A Burda fogalom volt, az alapítóját "a ruhák nagyasszonyaként" emlegették
Neked voltak gyermekkorodban vagy tiniként Burdából varrt ruháid, amiket imádtál? Nekem több is. Anyukám és apai nagymamám a beszerzett újságok szabásmintái alapján varrtak szoknyákat, ruhákat vagy varrattak meg rafináltabb darabokat ismerős varrónővel – volt olyan "burdás" ruhám, amit hosszú évekig őrizgettem, annyira imádtam a fazonját.
A háború utáni időszak egyik legsikeresebb magazinja, a Burda Moden a Nőkért szerint egy családi botránnyal kezdődött. Aenne Burda a házassági kudarcból jól tudott kijönni, és olyan lapot alkotott a nők számára, amely elérhetővé és használhatóvá tette a divatot.
A történet a Nőkért leírása alapján a negyvenes évek végén kezdődött, amikor Aenne Burda megtudta, hogy a férjének szeretője van, a másik nő gyereket is szült neki, sőt, a férje egy lapkiadót vett ajándékba a nőnek. Aenne Burda választás elé állította a férjét: vagy elválik tőle, vagy szakít a barátnőjével és neki adja a kiadót. A férfi a második lehetőséget választotta, így került Aenne kezébe a kiadó.
A célja az volt, hogy a mindennapokban használható divattippeket nyújtson a nők számára. Lapja, a Burda Moden – aminek német példányait a hetvenes évek végétől már nálunk sokan próbálták beszerezni kint élő rokonoktól, ismerősöktől, és amelynek magyar kiadására 1988-ig kellett várni – 1950-ben indult.

Anna Magdalene Lemminger néven született 1909. július 28-án. Új keresztnevét egy akkoriban népszerű, Änchen von Tharau című dal után választotta.
Édesapja mozdonyvezető volt. A lány 17 éves korában otthagyta a kolostor középiskoláját, és pénztáros lett az offenburgi villamos műveknél 1930-ban barátkozott össze Franz Burdával, a Burda nyomda alapítójának fiával. Egy évvel később, 1931 július 9-én házasodtak össze.
A párnak három fia született: Franz (1932), Frieder (1936) és Hubert (1940).
Aenne Burda 45 éven dolgozott az általa kitalált lapnál (helyesebben lapcsaládnál), mielőtt a vezetését átadta volna legkisebb fiának, Hubertnek. A német divat-nagyasszony 96 évesen, 2005-ben halt meg.
Aenne Burda, German Publisher, born 28th July 1909 http://t.co/Kgf8vEr3uO pic.twitter.com/2Oiote1NrT
— HistoryWoman (@HelenRBarton) 2014. július 28.
Aenne Burda in her Chevrolet Corvette in 1956 pic.twitter.com/TPzFw303Nl
— Cynical Panda? (@CynicalPanda777) 2015. november 10.
Aenne burda deixou uma herança: conceito de moda. Hoje é dia especial, celebramos a sua abordagem universal à mulher pic.twitter.com/w014VI0S8M
— burdastyle portugal (@burdastylept) 2015. november 3.
Miért szerették a Burdát annyira a nők? Az egyik különlegessége az volt, hogy nem csak megmutatta a nőknek, hogy mi a divat, hanem ezeket a ruhákat otthon el is lehetett készíteni, mivel a lap szabásmintát is mellékelt. A másik, hogy valóban praktikus, kombinálható, variálható és csinos holmikat lehetett készíteni a szabásmintákkal, ráadásul életmód-tanácsok, receptek is voltak a lapban, adtak ötleteket a különböző szezonális ételek vagy sütemények elkészítéséhez, gyermekkoromban pedig az egyik kedvenc német nyelvű lapszámom az volt, amelyikben bemutatták, hogyan lehet gyönyörű mézeskalács házikót készíteni.
A hivatalos Burda-életrajzok szerint Aenne-nak sikerült a férjét lebeszélnie a veszteséges Elfi nevű lap megvásárlásáról, így 1949-ben megalapították saját cégüket, amelyik Favorit címen jelentetett meg újságot. A 48 munkatársat foglalkoztató új divatlap nevét 1950-ben változtatták Burdára.
Kezdetben 100 ezres példányszámban jelent meg, 1953-ben pedig elindították az évszakok divatját ismertető Saison-Modeführert és a magasabb igényű közönséget megcélzó Burda International című, negyedévenként megjelenő, a nemzetközi divatirányzatokat összegző magazint. 1963-ban a recepteknek, konyhai trükköknek már külön lapot szenteltek Burda-Kochstudio néven. 1974-ben az Anna kézimunka-magazin jelent meg a piacon, 1986-ban a Verena – utóbbi kézimunka lap volt. A fiataloknak szóló Carina 1979-ben indult.
A Burda Moden tizenöt év után már egymilliós példányszámban jelent meg, 1987-től – az első nyugati újságként – oroszul is megjelent a Szovjetunióban. Hans-Dietrich Genscher, az NSZK akkori külügyminisztere azt mondta: “Burda asszony többet tett Moszkvában, mint három őt megelőző nagykövet”. 1988-ban nálunk is megjelent magyarul a Burda, 1994-ben pedig Kínában indították el.



Mit adott a Burda? Például egy kis önbizalmat. Azt az érzést, hogy mi is tudunk úgy öltözni, mint a nyugatiak. A mindennapokban élő és nem híres nők megtapasztalhatták, milyen az, amikor nem kell vagyonokat költeni arra, hogy valaki divatos, ápolt és csinos legyen.
És ami fontos: sok nő számára vált példaképpé Aenne Burda, aki azt közvetítette: az üzleti világban és a kiadók élén igenis van helyük a nőknek.
Mrs. Aenne Burda (1909-2005). A woman I never met, yet regard her influence on my life more than that of my mother❤️ pic.twitter.com/pjPTtOZ5ja
— Alyaa Gad, MD (@AlyaaGad) 2016. február 2.