Egy 5700 éves síremlékben talált maradványokból tárták fel a világ legrégebbi családfáját
A világ legrégebbi ismert családfáját tárták fel egy 5700 éves angliai síremlék maradványaiból - számolt be a Guardian a Nature tudományos folyóiratban publikált tanulmányról.
A Hazleton North néven ismert sírdomb Nagy-Britannia egyik legjobb állapotban fennmaradt újkőkorszaki sírja, amely Hazleton falu közelében található. Két L-alakú kamrás részre oszlik, amelybe aszerint temették el az elhunytakat, hogy kiktől származtak. A síremlék kb. 100 évvel azután épült, hogy a mostani Nagy-Britannia területén elterjedt a szarvasmarha-tenyésztés és a gabonatermesztés. A régészek már megállapították, hogy akkoriban, Kr.e. 3700-3600 körül az emberek már állattenyésztéssel foglalkoztak, tejtermékeket fogyasztottak, fehérjében gazdag étrendjük volt, és edényeket készítettek az élelmiszerek tárolására és a főzésre.
A kutatók 35 ember fogait és csontjait vizsgálták meg, a DNS-elemzés szerint közülük 27-en egyetlen család öt generációjának voltak a tagjai. A többség négy nő leszármazottja volt, akik mind ugyanattól a férfitől szültek gyereket. De azt is kiderült, hogy nemcsak a vér szerinti rokonok számítottak családtagoknak, hiszen genetikailag nem egyező felnőtt (mostahszülő) és gyerek (mostohagyerek) is került ugyanabba a sírba. A kutatók szerint ez arra enged következtetni, hogy
Dr. Chris Fowler, a Newcastle-i Egyetem tudósa szerint azért lényegesek a kutatás eredményei, mert bizonyítják, hogy a rokoni kötelék már akkoriban is sokat jelentett az embereknek, ez a temetkezési szokásaikban is látszik. A síremlékek építésekor már előre eldöntötték, hogy kiket fognak eltemetni ott, és minden bizonnyal olyan embereket választottak ki, akik közeli rokonaik voltak.
Korábban Írországban is feltártak olyan újkőkorszaki síemlékeket, amelyekben számos emberi maradványt találtak, de azok biológiailag nem álltak rokonságban. Ezért is rendkívüli a Hazleton North-tanulmány, mert ott egyértelműen rokonokat temettek egymás közelébe. Iñigo Olalde, a tanulmány vezető genetikusa azt mondta,
A kutatók most meg akarnak vizsgálni más újkőkorszaki sírokat is, hogy megnézzék, létezik-e Hazleton Northoz hasonló minta. Ron Pinhasi, a Bécsi Egyetem kutatója szerint ez azért hatalmas előrelépés, mert néhány évvel ezelőtt még nehéz volt elképzelni, hogy valaha is ennyit tudjanak meg az újkőkorszaki rokonsági struktúráról, ám a mostani felfedezés még csak a kezdet.