KULT
A Rovatból

10 sorozat, amibe tuti, hogy te is belenéztél

Olyan dél-amerikai sorozatokat idézünk fel, amiket szinte mindenki nézett, bár sokan tagadják.

Link másolása

Juanita rájön, hogy Carlos és Esperanta apja végig hazudott neki, amikor azt állította, hogy Maria kutyájának gazdája Simone. Eközben Fernando bevallja Octaviának, hogy már nem szereti, sőt el is költözik a szomszéd Georgo fiatalabbik lányával, Ana-val, aki össze van zavarodva, mert közben Ricardo, a kertész is csapja neki a szelet. A kettejük között lévő hatalmas társadalmi szakadék miatt Ana úgy dönt, visszautasítja a fiút, ám ekkor még nem tudja, hogy Ricardo valójában Oscar de la Cruz, a város leggazdagabb emberének a fia. Rosita a portás, próbálja leleplezni, de Pablo Redroban hirtelen felbukkanása mindent megváltoztat, ezért továbbra is hallgatnia kell. Lehet, hogy Hugo Lopez Vasquez valójában Victor Augusto Espinosa Jacome rég elvesztett öccse?

Ez akár egy sorozat épp aktuális fejezetét leíró tévéújság-ismertető is lehetne. A 80-as 90-es években hozzánk is begyűrűztek a dél-amerikai telenovellák, amelyek – hiába próbáljuk tagadni –, sokunkat nap mint nap leültettek a tévé elé.

Íme 10 telenovella, amelyekből, - ha csak néhány részt is (na persze… :) ) - tutira te is néztél.

10. A homok titkai

A két főhős Ruth és Raquel, akik a klasszikus jó–gonosz iker felállást adták elő. Annyira hitelesen, hogy Raquel gonoszsága a sorozat képeit nézegetve még most is élénken él az emlékezetemben, pedig kislány voltam még, mikor láttam. Így eshetett meg az is, hogy én

"
sosem értettem, miért mondja mindenki a jó szereplőre, hogy rút, miközben ő volt a kedves. Ez engem annyira összezavart, hogy csak évek múlva jöttem rá, hogy a Ruth az egy női név... :)

homoktitkai

9. Esmeralda

A zöld színű vak lány, aki mégis mindig tökéletes frizurát és sminket varázsolt magának minden reggel. Zöld szem, zöld ruha és zöld ékszer, ami később elvezette szüleihez. Városi legenda szerint gyűjtöttek neki a szemműtétjére (nemcsak neki - erről később), ami aztán, ha jól emlékszem, a filmben meg is történt, és sikeres volt. Persze, hogy az volt, a magyar nyugdíjasok pénzéből… ;)

esmeralda

8. A pampák királya

A brazil Rómeó és Júlia,a kávé és tejkirályság árnyékában. Majdnem egyórás játékidővel az egyik legjobban kidolgozott történet, és színészi játék szempontjából is minőségi sorozat volt. Ráadásul a sorozatnak meg volt a maga Esztergályos Cecíliája is.

7. Rosalinda, Marimar

"
A tengerparton rohangáló Bolhás nevű kutyát kereső Marimar, és a memóriavesztést és elmegyógyintézetet is megélt Rosalinda, alias Thalia több sorozatban is megcsillogtatta színészi tehetségét(?),

ő maga énekelve a főcímdalokat is. Utóbbira később nagyobb hangsúlyt fektetett, és megpróbálta bevenni Amerikát, több-kevesebb sikerrel. Úgy tűnik, az erős túljátszást még az amerikaiak gyomra sem veszi be.

6. Paula és Paulina

Ismét egy ikrekről szóló sorozat, amiben a minden második dél-amerikai szappanoperában szereplő Gabriela Spanic játszotta a két főszerepet. Erre már én, huszonévesen is tisztán emlékszem, imádtam az erősen sminkelt Paula-t, Paulina olyan kis jelentéktelen volt. Ez a sorozat az egyik legékesebb példája a képernyőn napokig, vagy akár hetekig húzódó, az életben egyébként pár perces jelenetek tévé elé szögező erejének. Mi akkor untuk meg, amikor már több hete tartott egy bizonyos esküvő és még mindig nem tudtuk, lelepleződik-e végre-valahára a menyasszony, vagy sem.

5. Sonadoras - Szerelmes álmodozók

Kissé kakukktojás a Sonadoras, már abból a szempontból, hogy nemcsak a nyugdíjas nénikre specializálódott, hanem a tinédzsereket is be akarta hálózni. Drogproblémák, rút kiskacsa, akiből szép lány lesz, szegény lány, aki gazdag akar lenni, a tanárába szerelmes diáklány, haspólók, és maffiózó apuka. Minden, ami egy tizenéves életére jellemző. Mármint Mexikóban. Talán.

sonadora

4. Betty a csúnya lány

Az egyetlen olyan sorozat, amiről bevallom, hogy szerettem. Humoros volt, eredeti (legalábbis, ahogy emlékszem rá, lehet, ma már nem ezt gondolnám :) ), a főszereplő pedig nem volt egy tökéletes bombanő. A mellékszereplőkkel is könnyebben azonosult a néző, és kevesebb volt benne a szerelmi dráma. Persze a végére Betty megszépült, hozzáment Armando Mendozához és elment Amerikába, ahol Golden Globe díjat kapott szerepéért. Ja, nem, az nem ő volt, csak az egyik adaptációja a sok közül.

betty

3. Csacska angyal

Egy újabb generációs telenovella, a 2005-ben hazánkba kerülő Csacska angyal. Ez elsősorban gyerekeknek és tinédzsereknek íródott, és a Hamupipőke modern, argentin változatának szánták. A sorozat annyira sikeres lett, hogy a készítők még színpadi előadást is csináltak belőle. Flor természetesen mindig belőtt séróval és jó sminkkel bébiszitterkedett, és adott spontán koncerteket a házban.

2. Vad Angyal

A balhés és fiús Milagros és az elkényeztetett Ivo közötti szerelmi vívódás volt az egyik legsikeresebb dél–amerikai sorozat Magyarországon. Natalia Oreiro többször meghódította a Dáridót, a furcsán levágott frufruja pedig egy időben divatként terjedt, szerencsére csak rövid ideig.

1. Isaura – Rabszolgasors

A mai napig sokan emlékeznek vissza nevetve a pénzgyűjtésre, amit a bandzsa Isaura kiszabadítására szerveztek Magyarországon. Volt benne társadalomkritika, történelmi szál és persze szerelmi vívódások. A sorozatból a Gálvölgyi Showban paródia is készült, amit akkoriban elég rosszul fogadtak az Isaura rajongók. Luciela Santosnak óriási kultusza lett a film miatt, átlagos színészi képességei ellenére is. A magyar tévétörténelem legszürreálisabb tettéről az interneten kutatva azt találtuk, hogy – úgy, mint Esmeralda szemműtétjéért -, Isaura felszabadításáért indított pénzgyűjtés is csak legenda, vagy minimum csak néhány szórványos eset felnagyítása. Viszont a cikkekhez tartozó kommentekben többen megerősítik, hogy igenis sokan küldtek pénzt a kosztumös sorozat főszereplőjének megsegítésére.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
36 évesen meghalt Ferich Balázs, Azahriah és a Wellhello menedzsere
A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után. Barátja és üzlettársa megható sorokkal búcsúzott tőle.

Link másolása

Hosszú betegség után csütörtök hajnalban meghalt Ferich Balázs, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetője, a Blind Myself nevű magyar metálzenekar korábbi basszusgitárosa - írja a Forbes. A zenei szakember 36 éves volt.

A 2016-ban alapított Supermanagement a hazai piac egyik legsikeresebb szereplője, akik olyan magyar előadókat menedzselnek, mint a Wellhello, a Follow the Flow, az Anna and the Barbies, Dzsúdló, Desh és Azahriah.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez”.

Tóth felidézte, hogy a Cloud 9+ az első banda, amit együtt menedzseltek, és nagy kockázatot vállaltak, amikor megalapították a saját cégüket.

„Balázst imádták az előadóink, kollégái. Über-maximalista volt a melóban, nem elégedett meg sosem a második hellyel. Folyamatosan azon agyalt, hogyan lehetnénk még jobbak és jobbak. Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Az egész hazai sztárvilág gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst: „Mérhetetlen fájdalom”
Tóth Gabi, Czutor Zoltán és a Carson Coma is kifejezte együttérzését. A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után.

Link másolása

Az egész hazai zenei világ gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetőjét.

A zenei szakember számos hazai sztárnak, köztük Azahriah-nak, a Wellhellonak és Dzsúdlónak volt a menezdzsere.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő megható sorokkal búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez.”

A Supermanagement Facebook-oldalán csütörtök délután közzétett bejegyzésére azóta több mint ezer hozzászólás érkezett, köztük számos hazai sztár is kifejezte a részvétét. A Carson Coma zenekar egy fekete szívvel fejezte ki együttérzését, az AWS gitárosa, Brucker Bence pedig egy érzelmes üzenettel köszönt el Ferich Balázstól.

„A folyamatos profi és maximalista hozzáállásod mindig irigyeltem és nagyon nagy hatással volt rám! Ha nem ismerlek, bizony nem lennék ott ahol. Mindig emlékezni fogok rád!”

- írta többek között a zenész.

„Őszinte részvétem” - írta a hozzászólások között Azahriah gitárosa, Szabolcsi Fészek.

„Őszinte részvétem Gergő, sok erőt a családnak mérhetetlen fájdalom…” - írta Tóth Gabi.

„Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok Gergő!” - üzente megrendülve Czutor Zoltán.

Antal Timi énekesnő egy korlátozott ideig elérhető Instagram-sztoriban, egy fekete-fehér fotóval emlékezett meg, a képhez pedig azt írta:

„Ég Veled, Balázs!”

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Michael Douglas eszik, iszik, csajozik, mégis megvan az AppleTV+ első igazi bukása?
A Franklinnel az AppleTV+ elkövette az első nagy mellélövését? Eddig elég jó szériája volt, úgyhogy talán nem csorbít az amúgy nagyon jó renoméján, de sajnos látni az elpazarolt dollármilliókat a Franklin minden másodpercén.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2024. április 17.


Link másolása

Timothy Van Patten neve nem ismeretlen sorozatos berkekben. Rengeteg híres klasszikuson dolgozott már, mint rendező, ráadásul nem is kis címekben.

Olyan ikonikus szériákat tudok említeni, mint a Drót, a Deadwood, a Róma, a Maffiózók, The Pacific – A hős alakulat, a Trónok harca, a Fekete tükör, a Perry Mason, A levegő urai vagy a Gengszterkorzó.

Ilyen filmográfiával nem csoda, hogy az Apple TV+ rábízta a Franklin vezénylését. Nem tudom mennyire Van Patten hibája, de a Franklin nem lett túl jó.

Benjamin Franklin amerikai polihisztor, államférfi, diplomata, író, természettudós, filozófus, nyomdász és feltaláló életének 84 éve alatt több érdekes dolog történt vele, mint tíz férfivel történhet 200 év alatt.

A szegény családból származó 13. gyermek életrajza számtalan könyvet tölthetne meg.

Jópárat meg is töltött, a Franklin is egy ilyenen, Stacy Schiff, A Great Improvisation című könyvén alapszik. Nem olvastam az eredeti művet, de amit az AppleTV+-nak sikerült előadnia, az egy rettenetesen unalmas kis szelete ennek a hihetetlen élettörténetnek.

1776-ot írunk, az Amerikai függetlenségi háború alig egy éve zajlik, de a gyarmati erők sorra szenvednek súlyosabbnál súlyosabb vereségeket. A kongresszus helyzete egyre kilátástalanabb. Franklin fia is a britek háborús túsza lett.

Ezekből a harcokból meglepően nem látunk semmit, mert ezekben a sötét időkben Benjamin Franklin (Michael Douglas) átutazta az Atlanti-óceánt, hogy segítséget kérjen a francia nemzettől.

Unokája, Temple (Noah Jupe) kíséretében érkezik Passy kis falujába, amely viszonylag közel van Párizshoz. Itt szövi fondorlatos terveit, hogyan lehetne megnyernie magának a versailles-i támogatást Amerika britek elleni harcában. Igazi kémjátszma, sok-sok unalmas párbeszéd alá rejtve.

Nagyon hiteles az Apple-féle Franklin sorozat, már-már túl hiteles. Egy képkocka háborút kapunk ízelítőnek a harmadik részben, de ez a széria nem más, mint hosszú párbeszédek, partik, előadások és bálok sora, ahol úriemberek beszélgethetnek, miközben a kémek kihallgatják őket. Nem egyértelmű, ki kivel van valójában és mindenki csak a saját hasznát keresi. Van, aki pénzt, egyesek szerelmet, mások megbecsülést várnak Franklintől.

A megvalósítás elsőrangú, a kosztümök, a helyszínek, a tájkép és a díszletek elképesztően autentikusak.

A sorozat külön büszke lehet ezekre. Érezni, amikor szinte céltalanul mutogatják ezt a mozi-mágiát. Sokszor húzza a rendező az időnket egy-egy hosszúra hagyott nagytotállal. Természetesen hatalmas érdem és pirospont jár a történelmi hűségre, és az atmoszféra is páratlan, csupán annyi ezzel a probléma, hogy a tényleges tartalom, amit látunk, nagyon kevés.

Ahhoz képest, hogy Ben Franklinnek milyen érdekes élete volt, nagyon sokáig tartott, hogy egy ilyen nagy költségvetésű sorozatot készítsenek róla. Ez a szerep Michael Douglasnek szinte jutalomjáték. Látszik, hogy a nagy öreg élvezte a forgatást, hiszen jókat ehet, ihat és jól mulathat fiatal hölgyek társaságában, miközben csak beszélgetnie és néha színészkednie kell.

Nem érzem, hogy Douglas eltűnne a szerepben, inkább önmagát hozza, kicsit rájátszva Franklin szinte rocksztár szerepére, máskor meg aggódóan tűnődve.

Az unokáját alakító színész nekem kicsit túlságosan fiatal, de lehet pont ezért őt választották ki a szerepre, ő egy kis ártatlanság a megfáradt mester mellett. A többi színésszel sincs probléma, maximum annyi, hogy a teljes stábból ha öt karaktert fel tudok sorolni, azzal lehet, hogy sokat mondtam. Igazából alig van maradandó szereplő, de erről nem a színészek tehetnek, hanem a történészek… akarom mondani forgatókönyvírók.

Alig történik itt valami! Tényleg! Az egyik legnagyobb drámai csúcspont az első három részből az, amikor Franklin visszakapja a megjavított nyomdáját, miután azt ellenséges kémek összetörték. Értem, hogy így szimbolikusan visszakapta a hangját a feltaláló zseni, de ettől ez még gyenge tartalom, még streamingre is.

Egyáltalán nem szórakoztató, és nem érzem azt a „wow” faktort, amit az Apple álltalában képvisel.

Ez egy alapos történelemlecke, amely azt feltételezi, hogy van bőséggel háttértudásunk a korszakról, mert ha nem figyelünk eléggé, akkor bizony megkavarodunk a sok-sok francia név mellett. Mostanában sokadik sorozatnál látom, amelyben előszeretettel használják az eredeti nyelvet, tehát itt a franciák franciául beszélnek, nem francia akcentusos angollal – ez is a pozitívumok közé tartozik a szememben. Van rajta kellő mennyiségű pátosz, hab és csillámpor is az átlagamerikai nézőnek. Láthatunk hitelesnek érződő kémjátszmát, és három rész alatt azért megértjük, hogyan mozgatták a szálakat a háttérből a diplomaták, de attól még rém unalmas az egész.

Amikor egy függetlenségi háborús történetre gondolok, nem az van a fejemben, hogy a győzelmekről és vereségekről csak híreket hallok, miközben semmit nem látok.

Nem véletlenül vizuális médium a televízió. Sajnos az egész túl unalmas, metodikus és nem érdekes. A Franklin megtekinthető az Apple TV+ streaming szolgáltató műsortárában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Fotók: Eltemették Tordy Gézát
Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta. A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott.

Link másolása

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A 85 éves korában, március 30-án elhunyt színművész búcsúztatásán elsőként a jövő színésznemzedéke nevében Szőcs Artur mondott beszédet. A színész-rendező felidézte, hogy Tordy Gézát még színművészetisként ismerte meg, majd 15 évadot dolgoztak együtt. Kiemelte: Tordy Gézát ízig-vérig érdekelte a színházcsinálás, fontos volt számára a csapatmunka.

Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta a művészről, akivel 1963-ban találkozott először, és akihez élete leghosszabb barátsága fűzte.

A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott, színészkollégája játékát és közös munkáikat idézte fel. Mint mondta, Tordy Gézában nagy erők lakoztak, nagy dühök és nagy szenvedélyek.

A színészet illanó pálya - fogalmazott. A kincs az az üzenet, amelyet át tudunk adni úgy, hogy a lelkekben minél tovább megmaradjon. "És te, Gézus, ezeknek az üzeneteknek katartikus átadója voltál" - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET: