Ady Endre 135 éve született
Sosem volt a szürkék hegedűse. Ady Endre büszke volt, konok, heves, a magyar virtus nem veszett ki belőle sohasem. „Ezerszer gondolt csodaszépet, gondolt halálra, borra, nőre”, s ha szent nem is, de ízig-vérig költő lett belőle.
Dömötör Nikolett írása, Fotók: Wikipédia
1877. november 22-én született a szilágysági Érmindszenten, amit már átkereszteltek Adyfalvának. Családfáját egészen a honfoglalásig vezette vissza, hitte, hogy ő Ond vezér leszármazottja. Abban a korban született, amikor családja már nem dicsekedhetett vagyonnal, birtokkal, de a kisnemesi büszkeség és a kálvinista öntudat generációról generációra szállt.
Idősebb fiúgyermek lévén szüleinek nagy tervei voltak Endrével, jogászt akartak belőle faragni. Jó nevelést kapott, gimnáziumba és főiskolába járatták, de az ő sorsa nem a paragrafusokban volt megírva. Sosem a szorgalmáról volt híres, magát „igen gyönge jogászocskának” tartotta, a tandíjat pedig, amit szülei küldtek meg neki postán, eldorbézolta a nagyvárosi – pesti, nagyváradi, debreceni – éjszakában. Talán borgőzös estéi egyikén kapta el az akkor még gyógyíthatatlan szifiliszt, ami 41 évesen vitte sírba.
A századfordulóhoz közeledve aztán végleg búcsút mondott jogi karrierjének: „félig jogász, félig újságíró, kissé csokonaiskodó” életéből sikerült kiszabadulnia, hivatásos hírlapíró lett Debrecenben. Első verseskötete is itt látott napvilágot 1899 júniusában. Hamarosan a Nagyváradi Naplóhoz került, ahol sokat írt, „de kevés verset, dacból, öntemetésből, mert hát költőnek lenni hóbortos és komikus dolog”. Idővel aztán kitört ebből a kényszeredett „öntemetésből”, budapesti lapokban és később a Nyugatban is publikált.
Lédával, a Múzsával 1903-ban találkozott, amikor az asszony hazatért párizsi útjáról. Diósyné Brüll Adél 32 éves volt, férjes, és rövid időn belül halálosan szerelmes. A rákövetkező évben Ady már Párizsban vendégeskedett nála, viszonyukat nem is akarták titkolni soha. Hogy a férj mit szólt mindehhez? Talán még örült is, hiszen ő maga a férfiakat szerette, házassága Lédával csupán alibi-házasság volt.
A Léda-szerelem közel egy évtizeden át tartott. Héja-nászuk a birtoklásról, az egymásba kapaszkodásról, a szenvedélyről szólt, nagyon bántották és nagyon akarták a másikat. 1906-ban, egy Földközi tengeri hajóút után Léda gyermeket szült, aki éppúgy hat ujjal született, mint egykor Ady.
A kislány halva született, talán ez volt az, ami megpecsételte a költő és múzsája kapcsolatát. Kínlódva töltötték el azt a hat évet egymás mellett, aminek a végére a híres szakító-vers, az 1912-es Elbocsátó szép üzenet tett pontot. Hiába könyörgött Léda egy találkozásért, egy jó szóért, az újrakezdésért, Ady továbblépett.
Mindig is rajzotta körülötte a nők, főleg miután íróként, költőként, publicistaként már országszerte ismert volt a neve. Voltak rajongói, tisztelői, önéletírásában mégis ironikusan jegyzi meg: „Írásaim, különösen a versek egyszerűen felháborodást keltettek: voltam bolond, komédiás, értelmetlen, magyartalan, hazaáruló, szóval, elértem mindent, amit Magyarországon egy poétának el lehet érni”.
1911 óta levelezett egy lelkes, nála 17 évvel fiatalabb bakfissal, Boncza Bertával, aki hamarosan Csinszka néven vonult be a magyar irodalomtörténetbe. A lány úgy nézett fel Adyra, mint egy istenségre, apja határozottan ellenezte az akkoriban inkább hírhedt, mint híres, kiélt költő és a húszéves csitri kapcsolatát, később pedig meg is tiltotta, hogy összeházasodjanak. Ady hosszasan tépelődött, vajon „rongyolt egészségével” szabad-e magához láncolnia ezt a szemtelenül fiatal, életerős lányt. Végül feleségül vette Csinszkát, de évei ekkor már meg voltak számlálva.
Beteg ember volt már a világháború kitörésekor is, s noha nem sorozták be, nem járt harcmezőn, mentálisan hihetetlenül leterhelte a pusztulás, a halál, a nemzettragédia víziója. Tisza István meggyilkolása után szélütést kapott, élete utolsó heteiben pedig akkut tüdőgyulladással küszködött, szanatóriumban halt meg 1919. január 27-én.
Ha kedveled Ady verseit, nyomj egy lájkot!