ÉLET-STÍLUS

10 online munka, amivel körbeutazhatod a világot

A home office, magyarul távmunka ma már a mindennapok része - de miért ne dolgozhatnál álmaid szigetén, tengerpartján vagy városában, ha úgysem kell bejárni a munkahelyedre?

Link másolása

Ma már egyáltalán nem számít kivételesnek, ha valaki távmunkában, otthonról dolgozik. A saját vállalkozásukat irányítók számára pedig ismerős lehet, amikor hétvégén, vagy akár a nyári szabadság alatt, a Balaton partján vagy a tengerparton kell válaszolni a sürgős e-mailekre, illetve fontos telefonokat intézni. (Sőt, ez a munkavállalók egy részének is ismerős lehet.)

Innen pedig már tényleg csak egy ugrás, hogyha a munka bárhonnan végezhető, miért ne válasszuk helyszínül a világ egy olyan pontját, ahová egyébként is szívesen elutaznánk.

Belőled is lehet digitális nomád

Ha így nézzük, akkor tulajdonképpen bárkiből lehet digitális nomád, aki két feltételnek megfelel. Az egyik, hogy legyen olyan bevétele, amit helytől függetlenül elő tud teremteni, és fedezi nomád életmódját. A másik, hogy legyen egy, a munkavégzésre alkalmas laptopja, illetve megfelelő internetkapcsolata.

Persze a dolog nem ennyire egyszerű, nyilvánvalóan vannak olyan foglalkozások, amelyek gyakoribbak a digitális nomádok között, mert jobban passzolnak ehhez az életformához.

Ezek közül veszünk most sorra tízet. Szándékosan hagytuk ki a sorból a blogger/vlogger/influenszer típusú tevékenységeket. Az igaz, hogy nincs csábítóbb, mint körbeutazni a világot úgy, hogy az ember blogot ír, videókat készít vagy az Instagramra posztolja a menőbbnél menőbb képeket, miközben ebből finanszírozza az utazását. A valóságban azonban egy ilyen blog, vlog vagy Insta-influenszerség felépítése jelentős idő- és munkaráfordítást feltételez - és még ekkor sincs garancia a sikerre. Ezek a tevékenységek tehát kevés szerencsés és/vagy ezért a célért keményen dolgozó, ráadásul tehetséges ember számára jelentenek reális megoldást - a cikk sokkal inkább szól a többieknek.

Lássuk tehát a 10 foglalkozást, amivel neked is esélyed lehet digitális nomáddá válni.

1. Virtuális asszisztens

Ha láttál már olyan sorozatot, ami az egykori főurak életét mutatja be, akár komolyan (pl. Dowton Abbey), akár komédiaként (Csengetett, Mylord?), akkor feltűnhetett, hogy az uralkodó osztály számára szinte mindent a személyzet végzett el. A sütés főzéstől és a tálalástól a fürdővíz elkészítésén át egészen a ruhák becsomagolásáig a bőröndbe, utazás előtt.

Most ugorjunk egyet gondolatban, és képzeljünk el egy tipikus irodát, ahol talán te is dolgoztál már, vagy éppen most dolgozol. Itt is rengeteg olyan apró-cseprő tevékenység van, az e-mailek megválaszolásától a telefonhívások elintézéséig, ami az érdemi munkától rabolja az időt. Emiatt van szüksége egy vezetőnek titkárnőre vagy asszisztensre, hogy valaki levegye a válláról az ilyen feladatokat, és ő a munkára tudjon koncentrálni.

Manapság azonban már egyre több helyen alkalmaznak virtuális asszisztenseket, akiknek fizikailag sosem kell jelen lenniük, hiszen az online dokumentumokat, táblázatokat, a különféle naptár- és feladatütemező szoftvereket bárhonnan elérhetik az interneten keresztül. Ebből következik, hogy ehhez a munkához nagy előny az offline irodai tapasztalat, pláne hasonló munkakörben. A szövegszerkesztők, prezi-szoftverek, táblázatkezelők, levelező programok mélyreható ismerete pedig elengedhetetlen.

2. Online újságíró

Ha valaki egy portálra gyárt cikkeket, akkor adódik a kérdés, hogy miért kéne ehhez bejárnia a munkahelyére. Természetesen a dolog nem feltétlenül ennyire egyszerű, mert ha valaki például egy magyar portálnál belpolitikával vagy kulturával foglalkozik, elég valószínű, hogy mondjuk Baliról nehezen fog tudni magyar politikusokkal találkozni, vagy koncertekre járni. Ha azonban olyan témá(k)ban ír, amely(ek)hez egyébként is a gép előtt ülve szerzi be az információkat, akkor tényleg semmi akadálya, hogy otthonról - vagy bárhonnan - végezze a munkáját.

Ha pedig valaki eljut idáig, tovább is fejlesztheti mindezt, és olyan cikkeket is írhat, amelyek az adott hellyel, országgal, várossal, kultúrával kapcsolatosak, ahol éppen van. Sőt, váltani is lehet, és szabadúszóként akár több helyre is írni. Egyébként talán ez az a foglalkozás, ahonnan a legsimább és -reálisabb lehet az átmenet az utazó bloggerkedés/vloggerkedés irányába.

3. Webshop-üzemeltetés

Természetesen egy ilyen vállalkozás sem indítható be egyik pillanatról a másikra. De ha már túl vagy a webáruház-készítésen, és van egy jól működő webshopod, akkor bizonyos feltételek megléte esetén simán irányíthatod az online értékesítést a világ egy tetszőleges pontjáról. Ehhez először is olyan jellegű termékekkel kell e-kereskedni, amelyek forgalmazásához nem szükséges fizikailag is jelen lenni. Másrészt pedig a kereskedelemmel összefüggő folyamatok teljes, de mindenképpen nagyfokú automatizálása szükséges. Utóbbira megoldás lehet a dropshipping vagy a fulfillment.

4. Online nyelvtanár

Ma már egyáltalán nem ritka, hogy valaki a Skype-on tart nyelvórákat - ha felkapott nyelvtanár az illető, egészen szép óradíjakért. Amennyiben tehát van elég tanítványod, akkor az online nyelvórákat miért ne tarthatnád meg mondjuk a Bahamákon, a tengerparton? Ezt a receptet persze nem csak a nyelvtanításra lehet alkalmazni, hanem minden olyan oktatói tevékenységre, ami Skype-on végezhető.

5. Egyéb kreatív írás

Ha Magyarországon a szépírásból meg lehetne élni, akkor egy regényírónak keresve sem találhatnánk jobb munkavégzési formát annál, hogy felcsap digitális nomádnak. De ha magas szinten bírsz egy idegen nyelvet - legjobb az angol -, és van írói vénád, akkor simán lehet, hogy megélsz a regény- vagy novellaírásból digitális nomádként. Persze ezen kívül még egy sor terület van: weblapszövegírás, SEO-szövegírás, webáruházak termékoldalainak feltöltése szöveggel, amelyek utazgatva is végezhetőek. Nyilván ezek a tevékenységek is csak abban az esetben jöhetnek szóba, ha ehhez elegendő bevételt generálnak a nomád életmódhoz.

6. Social media szakértő

Aki nincs fent a Facebookon, az nem is létezik - tartja a mondás (ami nem lehet túlságosan régi). Ez a magánszemélyek esetében nem kőbe vésett igazság, de a vállalkozásokra annál inkább vonatkozik. Márpedig egy céges Facebook-oldal üzemeltetéséhez is szükséges némi szakértelem - a fiatal generáció tagjai ezt szinte az anyatejjel szívják magukba, nem így az idősebbek. Nekik bizony érdemes egy profi szakembert megbízni ezzel, de a multiknál is előfordul, hogy nem házon belül, hanem ügynökséggel, esetleg egy freelancer segítségével oldják meg ezt a feladatot. A lényeg az, hogy ha egy jól képzett, rutinos social media expert vagy, eléggé nagy ügyfélkörrel, akik nem feltétlen igénylik a személyes kapcsolattartást, akkor majdhogynem érthetetlen, miért nem a thai tengerparton dolgozol egy bungalóból. Ha pedig a Facebookon kívül más hasonló területhez (például Google Ads) is értesz, az még nagyobb királyság.

7. SEO-szakértő

Az előbbi mondás alapján: Aki nincs fent a Google-ön, az nem is létezik - ez még inkább igaz a cégekre. A Search Engine Optimization, vagyis a keresőoptimalizálás egy feljövőben lévő ágazat, ami máris sokkal inkább jelen van a mindennapjainkban, mint azt az átlagfelhasználó sejtené. Röviden arról van szó, hogy például egy cukrász megbízza az ügynökséget vagy a SEO-szakembert azzal, hogy mondjuk a “Szeged csokifagyi” keresőkifejezésre a cukrászdájának weboldala a Google első 5 találatban szerepeljen. A szakemberek pedig a megfelelő kódok, linkek és szöveges tartalmak alkalmazásával teljesítik ezt a kérést. A SEO is egy olyan terület, ahol minden a gép előtt, illetve a neten zajlik. Így, ha van elég bevételed belőle, érdemes a nyakadba venni a világot.

8. Webdizájner, webfejlesztő

Maradva az online vonalon, a weboldal is alapvető tartozékává vált mára egy valamirevaló vállalkozásnak. Ki menne el például egy olyan étterembe, aminek az étlapját, nyitvatartását nem tudja megnézni, mert nincs honlapja? Egy weboldal megtervezése, létrehozása pedig jelentős szakértelmet igényel, amit a piac meg is fizet. És persze a történet itt nem ér véget, egy honlapot folyamatosan karban kell tartani, esetleg fejleszteni kell. Mivel pedig ezen a területen is minden egyes munkafolyamat a gép előtt, illetve a neten zajlik, itt is megoldható a globális távmunka.

9. Fordító

Hasonló a helyzet, mint a regényíró esetében, csak bizonyos tekintetben még annál is jobb. Hiszen nem egy teljesen új szöveget kell alkotni, “csak” egy meglévőt átültetni egy másik nyelvre. Ehhez ráadásul még net is csak akkor kell, amikor az aktuális szakaszt, vagy a kész fordítást elküldöd a kiadónak. És vajon hol kellemesebb például egy történelmi nagyregényt lefordítani: a saját lakásod nappalijában, vagy Bali valamelyik tengerpartján? Sajnos Magyarországon fordítóként annyit keresni, hogy ez lehetséges legyen, nem általános, mondhatni, kivételes szerencse kell hozzá. De ha ismersz két világnyelvet majdhogynem anyanyelvi szinten, akkor máris indulj el álmaid úti célja felé!

10. Programozó

Szinte már közhely, mekkora hiány van programozókból - és nem csak Magyarországon, hanem például Németországban is. Amellett, hogy az egyetemekre is rekordszámban felvételiznek a jelentkezők informatikus szakra, a különböző, programozókat képző akadémiák is gombamódra nőnek ki a földből. (A Green Fox Academyről például részletesen is írtunk.) Ezek segítségével bármiféle előképzettség vagy szakmai tapasztalat nélkül is elsajátíthatóak az alapok, sőt, olyan sikeres szakemberré képezheti magát az ember, aki után kapkodnak a potenciális munkaadók. Ráadásul éppen a szakemberhiány következtében elég jól is lehet keresni ahhoz, hogy az ember megengedhesse magának, hogy digitális nomádként űzze ezt a trendi és menő foglalkozást.

Biztos vagy benne, hogy neked való ez?

Mielőtt belevágsz a digitális nomád “iparágba”, nem árt felmérni, hogy biztosan neked való-e ez az életforma. Sokan panaszkodnak ugyanis közülük a magányra. Emellett nagyfokú önállóságot és magabiztosságot feltételez ez a fajta életstílus. Hiszen magányos harcosként akár váratlan helyzetekben is fel kell találnod magad, és jól kell beosztanod az idődet, úgy, hogy nem áll mögötted egy erre (is) nagyon odafigyelő főnök. Egyébként pedig egyáltalán nem biztos, hogy kevesebbet kell dolgoznod vagy könnyebben megúszod a melót, mint egy irodában.

Persze lebeszélni sem akarunk senkit, mert az így dolgozóktól gyakran hallani, mennyi pluszt kapnak azáltal, hogy új helyeket és embereket ismernek meg. A kreativitás és a hatékonyság sokszorosára nőhet, így ugyanannyi idő alatt az irodában végzett munkamennyiség sokszorosa is elvégezhető ideális esetben.

A digitális nomád életformának tehát vannak előnyei és hátrányai is, és az is fontos, hogy jól értékesíthető tudással, szakmai tapasztalattal rendelkezz, mielőtt belevágsz. Lényeges az egész projekt alapos előkészítése is, ami szintén kulcsfontosságú a sikerhez. Szerencsére már magyar nyelven is elérhetőek olyan online közösségek, Facebook-csoportok és weboldalak, ahol minden szükséges információ fellelhető. Ezeket mindenképpen keresd fel, mielőtt úgy döntesz, hogy mostantól az egész világ lesz a munkahelyed.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Gyökeresen megváltozott a Temu, és ez nem véletlen
Rengeteg panasz érkezett a cég miatt, mert a meghirdetett akciók rendszeresen nem voltak valósak, ráadásul a weboldalon sok volt a sürgető üzenet.

Link másolása

Mi is írtunk róla nemrégiben, hogy több bejelentés után a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a Temunál. A legtöbben azt kifogásolták, hogy az akciókban sok esetben 95%-os, vagy akár annál is magasabb kedvezményekkel csábították a vásárlókat, ám ezek nem bizonyultak valósnak. A GVH úgy vélte, hogy a Temut működtető vállalkozás vélhetően tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat és megtéveszti a fogyasztókat.

Most azonban alaposan megváltozott a Temu kereskedelmi gyakorlata. Szinte teljesen eltűntek a hirdetések a neten, és megszűntek a weboldalon a sürgető üzenetek is. A GVH szerint előremutató, hogy a cég felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írja az Economx.

A GVH a lap megkeresésére azt közölte, hogy a vizsgálati szakaszban vannak, és ez még nem jelenti azt, hogy a vállalkozásról kimondták volna, hogy jogsértéseket követtek el. Most a tényeket tisztázzák, amire három hónapjuk van, ez pedig kétszer két hónappal hosszabbítható.

A nemzeti versenyhatóság mindig üdvözli, és a fogyasztók, valamint a tiszta piaci verseny szempontjából előremutatónak tartja, ha egy eljárás alá vont vállalkozás a hivatal eljárásának megindítását követően felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írták. „Természetesen mindez a jelenlegi vizsgálati szakban nem befolyásolja a GVH tényfeltárási kötelezettségét” – közölték.

A portál szerint:

2024 áprilisára a Temu 1 millió fős bázist épített Magyarországon, ezzel 25,6 százalékos súllyal bír a hazai online vásárlókon belül.

A Temu anyacége, a PDD 2023 negyedik negyedévben 88,88 milliárd kínai jüanos (12,5 milliárd amerikai dolláros) árbevételt ért el, ami 123 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakánál.

Forrás: Index

Link másolása
KÖVESS MINKET: