Az oroszok állhatnak az algériai bokszoló körül kavart balhé mögött – zavart keltenének az olimpián egy szakértő szerint
Nincs épeszű ember, aki úgy gondolná, hogy férfiaknak kellene nőkkel bokszolniuk az olimpián, írja Dan Wolken a USA Today publicistája a Párizsban kibontakozó női bokszbotrány kapcsán. Az algériai Iman Helif neme körüli viták akkor erősödtek fel, amikor az olasz Angela Carini mindössze 46 másodperc után feladta a harcot a sportoló ellen, aki olyan erejű ütéseket mért rá, mint egyetlen ellenfele sem korábban. Helif a következő meccsét a párizsi olimpián a magyar Hámori Luca ellen vívja szombaton délután.
Az észak-afrikai sportoló történetéhez kísértetiesen hasonlít a tajvani Lin Yu-Ting esete is. Az amerikai újságíró egy egészen új szemszögből közelíti meg az olimpiai eddigi legnagyobb botrányát, melynek hátterében felsejlik a Gazprom és Oroszország is.
A Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (IBA) szerint Helif és Lin Yu Ting megbuktak a 2023-as világbajnokságon végzett teszteken a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) azonban engedi őket versenyezni Párizsban.
A helyzet bonyolultságát fokozza az IBA és a NOB közötti hosszú távú konfliktus, amely az orosz támogatások és az átláthatóság körül forog. 2020-ban Umar Kremlev lett az IBA elnöke, aki jelentős szponzori szerződést kötött a Gazprommal, Oroszország állami energiaszolgáltatójával. Az orosz-ukrán konfliktus kirobbanása után a NOB nyomást gyakorolt az IBA-ra, hogy ejtse a Gazpromot, és további reformokat követelt a működésében, de az IBA nem tett eleget ennek a kérésnek, ami a két szervezet közötti viszályhoz vezetett. A sportdöntőbíróság is a NOB javára ítélt, legfőképp az IBA pénzügyeinek átláthatatlansága és a játékvezetőkkel és a pontozóbírókkal kapcsolatos folyamatos problémák miatt. Ennek eredményeként az ökölvívás olimpiai jövője jelenleg bizonytalan, 2028-ban eddig nem is szerepel a programban. Emellett megjegyzik azt is, hogy ezen az olimpián az oroszok nem vehetnek részt hivatalosan a háborús agresszió miatt.
A helyzet odáig fajult az ellentmondásos megítélésű olimpia megnyitó után Kremlev az X-en posztolt egy videót, amiben Thomas Bachot, a NOB elnökét „főhomoszexuálisnak”, míg csapatát „a társadalom számkivetettjeinek” nevezte.
További bizonytalanságot okoz, hogy az IBA közleménye szerint Helif és Lin egy különálló és elismert teszten bukott meg, amelynek részletei bizalmasak maradnak, ráadásul nem verseny előtt, hanem verseny közben hozták nyilvánosságra. Nem világos, hogy milyen tesztekről van szó, mire vizsgálták őket, és melyik szervezet felügyelte a teszteket. Az IBA szerint nem tesztoszteronteszt volt. A NOB pedig eddig nem adott ki további információkat a vizsgálatokról.
Iman Helif és Lin Yu Ting évek óta versenyeznek a sportágban, és korábban nem merült fel hasonló probléma. A 2021-es tokiói olimpián Helif a negyeddöntőben, Lin pedig a 16 között búcsúzott. Az elmúlt években mindkét bokszoló átesett különböző teszteken anélkül, hogy bármilyen probléma felmerült volna.
A publicista hangsúlyozza, hogy a helyzet bonyolultsága miatt ne vonjunk egyből elhamarkodott következtetéseket. Algéria például furcsa hely lenne egy olyan női sztárbokszoló felépítésére, aki valójában férfi, tekintve az ország szigorú társadalmi és jogi környezetét, amely diszkriminálja az LMBTQ közösséget. Az algériai olimpiai bizottság ennek megfelelően határozottan tagadta a vádakat, és alaptalan propagandának nevezte őket.
Amy Broadhurst, ír világbajnok ökölvívó, aki már állt ringben Helif ellen, a közösségi médiában azt írta, hogy nem hiszi, hogy Helif csalt volna. Úgy véli, hogy az algériai olimpikon így született, és ezt nem tudja befolyásolni. Broadhurst hozzátette, hogy ha kiderül, hogy Helif férfi, undorodni fog attól, hogy ringben volt vele, de jelenleg senki sem tudja, mik a valós tények.
Az olimpia még a felénél sem jár, és Helif szombaton újra ringbe száll, miközben számos kérdés továbbra is megválaszolatlan marad. De Wolken szerint mindenkinek türelmesnek kell lennie, és megvárni, hogy a valóság lassan kibontakozzon. Szerinte ugyanis jelenleg túl sok a spekuláció és a nyilvánvaló politikai szándék ahhoz, hogy megalapozott következtetéseket vonhassunk le.