Egykor tankok, ma már szelfibotok néznek farkasszemet egymással – 30 éve bontották le a Checkpoint Charlie-t
Többször próbáltak meg autóval áttörni az ellenőrzőponton – emiatt meg is kellett lassítókkal erősíteni a terepet -, és szökési kísérletekben sem volt hiány.
A hidegháború egyik legikonikusabb fotója is itt készült: itt néztek egymással farkasszemet tizenhat hosszú és idegtépő órán keresztül a szovjet és az amerikai tankok 1961. október 27-én egy incidens miatt, ám végül szerencsére nem került sor erőszakra.

Szintén ez volt a fal történetének egyik legismertebb és legtragikusabb szökésének helyszíne: a 18 éves Peter Feucht egy barátjával kísérelt meg szökést, és bár a fal tetejéig feljutottak, ő maga lövést kapott, és visszazuhant a keleti oldalra. A fiatal az úgynevezett halálzónában feküdt, ahová a nemzetközi jog értelmében a nyugatiak nem léphettek be, a keletnémet őrök pedig nem segítettek rajta. Feucht haláltusáját egy órán át nézték mindkét oldalról, mire végül elvérzett.
A tragédia miatt a Checkpoint Charlie szinte állandó tüntetések helyszíne lett egészen a fal leomlásáig.
A fal ledöntésével és Németország újraegyesítésével aztán a Checkpoint Charlie is küldetés nélkül maradt. 1990. június 22-én bontották le az üressé vált épületet – ez egyébként az Allied Museumban a mai napig megtekinthető -, amelyet aztán 2000-ben emeltek újra, ám immár turistalátványosságként. Sajnos ezt a történelmi jelentőségű pontot is elérte az, hogy cirkuszi látványosságot csináljanak belőle, volt is ebből botrány. Aki 2019 előtt járt a bódénál, az biztosan látta az amerikai katonákat, jobban mondva azokat a statisztákat, akik katonának öltözve bohóckodnak a turistákkal a bódé előtt. Kiderült azonban, hogy a Dance Factory nevű társulat tagjai mindezért pénzt kértek – fotónként 4 eurót -, akik pedig nem kértek a drága szelfiból, azoknak beszólogattak.
A múlt egy darabkáját ilyen módon bazári mutatványként pénzzé tenni pedig a berliniek szerint sem oké, így kitiltották a társulat statisztáit a helyszínről.
A kamukatonák tehát eltűntek, a bódé és a híres tábla maradt. Ez utóbbi azt hirdette négy nyelven, hogy a gyalogos itt lép be az amerikai szektorba, ahol nem szabad fegyvert viselni, és be kell tartani a közlekedési szabályokat. A táblát meghagyták, ez is látványosság, ahogy a homokzsákok és a kis fabódé is, ezekkel együtt a Checkpoint Charlie Berlin elsőszámú turistamágnesei közt van. Több ezren fordulnak itt meg napközben, hogy aztán nyugodtan továbbsétáljanak az immár több mint harminc éve egységes Berlinben, és több-kevesebb múltidézés mellett olyanokon morfondírozzanak, hogy a vacsora McDonalds vagy KFC legyen-e, esetleg válasszák a hazait, és tegyenek egy próbát a currywursttal.