MÚLT
A Rovatból

Ilyen volt a karácsony előtti készülődés a régi Budapesten

A Mélyenszántó blog szerzője a múlt emlékeiben kutatva a karácsonyi ünnepek három szakaszát - a tervezést, a vásárlást és a lelki felkészülést - járja végig.


A Mélyenszántó blog gasztronómiáról, vendéglátó helyekről, Budapestről és mindezek történetéről, érdekes epizódjairól szól. A gasztronómia nem csupán egy remek étel élvezetes készítése-fogyasztása, hanem egy életstílus, az élvezetek és örömök maximális kihasználása, illetve más oldalról a társasági együttlétek kellemessé tétele.

A másik két fő témakör is e célokat szolgálja háttérinformációkkal, a múlt és jelen figyelemre méltó embereinek, helyeinek és történéseinek bemutatására, az emlékek megőrzésére.

A karácsonyi ünnepek a régi világban is döntően három részből álltak. A háziasszonyok egy hónappal előbb elkezdték tervezni-szervezni a többnapos ünnep lebonyolítását: vásárlások az elképzelt ételekhez, a szükséges kellékek beszerzése stb. Másrészt mindenki írta a listát és nézte az üzleteket a tervbe vett ajándékok ügyében. Harmadsorban pedig lélekben is fel kellett készülni a rokonokhoz való utazásra, a családi összejöveteleken való részvétel "elviselésére", majd utána a kipihenésére.

A "karácsonyi vásár" a régi időkben alig hasonlított a mai tömegmozgalmakhoz. Manapság mindent ellep a "préseljük ki az összes pénzt az emberekből" szelleme, amely teljesen elvette sokaktól a személyes ajándékozás, az emberi megbecsülés örömét. Mindkét fél – az ajándékot adó és kapó – egyaránt az örömet keresi abban, amit tesz, és ezt tényleg csak odaadással és megfelelő idő (és pénz?) biztosításával érheti el.

Emlékszem gyerek- és fiatal koromra, amikor a karácsony előtti készülődés legfőbb eleme az volt, mit csinálok-készítek a szeretteimnek. Például reprodukciókból ikonokat ragasztottam fenyődeszkára - erre az utcán talált építkezési hulladék-deszka volt a legalkalmasabb -, majd a széleit a gáztűzhelyen megpörköltem. Ez az "antikolás" rendkívül primitív volt, de nagy örömet szerzett mindenkinek, akinek adtam a baráti körben. És sorolhatnám a többi "kreatív" ötletet, amiket az illetőkkel való beszélgetés – odafigyelés - alapján kitaláltam.

karacsany_regen1

A városi ember ahhoz szokott, hogy otthonában karácsonyfát állít a nappali erre a célra kiürített sarkában, és szépen feldíszíti az ünnepi kellékekkel. A beszerzést az emberek a piacokon és az árusoknál intézték. Karácsonyfát a 100 év előtti Budapesten rendszerint csak ott állítottak, ahol gyerekek voltak. Ezért is sokkal kevesebb fogyott, mint manapság – de a város főbb piacain mindenütt lehetett vásárolni. Úri hölgyeknek a piacon várakozó hordárok haza is szállították.

Ajándékvásárlás gyerekeknek a régi Budapesten

A gyerekek annyiban könnyítették meg a szülők döntését, hogy leveleket írtak a Jézuskának a kívánságlistáikkal. Ők természetesen főként a játékvilágból várták a meglepetéseket – és erre a régi Budapest is teljesen berendezkedett, mivel az újkori karácsony-esték legfőbb attrakciója volt a gyermekek csomag-bontogatása és öröme.

Játékokat a legtöbb áruházban lehetett kapni, és speciális játékboltok is voltak. A legnagyobb és legnépszerűbb volt közülük Késmárky és Illés ÁRKÁD Játékáruháza a Dohány és a Síp utca sarkán, az (akkor még) különleges szecessziós bérház teljes földszintjén és első emeletén. Itt a játékok fajtái szerint voltak az osztályok elkülönítve, ahol a babáktól és babaháztól a kerekes kocsikon és talicskákon át a hintalovakig és plüss állatokig minden elképzelhető játék előfordult. Egyik karácsonyi reklámjukon a "játéközönt" kitörő és elapadhatatlan vulkánként ábrázolták.

Közben természetesen felmerült, hogy "mi legyen a gyerekkel" a vásárlás ideje alatt, hiszen egyrészt titokban kellett maradnia az ajándéknak, másrészt a mama egyébként is nyugodtan akart vásárolni, sürgetés nélkül. A gyermekeket tehát elküldték valamely rokonnal, vagy a babysitterrel (akkor talán cselédnek hívták?) egy számukra kellemes helyre. Ilyen téli szórakozást kínált a Fővárosi Állatkert leleményes vezetősége, ahol korcsolyapálya, szánkódomb, jéglövölde (!) és több más szórakoztató elfoglaltság várta a lurkókat. December 15-től még igazi lapp (finn?) család is várta őket simogatható rénszarvasokkal.

karacsany_regen2karacsany_regen3karacsany_regen4

Elegáns bevásárló helyek, üzletek „felnőtteknek”

A karácsonyfa beszerzése után nagyobb fejtörést és utánjárást igényeltek az ajándékok, melyek az emberek többségénél vagy luxuscikkekből álltak, amit egyébként nem vett volna a rokonunk. Vagy olyan dolgokat ajándékoztak, amelyre egyébként is vágyott az illető, csak (még?), nem engedhette meg magának.

A múlt század elejei belváros bővelkedett a kitűnő üzletekben és elegáns áruházakban. Biztosan fontos lenne és megérné egy külön kötet összeállítása és kiadása ezekről a hajdani üzletekről és tulajdonosaikról, mert már az üzletek látványa is izgalmas és tanulságos elfoglaltság. A hatalmas "kínálatból" mutatok be néhány boltot, melyek elsősorban lehettek az ajándékozni vágyók célpontjai.

A fővárosi kereskedelmi élet igazán nagy "robbanása" volt a Holzer Divatház megnyitása a Kossuth Lajos utca 9-ben. Ez volt az első olyan teljes kínálatú üzlet, melyet párizsi mintára építettek és működtettek Budapesten. Holzer Simon ügyes szabómesterként kezdte és hamarosan kiváló kereskedővé érett. A kiegyezés után már üzletei voltak a Kígyó utcában és fiával, Sándorral 1896-ban megnyitotta a fenti áruházat. (Az épület a mai napig áll - igaz 15 éve üresen, - de az én gyerekkoromban Úttörő Áruházként is remekül funkcionált.)

A különböző osztályokon az esernyőtől a cipőkön át a kabátokig mindent lehetett kapni. A ruhákat a műhelyekben méretre elkészítették, illetve a konfekciót testre alakították. A csomagoló és a postázó részleg (ahol karácsony előtt 15-tel több ember volt a szokásosnál!), állandóan dolgozott, mert a hölgyek a vásárolt holmit természetesen nem cipelték magukkal – különösen nem a karácsonyi forgatagban -, hanem otthonukba szállíttatták.

karacsany_regen5

Másik nagy áruházunk volt a Kerepesi (ma Rákóczi) úton a Párisi Nagy Áruház, mely "Budapest nagy látványosságaként" hirdette magát. 1892-ben nyitotta meg áruházát Goldberger Sámuel és a "nagy forgalom - kicsi haszon" elvén, afféle bazárként szinte mindent árult benne.

Az áruház 1903. augusztus 24-én leégett. Ezt követően Goldberger az Andrássy úton, az eredeti Terézvárosi Kaszinó épületében kialakított és 1911-ben megnyílt impozáns Párizsi Nagy Áruházban folytatta tevékenységét.

karacsany_regen6

Nagyszerű ajándék volt már akkoriban is az óra és ékszer, főleg a jómódú polgárcsaládokban. A száz év előtti Budapest belvárosában versengtek a kereskedők a vásárlókért, rendkívül elegáns üzleteket alakítottak ki a IV. és V. kerületben.

A Váci utca 8., majd később 21-ben például Lechner József órás (Magyar Királyi Udvari Szállító) a világ legjobb márkáit kínálta, Magyarországon egyedülálló választékban. A bemutatott képeslapot a mester lánya írta és a bolt bejáratánál Lechner úr látható.

karacsany_regen7

A hölgyeknek akkoriban is az egyik legfontosabb ajándék a pipere és a parfüm volt. Az Andrássy úti "Salon Chic" üzlet teljes francia kínálatot hozott Budapestre. A vezető márkák mellett természetesen a hazai termékeket is árusította.

A női szívek leghőbb vágyát azonban akkortájt – még az állatvédők megjelenése előtt – a szőrme és bunda jelentette. E szakma legnagyobb mestere Elkán Gyula szűcs volt, akinek termékeiért Bécsből is eljöttek a vásárlók.

Károly körúti (Orczy házban lévő) üzlete hamarosan szűknek bizonyult, s a Petőfi utcai saját házában többszintes áruházat nyitott, majd Bécsben a Mariahilferstrasse 92-ben is megjelent saját boltja. Ajánlása szerint: "A legegyszerűbbtől, a legfinomabb kivitelig raktáron tartok számtalan fazonú kabátot, bundát, gallért, átvetőt, karmantyút, kucsmát, gyermek garnitúrát, férfi és fiú sapkát."

karacsany_regen8

Végül egy különleges és igazán egyedi ajándékot említek. Nagymező utcai hangstúdió kínálja szolgáltatását "a legszebb karácsonyi ajándék" jelszóval.

A Seiber Phono-Studio indította el a "saját hangja... - vigye haza!" programot. Már a 30-as években filmkészítést is vállalt, még vetítőgép kölcsönzéssel együtt is.

karacsany_regen9

Az "élelmi" ellátás helyei

Az ajándékok mellett természetesen az élelemről is gondoskodni kellett. Ehhez rendkívül gazdag kínálat állt a háziasszonyok és szakácsnék rendelkezésére a piacokon és a minden utcában fellelhető fűszereseken kívül.

Most olyan elegáns üzletet mutatok be, amelyik a karácsonyra különösen felkészült, és a főváros legelegánsabb üzletének számított. Szimon István élelmiszer áruháza a Váczi körút 12-ben már a mai fogalmaink szerint is különlegesnek minősült.

karacsany_regen10

Én még gyerekkoromból emlékszem azokra az izgalmas csemege boltokra, amelyek a pult mögött fantasztikus és ínycsiklandó választékot vonultattak fel. Manapság néhány fiatalabb vállalkozó igyekszik feléleszteni ezt a remek szokást.

Hogy egy ilyen üzlet belsejéről is fogalmatok legyen, bemutatom Élő Ferencz fűszer és csemege üzletét – a személyzettel együtt. A Keleti pályaudvar mellett, a Thököly út elején lévő bolt nagy forgalmat bonyolított le, hiszen a környéken a 20-as évektől igényes polgárság is lakott. Másrészt Élő úr József nevű vendéglős testvérét is ellátta, akinek Rudolf téri étterme nagyon igényes vendégkörrel rendelkezett.

karacsany_regen11

Mi változott manapság?

Kedves Olvasók, higgyétek el, hogy a mai sokkal fejlettebb és áruban dúskáló időkben sem az ajándékok nagysága, értéke demonstrálja a szeretetet és megbecsülést. Sokkal jobban tudnak örülni szeretteink egy olyan ajándéknak, amely kizárólag nekik szól - a 127. nyakkendő, vagy selyemsál helyett. Főzzetek nagyszerű ételeket az ünnepre, vegyetek vagy csináljatok apróbb "testre-szabott" ajándékokat és főként beszélgessetek sokat egymással...

Ha tetszett a cikk, kattints a megosztásra!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


MÚLT
A Rovatból
„Hipós vízzel, szinte négykézláb sikáltuk fel ott a véres, csutakos padlót” – 30 éve történt az ország legsúlyosabb vonatbalesete, amiben 31-en haltak meg
1994. december 2-án 16 óra 46 perckor kisiklott a Szajol állomáson áthaladó Nyíregyháza–Nyugati pályaudvar között közlekedő gyorsvonat több kocsija is. 31-en haltak meg, az áldozatok közül a legidősebb 84, a legfiatalabb alig 8 éves volt.


1994. december 2-án szörnyű tragédia rázta meg az országot. 16 óra 46 perckor kisiklott a Szajol állomáson áthaladó Nyíregyháza–Nyugati pályaudvar között közlekedő gyorsvonat második kocsija, majd a kocsik 110 kilométer/órás sebességgel egymásba, illetve az állomásépületbe rohantak.

A balesetben összesen 31-en vesztették életüket, 27-en a helyszínen, négyen a kórházban haltak meg, 52-en pedig megsérültek. Az áldozatok közül a legidősebb 84, a legfiatalabb alig 8 éves volt.

Később kiderült, a balesetet emberi mulasztás okozta. A vonat érkezése előtt negyed órával az első vágányon tolatást végeztek, csakhogy a váltók ekkor már át voltak állítva a második vágányra, amelyen a gyorsvonatnak át kellett volna haladnia. A tolató szerelvény a kerekeivel átállította a váltót az első vágányra.

A gyorsvonat az egyenes haladásnál engedélyezett sebességgel, azaz körülbelül 110 kilométer/órával érkezett az állomás felé, a kitérő állású váltót ebben az állásban viszont legfeljebb 40 kilométer/órás sebességgel közelíthette volna meg a szerelvény. A mozdony és az első kocsi kitért és haladt tovább az első vágányon, viszont a szerelvény többi kocsija leszakadt, majd kisiklott, és egy része az állomásépületbe rohant.

A mentést a baleset után közvetlenül az állomáson szolgálatot teljesítő vasúti dolgozók és az utasok kezdték meg. Aztán megérkeztek a mentők, tűzoltók, és katonák is. Még ők sem láttak még ehhez fogható katasztrófát, de az első újságírók sem tudták eleinte felfogni, mi történt.

Mészáros János a Szoljon.hu fotóriportere az elsők között ért oda, a szirénák hangját követte.

„Láttam, hogy egymáson vannak a vagonok. Akkor már hallottam zajokat, síró, jajveszékelő embereket a roncsok alól. Néhol mozogtak elemlámpák, a tűzoltók és a mentők ekkor már bemásztak a roncsok közé és próbálták megtalálni a túlélőket, sérült embereket”

– mondta a fotós korábban a XXI. Századnak.

Huszonhét ember a helyszínen meghalt, a holttesteket először a váróba fektették.

„Nem kívánom senkinek azt a látványt, érzést, amit az váróterem látványa nyújtott, ahová korábban a holttesteket fektették. Néhány kolléganőmmel hipós vízzel, szinte négykézláb sikáltuk fel ott a véres, csutakos padlót. Az egyik munkatársnőnk épp babát várt, mondtuk neki, ő ne jöjjön, máshol segítsen, ha tud. Borzasztó emlék”

– emlékezett vissza szörnyű tragédiára a Szoljon.hu-nak egy asszony, aki már akkor is a vasútnál dolgozott. Azt mondta, sokan bementek aznap éjjel dolgozni közülük, olyanok is, akik nem voltak szolgálatban.

Kárándi Béla nyugalmazott alezredest is a helyszínre rendelték. Az ő feladatuk a halottak azonosítása volt.

„Csendben dolgoztunk, senkinek nem volt kedve megszólalni. Szavakkal nem is lehet elmondani, milyen érzés volt látni, amikor az egyik fiatal mellé lefeküdt a földre az édesanyja. Átölelte a fiát, és perceken át zokogott. Az áldozatok között volt az ORFK egyik középvezetőjének az anyósa is. Amikor bejött az asszony férje, összetört egy széket. Rajta így jött ki a mérhetetlen düh és fájdalom, hogy elveszítette a feleségét”

– mesélte a tragikus éjszakáról a keleten.hu-nak.

A balesetben hatan életveszélyes, húszan súlyos, tizenketten könnyű sérüléseket szenvedtek. A sérülteket több kórházba szállították. Tizennégy embert elsősegélynyújtás után haza is engedtek, négy ember életét viszont már nem tudták megmenteni. Az áldozatok száma így később harmincegyre nőtt.

A Legfelsőbb Bíróság 1996 februárjában hozott ítéletet a balesetet okozók ügyében. A vasúti közlekedés halálos tömegszerencsétlenséget okozó, gondatlan veszélyeztetéséért Szűcs Ferenc váltókezelőt öt és fél év, Farkas István tolatásvezetőt két év, Illyés Ferenc kocsirendezőt pedig másfél év fogházbüntetésre ítélte a bíróság. Szűcs Ferenc három év letöltése után kegyelemmel szabadult.

A MÁV az elhunytak hozzátartozóinak, a sérülteknek és azoknak, akik anyagi veszteséget szenvedtek kártérítést fizetett. Az esetenkénti összeg 20 ezertől 6 millió forintig terjedt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

MÚLT
A Rovatból
A magyar származású Albrecht Dürer az önmarketing mestere is volt, nemcsak a reneszánszé
Elképzelt orrszarvú, forradalmi sokszorosítási eljárás és botrányos önarckép: a németalföldi festészet zsenije Nürnbergből hódította meg Európát. Bejártuk a házat, ahol élt és dolgozott 20 évig.
Tóth Noémi - szmo.hu
2024. november 18.



Tele a történelemkönyv világhírű magyarokkal: a festő-grafikus-könyvkiadó géniusz Albrecht Dürerről is kevesen tudják, hogy aranyműves apja révén magyar vér csörgedezett az ereiben, bár ő már Németországban született 1471-ben. A festőinasnak szegődött fiúban csak úgy buzogott a tudásvágy és az újítási hajlam, és elképesztően pontosan tudta ábrázolni a természetet vagy az emberi vonásokat. Kortársai megítélése szerint ráadásul Dürer csupa meglepő dologra vetemedett. Például humánus témákat választott – gondoljunk csak ’A nagy nyúl’ című akvarellje és önarcképére –, amelyek akkoriban nem voltak divatosak.

1505-ben elkészítette egyik legismertebb grafikáját egy orrszarvúról, amelynek az a különlegessége, hogy Dürer soha nem látott élőben orrszarvút, és egy leírás alapján készítette el a művet. Ez a grafika rendkívül népszerű lett, és sokan csak ezen keresztül ismerték meg az állatot. Azonban nem minden alkotása lett az ismertségen felül sikeres is: az önarcképeit sok kritika érte, mondván, Dürer túlságosan is egoista – főleg az okozott botrányt, amelyen Krisztusként áldja gyakorlatilag önmagát. Önbizalomban és provokációban nem szűkölködött, az biztos…

Viszont szakmai érdemei elvitathatatlanok:

Dürer egyfajta „művész-influencerként” forradalmasította a művészeti alkotások terjesztését. Fametszeteivel és rézkarcaival felfedezte a sokszorosítás újfajta technikáját, amelynek segítségével képes volt műveit széles körben terjeszteni könyvszerű formában, ezzel növelve a bevételét és a hírnevét szerte Európában.
Munkásságának egyik fontos aspektusa volt a könyvnyomtatás iránti szenvedélye, amelyet nagybátyja, Anton Koberger, Nürnberg egyik vezető nyomdásza segítségével fejlesztett tökélyre. Dürer fametszet-illusztrációi, mint az ’Apokalipszis’, jelentős mértékben hozzájárultak a kor művészetéhez.

A Dürer-ház nem csak múzeum, hanem skanzen is

A művész Nürnbergben található otthona, a Dürer-ház ma múzeumként üzemel a bajor város turisztikai központjában, egy gyönyörű téren a vár aljánál. Dürer már eleve százéves házként vásárolta meg az ingatlant, ahol édesanyjával, illetve feleségével élt és alkotott – utódok nélkül – két évtizedig. A festő 1528-ban bekövetkezett halála után még a felesége lakott benne egy évtizedig, aztán több tulajdonosváltás után visszavásárolta a város, hogy közkinccsé tegye a házat. A Dürer-házon szerencsére a II. világháború sem hagyott akkora nyomot, mindössze a tetőt kellett megjavítani rajta, pedig a város nagy részét lebombázták annak idején. Úgyhogy ma is szinte egykori hangulatában tekinthető meg a jellegzetes stílusú, ötemeletes, és belül kissé puritán berendezésű épület.

A termeket róva az ember úgy érzi, időutazásba csöppent, miközben a korabeli technikákkal is megismerkedhet. A házat korhű bútorokkal rendezték be, és rekonstruálták Dürer műtermét is. Jó érzés úgy barangolni a házban, hogy azon ritka, fennmaradt reneszánsz-kori ház Európában, amely egy művész tulajdonát képezte. Még akkor is, ha sok alkotás a tárlaton csak másolat (élén a botrányos önarcképpel), hiszen az eredeti festményeket a világ nívós múzeumai birtokolják.

Albrecht Dürer élete és művészeti tevékenysége nagyban hozzájárult tehát a nyomtatási technikák és sokszorosított grafikák fejlődéséhez. Polihisztor-voltát az is mutatja, hogy nem csupán mint festő, könyvillusztrátor és grafikus, hanem mint író és irodalmár is tevékenykedett: önéletrajzokat és útinaplókat is írt, valamint elméleti könyveket festészetről, méretezésről és várépítésről, amelyek hosszú ideig szolgáltak alapul a művészeti oktatásban és gyakorlatban egyaránt. Dürer munkássága meghatározó része Európa kulturális örökségének, magyar gyökereiről pedig a városligeti Ajtósi Dürer sor emlékezik meg, amelyet halálának 400. évfordulóján neveztek el róla.

Források: 1, 2, 3


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

MÚLT
A Rovatból
Jeanne Calment hihetetlen története: 100 évesen még biciklizett, 114 évesen filmezett, 122 évesen halt meg
A francia Jeanne Louise Calment döntötte meg a leghosszabb igazolt emberi élettartam rekordját. 85 évesen kezdett el vívni, 117 évesen szokott le a dohányzásról, és amikor a 120. születésnapján megkérdezték tőle, milyen jövőre számít, azt felelte: „egy nagyon rövidre”.


Ha bármikor kiejtenéd a szádon, hogy „az én koromban ezt már nem kéne”, gondolj az Arles-ban 1875-ben született Jeanne Louise Calmentre, aki fittyet hányt az efféle sztereotípiákra, és úgy alapvetően az élet törvényeire is, hiszen 122 évet és 164 napot élni nem éppen szokványos. 100 évesen még simán biciklizett, 114 évesen szerepelt az életéről szóló filmben, és 115 évesen rászánta magát egy csípőműtétre is, sőt, a cigiről is majdnem egy évszázad után szokott le – igaz, nem a tüdejével volt gond, hanem csak azért döntött így, mert a megromlott látásával utált tüzet kérni másoktól.

Madame Calment izgalmas korban született Franciaországban, hiszen az Eiffel-tornyot 14 éves korában építették fel, és ezidőtájt találkozott – a nagybátyja boltjában festéket vásárló – Vincent van Gogh-gal, aki a megítélése szerint „koszos, rosszul öltözött és ellenszenves volt”.

A munkahelyi stressz nem rövidített az életén, hiszen 21 éves korában hozzáment másod-unokatestvéréhez (dédnagybátyja unokájához), a dúsgazdag üzlettulajdonos Fernand Calment-hoz, és sosem dolgozott egyetlen percet sem. Helyette leginkább teniszezett, kerékpározott, úszott, görkorcsolyázott, zongorázott és operába járt. Életfilozófiája az volt, hogy amin nem tudsz változtatni, azon ne stresszelj, és soha nem használt szempillaspirált, mert gyakran nevetett sírásig. Híres volt hatalmas életkedvéről, valamint nagy étvágyáról, különösen az édességek iránt.

Jeanne végig megőrizte éles szellemi képességeit, de közben tragikus dolgokat kellett megélnie: hosszú élete során a saját lánya, sőt, unokája is elhunyt. Pedig közeli hozzátartozói is rendkívül hosszú ideig éltek: idősebbik bátyja, François 97, édesapja 93, édesanyja pedig 86 évig.

Amikor Jeanne 90 éves lett, örökös híján leszerződött az akkor 47 éves, André-François Raffray nevű ügyvéddel, aki szerződésben vállalta, hogy havi 2500 frankot fizet az idős hölgynek azzal a feltétellel, hogy a halála után ő örökli a lakást. Raffray azonban a legrosszabb rémálmában sem gondolta, hogy végül nem csak 30 évig fizeti Jeanne-nak az ígért havidíjat, hanem a hölgy még túl is éli őt.
Miután az ügyvéd 77 éves korában meghalt, annak özvegye köteles volt tovább fizetni Calmentnek élete végéig a törvény értelmében.

Jeanne olyan legendás idézeteket hagyott az utókorra, mint például hogy „fiatalnak lenni lelkiállapot, nem a testtől függ. Valójában még mindig fiatal vagyok, csak az elmúlt 70 évben nem néztem ki olyan jól.” Vagy hogy „a mi jó Istenünk elfelejtett engem”. Az egyik interjúja végén az újságíró azt mondta: „Asszonyom, remélem, valamikor jövőre újra találkozunk”. Erre Jeanne azt válaszolta: „Miért ne? Annyira azért nem vagy öreg, még mindig itt leszel!”

Források: 1,2,3


Link másolása
KÖVESS MINKET:


MÚLT
A Rovatból
Új részletek derültek ki a Titanic kapitányáról – annak is híre ment, hogy túlélte a katasztrófát
Egy friss könyv szembemegy a régóta terjedő pletykákkal Smith kapitánnyal kapcsolatban. Feltárult a Titanic első emberének igazi sorsa.


Egy új könyv teljesen más képet fest a Titanic tragédiájának egyik legismertebb szereplőjéről, Edward John Smith kapitányról, mint amit a róla terjesztett szóbeszédek, cikkek, dokumentumfilmek vagy a sok esetben pontos mozifilm alapján sejtettünk.

Dan E. Parkes író A Titanic öröksége: A kapitány, a lánya és a kém című – magyar nyelven egyelőre kiadatlan – könyvében azt állítja, hogy Smith nem lőtte főbe magát, ahogy azt sok pletyka sugallta, és nem is a hajóhídon ölte meg a vezetőfülkébe betörő jeges ár, ahogyan azt James Cameron 1997-es sikerfilmjében láthattuk.

A könyv több korabeli pletykát is cáfol, például azt, hogy a kapitány ittasan vezette a hajót, figyelmen kívül hagyta a jéghegyekre vonatkozó figyelmeztetéseket, vagy felelőtlenül siettette az utazást.

Parkes megemlíti a kötetben, hogy a Titanic elsüllyedése után három hónappal egy Baltimore-i férfi azt híresztelte, hogy Smith életben van és Maryland államban bujkál. Később a Life magazin írta meg, hogy egy ohiói hajléktalan férfi Smith kapitánynak vallotta magát. E történetek egyike sem nyert bizonyítást, és lássuk be, nem is valószínű, hogy bármelyik igaz lenne.

Forrás: Wikipedia

A könyv az Unilad szerint felidézi a tragédia utáni újságcikkeket is, amelyek a kapitány öngyilkosságáról számoltak be. A Los Angeles Express 1912. április 18-án például azt írta: „E.J. Smith kapitány főbe lőtte magát”, míg a Daily Mirror egy nappal később hasonló címmel adott ki szenzációnak szánt írást; azt írták, „Smith kapitány főbe lőtte magát a hídon.” Parkes viszont hangsúlyozza, hogy a szemtanúk ugyan hallottak lövéseket, de ezeket azóta sem sikerült a tiszthez kötni.

A könyv inkább a túlélők beszámolóira alapoz: egyikük, a tragédia idején 27 éves Robert Williams Daniel például azt vallotta, látta a kapitányt a hídon, amikor a hajó süllyedni kezdett, és szerinte „hősként halt meg.”

Frederick Hoyt, egy gazdag utas arról számolt be, hogy visszatért a fedélzetre, ahol találkozott Smith-szel, és megosztottak egy italt, mielőtt ő maga a vízbe ugrott.

Isaac Maynard, egy 31 éves szakács azt mondta, látta, „ahogy a kapitányt a hídon elragadja a víz”. Valószínűleg ezt a vallomást vette alapul Cameron is a film forgatókönyvénél, ám nem teljes egészében, mert a férfi később még úszni látta Smith-t, és biztos volt benne, hogy őt, mert felismerte az egyenruháját és a sapkáját. Ezt a verziót más túlélő is megerősítette, valószínűleg az a személy, aki utoljára látta élve.

Egy tutajhoz kapaszkodó férfi próbálta kimenteni a kapitányt: kezet nyújtott neki, de az nem hagyta, csak azt kiáltotta: „Vigyázzatok magatokra, fiúk”. A szemtanú hozzátette: nem tudja, ezután mi lett vele, mert többé nem került a szeme elé, és úgy gondolta, a vízbe fulladt.


Link másolása
KÖVESS MINKET: