A kokárda helyes használata: tudod, hogyan kell jól elkészíteni?
Ki ne tanulta volna annak idején, hogy az 1848. március 15-én kitört forradalom alatt a márciusi ifjak vezéregyéniségei, Petőfi Sándor és Jókai Mór a párjuktól, Szendrey Júliától, illetve Laborfalvi Rózától kaptak egy-egy nemzetiszínű kokárdát a forradalom estéjén.
Hogyan született a magyar kokárda?
A magyar, piros-fehér-zöld kokárdához a mintát a francia forradalom idején használt jelkép szolgáltatta. Azonban a pesti radikális ifjúság tagjai a kabátjuk hajtókájára vagy mellrészére tűzték a nemzeti színű kokárdát, és nem a kalapjukra.
A március 15-e emlékére viselt kokárda a nemzeti lobogó színeit használja, a zászlót szimbolizálja. Úgy készül, hogy egy darab nemzeti színű szalagot körbehajlítanak, és ahol a két vége összeér, rögzítik.
Kokárda: a forradalom szimbóluma
A nemzeti ünnep környékén elterjedt a közösségi oldalakon, hogy mivel a magyar kokárda piros-fehér-zöld színű, ezért helyesen kívülre kerül a zöld. Egyébként évek óta folyik róla a vita: kívül piros vagy kívül zöld a kokárdánk? Mielőtt lecserélnétek hagyományos kokárdátokat, érdemes meghallgatni erről egy történészt is.

A Facebook kokárdareformerei a következőképp érvelnek a kívül zöld kokárda mellett:
Továbbá idézik Katona Tamás történész egy beszédét is:

1848-ból származó pántlikás szalagrózsa/Wikipédia
Milyen érvek hangoznak még el? Egy blog szerint az eredeti szabály szerint a színek mindig belülről kifelé olvasandók. A zászló fölső része kerül a kokárda belsejébe, az alsó része pedig a külső szélére. A magyar kokárda piros-fehér-zöld színű, tehát helyesen kívülre kerül a zöld. (Forrás: Kovácsné Ági)
A kokárda színei: ez a helyes sorrend
A leginkább elterjedt a kívül piros, belül zöld, amely elméletileg helytelen, mivel a szabály szerint a színek mindig belülről kezdődnek. A magyar kokárda tehát az „előírás” szerint helyesen kívül zöld, belül piros kell, hogy legyen. Zászlótörténészek szerint amennyiben külön lelógója van, a kívül piros változat is helyes.
A történész véleménye a kívül zöld kokárda kapcsán
Az Urbanlegends azonban megkereste Hermann Róbert történészt is. Ő is először Katona Tamástól hallott erről a kívül zöld kokárdáról valamikor 1994 körül. Neki pedig Olaszországban mondták ezt egy hivatalos látogatáson. Ami kokárdát viszont Hermann a korszakból ismer, ott mindenhol kívül van a piros, belül a zöld.
Tovább bonyolítja a kérdést, ha van farka a kokárdának. Zászlótörténész kolléganője szerint ugyanis akkor szabályos a kívül piros – belül zöld. Ha nincs farka, akkor viszont a heraldikai szabályok szerint kívül kellene lennie a zöldnek, belül a pirosnak.
Hermann rögtönzött ikonográfiai kutatása során csak két kokárdát is ábrázoló korabeli Vasvári-litográfiát talált. Ezeken azonban nemigen lehet megállapítani a színek sorrendjét.
Hermann a szabálytól függetlenül saját bevallása szerint az eredeti formánál maradna, ugyanis: