KULT
A Rovatból

Tolcsvay László-Müller Péter Sziámi: Koldus és királyfi – egy zseniális mese dalokban elmesélve

A bemutató után Müller Péter Sziámit kérdeztük a darabról, melyben a szerepet cserélő két főhőst Ember Márk és Fülöp Kristóf alakítják. Mészáros Árpád Zsolt igazi jutalomjátékaként két nagyon erős karakterként is színpadra lép. Pavletits Béla és Haumann Máté pedig két igen eltérő jellemet hoz a történetbe.


A szomszéd kertje mindig zöldebb. Sokszor nem értékeljük, amink van és inkább a máséra vágyunk. Erről szól Mark Twain ifjúsági regénye, a Koldus és királyfi. A legendás történetből most zenés színdarab készült, melyet a Magyar Színházban mutattak be.

Tolcsvay László nem először dolgozik együtt Müller Péter Sziámival. Gyümölcsöző barátságuk eredménye a Mária Evangéliuma, az Isten pénze és a Beszterce ostroma is. A sor most a Koldus és királyfival bővült Nagy Viktor rendező felkérésére. Az örökérvényű történetet úgy vitték színpadra, hogy minden generáció számára érdekes lehet.

A sztori középpontjában két, egymásra kísértetiesen hasonlító fiatal áll, Edward, Walesi herceg és Tom Canty, aki koldusként tengeti mindennapjait. Egy hirtelen jött ötlettől vezérelve helyet cserélnek, hogy kiszakadjanak saját életük börtönéből. Temérdek kalanddal, veszéllyel és újdonsággal találják szembe magukat, melyek alapjaiban rengetik meg korábbi személyiségüket.

A Magyar Színház előadásában Edwardot Fülöp Kristóf alakítja, míg Tom Canty szerepében Ember Márkot láthatjuk. Mészáros Árpád Zsolt két karakter bőrében is felbukkan, VIII. Henrik, angol királyt és John Canty, koldust is remekül kelti életre. A darabban láthatjuk még többek között Jenes Kittit, Molnár Jankát, Pavletits Bélát, Haumann Mátét és Trokán Annát is. Az előadás során és utána a tapsvihar közepette is érezhető volt, hogy a közönség milyen szeretettel viszonyul a művészekhez.

Müller Péter Sziámi az előadás előtt egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy ő és Tolcsvay László is törekedtek arra, hogy kellőképpen megjelenjenek a karakterek a szövegben és a zenében egyaránt. Mindkettőjük számára nagyon élvezetes munka volt a darab elkészítése. A szerzők és a szereplők mondataiból is kiderült, hogy mennyire szerették a közös munkát és milyen egységes a csapat, amely a produkción dolgozott. A légkört is ideálisnak festették le, és érezhető volt, hogy máskor is örömmel dolgoznának ezzel az alkotóközösséggel.

Müller Péter Sziámi:

"A Koldus és Királyfi az egyik legalapvetőbb mese. Az elcserélt, vagy elrabolt sorsok története, hiszen a két fiú mellett a lovag is egy sorsától kifosztott ember. Ezt a művet nem lehet kihagyni, hiszen minden generációnak megvan az élménye arról, hogy ismeri a Koldus és királyfit. Sok darab és film született az eredeti műből, de szerintem most sikerült Tolcsvay Lászlóval egy olyan zenés darabot előállítanunk, amit nem érdemes kihagyni. A darabban két rokon sors, rokon karakter jelenik meg, mint a jing és jang, a fent és lent. Egy azonos történet, amelyben a koldus és a királyfi egy elcserélt párhuzamos történetet él meg."

Sziámit megkerestük a premier után pár nappal, hogy megtudjuk, hogy érzi magát a bemutatót követően, hogy látta, mennyire valósult meg mindaz a színpadon, amit szerző- és alkotótársaival előzőleg elképzeltek.

Elmondta, hogy a 37 dalt tartalmazó darab jobban működött, mint amiben reménykedett. Lettek benne olyan kiemelkedő pillanatok, amik miatt úgy érzi, hogy "érdemes volt ennyit melózni rajta".

„Most már pár előadás lement, nem csak a bemutató, és azt látom, hogy nagyon hálásak érte. Meg hát a Tolcsvay Lacival mi nagyon szeretjük egymást, meg sok közös meló van mögöttünk. Kimaradt egy kis idő, és ez nagyon jókor jött, fölfrissítettük ezt a munkabarátságot.”

Hozzátette, hogy nem igazán olvasott még kritikákat, de átküldtek neki két "hozsannázó" írást, elmondása szerint pedig ezektől „már pirul az ember”.

A színházi csapat is lenyűgözte: „Itt lényegében született egy új színház. Hiába egy létező társulat, felfrissült és bejött egy olyan szellemiség, amit én nagyon régóta keresek. Nagyon társulati, nagyon együttműködő, nagyon jókedvű és hihetetlen nyugati tempót diktáló stáb van. Az öltöztetőktől a koreográfuson át” – mesélte.

Elmondta, hogy bár nem szabad elkiabálni, de az előadás nagy siker. Azt is elárulta, hogy, külföldi producerek is részt vettek a bemutatón és rögtön érdeklődést mutattak a darab iránt.

„Mindenki kiemelte azt, hogy az első felvonás a feladvány miatt hosszabb és kevésbé látványos, de nagyon jó dalok vannak benne, a második pedig húz, és minden jó, amikor jó a vége. Szóval én is azt gondolom, hogy ezt így lehetett megcsinálni. Nagyon sok Koldus és királyfit láttam, színpadon, meg filmen is, és egyik sem ment igazán a dolog mélyére. Mark Twain egy egészen fantasztikus író, a gyerekkorom kedvence. A Koldus és királyfi az egy gyerekebb és felületibb történet önmagában, viszont van egy alig rejtett mélysége, én pedig ezt próbáltam beleírni.” Izgalmas a helyet cserélő két fiú története is, de mellette lehet izgulni az öccse által ellehetetlenített lovagért, és a sztori végén pedig van még egy csavar: mikor a koldusnak öltözött királyfi a koronázáskor előkerül, az ő szerepét játszó koldus megtehetné, hogy elviteti a Tower-be, és ő lehetne a király – mesélte. Ezt a feszültséget a zenében és a szövegben is próbálták megjeleníteni.

Arra a kérdésre, hogy volt-e kedvenc szerep-karaktere, azt válaszolta, hogy őszintén azt érzi, hogy minden figura kedves neki. Mivel ő írta a darabot és a verseket is, így „mindenkibe bele kellett költözni. Nagyon jó volt látni, hogy ezek a figurák feléledtek”. Beszélt arról is, hogy egy remek színész-gárdával tudtak együttdolgozni: „nagyon jók a színészek, ezt el kell mondanom” – tette hozzá. „Ha csak egyet emelhetek ki, akkor az MÁZS, mert egészen bravúros, ahogy két szélsőséget megjelenít. De mindenki kiválóan énekel. Szóval nekem ez egy örömélmény volt”.

A bemutató előtt, a zeneszerző Tolcsvay László elmondta:

"Én egy meserajongó vagyok, és szerintem a Koldus és királyfi egy zseniális mese, amely mindig aktuális marad. Milyen fantasztikus dolog lehet, hogy az ember azt elképzelheti, hogy milyen a másik sorsában benne lenni, milyen a másik ember életét egy pillanatra élni".

Képgaléria: Fotók a Koldus és királyfi előadásról (Kattints a képre a többi fotóért)

Ember Márk:

„Ez a történet nekem arról szól, hogy mennyire nem vagyunk képesek értékelni azt az életet, amit éppen élünk. És hogyan kell megtanulnunk azt, ami nekünk adatott. Sem a koldus nem veszi észre, azt hogy miféle szabadságban él a nyomora ellenére, és a királyfi sem veszi észre, hogy milyen könnyű életet élhetne akár, a korlátai mellett.”

Mészáros Árpád Zsolt:

„A Koldus és királyfi ősbemutatójára készülve megnéztem a 2000-es években forgatott Koldus és királyfi angol kosztümös filmet, és fantasztikus volt felismerni benne magyar színészeket. Nem is tudtam, hogy Molnár Piroska és Gyuriska János szerepeltek benne, ráadásul Sopronban forgatták egyes jeleneteit. Igazán inspiráló élmény volt!”

A színész a darabban két szerepet is játszik, igazi jutalomjáték a két karakter:

„Két teljesen más karaktert kell megformálnom, ami baromi nehéz, de pont ettől izgalmas. Nekem ez jutalomjáték, egy színészi ajándék. Úgy vagyok vele, hogy én nem egy állami kitüntetést kaptam, hanem ezt: egy olyan feladatot, amire nagyon büszke leszek. John Canty, a koldus apja, egy fröcsögő, röfögő, agresszív gazember, aki a túlélésért küzd London utcáin. A fiát lopásra és koldulásra neveli, hogy elkerülje a Towerbe kerülést. Egy szakadt, savanyú humorú figura, aki lehet, hogy megérdemli a sorsát, de nem minden földönfutó tehet arról, ahol van. Ezzel szemben ott van VIII. Henrik, egy erőskezű, de jólelkű uralkodó, aki egyedül neveli fiát, mert az édesanya belehalt a szülésbe. Bár betegeskedik, mégis friss gondolkodású, és az utolsó napjaiban is azon dolgozik, hogy fiát méltó uralkodóként ültesse a trónra.

Ez a két történet párhuzamosan fut, tele viszontagságokkal, ahogy a koldus és a királyfi helyet cserél. Ez nem egy szokványos adaptáció, hanem egy friss, fiatalos megközelítés, ahol Müller Péter Sziámi, Tolcsvay László, Nagy Viktor és a fantasztikus csapat egy igazán különleges előadást hozott létre.

Szó szerint ugrálok a szerepek között, mert John Canty és VIII. Henrik totál más világ. A két társadalmi réteg különbsége baromira érezhető, nemcsak a zenében, hanem az egész stílusukban is. John Canty néha rappel, a zene friss, fiatalos, néhol népi motívumokkal átszőtt. Van itt minden: lírai dalok, kemény háborús nóták, meg pátoszos, himnikus nagyzenék – egy rohadt jó egyveleg.

A két karakter hangban, mozgásban, temperamentumban is ég és föld. Az egyik harsány, nyers és agresszív, a másik lassabb, megfontoltabb, egy haldokló uralkodó. Nem egyszerű váltani közöttük, nagy kihívás. Remélem, hogy a nézők értékelik majd” – mesélte Mészáros Árpád Zsolt.

VIDEÓ: Tolcsvay László - Müller Péter Sziámi: Koldus és királyfi (Te, Kölyök!)

VIDEÓ: Egy kis kulisszatitok: így készül John Canty látványos sebhelye MÁZS arcára

A főbb szerepekben: EDWARD, walesi herceg - Fülöp Kristóf, VIII. HENRIK, angol király - Mészáros Árpád Zsolt. LADY ELIZABETH, Edward féltestvére - Jenes Kitti, LADY JANE GREY, Edward rokona - Molnár Janka, TOM CANTY, koldus - Ember Márk, JOHN CANTY, Tom apja - Mészáros Árpád Zsolt, NANCY, Tom anyja - Lőrincz Nikol, ANDREW, pap / LORD HERTFORD, udvari tanácsadó - Rancsó Dezső, MILES HENDON - Pavletits Béla, HUGH HENDON, Miles Hendon öccse - Haumann Máté, EDITH, Miles Hendon menyasszonya - Trokán Anna, REMETE, tébolyult szerzetes - Barsi Márton, FEKETE BESS - Varga Fekete Kinga.

A díszlet Horesnyi Balázs, a jelmez Rátkai Erzsébet munkája.

VIDEÓ: Fülöp Kristóf dala, aki Edward walesi herceget játsza

VIDEÓ: Pavletits Béla Miles Heldon szerepében

A Koldus és királyfi című előadás most 2025. január 12-ig van műsoron, jegyek korlátozott számban még kaphatóak.

Bővebb információk: ITT


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Ezt mindenki várta: Majka megszólalt a Csurran, cseppen viharos sikeréről, pár dolgot tisztába tett a rapper
Nem kíván politikai oldalakhoz sorolni – magyarázza az új számát Majka. Azt írja, a teljes politikai elitet kritikusan kezeli, a zenéje pedig mindenkinek szól.


„Néhány gondolat a dalhoz” – ezzel osztott meg Majka egy Facebook-posztot, amiben az új számáról, a Csurran, cseppenről ír.

„Az általam képviselt műfaj sajátossága, hogy kritizál, görbe tükröt tart. De a nóta elsősorban a szórakoztatásra született. Legalábbis én azért írtam. Ahogy a többit is”

– fogalmaz az előadó. Hozzáteszi:

„Ahogy eddig, ezután sem kívánok politikai oldalakhoz sorolni (nem is járulok hozzá a dal ilyen felhasználásához). Komoly kritikával kezelem a teljes politikai elitet.”

A posztban arról ír, fontosnak tartja a párbeszédet, azt pedig természetesnek tartja, ha másokról véleményt formál valaki.

„A hergeléssel, uszítással ugyanakkor nem tudok azonosulni, pláne kikérem magamnak, ha valaki megkérdőjelezi a magyarságomat az egyetnemértés miatt”

– folytatja. Megjegyzi, hogy „évtizedek óta a showbizniszben dolgozik”, így ezen a téren már „megedződött”. A posztot azzal zárja:

„Klassz lenne, ha ez a fajta primitívség eltűnne a hazai közéletből, oldalaktól függetlenül. Az én zeném továbbra is mindenkinek szól. Oldalaktól függetlenül. Én mindig Majka leszek… Oldalaktól függetlenül.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
„A klip pusztító a Fidesz számára” - Majka új klipje már most óriásit ment, 3 milliónál is többen látták 65 óra alatt
Majka nagyon ráérzett valamire: éppen hogy megjelent, de máris több milliószor játszották már le a Csurran, cseppen című klipet.


Majka a hétvégén új klippel jelentkezett, ami máris hatalmas nézettséget produkált. A rapper hétfőn közösségi oldalán osztotta meg a hírt:

„65 óra alatt elértük a 3.000.000 megtekintést!”

Majka a Csurran, cseppen című klipjében Bindzsisztán korrupt miniszterelnökeként egy igazságszérium hatására kitálal az uralkodásáról, és bevallja, hogy minden, amit tett, csak a pénzről szólt.

A klip politikai áthallásai miatt rengetegen felfigyeltek rá – a TV2-vel például szóváltásba is került miatta az előadó. Erről itt írtunk:

A klipről beszélt nemrég az ATV Start című műsorában Nagy Attila Tibor politikai elemző is. Nagy szerint „a klip pusztító a Fidesz számára”:

„A Fidesz az elmúlt 15 évben nagyon sokat tett azért, hogy a kulturális intézmények élére is az ő emberei kerüljenek, hogy az emberek gondolkodását a kultúráról, a művészetről a fideszes narratíva befolyásolja. Majka videója nagyon csúnyán belerondít ebbe a képbe, apaszthatja a rendszer kulturális beágyazottságát a fiatalok és a fiatalabb középkorúak körében.”

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Egy nap alatt másfél millióan látták Majka klipjét, ami egy korrupt, pénzéhes miniszterelnökről szól
Záporoznak a kommentek is. Volt aki például azt írta: „Ha a Kossuth-díjnak lenne közönségdíja, ezt a tökösséged miatt tőlünk megkapnád!”


Még csak másfél napja indult útjára Majka új klipje, de máris rekordokat dönt a nézettsége, és a hatása. A Csurran, cseppen című dalt máris több mint 1,5 millióan látták, és a szám egyre csak emelkedik.

A rapper szombat este azt írta: "Hihetetlen … Ti nem látjátok még (de én igen az összesítőben), hogy a nótáim közül minden idők legjobb indulását produkálta az új dal. 24 óra leforgása alatt 840 ezer megtekintés. Elképesztő, hogy ennyien kíváncsiak egy isten háta mögötti hely történelmére.. A bindzsik most biztos nagyon büszkék! Isten áldja Bindzsisztánt!" (ezt a bejegyzést a cikk írása előtt 18 órával írta ki, a szám azóta 1.575.000 feleltt van már vasárnap 14 órakor - a szerk.)

A klip Pandur Pjetrőkről, Bindzsisztán korrupt miniszterelnökéről szól, aki, mint szeretett vezető végre kamera elé ül egy interjúra, ám valaki „a haza érdekében” néhány csepp igazságszérumot csempész az italába, amitől kitálalt az uralkodásáról, és bevallja, hogy minden, amit tett, csak a pénzről szólt.

A dal megjelenése után a Tények és az Origo is betámadta a zenészt, a TV2 Tények oldalán pedig megjelent egy név nélkül írt véleménycikk is „Eltévedtél, ez nem a Való Világ Majka” címmel.

Később újabb - ezúttal véleménycikk - jelent meg a TV2 oldalán.

A kliphez rengeteg komment is érkezett már, íme néhány közülük:

"Már első hallásra átjött a szöveg ereje és a társadalomkritika mélysége, de többszöri hallgatás után még jobban értékelem, mennyire zseniálisan van megírva. Az irónia és szatíra tökéletesen működik, gratulálok a készítőknek, igazán ütős alkotás lett!"

"59 évesen, szinte folyamatosan hallgatom. Most úgy érzem magam mint mikor ifjú titán lennék aki a sarkából fordítja ki a világot.. van még remény hogy ezt a posványt eltakarítsuk az országból. Nagyon köszönöm, MAJKA"

"Én ezt el sem hiszem, ez megtörtént? Valóság? Meghaltam? Álmodok? Majesz értem, hogy a pillanatot vártad, elkaptad! Én 10 éve várom ezt tőled deeeeeeeeee jobb később, mint soha. A Belehalok album után megvan a totális kedvencem!"

"Meghallgattam eddig a zenéid, de nem mondtam magam nagy fannak. De ez egy igazi alkotás, a mai életünket tetted bele egy klipbe. És ha ezzel akar csak egy ember szemét kinyitottad, mar megérte. Nagy király lettel sok sok ezer ember szemében. Köszönjük, hogy ezt ma, Magyarországon be merted vállalni."

"Holnap leszek 70 éves. Nem kedveltem soha a rappet de ez most nagyon tetszik. Zene, szöveg szuper. Szívemből szólsz/énekelsz Majka."

"Ha másért nem, hát a gyerekeidért!! Nagyra becsülöm a bátorságodat! Le a kalappal!"

"Eszméletlen! Csak arra vagyok kíváncsi mikor lesz ennek vége itthon. Akkor elmondhatjuk majd, mégsem vagyunk a hülyék országa."

"Ha a Kossuth-díjnak lenne közönségdíja, ezt a tökösséged miatt tőlünk megkapnád! Többet érne, mint "ezektől" bármi! Bravó!"


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
A mi kis bakink – visító nevetés, kisípolás és más vicces jelenetek Hevér Gáborral, Pokorny Liával, Nagy Sándorral, Szabó Győzővel és Pajkaszeg lakóval
Van, amikor egy gyógyszer összetevői miatt áll meg a forgatás, és a szereplők nem tudnak továbblépni az újra meg újra feltörő nevetéstől.


Ami a sorozatból kimaradt - azt most a készítők megmutatják. Sok vicces pillanat is volt, még a legkomolyabbnak szánt jelenetben is. Pajkaszeg lakói nem bírtak magukkal és néha bizony széttrollkodtak egy-egy jelenetet. Előfordultak olyan beszólások is, amiket még a mostani videóban is ki kellett "sípolni". No azért ezek nem voltak véresen komolyak, hiszen a szereplők - jól láthatóan - remekül szórakoztak.

Volt itt minden: nyelvtörő szavak, becenevek, fura gyógyszer és kimaradt mondat... Hevér Gábornak, Pokorny Liának, Nagy Sándornak és Szabó Győzőnek és a többi szereplőnek is nehezére esett visszatalálni a jelentbe a harsány, sikítva nevetős pillanatok után.

VIDEÓ: Így nevettek a szereplők a felvétel közben


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk