KULT
A Rovatból

Szörnyeteg-e Woody Allen, hogy halt meg a híres rapper? – márciusi streaming-ajánló

Jön Zack Snyder saját Az igazság ligája verziója, Billie Eilishról szóló dokumentumfilm, valamint egy új sorozat a szexuálisan merész tinikről.

Link másolása

A március is remek fészkelődési lehetőségeket rejt a fotelunkban a képernyő előtt. Lássunk pár sorozatot és filmet, ami a mi érdeklődésünket is felkeltette:

Allen kontra Farrow (február 22. HBO GO)

Woody Allen molesztálási botrányáról feltehetően mindenki hallott már, és valószínűleg sokunkban kicsit zavaros kép alakult ki erről az esetről. Nem is dőlt el, hogy Allen belebukik-e az ügybe, mert nem olyan egyértelmű helyzet, mint például anno a szexuális predátor Weinsteiné volt. A dokumentumfilm is talán azzal a céllal készült, hogy mi magunk, nézők formálhassunk véleményt az ügyről. Számtalan eredeti videofelvételen és fotón keresztül, valamint Mia Farrow-val és az érintett Dylannel készült interjúk által betekintést kapunk az expár életébe és a kérdéses gyerekmolesztálási ügybe. A dokusorozat második része mától elérhető magyar felirattal.

Billie Eilish: Kicsit homályos a világ (február 26. Apple TV +)

Az Apple TV + egyelőre kevés új tartalmat mutat be, de azok általában mind érdekes néznivalók. Billy Eilishről elmondhatjuk, hogy ő az utóbbi idők legújabb világsztár énekese, akinek egyedi zenéit és furcsa egyéniségét mindenütt megszerette a közönség. Különleges, mint a indulásakor Lady Gaga volt, különc, és a zenéje is teljesen egyedi. Mindenképpen nagy dobás egy róla készült dokumentumfilm, amely az életét dolgozza fel.

Szeretlek mint állat (Filmio.hu)

A "magyar Netflixen" egyelőre mindig van friss tartalom, azaz újabb magyar mozik - most ezt a magyar függetlenfilmet tették elérhetővé. A film egy meglehetősen eredeti kísérlet is egyben: csak a férfi főszereplő szemszögéből figyelhetjük a történetet, azaz végig a női szereplőket látjuk. Egy olyan férfi történetét meséli el Novák Erik filmje, aki korábban több kapcsolatot tartott fenn párhuzamosan, de a gondosan felépített rendszer most összeomlik. A filmben szerepel többek között Farkas Franciska, Péterfy Bori és Tóth Orsi is.

Biggie: Van egy sztorim (március 1. Netflix)

The Notorious B.I.G.-t, a híres és mára kultikus státuszig emelkedett rappert 1997. március 9-én lőtték le Los Angelesben. A sztár és haverjai egy buliból tartottak hazafelé, amit bezártak a sok résztvevő miatt, amikor egy kereszteződésben melléjük gurult egy egy fekete Chevrolet Impala SS. Az autó sofőrje tüzelni kezdett és négy golyóval agyonlőtte a rappert. Nagy port kavart az ügy, ami azóta sem oldódott meg. Talán ez a dokumentumfilm közelebb visz minket az igazsághoz.

The One - A tökéletes pár (március 12. Netflix)

Mindenki arra vágyik, hogy megtalálja igazi, tökéletes párját az életben, a John Marrs regénye alapján készült sorozatban pedig erre láthatunk egy megoldást. A történet szerint egy orvos feltalál egy eljárást: a DNS-ünk alapján megtalálják az igazi lelki társunkat. A dolgok persze nem pontosan úgy alakulnak, ahogy azt Móricka elképzelte. Már önmagában az alapötlet elég érdekes ahhoz, hogy belenézzünk a szériába.

Igen nap (március 12. Netflix)

Jennifer Garner és Edgar Ramirez főszereplésével érkezik a Netflixre a vígjáték, ami első blikkre, de talán másodikra is erősen hajaz a Jim Carry-féle Igenemberre, de a cím alapján talán ez is volt a nem burkolt célja az alkotóknak. A sztori is hasonló az említetthez, mégis szórakoztatónak és jó szándékúnak tűnik a film, és Garnert is régen láttuk már főszerepben. Két szülő ráébred arra, hogy mindig mindenre nemet mondanak a gyerekeiknek, így eldöntik, hogy tartanak egy napot, amikor kötelező mindenre igent mondaniuk (egyébként Jennifer Garner egyszer el is mesélte a nyilvánosságnak, hogy ő valóban tart egy ilyen napot a három gyerekével). Az előzetes alapján egy extra kalandos napnak néznek elébe.

X generáció (márc 12. HBO GO)

Március 12-én kerül fel az HBO GO-ra a sorozat első három része. Az előzetes alapján a Szexoktatás jutott eszünkbe, melyben szintén a szexualitást, a párkapcsolatok alakulását és a fiatalok ehhez való viszonyát követhetjük. Itt a leírások alapján a hangulat egy kicsit sötétebb, de mégis humoros is egyben. A sztoriról annyit lehet tudni, hogy a fiatal generáció tagjai újszerű szexuális kalandjaikkal próbára teszik náluk konzervatívabb környezetüket.

Zack Snyder: Az igazság ligája (március 18. HBO GO)

Zack Snyder rendezőt az Igazság ligája forgatásakor szörnyű magánéleti tragédia érte: a lánya öngyilkos lett, így nem is ő forgatta le a teljes filmet. Az új rendező egészen mást csinált a filmből, viszont Snyder most lehetőséget kapott, hogy megvalósíthassa az ő eredeti változatát is. A saját verziót teljesen ingyen készítette el, méghozzá azért, hogy szabadabban alkothasson. Így most lehetőségünk lesz azt az eredeti négy órás változatot a HBO GO-n megnézni, amihez még magyar szinkron is készült.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
A Rovatból
Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

Link másolása

Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET: