Beteglátogatás pestis idején és Nyilas Misi bánata - diákélet a debreceni kollégiumban
Hat órakor ébresztő, ötven mázsás harang és szigorú nemi elkülönítés - a nyári szünet forróságában még borzolóbb visszagondolni, milyen kereteket adott a debreceni kollégium a diákjai számára, másfelől romantikus elképzelés az 1700-as évek friss és lendületes tudományos-, irodalmi- és közösségi élete a kétezres évek vakációjában.
A Debreceni Református Kollégium neve a kezdetektől fogva egy pezsgő, önszervező diákéletet is jelentett: mint egy diákönkormányzat funkcionált az 1700-as évektől a Coetus, ami az iskola falain belül és kívül is képviselte a diákok érdekeit, tartott számukra programokat, vagy szervezte őket akár beteglátogatóba az utolsó debreceni pestisjárvány idején, 1739-ben.

A hétköznapok sem voltak könnyedek: reggel hat órakor megkondult a kisebbik harang, ez ébresztett kicsiket és nagyokat - a kijelölt felügyelő végignézte a szobákat, és hét órakor már el is kezdődött a tanítás - egészen 11 óráig. Ebédszünet után a kicsik az udvaron szaladgálhattak, de délután ismét tanórák következtek, este kilenckor pedig lámpaoltás következett.
A diákok feladatlistája persze jóval bővebb volt mint maga a tanulás:
A kályhafűtők a tűzifa őrzésétől a tantermek fűtéséig vállalták a felelősséget a melegért, voltak levélhordók, megfigyelők, és a védelemért felelős kapusok, éjjeliőrök. Utóbbiakat dárdásoknak is nevezték, mivel felszerelésük a lámpán kívül kiegészült egy óriási furkósbottal is.
Ha érdekelnek még ehhez hasonló történetek, hogy miként nézett ki Debrecen egykor és hogyan alakult ki a mai városkép, szeretnéd tudni milyen történeteket mesélnek el egyes épületek és hol találsz rejtett kincseket, akkor az Imagine sétáit neked találták ki. A sétákról bővebben itt olvashatsz.
Következő alkalommal július 6. szombaton a kereskedő cívisek nyomába erednek, július 27. szombaton pedig irodalmi sétára indulhatsz velük! A kereskedő cívisek nyomában sétára itt, az Ide jártatok Ti... irodalmi városnéző sétára pedig itt tudsz regisztrálni.
Szót kell ejteni a csengető diák feladatköréről is: Rákóczi Györgytől származott az egyik első, 50 mázsás harang, aminek kongatásával jelezték a diáktársaknak az órák elejét és végét, és a kollégium mai csengőjébe is beleöntötték egy darabját.

A hétköznapokban saját társaikon, tanáraikon és a Kollégium dolgozóin kívül nem igazán találkoztak másokkal.
A kapusok idegeneket nem engedhettek be, arról pedig szó se lehetett, hogy nők, lányok tegyék be a lábukat a Kollégium területére, hiszen szigorú fiú iskola volt, ahol csak a pékek között lehettek nők.
A bentlakásos diákok szülei is ritka látogatók voltak, nemhiába sírdogált Nyilas Misi is Móricz regényében az iskola fűvészkertjének orgonabokrai alatt...