A pásztorok tartották életben ezt a réges régi magyar hangszert
Az Európában használt, köztük a magyar dudatípusok, és az azon játszott muzsikák különlegesek. Ez a hangszer az élet minden területén fellelhető volt. A főúri udvarokban éppúgy, mint falvakban. Szólt a duda ünnepen, lakodalmon, a pásztorok szórakoztatására, de katonák vonulására is.
A több évszázados múltra visszatekintő magyar dudák között is számos változat található, szinte tájegységenként találni más-más verziót. A hangszert Bartók és Kodály is nagyon fontosnak tartotta, sok dudazenét rögzítettek és dolgoztak fel.
A hagyományos dudazenét elsősorban a táncos eseményeken lehetett hallani
A táncházmozgalom fellendülésekor sok közösségben dudazenére ropták a néptáncot. Ez volt a palóc- és alföldi, valamint moldvai táncok alapvető zenei kísérete. A nemzetiségek közül sokan, többek között a szerbek, horvátok, délszlávok is használják ezt a hangszert.
A dudamuzsika különféle ünnepekhez is szorosan kötődik, például a karácsony, a farsang, vagy a Szent Iván napi muzsikálás kihagyhatatlan zeneszerszáma. De szinte minden népzenei fesztiválon ott vannak a dudások.

A magyar dudahagyomány 2016-ban került fel a Szellemi Kulturális Örökség nemzeti jegyzékére. Ez a népi hangszeres muzsikálás az 1970-es évekig főleg a pásztoroknak köszönhetően maradt fenn. Ezután kezdtek a fiatalok egyre inkább érdeklődni a népi hagyományok, zenék és hangszerek iránt, így került újra előtérbe a duda.
Napjainkban a duda már újra kedvelt, használt hangszerré vált. A legismertebb dudások például a Muzsikás, a Téka, a Zengő, vagy a Gajdos együttesben játszanak, de sok iskolában, táncházban, hagyományőrző közösségben is találkozni velük.


A duda szorosan kötődik a pásztorélethez
Ők voltak azok, akik ezt a hangszert készítették, díszítették, használták, javítgatták és a tudást továbbadták. Generációkon keresztül örökítették át a duda szeretetét, a hozzá kapcsolódó szokásokat, hiedelmeket. Erre a tudásra épült a mai magyar dudatudás is.
Szerencsére elég sok felvétel készült, múzeumok gyűjteményébe is bekerült, és számos tudományos, szakmai és ismeretterjesztő cikk született a témáról. De leginkább azok a zenészek őrizték meg, és adták tovább a tudást, akik aktívan zenéltek, és a táncházakban érdeklődő fiataloknak bemutatták a dudát.

A dudások tudásának jelentősségét jelzi az is, hogy 1950 óta hat magyarországi dudás kapta meg a Népművészet Mestere címet.

Az új generáció, élükön ifj. Csoóri Sándorral már ezt az átvett ismeretet vitte tovább. Megtanulták a játéktechnikát, a hangszerkészítést, és maguk is oktatták ezt a muzsikát.
A legrégebbi – a Magyar Dudazenekar
1989 januárjában alakultak meg, alapító tagja és vezetője ifj. Csoóri Sándor volt. A tagok pedig a 70-es években létrejött zenekarok tagjai voltak. Közülük többen elnyerték a Népművészet Ifjú Mestere címet.
Már az első évben számos TV- és rádiófelvételt készítettek, minden neves népzenei eseményen ott voltak. Külföldi fesztiválokon, jótékonysági koncerteken hatalmas sikereket értek el. Ők hozták létre a Dudaszó Hallatszik Alapítványt, az így összegyűlt pénzből pedig a zenekar tökéletesítette a hangszereket, kiadványokat adott ki, népszerűsítette itthon és külföldön egyaránt a magyar dudazenét
A zenekar és az egyesület azóta is fontos szerepet tölt be a magyarországi dudások szervezésében. A Magyar Dudazenekar a legrégebbi és legpatinásabb szervezet a magyarországi dudások között.
A dudakészítés jellegzetessége, hogy sok szakmát kell ismerni hozzá
A duda jellegzetessége, hogy hagyományosan mindegyik hangszer más méretezéssel, díszítéssel készült, ezért a több hangszer együttes zenélése nagyon nehezen volt megoldható. Mi mindenhez értett egy dudakészítő? A bőrcserzés a tímármunka egyik ága, a hangszer fa alkatrészeinek az elkészítéséhez és díszítéséhez fafaragási, fémmegmunkálási, a sípkészítéshez pedig fafaragási és hangszertechnikai gyakorlatra volt szükség.
Feltehetően ezért leginkább az ügyes kezű dudás pásztorok készítettek maguknak és tágabb, illetve szűkebb környezetüknek hangszereket.

Az 1970-es évekkel a táncházi és koncert szereplési igények miatt felmerült a hangszerkészítés modernizálása is. Ugyanakkor a hangszerkészítőnek jó zenésznek is kellett lennie, hogy tudja, mi mindenre kell figyelni. Így tanulták ki a mesterséget magas szinten a mai dudakészítők, akiknek a munkáit szakmai zsűri bírálja el. Mára a dudakészítés a magyar kézművesség külön kategóriája lett.

Ha érdekes volt, oszd meg másokkal is!