Az őrült Raszputyin lányának is rendkívüli élete volt
Raszputyin nevéhez számos olyan legenda kapcsolódik, melyeknek köszönhetően szinte a cári Oroszország bukásának szinonimája lett. Még ma is homály fedi, hogy II. Miklós cár és bizalmas barátja pontosan milyen viszonyban volt egymással, sőt, a gyakorta „őrült szerzetesnek” titulált Grigorij Raszputyin lányairól sem tudunk túl sokat. Pedig egyikük, Marija élettörténete igazán filmvászonra kívánkozna.

Noha Raszputyin állítólag számos törvénytelen gyermeket nemzett, saját feleségétől, Praszkovjától is születtek gyermekei. Praszkovja hét alkalommal esett teherbe, de csak hárman érték meg a felnőttkort: az 1895-ben született Dmitrij, az 1898-ban született Matrjona és az 1900-ban született Varvara. Matrjona állítólag akkor változtatta meg a nevét Marijára, amikor apjával 1913-ban Szentpétervárra költözött.
Raszputyin ellen számos sikertelen merényletet követtek el, mígnem 1916 decemberében csapdába csalták, és ezúttal elérte végzete. A történészek szerint megmérgezték, lelőtték, majd a Néva folyóba dobták, ahol végül megtalálták jéggé fagyott holttestét.
Sokan állították a Romanov család 1918-as kivégzése után, hogy ők is a híres dinasztia sarjai, de legalább ennyien nevezték meg magukat Raszputyin örököseiként. Több száz Marija, Anasztázia és Alekszej szaladgált ez idő tájt Oroszország utcáin.

A Raszputyin halálát követő hónapok során összeomlott a Romanov-dinasztia. Raszputyin legidősebb és legifjabb gyermekének sorsáról csak ellentmondásos információk állnak rendelkezésre. Egyes források szerint Marija és Varvara az uralkodócsaládnál lelt menedékre, majd végül Szibériába menekültek. Varvara állítólag tífuszban halt meg 1925-ben, Dmitrijt pedig a vérhas vitte el 1933-ban. Marija túlélte ezt a vészterhes időszakot, és élete innentől fogva rendkívüli fordulatot vett.
A lány visszaköltözött Szentpétervárra, ahol feleségül ment egy fehérorosz tiszthez, Borisz Szolovjevhez. A Miklós és Alexandra: A Romanov-dinasztia bukása c. könyvben található egy idézet Marija naplójából, melyben azt képzeli, hogy halott atyja kényszerítette őt, hogy feleségül menjen Szolovjevhez:

A házaspárnak két közös gyermeke született, Tatjána és Marija, mielőtt Borisz 1926-ban meghalt tüdővészben. Marija, hogy támogassa családját, beállt kabarétáncosnak.
A ’30-as években a Ringling testvérek cirkuszához csatlakozott oroszlánszelídítőnek, és kivándorolt az Egyesült Államokba. Marija egy amerikai lapnak így számol be az állatszelídítéssel kapcsolatos hozzáállásáról: „Miért is ne? Bolsevikokkal voltam egy ketrecbe zárva.”
Egy női cirkuszi sztárokról szóló könyv Mariját csak úgy emlegeti mint „A cári Oroszország világhírű őrült szerzetesének, az utolsó cár bizalmasának lánya”.

Marija állítólag szerepe részeként használta a Raszputyin nevet. „Az állt minden plakáton, hogy úgy varázsolja el a vadállatokat, ahogy egykor atyja uralkodott az emberek felett.”
Marija cirkuszi karrierje nem volt hosszú életű. Egy medve megtámadta, és ennek folyományaként lépett ki a társulatból. Ezt követően hozzáment egy villamosmérnökhöz, akitől 1945-ben elvált, majd beállt egy hajógyárba gépkezelőnek.
Marija megpróbált őszintén kitárulkozni atyjáról. Patte Barham újságíró segítségével elevenítette fel emlékeit és naplóbejegyzéseit. A közös munka eredményeképpen született meg a Raszputyin: A mítosz mögött megbújó ember ember c. könyv, ami 1977-ben került a könyvesboltokba – abban az évben, amikor Marija meghalt.
„Apám nagyon kedves, jámbor ember volt” –nyilatkozta Marija egy amerikai lapnak. „Mindig másokra gondolt – sosem magára. Sokan irigyek voltak rá.”