Orvostanhallgatók voltak az első mentősök, ingyen dolgoztak, a sima betegszállítás viszont pénzbe került
Az egyesület egyik fő feladata az elsősegélynyújtás mellett a betegek szállítása volt. A szállításnak azonban több módja is lehetett: szállítottak először is elsősegélynyújtás céljából, vagyis, ha valami váratlan dolog történt; szállítottak betegeket is (nem sürgős esetekben) háztól-házig, valamint külön szállították az elmebetegeket. De ragályos betegségben szenvedőket egyáltalán nem szállítottak, s általában halottakat sem.
Az egyesületnek 14 különböző kocsija volt (A kocsikat ekkor még, ahogy már említettem, lovak húzták). A BÖME rendelkezett 6 közönséges mentőkocsival. Ezekben általában egy könnyen kihúzható és betolható, szíjakon függő hordágy volt. Minden kocsi két szekrényt vitt magával (különböző felszereléssel), és egy tartalék hordágyat is. Ezeket a sürgős esetekhez és az egyszerűbb rétegekhez tartozóak esetében használták.

Gyomormosó eszköz használat közben (1890-es évek) - Forrás: bpkep.fszek.hu

Nagyobb műtét (1890-es évek) - Forrás: bpkep.fszek.hu
Birtokoltak még 2 úgynevezett Landauer-kocsit is. Ezeket inkább csak betegszállításra használták, s ezekben csak a jobb társadalmi rétegekhez tartozóakat szállították. Ezek a kocsik angol acélrugókkal voltak ellátva (a zökkenések ellen). Az egyik típusa hátulról nyílt, és a hordágy mellett volt benne egy ülés. A másik típusa oldalról nyílt, két ülés is volt a kocsiban és egy szekrény megfelelő készletekkel.
Egy külön kocsijuk is volt elmebetegek szállítására. Az ilyen típusú kocsiknak nem voltak ablakai, felül volt csak egy rácsozott nyílás, belül párnázottak voltak két ülőhellyel, csak egy ajtajuk volt hátul, de azt belülről nem lehetett kinyitni, és volt bennük két csengő, ha a bent ülő mentősnek segítség kellett, azt húzta meg. Az egyesületnek volt még kétkerekű kézi, és tolható szállítókocsi, egy omnibusz és egy halottaskocsi is a birtokában, de ezeket csak tömeges baleseteknél használták. Ezeken kívül az egyesület rendelkezett 74 különféle hordággyal, 4 hordszékkel, 8 nagy és kis mentőszekrénnyel és 35 kötszertáskával.

Egyszerű mentőkocsi (1909) - Forrás: bpkep.fszek.hu

Landauer-kocsi hátul nyílós (1896) - Forrás: fortepan.hu

Oldalt nyílós Landauer-kocsi (1896) - Forrás: fortepan.hu
Az elsősegélynyújtás megfelelő eljárásait nemcsak a mentősökkel, de az egyszerű lakossággal is igyekeztek megismertetni. Erre jó példa a már 1897-ben megjelent Strihó Gyulának, az egyesület titkárának könyve A Budapesti Önkéntes Mentő Egyesület története 1887-1897. Ebben a könyvben nemcsak az egyesület történetét ismerhetjük meg, de találhatunk benne elsősegély-nyújtási módokat a különböző élethelyzetekre: pl. mit kell tenni, ha valakinek idegen tárgy kerül a szemébe, vagy esetleg gyomorgörcsei vannak; de arra is külön kitér, hogy hogyan kell megfelelően gondozni egy csecsemőt.
A BÖME mintájára vidéken is elkezdtek szerveződni az önkéntes egyesületek, melyek 1926-ban Vármegyék és Városok Országos Mentőegyesülete néven egyesültek, majd 1948-ban létrejött az Országos Mentőszolgálat.