KULT
A Rovatból

TOP 10: Ezeket a filmeket szerettük a legjobban 2021-ben

Steven Spielberg zenés kísérlete, Anthony Hopkins Oscar-díjas alakítása, véres-vicces szuperhősök, piás dánok, világvége, siket és koreai családok, valamint egy magyar egymásra találás – mind, mind a legjobb 10 között… szerintünk.
Szöllőskei Gábor - szmo.hu
2021. december 28.


Link másolása

Hamarosan vége az évnek, így összeállítunk egy listát azokból a filmekből, amiket mi a legjobban szerettünk 2021-ben.

10. Külön falka

Kis Hajni első egész estés filmjével rögtön levette a lábáról a kritikusokat, a szakmát és a közönséget egyaránt. A kidobóként dolgozó, zűrös életű Tibi és annak 12 éves kislánya, Niki útjai egészen elképesztő intenzitással és számos emlékezetes jelenetben futnak össze, megolvasztva a legkeményebb szíveket is. A szeretet erejét ritkán prezentálják ilyen szépen. Az év legjobb magyar filmje.

9. The Suicide Squad – Az öngyilkos osztag

Ha elegetek van már az egy kaptafára készülő és manapság mindent elárasztó szuperhősfilmekből, akkor Az öngyilkos osztag idei változata nektek készült. A galaxis őrzőin edződött James Gunn ugyanis e röpke kitérő erejéig átigazolt a Marveltől a DC-hez, és rögtön összehozta az egyik legvadabb, legviccesebb, legbrutálisabb és legszórakoztatóbb menetet, ami nem ismer kegyelmet, illetve tocsog a vérben, az elképesztő vizuális effektekben és persze a fekete humorban.

8. West Side Story

Steven Spielberg olyasmibe vágta a fejszéjét, amibe korábban soha: egy musicalbe. A 75 éves mesterről pedig nagy meglepetésre kiderült, hogy ehhez is ért. De még mennyire! Leonard Bernstein és Stephen Sondheim 1957-ben bemutatott zenés darabjából kanyarított új látványos, színpompás és megható verziót, ami sokak szerint (beleértve minket is) jobb lett még a kultikus, 10 Oscar-díjat magáénak tudó 1961-es feldolgozásnál is. Az ötvenes évekbe ágyazott sztori ráadásul még mindig meglepően aktuális.

7. A nomádok földje

Chloé Zhao filmje nem véletlenül érdemelte ki a legjobb film Oscar-díját 2021-ben, hiszen a mindig csodálatos Frances McDormand által alakított Fern Amerikát átszelő külső és a gyásza feldolgozásán igyekvő belső utazása igazi meditatív élmény, amelyből a nézők is erőt meríthetnek. A fent említetteken kívül pedig A nomádok földjét Ludovico Einaudi zenéi és Joshua James Richards képei is felejthetetlenné teszik.

6. CODA

Adva vagyon egy siket anya, egy siket apa, egy siket fiú és egy csodaszépen éneklő, halló leány. Utóbbinak tehát fel van adva a lecke, hogy az álmait kergesse, vagy a családját támogassa. A francia A Bélier család amerikai remake-je kétségtelenül az év legszívmelengetőbb filmje, ami után egy kicsit szebbnek látjuk majd az életet és jobb helynek a világot. A CODA egy csoda, de szigorúan csak papírzsepi közelében ajánlott!

5. Minari – A családom története

Egy koreai család Amerikában – ennyivel nagyjából össze is lehet foglalni a Minari sztoriját, mert itt nem a fordulatokról és a cselekménycsavarokról van szó, hanem a hétköznapokról, a boldogulásról, magáról az életről. Lee Isaac Chung filmje pedig csodaszép és kivételesen emberi képsorok közepette mutatja be ezt az öt embert (apa, anya, gyerekek, nagyi), akiket egy pillanat alatt a szívünkbe zárunk, és akiket még sok-sok órán át szívesen néznénk. A legjobb női mellékszereplő Oscar-díja pedig nem is landolhatott volna idén jobb helyen, mint a lökött, de csupaszív nagymama szerepében tündöklő Youn Yuh-Jungnál.

4. tick, tick… Boom!

Úgy tűnik, 2021 a musicalek éve, hiszen a kiváló In the Heights – New York peremén, a Cannes-ban is díjazott Annette-en, valamint Spielberg csodás West Side Storyján kívül a Netflix is ringbe szállt e téren a tick, tick… Boom!-mal, amely a Rent című musical szerzőjét, a fiatalon elhunyt Jonathan Larsont tette meg főhősének. Andrew Garfield pedig Oscart érdemlő alakítással mutatja be e minden porcikájában tehetséges művész magánéleti és szakmai küzdelmeit. Lin-Manuel Miranda rendezőnek sikerült összehoznia egy instant klasszikus musicalt, mi pedig rendkívül hálásak vagyunk érte.

3. Ne nézz fel!

Az év legfontosabb filmjeként hivatkoztunk Adam McKay új projektjére, a Ne nézz fel!-re, és nem véletlenül. Ennél görbébb legalábbis nem igazán lehetne az a tükör, amit a komédiáiról elhíresült Oscar-díjas író-rendező elénk tár egy világvégével fenyegető üstökös metaforájával. Ez a film az arcunkba vágja, hogy jelenleg mi a gond a társadalommal, az emberekkel, a politikával, a médiával, a világgal. Talán egy kicsit el is szégyelljük magunkat utána. A sztárparádé (DiCaprio, Lawrence, Streep, Rylance, Hill, Blanchett, Chalamet stb.), az ütős alakítások és a humor azért segítenek átevickélni e letaglózó szatíra bosszantó pillanatain.

2. Az apa

Florian Zeller első filmje több szempontból különleges: 1. Anthony Hopkins megkapta érte a második Oscar-díját, nem mellesleg élete legjobb alakítását láthatjuk benne, 2. Eddig soha nem látott és megrázó, már-már pszichokrimibe illő élményt nyújt azzal, hogy megmutatja, mit érzékel a világból egy demenciában szenvedő idős ember. 3. Egyetlen lakásban játszódik, mégis csak kapkodjuk a fejünket, nem győzzük csodálni a folyton változó díszlet részletgazdagságát. 4. Ezt a filmet sosem felejtjük el (lásd: első 3 pont).

1. Még egy kört mindenkinek

Thomas Vinterberg (Születésnap, A vadászat, A kommuna) 2021-ben elnyerte többek között a legjobb nemzetközi játékfilm Oscar-díját a Még egy kört mindenkinekért, amelyben megmutat négy középiskolai tanárt, akik a szesz teljesítmény- és boldogságnövelő hatását vizsgálják azzal, hogy egész nap egy bizonyos szinten tartják az alkoholszintjüket. Sosem készült még ennyire bátor film a piálásról, ami a mindenütt szajkózott negatívumok mellett a másik oldalt is elénk tárja. A Még egy kört mindenkinek egyszerre vicces, megható, megrázó, költői és mindenekfelett őszinte. Mads Mikkelsen táncát a fináléban pedig sosem feledjük.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
36 évesen meghalt Ferich Balázs, Azahriah és a Wellhello menedzsere
A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után. Barátja és üzlettársa megható sorokkal búcsúzott tőle.

Link másolása

Hosszú betegség után csütörtök hajnalban meghalt Ferich Balázs, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetője, a Blind Myself nevű magyar metálzenekar korábbi basszusgitárosa - írja a Forbes. A zenei szakember 36 éves volt.

A 2016-ban alapított Supermanagement a hazai piac egyik legsikeresebb szereplője, akik olyan magyar előadókat menedzselnek, mint a Wellhello, a Follow the Flow, az Anna and the Barbies, Dzsúdló, Desh és Azahriah.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez”.

Tóth felidézte, hogy a Cloud 9+ az első banda, amit együtt menedzseltek, és nagy kockázatot vállaltak, amikor megalapították a saját cégüket.

„Balázst imádták az előadóink, kollégái. Über-maximalista volt a melóban, nem elégedett meg sosem a második hellyel. Folyamatosan azon agyalt, hogyan lehetnénk még jobbak és jobbak. Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Az egész hazai sztárvilág gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst: „Mérhetetlen fájdalom”
Tóth Gabi, Czutor Zoltán és a Carson Coma is kifejezte együttérzését. A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után.

Link másolása

Az egész hazai zenei világ gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetőjét.

A zenei szakember számos hazai sztárnak, köztük Azahriah-nak, a Wellhellonak és Dzsúdlónak volt a menezdzsere.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő megható sorokkal búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez.”

A Supermanagement Facebook-oldalán csütörtök délután közzétett bejegyzésére azóta több mint ezer hozzászólás érkezett, köztük számos hazai sztár is kifejezte a részvétét. A Carson Coma zenekar egy fekete szívvel fejezte ki együttérzését, az AWS gitárosa, Brucker Bence pedig egy érzelmes üzenettel köszönt el Ferich Balázstól.

„A folyamatos profi és maximalista hozzáállásod mindig irigyeltem és nagyon nagy hatással volt rám! Ha nem ismerlek, bizony nem lennék ott ahol. Mindig emlékezni fogok rád!”

- írta többek között a zenész.

„Őszinte részvétem” - írta a hozzászólások között Azahriah gitárosa, Szabolcsi Fészek.

„Őszinte részvétem Gergő, sok erőt a családnak mérhetetlen fájdalom…” - írta Tóth Gabi.

„Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok Gergő!” - üzente megrendülve Czutor Zoltán.

Antal Timi énekesnő egy korlátozott ideig elérhető Instagram-sztoriban, egy fekete-fehér fotóval emlékezett meg, a képhez pedig azt írta:

„Ég Veled, Balázs!”

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Teljes a káosz: az RTL úgy cserélgeti a főműsoridős műsorait, hogy erről már nem is szól
Teljes a fejetlenség a csatornánál, néhány nap alatt két fontos műsor ismétlése is csődöt mondott. Így hétköznap este ismét jöhetnek a pajkaszegiek.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Ember legyen a talpán, aki követni tudja az RTL hétköznapokat érintő műsorváltozásait. A csatorna láthatóan nem tudja, mihez kezdjen Az álommeló második évada utáni sávval, ahol egyre-másra bedőlnek a korábbi műsorok ismétlései.

A március 25-én indult álláskereső reality után először a Gólkirályság első évadát ismételték, elfogadható eredményekkel, írja a Sorozatwiki. Április 8-tól Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban első évadát tűzték műsorra ugyanott, katasztrofális nézettség mellett.

Ezért most hétfőtől ebben az időpontban a Házasodna a gazda tavaly őszi, 6. szezonjának ismétlését kezdték el, ami két nap után szintén beleállt a földbe. Így péntektől, vagyis április 20-tól inkább egy újabb bőrt lehúznak Pajkaszeg lakóiról, és elkezdik A mi kis falunk hatodik szezonjának újravetítését.

A magyar sorozat után az RTL Híradó – Késő esti kiadás 10 perccel korábban, 22:40 helyett, 22:30-kor lesz látható a csatornán. Ezt követően a Gyilkos elmék 23:15 helyett, 23:05-kor kerül majd képernyőre.

A műsorváltozás a szombati és a vasárnapi napokat nem érinti.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Fotók: Eltemették Tordy Gézát
Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta. A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott.

Link másolása

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A 85 éves korában, március 30-án elhunyt színművész búcsúztatásán elsőként a jövő színésznemzedéke nevében Szőcs Artur mondott beszédet. A színész-rendező felidézte, hogy Tordy Gézát még színművészetisként ismerte meg, majd 15 évadot dolgoztak együtt. Kiemelte: Tordy Gézát ízig-vérig érdekelte a színházcsinálás, fontos volt számára a csapatmunka.

Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta a művészről, akivel 1963-ban találkozott először, és akihez élete leghosszabb barátsága fűzte.

A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott, színészkollégája játékát és közös munkáikat idézte fel. Mint mondta, Tordy Gézában nagy erők lakoztak, nagy dühök és nagy szenvedélyek.

A színészet illanó pálya - fogalmazott. A kincs az az üzenet, amelyet át tudunk adni úgy, hogy a lelkekben minél tovább megmaradjon. "És te, Gézus, ezeknek az üzeneteknek katartikus átadója voltál" - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET: