560 éve volt a diadalmas nándorfehérvári csata
560 éve ezen a napon dőlt el a nándorfehérvári csata, amikor 1456. július 22-én a mai Belgrádot védő magyar seregek megsemmisítő vereséget mértek II. Mehmed török szultánra.
A csatának persze előzményei is voltak: a 13. század végén megerősödő oszmán-török állam száz év alatt maga alá gyűrte Kis-Ázsiát, majd a Balkánon kezdett terjeszkedni. Több nagy sikert is elértek, például 1396-ban Nikápolynál győzték le Zsigmond magyar király seregét. Hódításaikat időlegesen az utolsó nagy mongol hódító, Timur Lenk akasztotta meg 1402-ben. Az ezután újjászervezett birodalom a 15. század közepétől újra megerősödött és már közvetlen fenyegetést jelentett a Magyar Királyság számára is. A déli vidékek védelmét ezért az 1440-es években Hunyadi János szervezte meg.

Hunyadi János
Az 1446-ban kormányzóvá választott Hunyadi támogatás híján 1448-ban Rigómezőnél még súlyos vereséget szenvedett, ezért és az ifjú király nagykorúvá válása miatt pedit 1453-ban lemondott a kormányzóságról. 1456 májusában százezres haddal indult a Magyar Királyság és a keresztény Európa kulcsának tartott Nándorfehérvár felé. A vár a Duna és a Száva összefolyásánál épült, kulcsfontosságú helyen, amelyet a törökök már 1440-ben megostromoltak, de vereséget szenvedtek..

A nándorfehérvári várkapitány, Szilágyi Mihály
A magyar had koránt sem csak Hunyadi seregéből és a Szilágyi Mihály vezette várvédőkből állt. Jöttek katonák Cseh- és Lengyelországból, Moldvából, Szerbiából is. Az olasz hitszónok Kapisztrán János pedig magyar földön szervezett keresztes hadsereget.
Az ostrom 1456. július 4-én kezdődött, a törökök a félkörben körülvették várat,
amelyet a Duna és a Száva közti síkságról komolyan ágyúztak is. Okos módon hajókkal teljes szélességében lezárták a Dunát Zimony fölött, amit azonban július 14-én Kapisztrán és Hunyadi flottája áttört. Ez rendkívül fontos momentum volt, ugyanis ezzel létesült meg a kapcsolat a vár és a segítségére érkező hadak között.

Ismeretlen festő képe a csatáról, középen Kapisztrán Jánossal
Végül július 21-én indult a döntő török roham, hatalmas küzdelemben, nagy nehezen áttörték a vár külső védvonalát, és már a belső várat ostromolták, amikor a legenda szerint egy Dugovics Titusz nevű magyar vitéz életét feláldozva sodort a mélybe egy törököt, aki a vár falára akarta kitűzni a török zászlót.
A közismert történetnek azonban nincs semmi alapja,
a történet puszta fikció, ugyanakkor azóta is rendkívül fontos szerepet tölt a magyar köztudatban. Másnap a Száva bal partján átkelő keresztesek, élükön Kapisztránnal támadásba lendültek, Hunyadi pedig a várból kitörve a török ágyúkat foglalta el, amivel végül menekülésre kényszerítették a török sereget.

Wágner Sándor híres festménye, a Dugovics Titusz önfeláldozása
A győzelem után a török terjeszkedés hetven évre megtorpant, a várat végül csak 1521-ben tudta bevenni I. Szulejmán. Egy újabb közhiedelmet is meg kell cáfolnunk, ha a csata szóba került, ugyanis a déli harangozást eredetileg nem a győzelem emlékére rendelte el a pápa, hanem még a csata előtt, mintegy könyörgésként a török támadás miatt.
A győzelem 555. évfordulója alkalmából, 2011. július 4-én az Országgyűlés július 22-ét a nándorfehérvári diadal emléknapjává nyilvánította. A nándorfehérvári csata 560. évfordulója alkalmából pedig idén Belgrádban magyar-szerb közös megemlékezést is tartanak.
Via Múlt-Kor
Képek: Wikipedia