KULT
A Rovatból

Szárnyas fejvadász 2049: elhasalt a pénztáraknál, de idővel klasszikussá válhat

Annak idején az eredeti sem győzte meg a közönséget, ma mégis a legnagyobb filmek között emlegetjük.

Link másolása

Másfél héttel a bemutató után már nyilvánvaló: Ridley Scott kult-klasszikusának folytatása, a Szárnyas fejvadász 2049 csúnyán elhasalt a mozipénztáraknál, pedig a nyugati sajtó – a magyar kritikusokkal ellentétben – az egekig magasztalta a filmet. Hiába, az emberek nem fognak kígyózó sorokban állni egy 163 perces korhatáros sci-fiért, főképp azután, hogy minden második kritikus figyelmeztette az olvasókat, hogy véletlenül se valamilyen fordulatokban gazdag akciófilmet várjanak.

Mi mégis el szeretnénk mondani nektek, miért nézzétek meg a filmet, ha eddig még nem tettétek.br04

A Szárnyas fejvadász folytatása a mostanában népszerű 80-as, 90-es évek nosztalgiának köszönhetően készülhetett el. A felületes szemlélő gondolkodás nélkül odasorolhatná az elmúlt néhány évben újjáélesztett film franchise-ok, sorozatok, nosztalgiamozik mellé. Valójában azonban nagyon távol áll tőlük, sőt,

nagyon távol áll a jelenlegi mainstream hollywoodi filmes felhozatal teljes egészétől is: transzcendens, meditatív hangvételű mozi,

amelyben időről időre látunk ugyan egy-egy akciójelenetet, a játékidő nagy részében azonban inkább Tarkovszijt és Kubrickot idézi a film, mint a kortárs blockbustereket. Szinte hihetetlen, hogy a film ebben a formájában zöld utat kaphatott, pláne, hogy egy 150 millió dolláros stúdiófilmről van szó.br05

Úgy tűnik, a hollywoodi fejesek elfelejtették, hogy annak idején Ridley Scott eredetije valódi pénzügyi katasztrófa volt.

Az mindenesetre biztos, hogy alaposan túlbecsülték a Szárnyas fejvadász mint brandnév jelentőségét. Mi, nézők mindenesetre jól jártunk, hiszen egy olyan filmmel gazdagodhattunk, ami az évek során kisebbfajta klasszikussá nemesedhet, még ha az eredeti kultikus státuszához nem is érhet fel.

A folytatás ebből a szempontból (is) hű az eredetihez, ami 1982-es bemutatásakor nemhogy a nézőket, de a kritikusokat sem győzte meg. Roger Ebert például híresen gyűlölte, hozzá hasonlóan pedig a nézők többsége is csak évek múltával barátkozott meg a filmmel, és ez csak részben volt köszönhető a később kiadott ilyen-olyan rendezői változatoknak.

Jóval fontosabb ennél, hogy a Szárnyas fejvadász 1982-ben sem volt szokványos mozi: a papírvékony történet helyett sokkal inkább a hangulatra, az erőteljes érzelmekre koncentrált, ám azok, akik megnyíltak a filmnek, felejthetetlen leckét kaptak egy disztópikus jövőről, amelyben már az gépek is emberibbek az embernél.

A folytatás ugyanezt a megközelítést választja, tematikus szinten nem sok újdonságot hoz, de kibővíti, elmélyíti az eredeti filmben tárgyalt témákat, miközben tökéletesen megidézi az eredeti film hangulatát, annak nyomasztó, ugyanakkor zsibbasztóan szép világát. Szó sincs azonban arról, hogy az új film csak egy hommage lenne, ami tiszteletteljesen elismételné a nagy elődben látottakat: 30 év alatt megváltozott a világ, az első film noiros, zsúfolt nagyvárosi világa helyett egy kopár, kietlen világ tárul a szemünk elé, a felvetett kérdésekre pedig jóval sivárabb, kiábrándultabb válaszokat kapunk.br01

Az első film története kifordítva jelenik meg: míg az eredeti egy olyan emberről szólt, aki androidokra vadászott, és talán maga is gép volt, addig a 2049 egy olyan androidról, akiben felmerül, hogy talán maga is ember. Ryan Gosling is egy fejvadászt alakít, egy újfajta, engedelmesebb replikánst, aki egy megbízatás során olyan rejtélyre bukkan, ami nemcsak az ő életét, de az egész világot megváltoztathatja. A szálak pedig természetesen az első film főszereplőjéhez, Rick Deckardhoz (Harrison Ford) vezetnek. Anélkül, hogy elspoilereznénk a cikket: a film abból a szempontból is méltó folytatása az eredetinek, hogy a cselekmény helyett ezúttal is az érzelmek kerülnek az előtérbe.

A filmet rendező Denis Villeneuve (Sicario, Érkezés) és forgatókönyvírói

gyakorlatilag tökéletes folytatást készítettek egy „folytathatatlan” klasszikushoz.

Abban a korban, amikor a folytatásokat a rajongók lelketlen kiszolgálása és a film termékké silányítása (Star Wars: Az ébredő erő) vagy az eredeti filmek mítoszainak kényszeres átírása (Alien: Covenant) határozza meg, elkészült egy film, ami azon túl, hogy önmagában is értékes, az eredeti filmmel is a legnagyobb tisztelettel bánt, és megőrizte annak kétértelműségét. Ez pedig felér egy kisebbfajta csodával.br03

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
36 évesen meghalt Ferich Balázs, Azahriah és a Wellhello menedzsere
A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után. Barátja és üzlettársa megható sorokkal búcsúzott tőle.

Link másolása

Hosszú betegség után csütörtök hajnalban meghalt Ferich Balázs, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetője, a Blind Myself nevű magyar metálzenekar korábbi basszusgitárosa - írja a Forbes. A zenei szakember 36 éves volt.

A 2016-ban alapított Supermanagement a hazai piac egyik legsikeresebb szereplője, akik olyan magyar előadókat menedzselnek, mint a Wellhello, a Follow the Flow, az Anna and the Barbies, Dzsúdló, Desh és Azahriah.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez”.

Tóth felidézte, hogy a Cloud 9+ az első banda, amit együtt menedzseltek, és nagy kockázatot vállaltak, amikor megalapították a saját cégüket.

„Balázst imádták az előadóink, kollégái. Über-maximalista volt a melóban, nem elégedett meg sosem a második hellyel. Folyamatosan azon agyalt, hogyan lehetnénk még jobbak és jobbak. Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Az egész hazai sztárvilág gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst: „Mérhetetlen fájdalom”
Tóth Gabi, Czutor Zoltán és a Carson Coma is kifejezte együttérzését. A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után.

Link másolása

Az egész hazai zenei világ gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetőjét.

A zenei szakember számos hazai sztárnak, köztük Azahriah-nak, a Wellhellonak és Dzsúdlónak volt a menezdzsere.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő megható sorokkal búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez.”

A Supermanagement Facebook-oldalán csütörtök délután közzétett bejegyzésére azóta több mint ezer hozzászólás érkezett, köztük számos hazai sztár is kifejezte a részvétét. A Carson Coma zenekar egy fekete szívvel fejezte ki együttérzését, az AWS gitárosa, Brucker Bence pedig egy érzelmes üzenettel köszönt el Ferich Balázstól.

„A folyamatos profi és maximalista hozzáállásod mindig irigyeltem és nagyon nagy hatással volt rám! Ha nem ismerlek, bizony nem lennék ott ahol. Mindig emlékezni fogok rád!”

- írta többek között a zenész.

„Őszinte részvétem” - írta a hozzászólások között Azahriah gitárosa, Szabolcsi Fészek.

„Őszinte részvétem Gergő, sok erőt a családnak mérhetetlen fájdalom…” - írta Tóth Gabi.

„Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok Gergő!” - üzente megrendülve Czutor Zoltán.

Antal Timi énekesnő egy korlátozott ideig elérhető Instagram-sztoriban, egy fekete-fehér fotóval emlékezett meg, a képhez pedig azt írta:

„Ég Veled, Balázs!”

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Teljes a káosz: az RTL úgy cserélgeti a főműsoridős műsorait, hogy erről már nem is szól
Teljes a fejetlenség a csatornánál, néhány nap alatt két fontos műsor ismétlése is csődöt mondott. Így hétköznap este ismét jöhetnek a pajkaszegiek.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Ember legyen a talpán, aki követni tudja az RTL hétköznapokat érintő műsorváltozásait. A csatorna láthatóan nem tudja, mihez kezdjen Az álommeló második évada utáni sávval, ahol egyre-másra bedőlnek a korábbi műsorok ismétlései.

A március 25-én indult álláskereső reality után először a Gólkirályság első évadát ismételték, elfogadható eredményekkel, írja a Sorozatwiki. Április 8-tól Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban első évadát tűzték műsorra ugyanott, katasztrofális nézettség mellett.

Ezért most hétfőtől ebben az időpontban a Házasodna a gazda tavaly őszi, 6. szezonjának ismétlését kezdték el, ami két nap után szintén beleállt a földbe. Így péntektől, vagyis április 20-tól inkább egy újabb bőrt lehúznak Pajkaszeg lakóiról, és elkezdik A mi kis falunk hatodik szezonjának újravetítését.

A magyar sorozat után az RTL Híradó – Késő esti kiadás 10 perccel korábban, 22:40 helyett, 22:30-kor lesz látható a csatornán. Ezt követően a Gyilkos elmék 23:15 helyett, 23:05-kor kerül majd képernyőre.

A műsorváltozás a szombati és a vasárnapi napokat nem érinti.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Fotók: Eltemették Tordy Gézát
Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta. A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott.

Link másolása

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A 85 éves korában, március 30-án elhunyt színművész búcsúztatásán elsőként a jövő színésznemzedéke nevében Szőcs Artur mondott beszédet. A színész-rendező felidézte, hogy Tordy Gézát még színművészetisként ismerte meg, majd 15 évadot dolgoztak együtt. Kiemelte: Tordy Gézát ízig-vérig érdekelte a színházcsinálás, fontos volt számára a csapatmunka.

Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta a művészről, akivel 1963-ban találkozott először, és akihez élete leghosszabb barátsága fűzte.

A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott, színészkollégája játékát és közös munkáikat idézte fel. Mint mondta, Tordy Gézában nagy erők lakoztak, nagy dühök és nagy szenvedélyek.

A színészet illanó pálya - fogalmazott. A kincs az az üzenet, amelyet át tudunk adni úgy, hogy a lelkekben minél tovább megmaradjon. "És te, Gézus, ezeknek az üzeneteknek katartikus átadója voltál" - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET: