Nagyecsér, ami már a térképen sincs
Nagyecsér – Lejövünk a 3-asról. Mezőnyárád, Mezőkeresztes, Mezőnagymihály. Még 7 kilométer. Földúton. Nagyecsérbe tartunk. Oda, ahol senki sem lakik. Elzúg mellettünk egy dzsip, majd a miheztartás véget megszólítunk egy motoros srácot. „Jó fele mennek, igen. Végig a föld úton, még vagy 4-5 kilométer.” – mondja, miközben jobb kezével a semmibe mutat. Nagyecsér felé tartunk.
Haladunk az egykor iskolával, templommal rendelkező, takaros kis tanyaközpont felé. A település most üres. Pontosabban állítólag lakik talán egy-két ember. „Trrrr, zutty”. Átzakkanunk óvatosan a kis hídon, miközben bevillan jobbról egy tájvédelmi körzetes tábla. Igen, a Borsod Mezőségi Tájvédelmi Körzetben vagyunk. Körbe mezőgazdasági művelés alatt álló földek, vagy semmi. De nem a haszontalan városi semmi, hanem a természet. A csendbe az arató kombájn zaja zavar bele.
Zsugorodik a mezőnagymihályi templomtorony, amikor a GPS közli velünk, hogy „300 méter után forduljon vissza…” Egy bal kanyar után a terményre váró teherautó sofőröknek intünk. Feledjük a biccentést, amikor megérkezünk. Hihetetlen. Jobbra indulunk, a templomhoz. Az ajtaja zárva, nem is erőlködünk. A tetején a kereszt féloldalra dőlve. Jelképes. Azt mondják, hogy egykor a dolgos helyiek óriási erőfeszítések árán építették a a templomot a közösségnek. A belseje üres, de még így is büszkén áll.
Átvergődve a bozótoson egy házba lesünk be: ablaka, ajtaja tárva-nyitva. „Hahó! Van itt valaki?” Senki sem válaszol, csak néha egy-egy madár jelzi; a természet lassan visszafoglal mindent az embertől. Az omladozó vályogház viszont még részleteiben is a lakjukat egykor elhagyók dolgos keze munkáját dicséri. Fények és árnyékok kint és bent is. A rozsdás kilincseket hosszú ideje nem nyomta le senki, pókok szőnek hálót a tiszta szobák felé. Minden udvaron kút és… És semmi.
A halott település másik vége viszont éledezik. Nem kell dzsungelfelszerelés, hogy körbenézzünk. Több felújítottnak és lakottnak tetsző házra lelünk. „Hahó! Van itt valaki?” Semmi, mindössze két fekete kutyus figyel fel ránk, ám hangjukat nem eresztik ki. A ház ablakiban, amit őriznek virágok, a falakat és a z udvart nem növi be a gaz. Sehol senki, majd jön két földmérő srác. „Nem tudjátok, lakik itt valaki?” – kérdezik. Megosztjuk, hogy mi mit láttunk, elmondják ők mi járatban vannak és mit gondolnak: „Mintha Csernobilban lennénk…” – mondja egyikük. Na, ja.
Az ablakok közben üres szemekkel figyelnek minket, idegeneket, akik a tornácos házak elmúlására is rácsodálkozunk. Lepkék táncolnak el a réten, egy hernyó erőlködik a zöldbe. Átlépjük közben egy másik ház képzeletbeli kerítését. Üres szobák. A falakra valaki virágokat és gyümölcskosarat festett. A plafonon egy kézzel eszkábált szárító lengedez, a kitépett ajtó előtt egy piros lábas. A szomszédban viszont elképesztő a disznóól. Valakik, valamikor lakhattak itt. A falba vert szögre kabátot akasztottak, a földön egy szétbuherált tv, és szemét. Ki, a kitört ablakon beszűrődő fényre!
Nagyecsér egyre nyomasztóbb. „Hahó! Van itt valaki? Hahó!” Sehol. Senki. A szétvert kemence látványa után még szomorúbbak leszünk, de Dani azt mondja, hogy ő szívesen felújítana egy házat, ha lennének társai. Ő hiszi, hogy nincs még minden veszve Nagyecséren. Én nem… Megint visszamegyünk oda, ahol sejtésünk szerint élnek helyiek, de nem találunk senkit. Az utcácska végén talán a legjobb állapotú házba megyünk be. Ide jöttek haza, itt ettek, ittak, örültek és szomorkodtak emberek. Egy család. Itt ünnepelték a karácsonyt, ide jöttek a legények locsolkodni, és itt szerelmeskedtek.
Mire később a hídhoz érünk elszáll belőlem ez az érzés. Kiáltanék vissza, a pusztába, hogy „Hahó, Nagyecsér! Van itt valaki?” Miskolc, még 40 kilométer.
A sorozat első részéért KATTINTSATOK IDE!
A második részt ITT TALÁLJÁTOK!
Még több szellemvárost pedig itt találtok:
Juhász-Léhi István cikke a Szellemvárosok Magyarországon Videóblogon
Fotók: Kálmán József