Teleki halála - merénylet vagy öngyilkosság?
Mi történt 1941 áprilisában Budapesten? Teleki Pál halála - mint oly sok magyar politikusé és közéleti szereplőé -, folyamatos vitákat gerjeszt, gyanút táplál, és alkalmas rá, hogy elfedjen valós dilemmákat: Magyarország második világháborús szerepét és az oda vezető utat.
Hol tart a tudományos kutatás halála körülményeivel kapcsolatban? A kérdésre Ablonczy Balázs történész foglalta össze a válaszokat az mta.hu-nak.
Teleki Pál Hitler társaságában
A történész szerint, ha pszichotörténeti megközelítésben vizsgáljuk a halálát, egy sor körülmény mutat arra, hogy a miniszterelnök önkezével vetett véget életének. Mint írta, legalább egy öngyilkossági kísérletéről és két idegösszeomlásáról tudnak a szakemberek a húszas–harmincas évekből. Teleki Pál a húszas évek eleje óta súlyos beteg volt: az első világháborúban szerzett baja 1923 elején egyik veséjének eltávolításához vezetett.
Egészségügyi és családi problémák mellett a külpolitikai helyzet is aggasztotta.
A Jugoszlávia körül kiéleződő háborús feszültség és az abban vállalt magyar szerep azt vetítette előre, hogy a magyar semlegesség, egészen pontosan az európai háborútól nem hadviselő félként való távolmaradás, végzetesen kompromittálódik.
Ebben a politikai helyzetben Horthy Miklós magára hagyta miniszterelnökét. A kormányzó lelkesen egyezett bele a Jugoszlávia elleni támadással kapcsolatos német követelésekbe. Ezek a stresszfaktorok, párosulva más tényezőkkel (magas életkor, dohányzás, önértékelési zavarok, önvád, lőfegyver birtoklása stb.) együttesen vezettek el az úgynevezett öngyilkosság előtti tünetcsoport kialakulásához és a dinamikus érzelmi beszűküléssel járó preszuicid állapothoz.
Teleki búcsúleveleket is hagyott, amelyekben szót ejtett motívumairól.
– indít a kormányzónak írott levél, és hivatkozik a néhány hónappal korábbi barátsági szerződésre Magyarország és Jugoszlávia között. Ezt a dokumentumot Teleki saját diplomáciai sikerének tudta be, összeomlását pedig a saját kudarcának. A levélben szól arról is, hogy a sajtó által széles körben ismertetett atrocitások a jugoszláviai kisebbségek ellen nem igazak – és ilyen módon hadba lépési motívumként sem használhatók fel. Márpedig a közvélemény felkészítéseként az 1938 utáni területszerzésekben ez a körülmény folyamatosan felbukkant, nemcsak Magyarországon, hanem szerte Európában is.
A történész tételesen cáfolja írásában azokat az állításokat is, amelyek azt sugallják, hogy Teleki Pál gyilkosság áldozata lett volna. A gyilkossági teória hirdetői szerint például nem is Teleki írta a búcsúlevelet, vagy ha igen, azt kényszer hatása alatt tette. Igazságügyi írásszakértők azonban megcáfolták ezt az elméletet és kizárják annak lehetőségét. Az összeesküvés-elmélet hívei szerint a németek ölték meg Telekit, rendre megjelenik az érv, miszerint "láttak németeket bemenni" a Sándor-palotába. Ablonczy ezt is megcáfolja: szerinte a németeknek nem állt érdekükben meggyilkoltatni Telekit, hiszen ő is beleegyezett a világháborúba való belépésbe, neki annak módjával volt gondja. Ami pedig az állítólag német jelenlévőket illeti, azok mind harmad- vagy negyedkézből szerzett információk, amelyek történelmileg nem bizonyíthatók, így a spekulációk világába tartoznak.
Teleki Pál temetési menete
Ablonczy Balázs szerint a történettudománynak az eddigi eredmények ellenére még vannak feladatai Teleki Pállal és a nevével fémjelzett politika kutatásával kapcsolatban. Az 1939 és 1941 közti magyar történelem tekintetében monografikus feldolgozás a korszak magyar belpolitikájáról csak elvétve született. Teleki halálának kutatásával kapcsolatban is van még teendő: a mai napig nem kerültek elő a hivatalos eljárás iratai, a halottszemle jegyzőkönyve, a boncjegyzőkönyv, a hatósági eljárás más iratai, az ekkor készített fényképek. Mindösszesen egy pár soros, a sajtó számára készített nyilatkozattal rendelkeznek a kutatók a két eljáró orvostól is.