"A lányok a fakanalat forgassák, ne a könyveket!" – alig 100 éve még ez volt a természetes
Somogyi Géza, az iglói tanítóképző intézet igazgatója árnyaltabban látta a dolgokat. Szerinte a lányoknak a következő tantárgyakat kellene tanulniuk az alapismereteken túl: kertészkedés, élet- és egészségtan, főzés, varrás, szabás, kötés, horgolás, takarítás, vallásos nevelés, lélektan, kenyérsütés, zene és idegen nyelvek. A kortársak többsége egyetértett véleményével: "a nevelés ne legyen szakszerű, bizonyos pályára előkészítő, hanem legyen az a nemesebb értelemben vett házi asszonyi és anyai hivatásra nevelő. A nők ne úgy neveltessenek mint a férfiak". Vagyis a lányok nevelésének nem a tudományos akadémiai pályafutás a célja, hanem az, hogy a család és a társadalom hasznavehető tagjai legyenek, értelmes és erkölcsös anyák váljanak belőlük... Ezek alapján nem meglepő, hogy a magyar társadalom jelentős része helytelenítette a lányok érettségi vizsgára bocsátását és bekerülését az egyetemekre.
Érettségizhetnek-e a lányok?
Bár az 1868-as törvény kiszélesítette a lányok számára a középszintű tanulmányok lehetőségét, de a hölgyek még mindig nem járhattak olyan gimnáziumba mint a fiúk, és nem kaphattak érettségit sem. A XIX. század végén tehát még mindig hiányzott a női középiskola, amely az úri középosztály lányai előtt megnyithatta volna az utat az érettségihez kötött értelmiségi pályák felé. Veres Pálné, Beniczky Hermin és az Országos Nőképző Egyesület küzdött meg ezért a kiváltságért. Az első engedmény az volt, hogy 1883-tól kezdve a lányok magántanulóként érettségi vizsgát tehettek, de ezeket a vizsgákat a fiúkétól elkülönítve kellett tartani.
A lánygimnáziumok ügyét azonban nagyon sokan ellenezték. Ők a hagyományos értékek tisztelete mellett kardoskodtak, és azt állították, hogy a házias, feleség és anya szerepét ellátó, hazaszerető és dolgos nő mennyivel értékesebb tanulni vágyó társánál. A legszebb érvük így hangzott: "Régente sem volt, főzőkanál való a leány kezébe, nem könyv, fizika és vegytan". A cizelláltabban érvelők felvetették, hogy mi lesz a házassággal, ha a nők is tanulni és dolgozni kezdenek.

Az áttörést végül egy 1896-os törvény hozta el: ettől az évtől kezdve lányok is tehettek nyilvános érettségi vizsgát. Megnyílt tehát az első érettségi vizsgával záruló leánygimnázium, és 1900-ban leérettségiztek az első lányok. És ezzel lehetőség nyílt arra is, hogy az érettségi vizsgát sikeresen teljesítő hölgyek bekerülhessenek az egyetemekre is. 1895-ben kelt Wlassics Gyula kultuszminiszter rendelete, amelyben megnyitotta a nők előtt a budapesti és a kolozsvári egyetem egyes karait: a bölcseleti, az orvosi és a gyógyszerészeti kart. A történethez tartozik, hogy a miniszter az összes kart és a műegyetemet is meg akarta nyitni a hölgyek előtt, ám Ferenc József csak ezeket a karokat engedélyezte. Az első hazai hallgatónő Glücklich Vilma volt, aki az 1895-96-os tanévre matematika-fizika szakra iratkozott be. Törvény ide vagy oda, a női hallgatók számaránya a századfordulóig 1% alatt maradt, és 1910-re is alig érte el a 7,5%-ot. Az első hallgatónők tisztviselői, értelmiségi családokból kerültek is.