UTAZZ

Szeged legszebb épületei

Azokban a gyönyörű szegedi épületekben jártunk, amelyek csak ritkán látogathatók.

Link másolása

A szegedi belváros olyan épületeiben jártunk, melyek egyáltalán nem vagy csak korlátozottan látogathatóak. A nagy árvíz után az Osztrák-Magyar Monarchia leghíresebb tervezői dolgoztak a városban. Nézzétek meg az általuk tervezett csodákat!

Az 1879-es nagy szegedi árvíz után a város épületeinek több mint 90%-a megsemmisült vagy lakhatatlanná vált. A nagyszabású újjáépítés során teljesen megváltozott a város régi arculata, mind a szerkezetet mind pedig a épített örökséget illetően.

470_117

Sajnos a katasztrófa után megmaradt kis számú épület egy részét is lebontották városrendezési okokból. A szegedi vár impozáns Tisza-parti maradványaira is ez a sors várt. Cserébe viszont európai viszonylatban is egyedülálló egységes arculatú, eklektikus belváros jött létre az Osztrák-Magyar Monarchia leghíresebb tervezőinek munkáit dicsérve, így lett Szeged "palotás város" is.

Mivel az újjáépítés időszakában Európa egyik vezető stílusirányzata volt a klasszicizmus és az eklektika, Szegeden is ez a vonal határozta meg a belvárosi paloták építését is, annál is inkább, hiszen itt már az árvíz előtt is épültek ilyen épületek. Az eklektikus stílus legfontosabb ismertetőjegye az, hogy egyéb régebbi korok és irányzatok jegyeit vegyesen használja fel, Szegeden ez elsősorban a klasszicizmust jelentette.

Magyarország egyik legismertebb eklektikus épületegyüttese a szegedi Klauzál tér, amelynek kiemelkedő darabja az úgynevezett Kis Dávid-palota, amely azért is különösen értékes épület, mert a kevés árvizet túlélt, szegedi épületek egyike (1872-ben építették).

A palotát a 2000-es évek elején a tér összes épületével valamint a Kárász utcai épületegyüttest felújították. Ekkor kapott Szeged város az elvégzett szakszerű munka elismeréseként Európa Nostra-díjat.

Szerencsére az épület talán legszebb részét, a lépcsőház tetején lévő faliképet is megcsodálhattuk, miután az előre egyeztetett forgatókönyv szerint az egyik lakó beengedte a csoportot.

Ezután a délután legérdekesebbnek ígérkező épületei felé vettük az irányt, hiszen a florális szecesszió két kiemelkedő alkotása is Szegeden áll, egy sarokra egymástól: az egyik az Ungár-Mayer-ház, a másik pedig a Reök-palota, amely egyike Szeged legismertebb épületeinek és általában az ország szecessziós építészetének egyik csúcspontjaként tartja számon a vonatkozó szakirodalom. Nem egy résztvevőtől hallottuk a séta során, hogy ezekre a szecessziós épületekre kíváncsiak a legjobban.

A szecesszióról annyit érdemes tudni, hogy gyökerei Bécsbe nyúlnak vissza, az 1890-es évek legvégére. Érdekes, hogy sokáig nem tartották önálló stílusnak, hanem a századforduló összekuszálódott stílusjegyeinek változataként tekintettek rá. Legismertebb hazai képviselője Lechner Ödön (1845-1914), az általa tervezett leghíresebb épületeket Budapesten találjuk.

De most térjünk vissza Szegedre az Ungár-Mayer-házhoz, amely a szegedi Belváros egyik legjellegzetesebb épülete a Kárász utca és a Dugonics tér sarkán. 1908 és 1911 között épült, Ungár Benő és Mayer Áron megrendelésére (a város ismert kereskedői voltak), Magyar Ede tervei szerint (csakúgy mint a Reök-palota). Akkoriban ez volt a város első háromszintes háza. A másik érdekessége pedig, hogy a vasbeton szerkezet alkalmazása még ritkaságszámba ment akkoriban.

Az épületbe lépve aztán nem győztük kapkodni a fejünket, a lépcsőháztól kezdve a folyosókig, csodálatos tárháza nyílt meg előttünk a különlegesebbnél különlegesebb részleteknek, természetesen rengeteg növényi motívummal (innen a florális szecesszió elvevezés is).


Még be sem fogadtuk az előbb látottakat, máris a Reök-palotánál jártunk, szintén fantasztikus élményt nyújtva azoknak, akik először léptek be a kapuján. Itt még az előző épületnél is harsányabban jelenik meg a már említett növényi motívum.

1907-ben adták át, a megrendelője Reök Iván, egy dúsgazdag szegedi polgár, aki többek között országgyűlési képviselő is volt. Sajnos az épület a rendszerváltás után meglehetősen lepusztult, sokáig üresen is állt, végül példás minőségű felújítást végeztek el rajta.

Így 2007-től újra a régi fényében pompázhat, benne jelenleg kávézó és a Regionális Összművészeti Központ működik, utóbbi időszaki kiállításai miatt az épület gyakran látogatható belépőjegy ellenében.

Végül még két kép a kultursétáról, az előbbi a Kárász-házban az utóbbi pedig a régi Hungária szállóban készült. Aki kihagyta a programokat az jövőre feltétlenül pótolja, mi ismét ott leszünk.

Nyomj egy lájkot, ha kedvet kaptál egy szegedi sétához! :)

*

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
A Rovatból
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
5+1 élmény, amivel kiegészítheted a túrázást a Dunakanyarban
Pazar Dunakanyar-élményre vágysz? Mutatjuk a legjobb helyeket!

Link másolása

A Dunakanyar ideális célpont akár egy egynapos kiránduláshoz, de többnapos pihenéshez is. Mindkét oldalon tudunk tuti helyeket, izgalmas élményeket a kedvenceinket most összegyűjtöttük nektek.

1. Történelmi séta, Esztergomban

Esztergom nevével sokszor találkoztunk a történelemkönyvekben: uralkodók székhelye volt, majd a katolikus egyház hazai központjaként funkcionált. Az esztergomi várhegy szépségét azonban egy fotó sem adja vissza – itt az idő, hogy saját szemeddel is megcsodáld a festői városrészt. A várhegyen áll a királyi vár, mellette a bazilika magasodik. Hazánk legnagyobb templomáról beszélünk, melynek nagyságát még inkább kiemeli Duna-parti elhelyezkedése.

A Dunakanyar látnivalók egyik különlegességét a Kupolakilátó adja, amelynek tetejét 400 lépcső megtételével érheted el. Minden fáradságot megér a lépcsők megmászása, ugyanis a Dunakanyar látnivalók egyik legszebbje tárul a szemeink elé: a templom tetejéről megcsodálhatjuk az alattunk kék szalagként hullámzó Duna látképét, a lenyűgöző Esztergom városával együtt.

Fotó: Unsplash.com / Meszárcsek Gergely

2. Ha Dunakanyar, akkor hajózás!

Nem ismered elég jól a Dunakanyart, ha nem hajózol Esztergom, Visegrád, vagy akár Szentendre legszebb dunai szakaszán. A hajókirándulás számos érdekességet tartogat, akár a szárnyashajó, akár a kirándulóhajó járatokat választod.

Kisebb gyerekekkel érdemes a szárnyashajós élményt kipróbálni, mert ezek a járatok gyorsan haladnak Budapest és Esztergom között, közben pedig Vácon és Visegrádon is kiszállhatsz. A hosszabb utakhoz a Nagy Duna-ág és a Szentendre-Leányfalu-Visegrád-Nagymaros vonal is remek döntés, nem fogsz mellényúlni a választással.

3. Homoksziget, Göd

A nyár aszályosabb részében trópusi tájakat meghazudtoló strandokkal is vár a Dunakanyar. Az egyik kedvelt homokos part a kisoroszi szigetcsúcsnál található, a másik pedig a homoksziget Gödön. Mindkét helyszín egész jól megközelíthető bringával is, a kiadós tekerés után pedig különösen jól fog esni egy kis lazulás a homokos parton. A szigetek látogatása jól kombinálható városnézéssel és különböző túrákkal is, ha Gödöt választjuk, ne hagyjuk ki a Huzella Kertet sem.

Ismét megnyitott Göd ikonikus szállodája, a Hotel Golden Palace****

Szerencsés vagy ha megszereted a Dunakanyart, mert soha nem érsz az élmények végére, akár a túrákat, akár a városnézést, vagy gasztro finomságokat kedveled. Egy biztos: a térségre nagyon kevés egy nap!

Ha szívesen felfedeznéd magadnak, tervezz több napra és szállj meg Göd ikonikus szállodájában, a Hotel Golden Palace****-ban. A szálloda a festői Dunakanyar közelében, Budapesttől mindössze 30 km-re, csupán egy rövid sétára a Duna-parttól fogadja vendégeit.

A szálloda épületét egy 8 hektáros park veszi körül, így megőrizve a hagyományos gyógyfürdő hangulatot, amit felújításnak köszönhetően a modern kényelem egészít ki. Korhű stílusú luxusszobák, kiadós félpanziós ellátás és a medencékkel valamint szaunákkal felszerelt csodás wellnessrészleg várja a vendégeket. A modern wellnessrészlegben a nyári szezonban napozóágyakon és egy kültéri medencében kapcsolódhatunk ki, ahol kültéri tűzrakóhelyet is kialakítottak, ha sütögetni támadna kedvünk. A masszázselemekkel ellátott beltéri élménymedence és a pezsgőfürdő egész évben rendelkezésére áll. Mindezt a finn és az infraszauna, a gőzfürdő és a merülőmedence egészíti ki.

A szálloda parkjában található tóban horgászási lehetőség is van, ahol szép kort megélt fák nyújtanak árnyékot a kellemes pihenéshez.

4. Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó, Szob

Az énekesként ismert Freddie által megálmodott, tavaly nyáron Szobon megnyitott Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó egyértelműen a minőséget képviseli. Fazekas Ádám világbajnok fagylaltkészítő mester fagylaltcsodái és a folyamatosan változó kávékínálat tökéletesen beleillik a Dunakanyar festői tájába. Ez a Dunától 30 méterre található kis ékszerdoboz Freddie nagymamájának állít emléket. Ősszel helyben sütött almás pitével, pogácsával, bejglikkel, rétesekkel, forró csokoládékkal és teakülönlegességekkel várják a vendégeket, valamint a Rádai kulturális programokkal is igyekszik napról napra izgalmasabbá tenni a Luczenbacher sétányt.

5. Nemdebárka, Szigetmonostor

Aki jártas a fővárosi éjszakai életben, az valószínűleg jó néhányszor megfordult már a kultikus Nemdebár nevű helyen a Széll Kálmán téren. Kevesen tudják, de ennek a helyek meglepő módon van egy kistestvére a szigetmonostori Duna-parton. Amit már csak a varázslatos helyszín miatt is érdemes felkeresni. Ha nem jártatok még a Szentendrei-szigeten, akkor idén nyáron legyen ez az egyik célpont, hiszen tele van mesebeli kis falvakkal és vonzó strandokkal. Egy egészen más világ nyílik ki itt az ember előtt.

A Nemdebárka itt is főleg esti hely, délután négykor nyitnak és tízig lehet náluk lazulni, na és csodás pizzákat enni! Nemcsak embereknek, de a kutyáknak is egy paradicsom.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk