UTAZZ
A Rovatból

VR-szemüvegben repülhetsz vissza az ókori rómaiak világába Veszprém mellett

A Villa Romana Baláca régészeti parkban testközelből tapasztalhatod meg, hogyan éltek Pannonia provincia lakói a 3–4. században. Ráadásul most már 21. századi technológia is segít ebben.

Link másolása

A Veszprémtől nem messze, Nemesvámos határában található Villa Romana Baláca Magyarország egyik legnagyobb, mintegy 56 hektáros, kerítésfallal övezett római kori magánbirtoka. Az egykori Pannonia provincia területén 1904-ben földművesek bukkantak a szántóföldben rejtőző római kori földbirtok-központ maradványaira. 1976 óta folynak itt rendszeres régészeti feltárások, 1984-ben nyitotta meg a kapuit a régészeti park.

A villagazdaság tulajdonképpen egy majorság volt, egy római kori farm, ahol mezőgazdasággal és állattartással foglalkoztak az akkor élt emberek. Emellett vannak arra utaló jelek, hogy kézművesipar is segítette a gazdaság fenntartását.

A mediterrán hangulatú, gondozott parkban bemutatott épületek a 3–4. században épültek. Tulajdonosaik a római legfelsőbb társadalmi réteg tagjai voltak. A romkert legimpozánsabb történelmi emléke a központi lakóház, amely mintegy 2400 négyzetméteres alapterületével (ma kb. 20 átlagos családi ház mérete) a legnagyobb ismert pannóniai villaépületek közé tartozik.

Az épületben többek között egy II. században épült pincét tártak fel teljes felszerelésével együtt, valamint négy mozaikpadlót. Ezek közül három eredeti helyén tekinthető meg, míg a negyedik, közel 70 négyzetméteres darab a Magyar Nemzeti Múzeum Kőtárában található. A villagazdaság kertjében a mediterrán hangulatot fűszer- és gyógynövényeket bemutató kiállítás teszi teljessé. A parkban római mintára készített korhű napóra mutatja az időt.

A közelmúlt felújításai munkálatai – valamint a járvány – miatt 2019 óta szakaszosan többször is zárva volt a komplexum, illetve egyes részei, április óta viszont újra teljes terjedelmében látogatható. Az elmúlt három év során elkészült a mintegy 2000 négyzetméteres védőtető, amely teljesen lefedi a Kr. u. 3–4. századi belső tereket. Ezzel régi hiányosságot sikerült megoldani, hiszen az épületegyüttes – benne a mozaikokkal és falfestményekkel – addig fokozottan ki volt téve az időjárás viszontagságainak.

A belső udvari, 1600-1700 éves falfestményt védő üvegfalat úgy alakították ki, hogy a látogatók továbbra is közelről meg tudják nézni az alkotást. Elvégezték két belső helyiség – a nagy, más néven nyári mozaikos fogadóterem és az irattár – oldalfalainak könnyűszerkezetes helyreállítását, ezek a terek a múzeumpedagógiai foglalkozások és az épületen belüli múzeumi események helyszínei. A zöld fejlesztések jegyében emellett nulla energiaigényűvé alakították az épület szellőzését.

A Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Intézetének munkatársa, dr. Pusztai Tamás arról számolt be a sajtóbejáráson, hogy a Covid előtt még irigykedve figyelték a fővárosi múzeumok látogatószámát, aztán viszont kiderült, hogy ez nagyrészt a külföldi turistáknak köszönhető. A járvány idején az emberek inkább a vidéki kulturális bemutatóhelyeket kezdték keresni, ezért fordult a kocka, és azóta egyre többen kíváncsiak rájuk is.

„Ma, amikor azt látjuk, hogy a játékgyártók konkrét virtuális valóságokat építenek fel, elengedhetetlen volt rájöjjünk, hogy nem elég csak a történelmet elmesélni, a múzeumokban is el kell indulnia valamilyen virtuális interakciónak”

– fogalmazott. Ebből kiindulva készítették el a Villa Romana Baláca 3D rekonstrukcióját, aminek köszönhetően a látogatók immár VR szemüveg segítségével sétálhatnak az eredeti falak között, még a korabeli tárgyak egy részét is „megtapogathatják”, így tényleg testközelből fedezhetik fel, milyen lehetett itt az élet az ókori rómaiak idején.

Nyári programok

A hagyományos múzeumpedagógiai programok és a Múzeumok Éjszakája mellett több újdonsággal is készül az idei nyárra a Villa Romana villagazdaság. A színházi előadások és programok igazán ide illőek, hiszen már a rómaiak is nagyon szerették ezt a fajta szórakozást. Emellett a tapasztalatok azt mutatják, a múzeumban megtartott előadások bevonzzák az intézménybe a kultúrát kedvelő közönséget.

A Múzeumok Éjszakáján egy interaktív, nyomozós kalandjátékkal várják az érdeklődőket, ami a római korba repíti vissza a látogatókat. A Vinalia Rusticán, a rómaiak borünnepén – mely egybeesik a magyar aratóünneppel – a korabeli szüretelést elevenítik meg hagyományőrzőkkel, árusokkal és múzeumpedagógiai foglalkozásokkal.

A villagazdaságban több színházi bemutatót is tartanak a nyár folyamán. Az Ugorj be most – a Római küldetés munkacímen futó improvizációs esten a látogatók is bevonódnak a cselekménybe, míg a nagyszínházi produkciók színpadra állításában a Veszprémi Petőfi Színház társulata lesz a partner. Itt rendezik az intézmény évadnyitóját július 22-én, illetve szintén itt mutatják be majd a Mindenség elmélete című darabot. A programok megvalósításához a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa pályázatán nyertek támogatást.

A Villa Romana Baláca hétfő kivételével mindennap látogatható, magyar és idegen nyelvű egyedi tárlatvezetésekre is van lehetőség. Előzetes bejelentkezést követően elérhetők különféle foglalkoztatócsomagok és múzeumpedagógiai foglalkozások is.

További információk a megközelítésről és a jegyárakról a hivatalos honlapon, ITT olvashatók.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET: