Az Ördögkatlanban szólt a Requiem
A beremendi Megbékélés Kápolna előtti réten állították fel a színpadot, amin a Hungarian Studio Orchestra és az Á la cARTe kórus játszotta a Requiemet. Dinnyés Dániel karnagy azt is elárulta a Fidelio-nak, hogy miért erre a műre esett a választásuk:
"A beremendi Megbékélés Kápolna Mozart Requiemjét hívta elő, mert a horvát határ mellett, ahol huszonkét évvel ezelőtt kitört a délszláv háború, mindketten aktuálisabbnak éreztük ennek a műnek a szellemiségét, hangok általi jelenlétét. S talán azzal sem lövünk nagyon mellé, ha azt mondjuk, hogy a közönség által leginkább kedvelt oratorikus művek között ez az alkotás az első háromban biztos benne van."
A nagyzenekar és a kórus mellett négy operaénekes is közreműködött a produkcióban: Kolonits Klára a szoprán, Szolnoki Apollónia az alt, Horváth István a tenor és Cseh Antal pedig a basszus szólam volt.
A Requiemet Wolfgang Amadeus Mozart1791-ben írta. Ez az utolsó műve a géniusznak, de talán a legnagyszerűbb és legelismertebb munkája is. A mű szoprán, alt, tenor és basszus szólistákra, valamint kórusra íródott egy kisebb klasszikus zenekar kíséretével.
Mozart 1791. december 5-i halálakor azonban csak a nyitótétel (Requiem aeternam) volt teljesen befejezve. Az azt követő tételeknek csupán egy-egy részletét találták meg Mozart kéziratai között, ezért felesége, Constanze felkért más zeneszerzőket a mű befejezésére. Az elkészült kéziratot végül elküldte az özvegy Walsegg grófnak a busás fizetésért cserébe és meghamisította Mozart hamisított aláírását.
A Requiemből még sokak által ismert és kedvelt tétel a Lacrimosa, aminek első nyolc ütemét még Mozart komponálta, de végleges formába Franz Xaver Süssmayer öntötte.
VIDEÓ: Lacrimosa tétel
Számos legenda is kering a Requiem körül, ebből talán az egyik legismertebb, hogy ezt játszották Mozart temetésén. A valóság azonban az, hogy Mozartot 1791. december 6-án egy, a járvány idején nyitott tömegsírba temették. Mozart barátja, Emanuel Schikaneder szervezett megemlékezést 1791. december 10-én, amikor is az egyik befejezett tételt (az Introitust) lehet, hogy eljátszották. Igazából nem tudni, hogy milyen zenét játszottak akkor...
Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot!