KULT
A Rovatból

Tényleg ennyire rossz a Disney She-Hulk-ja? Meg fogsz lepődni…

Elképesztő gyűlölethullám előzte meg az Amazon: Ügyvéd magyar címre keresztelt Disney+ sorozatot. Vajon mi ennek az oka? Megérdemelte ezt a bánásmódot sorozat?

Link másolása

Aki több online fórumon is jelen van, az nem tudja elkerülni az utóbbi időben a She-Hulk (nem fogom a magyar címen emlegetni) mémeket.

Az internet egyszerűen megállt és koordinált támadások keretében nekiesett a sorozatnak.

Nem ok nélkül, teszem hozzá. Most csak A kis hableány előzetesnek köszönhetik a She-Hulk alkotói, hogy van egy kis levegővételnyi idejük, mert mindenki Ariellel foglalkozik.

Az első évad felénél jár a sorozat, csütörtökön érkezik a hatodik rész. Amikor kicsit utána jártam a szériának, én is sok hírrel, mémmel és utálkozással találkoztam a neten.

A She-Hulk értékelése a Rotten Tomatoes-on meglepő, jelenleg 87%-on áll, mondhatni kritikai siker,

míg nézői oldalról csupán 39%-on, ami valljuk meg általában a szerzőifilmekre szokott jellemző lenni. Mi lehet az oka ennek a hatalmas különbségnek? Sokan a Disney-t vádolják, hogy megveszi a kritikusokat, én nem gondolom, hogy így lenne. Öt résszel az övem alatt, ki merem jelenteni a She-Hulk egy remek, epizódonként 25 perces, vendégszereplőkkel megspékelt, béna CGI-jal megtámogatott, 12-es kategóriás Deadpool light.

Én nagyon jól szórakoztam, de egyértelműen ki lehet jelenteni vesztes helyzetből indultak az alkotók. A támadások legnagyobb részét az okozza, hogy az internet jelenleg lázad a „woke” szellemiség ellen, és ha egy Hulk szinten erős női karakterre épülő szuperhős sorozatot látnak, amelynek az alkotói között szinte csak hölgyek találhatóak, véres szájjal nekiugranak.

Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a forgatókönyv nagyon sokszor nem segít a sorozat mellett állóknak.

A szövegkönyv tele van butábbnál butább, komolykodó, kellemetlen pillanatokkal, amiknél látszik, hogy az író a saját frusztrációit akarja kiírni magából, mintsem belegondolna, hogy kik azok a karakterek, akik a képernyőn vannak. Erre remek példa, amikor az első részben, Hulk-nak elmagyarázza Jennifer (Bruce Banner unokatestvére), hogy mennyire nehéz modern nőnek lenni és ezért tudja ennyire jól féken tartani a dühét. Minden irónia nélkül, teljesen komolyan véve.

Ezzel lerombolják Bruce Banner karakterének egyik legnagyobb drámáját,

hogy Dr. Jekyll és Mr. Hyde szerű kapcsolatot a másik énjével, vagy például azt, hogy Bruce már próbált öngyilkos is lenni, de Hulk nem hagyta, egyszerűen kiköpte a töltényeket. Jennifernek pedig beszólnak az utcán, és utána fütyülnek, mondja mindezt drámai zene kíséretében. Úgy érzem, ez nem fair az unokatestvérével szemben, akinél komoly mentális problémaként jelentkezett anno a düh, egy emberölő irányíthatatlan hústorony képében.

Ami viszi a hátán a sorozatot, azok a karakterek. A Jennifer Walterst játszó Tatiana Maslany nagyon cuki és szórakoztató az ügyvédnő szerepében, illetve visszaköszön Tim Roth, Mark Ruffalo, Benedict Wong és Charlie Cox is az MCU-ba. Kétségkívül nagy nevek, viszont ami mellett nem lehet elmenni, hogy nincs egy tényleges veszély, vagy főgonosz, legalább is eddig.

A She-Hulk egy részről-részre játszódó, már-már sitcom-nak nevezhető szuperhős sorozat.

Jennifer Walters sokszor áttöri a negyedik falat, ezzel közvetlenül megszólítva a nézőt, erre értettem, amikor Deadpoolt emlegettem. Érdekes látni, hogy az amúgy komor, földhözragadtabb filmek mellett, a Disney kiad egy ilyen könnyed délutáni limonádét, mint amilyen a Ms. Marvel is volt. Ezzel nincs is gond, délután nagyon jól esik a limonádé, nem vesz el sok időt az ember életéből, de sajnos tartalom nincs sok benne, csak cukor. Az, hogy látjuk Daredevil-t, Hulk-ot vagy a Förtelmet, nem kárpótol azért, mert

nem kapunk egy jól megkomponált történetet.

A Loki sorozatnak, volt eleje, közepe és vége, She-Hulk pedig csak egymást követő vicces részek.

A legnagyobb internetes hiszti akkor alakult ki, amikor a harmadik rész stáblistás jelenetében főszereplőnk és Megan Thee Stallion nevű híres amerikai rapper „twerkelt” egyet, táncoltak és jól érezték magukat.

Az internet konkrétan felrobbant, a mém gyár beindult és gyakorlatilag mindennek elmondták a készítőket.

Valóban elég röhejes és kellemetlen a jelenet, a történethez semmit nem tesz hozzá, csak egy viccesnek szánt „side gag” volt a rész végén, a stáblista után. Az MCU-ban szerepelt már Howard a kacsa is, hasonlóan vicces szituációban a Galaxis őrzői végén, tehát nem éretettem miért kellett ennyire kiborulni ezen. Az ötödik rész végén nem volt a megszokott vége jelenet, nem tudni, hogy a felháborodásnak volt-e hozzá köze.

Nem akartam nagyon szétszedni a szériát, mert tényleg jól lehet rajta szórakozni és a gyűlölethullám ellenére, mindenkinek azt ajánlom, adjon egy esélyt a sorozatnak. Nem mondom, hogy a jelenleg a streaming legjobb sorozata, mert nem jobb egy Sárkányok házánál, vagy az AppleTV+ akármelyik próbálkozásánál, de nem is nézhetetlen, ahogy sokan leírják.

She-Hulk szerethető, a mellékszereplők viszik a részeket előre, semmi értelmes igazán nem történik,

de ez sok hasonló sorozatról elmondható, ezért nem is értem miért kapott ekkora felhajtást. Érthető a jelenlegi helyzetben, ki kell szúrni valamit, amin az internet népe levezetheti a frusztrációit, de hogy ez miért pont cikkünk tárgya volt, arra a kérdésre nem találtam a választ. A sorozat megtekinthető magyar szinkronnal a Disney+ kínálatában Amazon: Ügyvéd címen.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

A Rovatból
Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

Link másolása

Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET: