Ez lehet az egyik legrégebbi, ismert fotó a magyarországi vidéki életről
Egy különleges és számunkra különösen értékes tárgyra bukkant kutatásai közben Fisli Éva muzeológus - írja a 444.hu. A dagerrotípiáról készült fotóról azt írta: "Szépséges, furcsa tárgyról van szó".
A különleges felvételen egy magyar vidéki település egy pillanata látható. A képen jól látszik a tér, az utcai épületek, a szekerek, állatok és - ami különösen érdekes - az emberek.
"Magas kora ellenére jól tartja magát; az oxidáció nem bánt el vele, ma is tökéletesen kivehetők rajta a részletek. Furcsa, mert szabadtéren készült, nem műteremben, ráadásul egyetlen elegáns urat vagy hölgyet sem láthatunk rajta. Vannak viszont vászonruhás közrendűek és vannak állatok: kutya, lovak, magyar szürke igásökrök.
Előttünk a 'nép', nem megfestve, romantikus egyszerűségben, hanem csak úgy, mint egy hétköznap, járva-kelve, nézelődve, várakozva az utca porában" - írta a 8,1 x 10,7 centis dagerrotípiáról, melyre a Magyar Nemzeti Múzeum munkatársa a Francia Fotográfiai Társaság archívumban talált rá.
A fotótörténeti kincsről a Magyar Fotótörténeti Társaság honlapján írt, és arról is mesélt, hogyan tudta beazonosítani a helyszínt és az időpontot.
Azért is furcsa a kép, mert az ismert korai dagerrotípiák egyszerűen nem ilyenek - írta a cikkben. A kép hátoldalán látható felirat alapján a felvételt 1845-ben készíthették. A magyarországi helyszínről pedig ezt írta:
"Maga a tárgy azonban rejt egy olyan részletet, amely alapján legalább afelől biztosak lehetünk, hogy csakugyan magyarországi a kép. A dagerrotípia egyik sarkában olvasható ugyanis egy magyar nyelven írott – feltehetően teljes – felirat: „Anisits Pál vegyeskereskedése”." Ennek alapján már elindulhatott a "nyomozás".
A kereskedő üzletéről találtak feljegyzéseket, így derült ki, hogy hol állt a bolt. Zalaegerszeget és a teret egy térkép alapján tudták beazonosítani, és az is kiderült, hogy valószínűleg a fogadó ablakából készült a kép.
A piactéren lévő emberekről pedig így írt:
"A vásártéren köznapi ruhában álldogáló-üldögélő, zömmel bőgatyás, posztókalapos férfialakoknak és a vászonszoknyás, fejkendős nőknek fogalmuk sem volt a fényképezésről.
Eszük ágában sem volt hát látszani vagy mutatkozni, népként képviseltetve lenni. Viselkedésük épp ezért alighanem „természetes”. Vagyis – köszönhetően egy ismeretlen fotográfusnak – az 1848 előtti rendi társadalom néhány keresetlen másodpercére látunk, kis képzavarral: felülről, de alulnézetből".
A képet ITT lehet megnézni.
Címlapkép: illusztráció, forrása: Pixabay