Keresd meg az őseidet online!
Budapest hivatalos címtára 1880 és 1928 között összesen 29 alkalommal jelent meg a Franklin Társulat kiadásában. Az idők során ezek a kötetek megrongálódtak, elhasználódtak és hiányossá váltak. Ezért a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest Gyűjteménye más intézményekkel összefogva kiegészítette és digitalizálta a címjegyzékeket, ami kiegészül a részben hasonló adatokat tartalmazó Adressen-Kalender von Pest, Ofen und Altofen című kiadványnak 1873-ban, Budapest egyesítésének évében megjelent kötetével.
A telefonkönyvek őseinek is tekinthetők azok a címjegyzékek, melyeket évente adtak ki Budapest lakosairól, cégeiről és utcaneveiről. Megtudható belőlük, hogy ki hol lakott, mi volt a foglalkozása illetve a cégek telephelyeiről és vezető tisztségviselőiről is kaphattak információt az olvasók.
Úgy működött tehát ez az évkönyv, mint egy utcanévjegyzék, egy címlista és egy céginformációs adatbázis egyben. Minden kötetben kitéphető adatlapokat helyeztek el, melyen az esetleges módosításokat küldhették el a kiadóhoz az érintettek.
Mostantól tehát ezek az adatok online is elérhetők és kereshetővé váltak. Aki kíváncsi arra, hogy a felmenői hol éltek, mit csináltak vagy éppen hol dolgoztak, nem kell a több ezer oldal között lapozgatnia, csak az online címjegyzék keresőjét használni.
A történészek és a családkutatók jól ismerik a kiadványt, a kárpótlások idején a szélesebb közönség is használta vagy legalábbis információkat kért belőlük. Az adatbázis egyfelől lehetővé teszi, hogy az éves kötetek tartalomjegyzékében „lapozgassátok” az egyes oldalak digitális másolatait. Másfelől pedig a kereső használatával nem kell a több ezer végigolvasni.
Emellett az 50 503 oldalt szövegfelismerő programon is átfuttatták, így egy gyors keresőprogrammal az egyes kifejezésekre is lehet keresni. Így akár közel fél évszázad intervallumban is kigyűjthetitek például valamelyik ősötökhöz, lakcímhez, foglalkozáshoz kapcsolódó információkat.
Azon kívül, hogy megtaláljátok a Budapesten élt felmenőiteket, rengeteg érdekes dologra bukkanhattok ebben az adatbázisban. Például olyan iparágakat és tevékenységeket találhattok, amikről talán még nem is hallottatok, hiszen ma már senki nem űzi ezeket a foglalkozásokat.
A Budapest Gyűjtemény munkatársai természetesen tervezik a folytatást, de még nem döntötték el, hogy a múltba nyúlnak vissza, vagy előrébb tekintenek a jövőben. Mindkettő érdekes lehet, hiszen a XIX. század eleji főváros életébe mindenképp izgalmas bepillantani, a jövő pedig már a telefonkönyvek korszaka.
Ha már kíváncsian várjátok a századfordulón élt rokonaitokról az információt, KATTINTSATOK IDE a címjegyzékért!
Nyomj egy lájkot, ha tetszett a kalandozás a múltban!