BUDAPEST
A Rovatból

A legendás épület, ahol több hónapos várólistával dolgozott az utolsó királyi és császári fotós

A Mai Manó Ház épületsétáján bepillanthattunk a műteremház korabeli működésébe, és megtudtuk azt is, milyen különlegességet fedtek évtizedekig a tapéták.
Orosz Emese cikke - szmo.hu
2017. november 09.


Link másolása

Fényképezős puttót, múltszázadi fényképezőgépet és hatalmas ablakú napfényműtermet is láttunk Budapest egyik legrégebbi és legkülönlegesebb műteremházában. A Mai Manó Ház épületsétáján megismertünk a ház izgalmas múltját, bepillantást nyertünk a korabeli fényképészeti stúdió működésébe. Ráadásul megtudtuk azt is, milyen különlegességet fedtek évtizedekig a tapétái.

Mai Manó császári és királyi udvari fényképész feleségével 1892-ben 35 ezer forintért vásárolta meg a Nagymező utca 20. szám alatti telket. Az itt álló egy emeletes lakóházat elbontották, és Nay Rezső tervei alapján felépíttették műteremházukat.mai_mano_archiv_epulet_3

Mai Manó felvétele a műteremházáról, a felépítést követő első évben.1895. albumin, kabinetportré, magántulajdon - Forrás: maimanohaz.blog.hu

Az épület külső homlokzatát nézve csak kapkodjuk a tekintetünket. A neoreneszánsz, historizáló stílus gazdag díszítőelemei között láthatunk zöld és sárga Zsolnay burkolatot, freskókat, illetve gyönyörű domborműveket is a festészet és a fényképészet allegorikus nőalakjaival. Az alábbi fényképezőgépet tartó puttó pedig alighanem a legaranyosabb mesterségjegyes épületdísz a fővárosban197e6b5920650dac79d840919a413c76_1fa9b885b09b60955736faa8e09eb52f0_1

Köztérkép - Göröntsér Vera fotóif8e5305848f47dd4b6830e76ccee9d30_1

Köztérkép - Kotricz Tünde fotója

A Mai Manó Ház érdekessége, hogy tudatosan fényképészeti stúdiónak szánták. A kívülről három emeletesnek tűnő épület valójában nyolc szintet rejt, ami napfényes tereivel magába foglalta a fényképészet színtereit is.

A műteremház utcai szárnyában voltak a nagy világosságot igénylő terek: a műterem és a fényképek sokszorosítására szolgáló helyiségek. Illetve itt kapott helyet a tulajdonos lakása is.

Mai Manó320px-Mai_Manó_1895

Mai Manó nem egy felvett művésznév, hanem a császári és királyi udvari fényképész születési neve. A fotográfus főként gyermek fényképészként vált híressé. Munkáiért a párizsi világkiállításon aranyérmet is kapott.

Műterme felső kategóriás fotóstúdiónak számított. Megrendelőinek 2-3 hónapos várólistára kellett iratkozniuk, ha a mesternél akarták lefotóztatni magukat. Mai Manót az utolsó királyi és császári fotósnak szokták nevezni, mert a monarchiával egy időben 1917-ben hunyt el.

Az műteremház fénykorában az előcsarnok vezetett a - már beépített - udvar és a főlépcsőház felé. A lépcsőház oldalfalában ma is megnézhetjük a díszes kirakatszekrényeket, amelyben Mai Manó legjobban sikerült fotográfiáit helyezték el. A híres társasági személyekről, elegáns dámákról és bájos gyermekekről készült fotók nem csak reklámot csináltak a művésznek, hanem katalógusként is szolgáltak: a megrendelő egyúttal választhatott is a hátterek, beállítások, kellékek és világítások közül.

Az előcsarnokból márványlépcső vezet a félemeletre. Kovácsoltvas korlátjában a szemfülesek egyből kiszúrhatják az MM monogramot. Fejünk felett pedig Albert Raudnitz bécsi festő, aranyozott keretbe foglalt olaj táblaképének puttói tekintenek le ránk.IMG_2541IMG_2539IMG_2470

A félemeleti irodában eredeti velencei tükör díszeleg. A megrendelő itt beszélhette meg a fogadókisasszonyokkal a fotózás részleteit, úgy mint: milyen, hány darab, mekkora fotót szeretne.

Innen faragott lépcsőn jutunk a második emeleti fogadótermébe, ahová gyönyörű, színes Róth Miksa üvegablakon át szűrődik be a fény. A fogadóterem igazi szalonnak volt berendezve: dívány, dohányzóasztal, szőnyegek, függönyök, könyvespolc, szobrok, virágok szolgálták a várakozók kényelmét. A falakon és az asztalra elhelyezett albumokban és képtartókban pedig természetesen a művész munkáit lehetett megcsodálni. A fogadóteremhez öltözők, toalett szobák kapcsolódtak, ahol a megrendelők a felvétel előtt rendbe hozhatták ruhájukat, illetve frizurájukat.IMG_2482IMG_2475IMG_2509

Az egykori szalonból léphetünk az épület szívébe, az utcára néző világos napfényműterembe, amelynek üvegtetejét egykor a fényviszonyoktól függően fekete, sárga vagy kék vásznakkal takarták el. A műterem két végfalán freskókat láthatunk, amelyek nemcsak díszítik a helyiséget, hanem konkrét háttérként is szolgáltak a készülő képekhez. A megrendelő választhatott, hogy szabadtéri, vagy palotabelső hátteret kíván-e portréjához. A legenda szerint az eredeti freskók egy véletlen során kerültek elő, amikor az egyik felújítás során a 90-es években leszedték a tapétákat.megyünkIMG_E2496 (1)IMG_2489

Egy emelettel feljebb ma irodákat és a Pécsi József nevét viselő fotográfiai szakkönyvtárat találjuk. Egykor itt kaptak helyet a technikai helységek. Sajnos csak eddig a szintig látogathattuk meg az épületet, egykor azonban a legfelső két szinten is izgalmas munka folyt.

Az utca felé néző sokszorosító helyiségben zajlott az előhívott negatívok kontramásolása és a nagyítás. Itt volt a festészeti műterem is, ahol az eredetileg barna képeket kérésre kiszínezték, a retusteremben pedig plasztikai műtét nélkül válhattak szebbé és karcsúbbá a lefotózott dámák. A laboratóriumi és a másoló helyiségek e termek mögött kaptak helyet, az emeleteket pedig keskeny képküldő lift kötötte össze.90302

Forrás: Fortepan

"...az első és fő kellék, hogy legelőször és mindenek felett jó fényképészek legyünk, de másodsorban szükséges amaz intelligencia is, mely az elsővel együtt jár, s ha kitartással mindig a közönség érdekét figyelembe vevő körültekintéssel működünk, akkor az erkölcsi sikert kíséri az anyagi siker is, és nem oly nehéz megszerezni egy háromemeletes házat, mit figyelmes és szíves hallgatóimnak egyenként külön-külön szívből kívánok, de azon megjegyzésemmel, hogy ne legyen rajta adósság!"

.

/Mai Manó: Tapasztalataimból - Magyar Fényképészek Lapja, 1899.03.20./

e4be9bdf431827913f4b7bba2613b177_1

Köztérkép - Göröntsér Vera fotója

Mai Manó halála után az épület sokféle funkcióval bírt. Itt üzemelt a híres Arizona Mulató, volt tánciskola, lakóház és működött benne az Autóklub is. Az épület mára azonban ismét visszatalált eredeti szerepéhez, vagy legalábbis fontos szerepet tölt a fotóművészetben. Jelenleg a Magyar Fotográfusok Háza működik az épületben. A szervezet rekonstruálta az egykori fotóműtermet, sőt tulajdonképpen Mai Manó munkásságát is azzal, hogy az épületben teret ad kortárs és történeti fotókiállításoknak és állandó fotográfiai szakkönyvtárnak.

.

Forrás: Mai Manó Ház, Lasdbudapestet.blogspot.hu, Urbanista, Köztérkép, Fortepan,

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Elegáns rendezvények tökéletes helyszíne vár a Városliget szomszédságában
Megnéztük a D50 Hotel és Rendezvényközpont megújult tereit.

Link másolása

Áll a Városliget közelében, a Damjanich utca 50. szám alatt egy gyönyörű épület. A D50 Hotel és Rendezvényközpont ma elegáns rendezvények tökéletes helyszíne. Nem is gondolnád, hogy egykor milyen borzalmas állapotok uralkodtak itt. 1944-ben ugyanis bomba érte a ház udvarát, félig összedöntve az ott lévő kis kápolnát.

Akkor lemondtak az újjáépítésről, a kétezres években azonban Esztergom-Budapesti Főegyházmegye visszakapta az erősen leromlott állapotú épületet, és 2016-ban megkezdődhettek a felújítási munkák. A lakóépületből kulturális központot alakítottak ki, a vendégek elszállásolására alkalmas helyiségekkel, irodákkal, parkolókkal, kiegészítő terekkel, ami alkalmassá teszi különféle egyházi vagy világi kulturális események megtartására.

A D50 igazi különlegesség a belvárosi rendezvényhelyszínek piacán.

A Városliget közelsége pedig vonzó célponttá teszi a szállóvendégek számára is: a Hősök tere, a Fővárosi Állat- és Növénykert, a Néprajzi Múzeum, a Fővárosi Nagycirkusz, a Széchenyi Gyógyfürdő és a Puskás Aréna is csak egy ugrásnyira van. Aki valamilyen sporteseményre vagy zenei rendezvényre érkezik Budapestre, annak is remek választás.

Amikor beléptem az épületbe, rögtön feltűnt a D50 letisztult, magas belmagasságú belső tere. A felújítás során az épület megőrizte klasszikus eleganciáját. Az épületséta során aztán arról is megbizonyosodhattunk, hogy a D50 kiváló helyszín konferenciák, gálavacsorák, könyvbemutatók, meetingek, és kisebb-nagyobb üzleti vagy családi rendezvények megtartására is.

Az épületbejárás a D50 új büszkeségéből, a reggeliző helyiségből indult, ahol minket is megvendégeltek egy különleges brunchcsal. Ezt a remek helyszínt nem csak a hotel vendégei élvezhetik, hanem kisebb rendezvényeknek is egy újabb helyszíne lehet a maga 70 négyzetméterével.

A reggelit követően lementünk a D50 alulájába, ahonnan hatalmas ajtókkal nyílik a 200 négyzetméteres Esztergom terem.

Az Esztergom terem kényelmesen 180 fő befogadására alkalmas. Egyből megakadt a szemem hatalmas függönyein, amik elhúzhatók. Az itt tartott események így szinte úsznak a természetes fényben, ha a megrendelők azt igénylik. A terem különlegessége, hogy akár 18 négyzetméteres színpadot is fel tudnak állítani, és teljes konferenciatechnikát tudnak biztosítani, monitorokkal, projektorokkal, beépített hangfalakkal, fényekkel.

Átsétáltunk a teremmel szomszédos bárba, ami a lobbival együtt kiszolgálja az Esztergom terem cateringjét. A kávészünetek kifinomult helyszíne ez a hosszúkás modern berendezésű helyiség. Az első gondolatom az volt, hogy egy konferencia szünetében én is szívesen frissülnék fel itt egy cappuccinóval vagy gyümölcslével.

A -1 szinten megcsodáltuk az 170 négyzetméter alapterületű Pest-Buda termet is. Ebben a helyszínben az az extra, hogy egy mobil fallal, két kisebb teremre osztható szinte tökéletes hangszigeteléssel. Természetesen itt is biztosítanak konferencia technikát.

Megnéztük a második emeleti 60 négyzetméteres Óbuda termet is, aminek egyik falát egy hangsúlyos vörös festmény díszíti. Alig tudtam levenni róla a szemem, annyira magával ragadó ez a dekoráció. Ez a terem 60 fő befogadására alkalmas és leginkább képzésekre, workshopokra szokták használni. Nagy előnye, a természetes fény. Itt mobilhangosítást és led tv-ket tudnak biztosítani.

Még folynak a munkálatok, de várhatóan novembertől egy új multifunkciós, 300 férőhelyes konferenciateremmel is bővül a D50.

Az épületbejárás egyik legizgalmasabb része az volt, amikor megnéztük a kialakítás alatt álló területet. Az már most látszik, hogy hatalmas lesz.

Az épület alapterülete több mint 1300 négyzetméter. Itt lesz az előcsarnok, a hozzá flexibilisen csatlakozó 320 négyzetméteres konferenciateremmel, amely szintén osztható lesz mobilfalak segítségével. Különlegessége, hogy a falak mellett közlekedőfolyosó szolgálja majd a vendégek kényelmét.

Az épületbejárás során lehetőségünk volt bekukkantani a négycsillagos hotel szobáiba is. A hotelszobák az épület két szárnyában helyezkednek el. A hat superior, hat prémium és a huszonnégy standard szobában egyidejűleg 72 vendég tud megszállni, de természetesen vannak pótágyazható szobák.

A D50 belső udvarában 40 autó számára van saját felszíni és mélygarázsos parkolóhely és 5 perc sétatávolságon belül további 400 hely áll rendelkezésre.

A létesítményt Marik Gergely üzemelteti, aki a Szent Máté Ingatlanüzemeltetési Központ vezetője. A rendezvénytereket az Eventrend csoporthoz tartozó Gála Eseményszervező értékesíti, a sales vezetését a Gála Senior rendezvényszervezője, Koller Gábor látja el és az állandó és magas minőséget pedig a Gála Eseményszervező termelőkonyhájának vezetője garantálja.

A D50 Hotel és Rendezvényközpont egy igazi különlegesség a belvárosi rendezvényhelyszínek között. Tökéletes választás, ha elegáns rendezvények számára keresel helyszínt a Városliget szomszédságában.

Orosz Emese cikke, Fotók: Nagy Boglárka

Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
20 teraszos hely Budapesten, ahová érdemes betérni
Nyakunkba vettük a várost hogy megnézzük melyik most a "legjobb beülős hely Budapesten?" A listára így felkerült teraszos étterem, kerthelyiség, vagy csak úgy szimplán jó helyek Budapesten, amit kár lenne kihagynod idén!
Vass Adrienn - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása

Itt a tavasz és ahogy egyre több a zöld a városban, úgy mi is vágyunk kiülni egy kicsit a teraszra, vagy a kertbe. Szerencsére Budapest rengeteg mini oázissal rendelkezik, van ahol zene szól és szórakozásra hív a hangulat, de van jó pár olyan opció is, ahol csendesebb ücsörgésre, vagy kitűnő vacsorára is benevezhetünk.

Nehéz volt 20 kedvencre leszűkíteni ezt a listát, de törekedtünk rá, hogy többféle stílusú és hangulatú hely is szerepeljen benne.

Reméljük találtok rajtunk keresztül új kedvencet!

Kihagyhatatlan teraszos helyek Budapesten

1. A MADHOUSE terasza

A MADHOUSE Bistro & Bárban tavaly óta markánsabban elkülönül egymástól a laza, szórakozóhely funkció, és a Piszkor Norbert által vitt konyha. Ez a választóvonal a teraszon is megjelenik majd. Így akkor is érdemes lehet erre járni, ha csak iszogatni és szórakozni szeretnénk, meg akkor is, ha egy kellemes ebédre vagy vacsorára vágyunk.

1061, Anker köz 1-3.A MADHOUSE-nak is kihagyhatatlan a teraszos helyek közt

2. Ha egy kiülős helyet keresel mi lehetne jobb erre, mint a TETŐ?

A Mammut tetején idén a Mad Scientist sörfőzde legénysége veszi át a hatalmat. 15 sörcsappal, natúr borokkal, különleges spiritekkel, kraft sör inspirálta egyedi koktélokkal és Gólem streetfood-al várják a vendégeket a város felett.

1121, Lövőház utca 2.-4.A Tető egy kiváló kiülős hely

3. Két igazán jó teraszos hely Budapesten - Zsiráf és Zsiráf

Zsiráfból is kettő van a városban, és egyik sem kihagyható, úgyhogy itt kénytelenek vagyunk csalni egy picit, és mindegyikről szólni, hogy beférjenek a húszba.A Budapesti kiülős helyek közül a Zsiráf a legjobb

A pesti Zsiráf a mindig nyüzsgő Nyugati mellet található. Itt hajnalig bulizhatunk az éppen aktuális DJ ütemeire, és remek nápolyi pizzát is kapunk, ha a szórakozás közben megéheznénk.

Pest: 1062, Teréz krt. 53.

A budai egység pedig a csodaszép Széllkapu park tetején helyezkedik el, és valamivel chillesebb hangulatú.

Buda: 1024, Kis Rókus u. 2-4.

4. Édes Mackó kürtőskalács-cukrászda

A Holnemvolt Parkba nem csak az állatokért érdemes betérni, hanem az elsőosztályú kürtőskalácsért is. A klasszikusok mellett különböző újragondolt desszertek is készülnek itt kürtőskalácsból, de kávét vagy fagyit is lehet kapni. És dupla terasszal is büszkélkedhetnek, így azok is le tudnak ülni náluk, akik a Parkba nem váltottak belépőt, csak a körúton ejtőznének.

1146, Állatkerti krt.14-16Számtalan kiváló teraszos étterem van Budapesten

5. Két igazán menő kiülős hely Budapesten - Fröccsterasz + Gin Corner Bar

Szót kell ejteni a Deák tér környékéről is, hiszen az Akvárium körüli füves rész még mindig populáris találkozóhely. A Fröccsteraszos komplexumon belül van egy klassz gines tematikájú hely, ami könnyen elrabolja az ember szívét. Több mint 100 féle ginnel, különleges párlatokkal és válogatott borokkal várnak.a Gin Corner egy igazán jó beulos hely

1051, Erzsébet tér 11-13.A kiülős helyek Budapesten általában teltházasak

6. Kabin

A Népsziget rejtett kincse legalább olyan menő mint a Római. És talán egy picit kevesebbet hallani róla, úgyhogy mi most ezt az oldalt ajánljuk, és egy jó hideg sört vagy fröccsöt.

1044, NépszigetA Kabin a jó helyek közé tartozik Budapesten

7. A Zazie egy kihagyhatatlan beülős hely Budapesten

A Zazie egy fiatal, szexi, pimasz hely, a MOL Campus földszintjén. Tavasztól késő őszig a Kopaszi-öbölre néző terasza is nyitva van, amely a nagyvárosi forgatagból kiszakítva a nyugalom szigetét kínálja.

1117, Dombóvári út 28.A Zazie is a teraszos helyek közé tartozik

8. Egy ikonikus Budapesti hely a Centrál Grand Cafe & Bar

A Centrál az élő történelem. 1887 óta rengeteg híres magyar tért be hozzájuk, és a manapság is aktív társasági élet zajlik a falai között. Na meg a csodaszép teraszán! Egy kávéra is érdemes beugrani, de az egész napos reggelijük is erősen ajánlott program.

1053, Károlyi Mihály u. 9.Az ikonikus Centrál Grand Cafe & Bar egy kiváló teraszos etterem

Teraszos éttermek Budapesten

9. A minőségi teraszos éttermek közé tartozik a Spago by Wolfgang Puck Budapest

A Spago igazi luxus kategóriás hely, és ez a végtelenül elegáns teraszán is maximálisan érvényesül. Ha egy feledhetetlen gasztroélményre vágyunk, érdemes számításba venni őket.

1056, Váci u. 36.Egy minőségi teraszos étterem a Spago by Wolfgang Puck Budapest

10. A legújabb teraszos étterem most a Port de Budapest

Lenyűgöző panoráma, hatalmas koktélválaszték, ínycsiklandó ételek. Daytime DJ szettek és festői naplementék, karnyújtásnyira a Dunától. Ezt kínálja a város egyik legújabb terasza a Belgrád rakparton.

1056, Nemzetközi Hajóállomás, Belgrád rakpart 23.A legújabb teraszos étterem a Port de Budapest

11. Egy hagyományos beülős hely Budapesten - Gléda Vendéglő

Egy klasszikus, budai vendéglő teraszán ücsörögnél egy pohár borral? Ennél egy tartalmas, magyaros vacsorát, modern tálalásban? Akkor a Gléda lesz a helyed!

1037, Mikoviny utca 2-4.A legjobb teraszos helyek Budapesten a budai oldalon találhatók

12. UMO Restaurant

Az UMO egy Michelin-ajánlással rendelkező étterem a budai Vár tövében, ahol a kolumbiai fejlesztő-kutató séf, José Guerrero legfrissebb menüjét kóstolhatjuk meg. A koncepció középpontjában a grill és a füst áll, így mindenképpen érdemes vacsora mellett élvezni a kert hangulatát.

Ponty utca 1-3.Egy kiváló teraszos étterem idén nyáron az UMO

13. Egy kiváló teraszos étterem: Yellow Bistro & Bar

A Danubius Hotel Helia aljában, a Duna parton van egy remek bisztró, ahol akkor is ejtőzhetünk, ha nem szállunk meg a hotelben. Klasszikus magyar fogások, street foodos ételek és szomjoltók, igazán zöld környezetben, alkalmanként DJ mellett.

1133, Kárpát utca 62-64.Egy terasz étterem Budapesten, garantált a jó hangulat

14. MOST Kortárs Bisztró

A MOSTban a minőségi konyha mellett különböző közösségépítő vásárok és kiállítások is vannak. Az óriási terasz pedig még tökéletesebb találkahellyé teszi őket jó időben. Az indiai ételeiket ki ne hagyd!

1066, Zichy Jenő utca 17.A kiülős helyek közül kiemelkedik a MOST kortárs bisztró

15. Egy igazi terasz étterem Budapesten - KERT Bisztró

Zugló zöld oázisa , ahova elég egyszer betérni, és mindig visszavágysz majd.

1146, Thököly út 57/bA Kert bisztró terasza Budapesten igazán felejthetetlen

Valódi kerthelyiségek Budapesten

16. Kertem

A Kertem az egyik legbarátságosabb szabadtéri szórakozóhely. Szeretettel várják a gyerekeket, a bicikliseket és a kutyusosokat is. És a balkán burgerük utánozhatatlan.

1101, Könyves Kálmán krt. 25.Valódi kerthelyiségek közé tartozik a Kertem

17. A Budapesti helyek közül kiemelkedik a Miamor Rómaim

A Miamor Rómaim, a Római-part első ételudvara. Számtalan élménnyel, változatos ételekkel és italokkal várják a vendégeket. Szabadidős sportolási lehetőségekben és gyerekprogramokban pedig kifejezetten erősek.

1031, Római part 47.A Miamor Rómaim a Római-part egy kiváló kerthelyisége

18. Egy legendás kerthelyiség: a Kobuci

A Kobuci az egyik legkedvesebb, leghangulatosabb koncerthelyszín a városban, de amikor nincs koncert, akkor is érdemes ide betérni egy italra, vagy a hely nevével megegyező kolbászos bucira.

1033, Fő tér 1.A Budapesti helyek közül a Kobuci kiemelkedő

19. Dürer Kert

A Dürer költözése anno nagy port kavart, de szépen megtalálták a helyüket a budai oldalon, a Duna mellett. Aki underground szórakozásra vágyik, az mindenképpen keresse őket.

1117, Öböl utca 1.a Dürer kert a legfelkapottabb étterem terasz

20. A Gundel kerthelyisége Budapesten

A Gundel Kert megidézi a századelős Budapest társasági életének legendás hangulatát, ami világhírű magyaros ízekkel és pompás italokkal egészül ki.

Ha egy nagy múltú helyen szeretnél egy kitűnő vacsorát fogyasztani, akkor ez lesz a te helyed!

1146, Gundel Károly út 4.A Gundel kert mára már legendás a kiülős helyek közt

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BUDAPEST
Megbénítja majd Budapestet a kínai elnök látogatása – mutatjuk a lezárásokat
Hszi Csin-ping és delegációjának érkezése kettévágja a fővárost. Szerdától péntekig tart majd a közlekedési káosz, hét kerületet is érintenek a korlátozások.

Link másolása

Lényegében megbénítja majd Budapestet Hszi Csin-ping és állítólag több száz fős delegációjának érkezése szerdán – derül ki a rendőrség lezárásokról szóló közleményéből. A police.hu azt írja, delegáció érkezése miatt május 8., szerdától május 10., péntekig kell majd korlátozásokra készülni a I., a IX., a XI., a XV., a XIX., a XX. és a XXIII. kerületben.

A korlátozásokról egy térképet is közzétett a rendőrség:

Lezárások

Szakaszos és időszakos lezárások lesznek szerdán 19:30-tól 21:00-ig az I., a IX., a XI., a XIX., a XX. és a XXIII. kerületben, az alábbi útvonalon:

Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér – M4 – M0 – M5 autópálya bevezető – Gyáli út (M5 bevezető) – Könyves Kálmán körút – Rákóczi híd – Pázmány Péter sétány – Műegyetem felső rakpart – Szent Gellért tér – Szent Gellért felső rakpart – Krisztina körút – Attila út – Dózsa György tér – Palota út – Dísz tér – Tárnok utca – Szentháromság tér – Hess András tér.

Szakaszos és időszakos lezárások lesznek pénteken 11:30-tól 14:00-ig az I. és a IX. kerületben, az alábbi útvonalon:

Hess András tér – Szentháromság tér – Tárnok utca – Dísz tér – Palota út – Dózsa György tér – Attila út – Krisztina körút – Szent Gellért felső rakpart – Szent Gellért tér – Műegyetem felső rakpart –Pázmány Péter sétány – Dombóvári út.

Szakaszos és időszakos lezárások lesznek szintén pénteken 16:20-tól 17:00-ig az I., a IX., a XIX., a XX. és a XXIII. kerületben, az alábbi útvonalon:

Hess András tér – Szentháromság tér – Tárnok utca – Dísz tér – Palota út – Dózsa György tér – Attila út – Krisztina körút – Szent Gellért felső rakpart – Szent Gellért tér – Műegyetem felső rakpart – Pázmány Péter sétány – Rákóczi híd – Könyves Kálmán körút – Gyáli út (M5 bevezető) – M5 autópálya bevezető – M0 – M4 – Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér.

Tilos megállni

Még korábban hívta fel a rendőrség a figyelmet arra, hogy szerdán tilos lesz megállni a VI. kerületi Andrássy út páros oldali szervízútján az Izabella utca és a Vörösmarty utca között.

Tilos megállni csütörtökön 6:00-tól 17:00-ig a XV. kerület, Neptun utca mindkét oldalán a Drégelyvár utca és a Neptun utca 57. szám között. Egy korábbi rendőrségi közleményből az is kiderül, hogy csütörtökön 10:00 és 16:00 között az V. kerületi Apáczai Csere János utcában, a hotel mellett is tilos lesz a megállás.

Tilos megállni pénteken 10:00-tól 20:00-ig az I., a IX., a XI., a XIX., a XX. és a XXIII. kerületben:

• Nagykőrösi út főpályán (M5 bevezető),

• Nagykőrösi út mindkét oldalán az autópiac középső bejárata és a Garázs utca között,

• Nagykőrösi út MOL kút főpálya felőli oldalán,

• Határ úton a Nagykőrösi úti felüljáró alatt,

• Gyáli út főpályán (M5 bevezető),

• Fék utca mindkét oldalán a Gyáli úti felüljáró alatt,

• Könyves Kálmán körút mindkét oldalán a Gyáli út és a Rákóczi híd között,

• Laczkovich utca mindkét oldalán a Rákóczi híd alatt,

• Dombóvári út mindkét oldalán a Budafoki út és a Pázmány Péter sétány között,

• Pázmány Péter sétány mindkét oldalán,

• Műegyetem felső rakpart teljes területén,

• Műegyetem rakparti felhajtó mindkét oldalán a Bertalan Lajos utcánál,

• Szent Gellért téren,

• Szent Gellért felső rakpart mindkét oldalán,

• Krisztina körút mindkét oldalán a Döbrentei tér és a Dózsa György tér között,

• Attila úton a Dózsa György tér mellett,

• Dózsa György tér teljes területén.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
A Rovatból
Elképesztően látványos égitesteket csodálhattunk meg a Svábhegyi Csillagvizsgálóban
Nem mindennapi élményben volt részünk, amikor a közelmúltban Budapest legnagyobb távcsövével kémleltük a csillagokat. Mutatjuk mi vár rád, ha te is ellátogatnál hozzájuk!

Link másolása

Tudod miért csíkos a Jupiter? Ismered a Göncölszekér legendáját? Te is megnéznéd a tavaszi égbolt legfényesebb csillaghalmazának százezernyi csillagát?

A Svábhegyi Csillagvizsgáló izgalmas éjszakai csillagtúráján jártunk, ahol Budapest legnagyobb távcsövével kémleltük a csillagokat, és felfedeztük az ütköző galaxisok fantasztikus világát. Mutatjuk mi vár rád.

A Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont kastélyszerű, háromszintes, neoklasszicista főépületét már sokszor megcsodáltam a Konkoly-Thege Miklós útról, mikor a Normafához kirándultunk.

Ez alkalommal azonban feljuthattunk a kutatóépület tetőteraszára is csillagokat észlelni, és az ikonikus Budapest-kupola távcsövébe is belepillanthattunk.

Az Ütköző galaxisok világa nevű program este negyed 9-kor kezdődött, miután beesteledett és szabad szemmel is láthatóvá váltak a csillagok. A beengedést követően csillagászainkat követve átvágtunk a kutatóintézet sötétségbe borult parkján a főépülethez.

A program első állomása a kutatóintézet tetőterasza volt, ahol Vizi Róbert bemutató csillagásszal távcsöves megfigyelésen és csillagképtúrán vehettünk részt.

Itt egy lencséstávcső és egy binokulár segítségével megnézhettük a Jupiter sávjait, a Fiastyúk csillaghalmazt, a Nagy Orion-ködöt és a Göncölszekér kettős csillagát is, miközben Róberttől rengeteg érdekes dolgot hallottunk a megfigyelt égitestekről.

Először a Jupitert vettük szemügyre, illetve a bolygó mellett szinte egy vonalban sorakozó három nagy holdját is: a Ganymedest, az Iót és az Európát. Az éles szeműek kivehették a Jupiter vöröses és fehéres sávjait is. Megtudtuk, hogy a sávok színét a gázok áramlása adja, a Nagy vörös folt pedig a Naprendszerünk legnagyobb kozmikus vihara, aminek átmérője olyan nagy, hogy Földünk is beleférne.

Csillagászunk felhívta a figyelmet a Jupiter fölötti halvány foltra is, ami nem más volt, mint a Fiastyúk. Fantasztikus élmény volt, amikor a binokulárral keresve a sötét égbolton egyszercsak a szemem elé tárult a fényesen ragyogó csillaghalmaz.

Róbert elmesélte a hozzá tartozó izgalmas görög mondát is. A gyönyörű Hét nővér Orion szerelme elől menekülve kért az istenekről segítséget, akik felhelyezték őket az égboltra. Orion ide is utánuk ment csillagkép formájában, ezért az istenek a Hét nővér és Orion közé helyezték a Bika csillagképét, hogy az égen ő tartsa vissza a vadászt.

Lézer pointer segítségével megmutatták nekünk a Bika szemét is, az Aldebarant, amely egy vörös óriáscsillag. Azt is elmesélte vezetőnk, miszerint a csillagok kékes és vöröses színe a hőmérsékletükre utal, azonban éppen fordítva, mint ahogy azt a vízcsapoknál tapasztaljuk. A kékek az igazán forró, míg a vörösek a hűvösebb csillagok.

Elképesztő élmény volt belegondolni, hogy miközben az eget néztük, valójában a múltba tekintettünk vissza, hiszen mire a csillagok fénye ideér sok esetben többszáz év telik el. Ki gondolta volna, hogy a 440 fényévnyire lévő Fiastyúk fénye az 1600-as években indult el ide hozzánk.

Róbert megmutatta nekünk az Orion csillagképben található Betelgeuze nevű vörös óriását is, ami már annyira felfúvódott, hogy ha a Nap helyére tennénk, a Jupiterig érne. Már végstádiumában van, azaz bármelyik pillanatban felrobbanhat - a következő 100 ezer éven belül.

Távcsővel közelebbről megnézhettük a Nagy Orion-ködöt is. Nagyjából 1300 fényévre ez a hozzánk legközelebb eső csillagkeletkezési terület. Az átmérője tízszer akkora, mint a mi naprendszerünké.

Róbert sok érdekességet és legendát mesélt a csillagképekről. Az égboltra feltekintve navigálása alapján szabad szemmel is láthattuk a történetek főszereplőit, a Téli háromszöget, a Sarkcsillagot, az Ikrek, Cepheus, Perselus, Pegazus, Oroszlán, Szűz, Cassiopeia, Ökörhajcsár és a Nagy Medve csillagképet.

Elmesélte azt is, hogy honnan kapta a Nagy Medve a magyar nevét. A legenda szerint Göncöl (A Bence név régi megfelelője) egy jótékony táltos volt, aki az embereket gyógyította. Útján egyszer eltörött a szekere rúdja, ám hiába kérte az embereket, azok nem segítettek azt megjavítani. Mérgében ezért elhajította a szekeret, egészen az égboltig, és soha nem tért vissza az őt cserben hagyók közé.

Az észlelés során szemvizsgálatot is tartottunk, akárcsak az ókori görög és római katonák: csak az igazán éles szeműek szúrták ki, hogy a Nagy Göncöl rúdjának egyik csillaga valójában egy kettőscsillag. Én csak a távcsőbe pillantva tudtam kivenni a két egymás körül keringő csillagot.

A program másik helyszíne a Budapest-kupola ikonikus épülete volt, ahol Fockter Zoltán csillagásszal Budapest legnagyobb távcsövét is kipróbálhattuk.

A 60 centiméteres főtükrű tükrös távcső egyben az ország legnagyobb bemutató távcsöve is testvérével, ami a Bükki Csillagdában áll. Illetve egy 30 centiméteres objektívű lencsés távcsővel is fürkészhettük az eget, ami szintén rekorder Magyarország legnagyobb lencsés távcsöveként.

Igazán izgalmas, filmbeillő jelenet volt, amikor Zoltán beállította a távcsövet. Figyelmeztető jelzések kezdtek vijjogni, és lámpák villogtak a falon, a kupola pedig egyszer csak megmozdult fölöttünk, és elforgott, hogy a rajta lévő rés szabad kilátást biztosítson.

Elsőként az M51 Galaxist néztük meg, vagyis kinéztünk a saját galaxisunkból és tulajdonképpen a 25 millió fényévre lévő galaxisszomszédunkat pillantottuk meg.

Megnéztünk a Tejútrendszer M3 gömbhalmazát is, ami nem az egyik spirálkarban helyezkedik el, ahogy a Nap is, hanem a spirálkarok fölött. A távcsőbe nézve a gömbhalmaz úgy festett, mintha valaki porcukrot szórt volna egy pókhálóba.

Csillagászunktól közben megtudtuk, hogy a gömbhalmazok a Tejútrendszerünk legidősebb építőkockái. Nagyon sok és nagyon öreg csillagokból állnak. 11-12 milliárd évesek, koruk összevethető a galaxisunk korával.

Búcsúzásként ezekkel a távcsövekkel is megnézhettük a Göncölszekér kettős csillagát, a Mizart és az Alcort, amelyeket korábban a tetőről is megfigyeltük. Izgalmas volt megtapasztalni, hogy mennyire más a látvány egy binokulárban és egy ilyen nagy távcsőben.

Ha még nem jártál igazi csillagvizsgálóban, jó ha tudod, hogy az égitesteket nem olyan nagyban és élesen látjuk a távcsöveken keresztül, mint amilyen képeket mondjuk a Hubble űrtávcső készít. Nagyon fontos különbség ugyanis, hogy a Hubble az űrben működik, ahol nem torzít a légkör, másrészt a felvételei hosszú expozíciós idővel készülnek. Zoltán éppen ezért összehasonlításként laptopon a Hubble vonatkozó felvételeit is megmutatta. A távcsőben látott kép azonban az égbolt aktuális valóságát mutatja, nem egy képernyőfotó, ami egészen egyedi és felemelő érzés!

Ha téged is érdekel a csillagászat, vagy a Normafa környékén keresel szuper izgalmas programlehetőséget, akkor mindenképp érdemes átböngészned a Svábhegyi Csillagvizsgáló weboldalát. Itt nem csak éjszakai csillagnéző programokra, hanem nappali Asztro-matinékra is ellátogathattok a gyerekekkel.

Emellett tavasztól őszig izgalmas új koncepcióval várnak a Csillagkapu eseményeken, ami valójában egy csillagászati fesztiválsorozat. Itt nem kell előre jegyet vásárolnod, a helyszíni jegyvásárlással korlátlan a bejutási lehetőség. Este 17:00 órától 23:00 óráig szabadon bejárhatod a területet és kipróbálhatod az összes interaktív csillagászati programelemeket. Van bolygószimatoló laboratórium, meteoritvizsgálat, spektrum bemutató és téridő trambulin is. Ezek a Csillagkapus rendezvények különböző témák köré épülnek, például a Gyereknap, de lesz Star Wars vagy Szentiván-éj tematika is. Ilyenkor a helyszínen frissen sütött pizzát, üdítőket, és sört is lehet kapni. Az első, gyereknapi Csillagkapu esemény a LEGO csoporttal együttműködve május 25-én lesz. További részletekért látogass el a Svábhegyi Csillagvizsgáló honlapjára! Nekünk fantasztikus élmény volt először távcsőbe pillantani, és körbenézni kicsit az Univerzumban. Biztosan visszamegyünk még más programra is! 

Írta: Orosz Emese

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk