Véres kivégzések színhelye volt a magyar Bastille
Neve alapján sokan talán nem is gondolnátok, de a mai Szabadság téren egykor börtön állt. Az épületet eleinte "a nagy kincstári háznak", majd "József Újépületnek", “Pattantyús Laktanyának” nevezték. Később az Újépület név ragadt meg a köztudatban, de
a rettegett francia börtön után a magyar Bastille néven is emlegetették.
A titokzatos új épület
A mai Szabadság tér területe a 18. század elején még Pest város falain kívül esett. Csak 1759-ben vált a város részévé és a Kincstár tulajdonába került. Az üresen álló telken II. József utasítására 1786-ban kezdték meg az építkezést.
Érdekes módon az épület felhasználási célját nem közölték a lakossággal.
Az emberek csak találgattak, miként funkcionál majd az óriási belső udvarral rendelkező négyszögletes épületet.
Sarkaihoz pavilonokat csatlakoztattak, amiket kerítés kötött össze. Egy méter széles falai pedig egyre magasabbra emelkedtek, köréjük mély árkot ástak. Az épület egyre inkább egy erődhöz hasonlított.
Az Újépület egy 1893-as térképen:
Magyar Bastille
Több mint valószínű, hogy eredetileg is laktanyának, sőt börtönnek szánták az épületet. Ezt a feltevést igazolja az is, hogy 1793 és 1796 között már börtönként funkcionált. Ebbe a kaszárnyába szállították ugyanis a francia forradalom hadseregének hadifoglyait. Sőt itt raboskodott Gauthier kisasszony is, Robespierre egykori menyasszonya.
Barátságos laktanya
A épület csak 1822-ben készült el teljesen. Ekkor kaszárnyaként az újonnan szervezett ötödik tüzérezred állomáshelye lett. A közel háromezer katona jó kapcsolatot alakított ki a lakossággal. Még népszerű görög-római kocsiversenyeket is rendeztek a laktanya udvarán.
Az Újépület a még nem létező országház felől fényképezve 1880 körül
Véres kivégzések
A közkedvelt épület néhány év múlva a város leggyűlöltebb helyévé változott. Az 1848-49-es szabadságharcot követően az Újépület újra börtön lett. Ide hurcolták és itt végezték ki a forradalomban résztvevőket.
Az épület falánál állították sortűz elé Batthyány Lajos grófot
is, az első független magyar kormány miniszterelnökét október 6-án, az aradi vértanúk kivégzésével egy napon.
Batthyány Lajos kivégzése az Újépület udvarán
A kiegyezés után felvetődött, hogy az épület nyomda, vagy árvaház legyen. Többféle célra is használták, hatalmas udvarán még atlétikai versenyeket is rendeztek. Az Újépületet végül
1898-ban lebontották, helyére tér létesült, ami az 1848-as események után a Szabadság tér nevet kapta.
A kivégzés emlékét őrzi az egykori épület sarka helyén emelt Batthyány-örökmécses.
A Szabadság tér 1912-ben
Forrás: Wikipédia, Kulturkor, egykor.hu,
Ha érdekesnek találtad a cikket, nyomj egy lájkot!