhez mérten a maximumot odatenni.
A Miss&Mister Pole Dance GLobe egy DPSV által rendezett verseny volt. Ami azt jelenti, hogy egy rendkívül szigorú sportverseny, merev szabályokkal. Ilyenkor a koreográfia gyakorlatilag kottaírás, pontértékekkel, meghatározott keretekkel.
Meg van határozva, hogy hány perces legyen a koreográfia, csakis instrumentális zenére lehet építeni, énekhangot nem tartalmazhat, meghatározták, hogy milyen arányban használható a fix és a forgó rúd, hogy milyen arányban kell tartalmaznia hajlékonysági, erő-, talaj-, akrobatika-, és rudas elemeket.
Duók esetében külön pontozzák a szinkront is. A ruházat rendkívül merev, csak overall fazonú lehet, az sem mindegy, hogy a test hány százalékát kell takarnia, nem lehet két részből álló, és nem lehet testszínű rész sem a ruhában. Amennyiben a ruha elmozdul, azonnal pontlevonást kap a versenyző. Nehéz ilyen szigorú keretek között teljesen rád szabott koreográfiát alkotni, amiben szabadon lehetsz önmagad is. Ha nem sikerül, ugrik az egész. Ha nem tudod élvezni, amit csinálsz, ha nem élsz abban, amit csinálsz, esélyed sincs...
– Milyen eredménynek számít, amit elértetek?
– Azt gondoljuk, soha ilyen jól nem sikerült szerepelni a magyar küldöttségnek ezen a versenyen. 5 indulóból mindannyian éremmel térhettünk haza, és nem utolsósorban a verseny története során először került magyar kézbe a Globe. Méry Menta junior korosztályban bronz-, Szlávy Eszter Art kategóriában bronz-, mi – a Lukács Nikoletta-Mihály Andrea duó – szintén bronz-, Marosvölgyi Noémi pedig a felnőtt női mezőny aranyérmével térhetett haza. Aznap este ő volt a világ legjobbja.


Andrea és Nikoletta Hamburgban
– Ti hogyan kezdtétek el a rúdtáncot, mi motivált?
– Régóta szerettem volna már valami új sportot kipróbálni. Valami mást, valami olyat, ami eddig még nem volt. Ekkor nyílt meg épp a városban a stúdió. Ellátogattam a megnyitóra. Kíváncsi voltam nagyon, nem igazán tudtam, mire számíthatok. A lányok bemutatójától az állunk is leesett. Ezek után nem volt kérdés, hogy kipróbálom, én is szerettem volna ilyen trükköket, forgásokat megtanulni, és gyakorlatilag ott ragadtam.
Lettivel már a stúdióban ismertük meg egymást. Ő is hasonló helyzetben volt, és szintén a megnyitó óta tagja a Pole Magic családnak. Mindig is szeretett táncolni, és különböző dinamikus sportokat kipróbálni, így talált rá a rúdsportra, amiben ezek ötvöződnek. Ugyanabban az időpontban jártunk. Nagyon hasonló tempóban haladtunk, összebarátkoztunk, szépen összeszoktunk. A Stúdió életében mi kísérleteztünk először duós elemekkel. A próbálkozások jó hangulatban, sok bakival, de annál több nevetéssel teltek. Majd egyre ügyesebbek lettünk, és tudtuk, hogy nekünk ezzel a jövőben is foglalkozni kell. Mondhatni itt indult el a párosunk kezdő gondolata.
– Miért jó sport ez?
– Folyamatos kihívást jelent, sosem lehet megunni. Hiába vagy erős, hiába tudsz csinálni rengeteg hasprést például, ha nem tudod a lábad a fejed felé emelni lendület nélkül. Hiába tudsz kilométereket futni, ha nem tudsz 3 és fél percet végigizmozni úgy, hogy könnyednek tűnjön. Hiába vagy erős, ha nem vagy hajlékony. Nincs olyan ember, aki ne találna benne izgalmat.
Fantasztikus érzés legyőzni magad, tapasztalni, hogy erősödsz, és ráébredni arra, hogy sokkal többre vagy képes, mint amit valaha is gondoltál magadról...
Minden órán újabb, és újabb határokat lehet átlépni... És azt gondolom, hogy a lélek az, ami a legtöbbet profitál ebből. Mert amit talán sosem gondoltál magadról, arra is képes leszel. És azt már nem veheti el tőled senki.


Egy korábbi versenyen
– Mennyi edzés van, milyen egy edzés, mit csináltok olyankor?
– A cél határozza meg, hogy mennyi edzésre jársz. Aki versenyre készül, ott a heti 4-5 edzés nélkülözhetetlen, plusz erősítő, és nyújtó edzések. Sajnos nekünk erre nem volt lehetőségünk. Én Hódmezővásárhelyen tanítok, a társam, Letti régész, és a hivatása épp a versenyfelkészítés elejétől kezdve elszólította Kecskemétre. 100 km-re voltunk egymástól. És egy duónak nem lehet külön edzeni... Ez olyan, mintha a szinkronúszó egyedül gyakorolna.
Ezt nem lehet külön-külön, egymás nélkül, vagy más személlyel megcsinálni. Levegőt venni, és mozdulni is egyszerre kell, egyszerűen érezni kell, hogy a másik a hátad mögött mikor indul meg egy gyakorlattal, hogy szinkronban mozduljunk.
Sajnos nagyon nehéz dolgunk volt, péntek éjszakáktól tudtunk együtt edzeni vasárnapig. Ami extrém fáradtsággal járt, és pár hétvége ki is maradt. Rendkívül megterhelő időszak volt. Fizikálisan is, lelkileg is. Egy standard edzés alapos bemelegítésből, erősítésből, rudas elemekből, azok összekötéséből, és óra végi nyújtásból áll.
– Magyarországon mennyire nagy a verseny, sok rúdtáncos van?
– Hála az égnek már rengetegen űzik már ezt a mozgásformát... Örülünk, hogy így van. Egyre kevesebb sztereotípiával találkozunk, és bármennyire is meglepő, a magyar emberek igenis befogadóak. És igen, van verseny, de ez jó dolog. Saját példámból tapasztalom, hogy nem feltétlenül szükséges táncos, vagy tornász előélet ahhoz, hogy sikered legyen ebben a mozgásformában. Bár nem hátrány, ez tény... Rengeteg junior korú versenyző is van, nekik játszi könnyedséggel mennek a legnehezebb dolgok is... És nagy öröm, hogy rengeteg 40-50 feletti nő is jár az órákra. Ez is azt bizonyítja, hogy nincs határ. Sem súly, sem kor, sem előképzettség…
Ötven felett sem késő elkezdeni:
– Ha ajánlani kellene, mi miatt ajánlanád? Ha valaki kedvet kap hozzá, mi a teendő, mire számítson?
– Azt mondanám, hogy magadért tedd meg... Csak ennyit tudok mondani. Menj el, és felejtsd gondod egy órára. Tedd próbára magad. És egészen biztos, hogy találsz benne valamit. Mindenki valami mást. Van, aki kikapcsolódást. Van, aki kihívást, van, aki boldogságforrást, van aki a nőiességét kapja vissza, van, aki egy új célt, más pedig pozitív megerősítést nyernek. De egészen biztos, hogy megfog benne valami... Fontos, hogy jól válasszatok stúdiót. Nálunk hitvallás, hogy csak jó alapokra lehet jó házat építeni. Fontos, hogy jó szakemberre bízzuk magunkat, és hogy jó kezekben legyünk. Ha ez adott, a sorsunk kovácsai mi magunk vagyunk.
A stúdió 2014. áprilisában nyitott meg azzal a céllal, hogy megismertesse Hódmezővásárhellyel, és a környező településekkel a rúdsportot, és minél többen ismerjék ezt a kihívásokkal teli mozgásformát, és legyenek általa sokkal fittebbek, tónusosabbak, izmosabbak, és nem utolsó sorban magabiztosabbak. Az óráinkon végzett gyakorlatok egyszerre fejlesztik az izomerőt és a koordinációt, növelik a hajlékonyságot, illetve javítják a testtartást, ezáltal hozzájárulnak a jó közérzet és az egészséges életmód kialakításához. Stúdiónkban a pole fitness mellett erősítő , és stretching, azaz nyújtó óra is van, illetve a légtorna egyik formája, a karika (aerial hopp, vagy lyra) megtalálható az órarendben. Jelenleg megközelítőleg 130 hölgy jár a stúdióba, és bízza Bartyikné Oláh Gabriella tréner kezeire magát. A tulajdonos-tréner fő célja az volt, hogy egy szuper csapat-család jöhessen létre ezen sport által, amely sikerült is, rendkívül összetartó kis Magic-családjuknak elsöprő ereje van.

Bartyikné Oláh Gabriella:
"Számomra trénerként az a legnagyobb öröm, amikor láthatom, és figyelemmel kísérhetem, segíthetem egy érett, felnőtt nő harcát, személyiségfejlődését, ahogyan ledönti és átlépi saját korlátait. Mert a korlátokban nem hiszek. Nekem sem adták ezt ingyen, és senkinek sem adják, nem könnyű mozgásforma ez. Bár annak tűnik, mégis minden gyakorlatban a saját testsúlyunkat kell az égbe emelni, ami nem kis munka. Jómagam császármetszés után pár hónappal kezdtem el ezt a sportot, átvágott, és még nem regenerálódott hasizommal, és jelentős túlsúllyal. Emlékszem, nem volt mindig volt könnyű. Olyan rendszerben tanítok, hogy bárki, bárhová kerül, azt a tudást, amit nálam tanult, bárhol, és bármikor, magabiztosan, helyes kivitelezéssel vissza tudja adni. Senkit nem formálok a saját képemre. Nem kis „bartyikné gabikat” gyártok...

A lányok és a tréner
Arra vagyok büszke, hogy mindenki alapattitűdje megmaradhat, és úgy sikerül megtanulnia a trükköket, forgásokat, hogy közben ők is saját maguk maradhatnak. És ez a garancia arra, hogy őt is boldoggá teszi az, amit csinál, hiszen megmaradhat önmaga. A mi kis csapatunk-családunk egy örök garancia arra, hogy megszabadulhat mindenki, még ha csak egy órára is a gondoktól, feszültségektől. Jó látni az óra utáni felszabadultan mosolygó arcokat, jó hallani a csacsogást, ahogyan a lányok távozáskor egymásnak mesélik a sikerélményeiket. Engem ez tart életben, engem ez hajt, ez visz tovább: az ő boldogságuk.
Természetesen a stúdióban tehetséggondozás is folyik, hiszen a másfél éves fennállás alatt, már számos országos versenyen, és nemrégiben nemzetközi versenyen is megmérettetek a lányok."