A magyar sztárépítész, akit jobban ismertek Kínában, mint Magyarországon
Ha eddig még nem használtad a #hudec hashtaget Instagramon, akkor mindenképpen próbáld ki. Írd csak be. Több száz fotót ad ki, amelyek nagy része egy magyar építész munkáiról készült. Csakhogy nem itt, hanem a világ túlsó felén, Sanghajban.
Hugyecz László vagy Laszlo Hudec a hazájától távol lett híres és sikeres.
Élete nagy fájdalma az volt, hogy bár kínozta a honvágy, soha nem tudott visszaköltözni Magyarországra - de a szülőföldjére, a Felvidékre sem.
Most egy olyan kiváló, külföldön is ismert és elismert építészre emlékezünk, aki 125 éve született és 60 évvel ezelőtt halt meg, és akinek
az élete kész regény volt.
Hugyecz László 1893-ban született Besztercebányán, ami akkor még Magyarországhoz tartozott. Édesapja, a szlovák származású Hugyecz György építészmérnök volt, édesanyja pedig a magyar Skultéty Paula. Az édesapa rész vett a millenniumi földalatti vasút építésében: az alagút kiépítésének egyik alvállalkozója volt.
A legidősebb fiú, Hugyecz László már gyermekkorában komoly kiképzést kapott édesapjától, aki szerette volna, ha a fia is építész lesz. Pár építészettel kapcsolatos mesterséget még érettségi előtt megtanult, és érettségi után a Budapesti Műszaki Egyetemen tanult 1911-től 1914-ig.
Olyan tanárai voltak, mint Hauszmann Alajos (a Kégl-palota, a New York palota és a Szent István Kórház tervezője) és Schulek Frigyes (a Halászbástya és a Jánoshegyi Erzsébet-kilátó tervezője).
Hugyecz László a diploma megszerzése után a Magyar Királyi Építészkamara tagja lett, és az Ybl építészeti irodában kapott munkát.
Shanghai's beloved Hungarian architect famously escaped from a Siberian prison and wound up in Shanghai - but how? Find out this Saturday, when doctoral candidate Mátyás Mervay shares his research and the stories of AustroHungarian prisoners of war, how they ended up in China, and what they did once they got here. Saturday June 10, 4pm, RMB 50 members, RMB 150 nonmembers, RSVP [email protected] for venue. #Hudec #AustroHungarianEmpire #soldiers #historicshanghai #shanghaihistory #Shanghaiheritage #Hungary #LaszloHudec
50 Likes, 4 Comments - Historic Shanghai (@historicshanghai) on Instagram: "Shanghai's beloved Hungarian architect famously escaped from a Siberian prison and wound up in..."
De kitört az első világháború, a fiatal építész katonai behívót kapott, és egy gyalogos tüzérdandár hadnagyaként az orosz frontra került. 1916-ban egy ütközetben megsérült, és az orosz hadsereg kozák lovassága foglyul ejtette. Szibériába vitték, ahol a nyelvtudásának - gyorsan tanulta az oroszt - és szakmai felkészültségének köszönhetően építészeti munkákban vehetett részt. Csakhogy 1917-ben egy lovas balesetben eltört a lába, emiatt az 1918 májusában induló, dán Vöröskereszt által indított hadirokkantvonatra került.
A háború miatt a vonat hetekig vesztegelt a kínai határ közelében, Hugyecz László pedig átszökött Kínába.
1918 őszén érkezett Sanghajba, amely már akkor milliós nagyváros volt, és mivel területen kívüli státuszt élvezett, a világ minden tájáról költöztek ide szakemberek. Hugyecz László gyorsan el tudott helyezkedni egy építészeti vállalatnál. A nevét Hudecnek írta, hogy érthetőbb legyen mások számára.
Már ekkor tervezni kezdte a hazatérését, de nem tudta, hogyan fordul Magyarország sorsa, sem azt, hogyan változik majd a politika, és hogyan szól bele az életébe.

A főnöke, Rowland A. Curry, látva a fiatalember jártasságát a különféle építészeti stílusokban, változatos feladatokkal bízta meg. Hugyecz László Sanghajban megtanult kínaiul és angolul is.
Amikor értesült Trianonról, arról, hogy a szülőföldje Csehszlovákia lett, a család elveszítette az összes vagyonát, majd édesapja meghalt, úgy érezte, felelősséggel tartozik a családjáért, és igyekezett anyagilag támogatni őket.
Megnősült, egyre több megbízást kapott, és 1925-ben önálló céget alapíthatott.
Magyar állampolgárságát csak 1928-ban kapta meg. 1937-ig tartott önálló, legtermékenyebb időszaka. Két testvérét, Magdát és Gézát kihívta magához.
Hugyecz László egyik szép munkája:
1925-től 1941-ig mintegy 37, többségében még ma is álló és funkcionáló, nevezetes épületet tervezett Sanghaj városának.
Többek közt a 22-emeletes Park Hotelt, amely az 1980-as évekig a város legmagasabb épülete és szimbóluma volt, a Sanghaji Nagyszínház épületét, a Joint Saving and Loan bank-épületét, a Baptista Kiadó és a Keresztény Irodalmi Társaság kombinált épületét, a posztmodern "Zöld Ház" épületsorát.
Építészeti stílusa az 1920-as években divatos eklektikus, neoklasszicista stílustól egészen a modern art decóig fejlődött, sanghaji, aktívan alkotó életszakaszában, 1918-tól 1945-ig. Több vallási felekezet templomát is megtervezte ellenszolgáltatás nélkül.
Amit Hugyecz László az épületeivel művelt, az maga a vizuális költészet.
time traveller ???#parkhotelshanghai #historical #building #vintage #cityscape #artdecoarchitecture #hudec #amazingshanghai #explore #adventure #wonderlust #passionpassport #wanderlust #exciting #travel #역사탐방
35 Likes, 4 Comments - 김선화 (@seonhkim) on Instagram: "time traveller ???#parkhotelshanghai #historical #building #vintage #cityscape..."
A 10-day countdown to the release of my Hudec book #Hudec #hudeclászló #architecture #shanghaiarchitecture #artdeco #artdecoshanghai #greenhouseshanghai #greenhouse #dvwoo #hugyeczlászló #shanghai #curves #shanghaibuildings
48 Likes, 3 Comments - Nicky Almasy Architecture Pix (@nickyalmasy_architecture) on Instagram: "A 10-day countdown to the release of my Hudec book #Hudec #hudeclászló #architecture..."
#chinabaptistpublicationbuilding #hudec #artdeco #historical #building #structure #shanghai #china
25 Likes, 2 Comments - Josee Chiu (@joseechiu) on Instagram: "#chinabaptistpublicationbuilding #hudec #artdeco #historical #building #structure #shanghai #china"
Lafayette Cinema (now Changcheng Cinema, 1932-33) Designed by the Hungarian architect Laszlo Hudec. #shanghai #shanghaistreet #artdeco #shanghaiartdeco #hudec #cinema
33 Likes, 4 Comments - Norbert Nemeth ?? (@_norbert_nemeth) on Instagram: "Lafayette Cinema (now Changcheng Cinema, 1932-33) Designed by the Hungarian architect Laszlo Hudec...."
A baljós jelek az 1930-as évek végén kezdtek gyülekezni, amikor a japánok megszállták Sanghajt. Sok befektető hagyta el a város, és az ingatlanfejlesztés is parkolópályára került.
Hugyecz László 1941 januárjában magyar állampolgárságot és útlevelet kapott, Szirák mellett vásárolt a húga számára földet - ezt a kommunista hatalomátvétel után államosították...
1942-ben felkérték, hogy legyen Sanghajban a magyar tiszteletbeli konzul. Elfogadta a megbízást, és ezzel életeket mentett: menedéket nyújtott és papírokat szerzett ott élő zsidók számára.
A háború után a kommunistává lett Kínában a régi rendszer kiszolgálójának számított, házi őrizetbe került. Így 1947-ben az őrei megvesztegetése után kénytelen volt egy bőrönddel, vagyona hátrahagyásával elmenekülni Sanghajból.
Svácba ment, onnan Rómába egy munka miatt:
részt vett Szent Péter sírjának feltárásában.
Ezt követően visszatért családjához Svájcba, majd San Franciscóba költözött. Ingatlanbefektetéssel és régészettel foglalkozott. Amikor földrengés miatt a házuk megsemmisült, újrakezdte, házat épített magának. Azután 1958-ban egy újabb földrengés alatt szívrohamot kapott és meghalt...
Besztercebányán, szülővárosában helyezték örök nyugalomra.
2008-ban Sanghajban az építész tiszteletére, halálának 50. évfordulóján Hudec-évet rendeztek. Kiállításokkal programokkal emlékeztek az art deco mesterére, aki megváltoztatta a város arculatát.
VIDEÓ: Hugyecz épületei a magasból: