A szörnyű betegség, ami egymillió embert ölt meg Magyarországon
A kolera az 1700-as években ütötte fel a fejét Európában, a 19. században pedig már szinte minden évben pusztított Magyarországon is.
A fertőző betegség könnyen terjedhetett, hiszen az akkori közegészségügyi és higiénés viszonyok nem voltak épp rózsásak.
144 éve ezen a napon tört ki az utolsó nagy kolerajárvány Magyarországon.

Kép a "halált hozó" koleráról a Le Petit Journal-ban
A lakosság több mint 70 százaléka szűretlen vizet ivott, a közterek mocskosak voltak, és nem volt korszerű csatornahálózat sem. Az emberek tájékozatlansága is problémát jelentett. A közhiedelem ugyanis hatékony módszernek tartotta a betegség megelőzésére a fokhagyma és a pálinkába áztatott borókabogyó fogyasztását. Ráadásul a felvilágosult abszolutista hatalom is csak megelőző rendeletekkel, felvilágosítással igyekezett csökkenteni a halálozás mértékét: vesztegzárat rendeltek el, őröket állítottak, és falvakat árkoltak körül.
A kolera a Vibrio cholerae baktérium által okozott betegség. Elsősorban széklettel, hányadékkal és szennyvízzel, illetve az ezekkel érintkező nyers élelmiszerek révén terjed. Súlyos hasmenéssel és hányással jár, gyors kiszáradáshoz vezet.

A kolerajárvány 1817-ben indult Bengáliából, és 1830-ra a Habsburg Birodalomba is eljutott. A magyar hatóságok decemberében katonai kordont állítottak fel a határon, hogy megakadályozzák a betegség elterjedését, ám túl korán bontották el a vesztegzárat. A kolera megjelent Magyarországon is, és megállíthatatlanul terjedt az országban. Hiába állítottak fel blokádokat, és hiába próbálkoztak különböző kezelési módokkal minden hatástalannak bizonyult. A járványban több mint a betegek fele, mintegy 250 ezer ember veszett oda.
A kolera áldozata lett többek közt az idős Kazinczy Ferenc is.

1831-es kolerafelkelés
Koleralázadás névvel is emlegetik azt a parasztfelkelést, amely 1831 nyarán robbant ki Magyarországon a kolerajárvány következtében. Az idénymunkából élő szegény és elmaradott, északkeleti megyék lakóit a vesztegzár elvágta a munkahelyüktől. Élelmiszerhiány lépett fel, ráadásul
elterjedt az a szóbeszéd is, hogy a hatalom és a földesurak valójában nem védeni, hanem mérgezni akarják őket.
A kormány ugyanis olyan látványos, ám hatástalan intézkedéseket tett, mint a kútfertőtlenítés, és a bizmutpor gyógyszerként való felhasználása. Ezen felül a szláv paraszti körökben elterjedt az a vélemény is, hogy a hadsereget valójában nem a kolera, hanem a „jó cár”, I. Miklós felszabadító csapatainak visszatartására vonták össze a határokon.

Kolera ábrázolása
Az első zavargások Budán és Pesten robbantak ki július 17-én, de ezeket a hatalom még aznap leverte. Maga a felkelés végül a hónap végén kezdődött, és augusztusban terjedt el az északkeleti megyékben. A felkelés alatt a 45 ezer szegény paraszt számos kúriát és kastélyt dúlt fel. Egészségügyi biztosokat, vármegyei hivatalnokokat, földesurakat, papokat és zsidókat is megtámadtak. Nincs pontos adat, de körülbelül 13-15 fő lehetett a halálos áldozatok száma.
A megtorlás hamar érkezett. A teljhatalmú királyi biztossá kinevezett Eötvös Ignác sárosi főispán 52 századnyi katonaság bevetésével augusztus végére felszámolta a felkelést. 119 felkelőt végeztek ki, és közel négyezer részvevőt börtönöztek be vagy büntettek testi fenyítéssel.

Kolerás betegek kezelése Hamburgban
Az utolsó nagy kolerajárvány Magyarországon
Az utolsó nagy kolerajárvány Magyarországon 1872. szeptember 14-én tört ki, és két évig tartott. Ez volt minden idők legsúlyosabb járványa hazánkban.
A 19. században a kolera áldozatainak száma elérte az egymilliót.
Megfékezése után hat évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy elérje a korábbi lélekszámot az ország lakossága. Az 1831-es járványban 536 ezren betegedtek meg, és a betegek fele meg is halt. Az 1872-1873-as ragály idejéből 431 ezer betegről tudnak, 181 672-en meghaltak. Más források szerint a 250 ezret is meghaladta a halálos áldozatok száma.
Végül egész Európában a víz tisztítása és a higiéniás viszonyok javulása szorította vissza a betegséget, amely nem tűnt el teljesen, ha természeti katasztrófák történnek, és összeomlik a köztisztasági rendszer, ma is bárhol felütheti a fejét. Egyébként egyszerű klórozással is elejét lehet venni a járványnak, a kezelése pedig többnyire tüneti: meg kell óvni a beteget a kiszáradástól.
Forrás: Wikipédia, NatGeo
Címkép: A victim of the first British outbreak of ‘Asiatic Cholera’ in Sunderland in 1832. Wellcome Library, London
Horváth Emese írása
Ha érdekesnek találtad a cikket, nyomj egy lájkot!