KULT
A Rovatból

S eljő a pokol – Hellraiser, egy zavarba ejtő látványvilággal megáldott thriller

Végre egy méltó folytatás érkezett az 1987-es kultuszfilmhez. A 2022-es remake újjáéleszti a Hellraisert. Kritika.

Link másolása

Clive Barker egy megkerülhetetlen horrorikon. Bátran ki lehet jelenteni, hogy Stephen King mellett ő is nagy hatással volt a popkultúrára a ’80-as évek óta. Számtalan regénye jelent meg, sok filmadaptáció készül belőlük, némelyiket még ő is rendezte, sőt számítógépes játékok terén is akadt keresnivalója, a Clive Barker’s Undying egy örök klasszikus horrorjáték, vagy a méltánytalanul elfeledett Clive Barker’s Jericho is.

Vitathatatlanul az egyik leghíresebb műve az 1986-os Pokolkeltő magyar címre keresztelt könyv volt, amit 1987-ben ő maga írt és rendezett meg Hellraiser címen.

A film alacsony költségvetéseknek köszönhetően hatalmas sikernek minősült és sok folytatást érhetett meg. Ehhez az is kellett persze, hogy az amúgy viszonylag átlagos horrortörténetet Barker megtöltse egy olyan képi világgal, amellyel akkoriban nem találkozhatott az átlagnéző.

A Hellraiser világa kegyetlen. Legfontosabb szereplői a cenobite-ok, akiket egy másik dimenzióból származó irtózatos erejű istenség teremtett. Ezek a cenobiták nem érzik a különbséget a fájdalom és a gyönyör között, ezért testük teljesen el van deformálva. Ők viszik véghez istenük akaratát, hogy megkínozzák az embereket – értelemszerűen nekik ez nem kínzás, hanem gyönyörnek minősül. Az eredeti történet cenobitáit bőrbe öltözött BDSM-figurákként mutatták be 1987-ben, hatásos sminkkel és jellegzetes kinézettel.

2022-ben az alkotók ezt kicsit átgondolták és a 18 év feletti közönségre koncentrálva megálmodták a szereplők ruháit, mely a saját bőrükből és a filmben szereplő puzzle kockadarabjaiból álltak össze rendkívül hatásosan.

Hihetetlenül zavarba ejtő az új szörnyek megjelenítése, feltépett ajkakkal, saját bőrükből hajtogatott ruháikkal.

A film története mellékes, csakúgy, mint az eredeti alkotásban. Főszereplőnk, Riley (Odessa A’zion) nem egy jó ember, sőt, kimondottan problémás átlagállampolgár. Alkoholista és szenvedélyének köszönhetően minden barátját és családtagját csak bajba sodorja. Az ő kezébe kerül a már említett puzzlekocka, amit ha megfejt valaki, az a cenobiták áldozata lesz. De Riley okosabb, mint az átlagos horrorszereplők, ezért a szörnyek nem őt, hanem véletlenül a bátyját viszik el helyette.

A film célja, hogy Riley visszahozza a pokolból a bátyját és megakadályozza, hogy több ember veszélybe kerüljön a kocka által.

Van persze jó pár csavar a történetben, de nem nevezhető lebilincselően kreatívnak. Az egész filmet gyakorlatilag a látványvilág és az atmoszféra viszi el a hátán.

Amikor megjelennek a film antagonistái, megfagy a levegő, szürreális módon megváltozik a díszlet és undorító rémségek jelennek meg, akik hidegrázó realitással kivégzik áldozataikat.

Az új film továbbra is erősen 18-as kategória, egy-egy képsorait csak erős idegzetűeknek ajánlom.

A cenobiták főpapjának a szerepét a klasszikus filmben Doug Bradley alakította és beírta Pinhead nevét a horror történelmébe. Pinhead kinézete a mai napig legendás, ezért volt nagy szó, hogy az új filmben ezt a szerepet egy hölgy kapta.

Jamie Clayton pedig jött, látott és győzött a horrorfőpap szerepében.

Az alapanyagban is úgy írta Barker, hogy a cenobiták már szinte nemtelen lények, annyira torzultak, hogy nem lehet eldönteni senki nemét. Így a rajongók még örültek is a castingnak, egy az alapműhöz közelebbi Pinheadet kapva. Jamie Clayton a főpap szerepében egyszerre ijesztő, zavarba ejtő és nem tudom levenni a szemem róla.

A filmről egyértelműen el lehet mondani, hogy méltó az első részhez és a legjobb Hellraiser-film azóta. David Bruckner rendezése letisztult és hatásos, az ijesztgetések a helyükön vannak, Bruckner tapasztalt horrorrendező, jó pár ismert cím van a neve mellett az IMDb-n: a nyomasztó Éjszaka a házban, a V/H/S-antalógia egyik része, vagy a netflixes remek, A rítus is. A Hellraiser se marad el minőségben az említettektől. A casting jó, bár sok a viszonylag ismeretlen név, nem az emberi karakterek lesznek azok, akikre majd visszagondolunk a stáblista legördülése után. A forgatókönyvet hárman írták: Ben Collins, Luke Piotrowski és David S. Goyer, akik

nagyon ráfeküdtek a háttértörténetre, elképesztő mennyiségű infót megtudunk a pokoli világról, a szürreális események mozgatórugóiról és szabályrendszeréről.

Számomra nagyon érdekesek voltak ezek a részek, de akik csak egy kis ijesztegetésre vágytak, azoknak unalmassá válhat. Alapjában véve a Hellraiser inkább egy zavarba ejtő látványvilággal megáldott thriller, mint egy jumpscare-ekkel teletűzdelt slasher.

Nem teljesen értem a nemzetközi visszajelzéseket, mindenhonnan közepes filmként tekintenek a Hellraiserre, pedig szerintem

hűen adja vissza Barker világának atmoszféráját és látványvilágát, még ha filmként kicsit közepes is, élményként páratlannak tartom a 2022-es feldolgozást.

Én nagyon értékelem az alkotók próbálkozását és drukkolok, hogy láthassuk még a közeljövőben Pinheadéket akció közben.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Az egész hazai sztárvilág gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst: „Mérhetetlen fájdalom”
Tóth Gabi, Czutor Zoltán és a Carson Coma is kifejezte együttérzését. A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után.

Link másolása

Az egész hazai zenei világ gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetőjét.

A zenei szakember számos hazai sztárnak, köztük Azahriah-nak, a Wellhellonak és Dzsúdlónak volt a menezdzsere.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő megható sorokkal búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez.”

A Supermanagement Facebook-oldalán csütörtök délután közzétett bejegyzésére azóta több mint ezer hozzászólás érkezett, köztük számos hazai sztár is kifejezte a részvétét. A Carson Coma zenekar egy fekete szívvel fejezte ki együttérzését, az AWS gitárosa, Brucker Bence pedig egy érzelmes üzenettel köszönt el Ferich Balázstól.

„A folyamatos profi és maximalista hozzáállásod mindig irigyeltem és nagyon nagy hatással volt rám! Ha nem ismerlek, bizony nem lennék ott ahol. Mindig emlékezni fogok rád!”

- írta többek között a zenész.

„Őszinte részvétem” - írta a hozzászólások között Azahriah gitárosa, Szabolcsi Fészek.

„Őszinte részvétem Gergő, sok erőt a családnak mérhetetlen fájdalom…” - írta Tóth Gabi.

„Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok Gergő!” - üzente megrendülve Czutor Zoltán.

Antal Timi énekesnő egy korlátozott ideig elérhető Instagram-sztoriban, egy fekete-fehér fotóval emlékezett meg, a képhez pedig azt írta:

„Ég Veled, Balázs!”

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Teljes a káosz: az RTL úgy cserélgeti a főműsoridős műsorait, hogy erről már nem is szól
Teljes a fejetlenség a csatornánál, néhány nap alatt két fontos műsor ismétlése is csődöt mondott. Így hétköznap este ismét jöhetnek a pajkaszegiek.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Ember legyen a talpán, aki követni tudja az RTL hétköznapokat érintő műsorváltozásait. A csatorna láthatóan nem tudja, mihez kezdjen Az álommeló második évada utáni sávval, ahol egyre-másra bedőlnek a korábbi műsorok ismétlései.

A március 25-én indult álláskereső reality után először a Gólkirályság első évadát ismételték, elfogadható eredményekkel, írja a Sorozatwiki. Április 8-tól Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban első évadát tűzték műsorra ugyanott, katasztrofális nézettség mellett.

Ezért most hétfőtől ebben az időpontban a Házasodna a gazda tavaly őszi, 6. szezonjának ismétlését kezdték el, ami két nap után szintén beleállt a földbe. Így péntektől, vagyis április 20-tól inkább egy újabb bőrt lehúznak Pajkaszeg lakóiról, és elkezdik A mi kis falunk hatodik szezonjának újravetítését.

A magyar sorozat után az RTL Híradó – Késő esti kiadás 10 perccel korábban, 22:40 helyett, 22:30-kor lesz látható a csatornán. Ezt követően a Gyilkos elmék 23:15 helyett, 23:05-kor kerül majd képernyőre.

A műsorváltozás a szombati és a vasárnapi napokat nem érinti.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Fotók: Eltemették Tordy Gézát
Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta. A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott.

Link másolása

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A 85 éves korában, március 30-án elhunyt színművész búcsúztatásán elsőként a jövő színésznemzedéke nevében Szőcs Artur mondott beszédet. A színész-rendező felidézte, hogy Tordy Gézát még színművészetisként ismerte meg, majd 15 évadot dolgoztak együtt. Kiemelte: Tordy Gézát ízig-vérig érdekelte a színházcsinálás, fontos volt számára a csapatmunka.

Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta a művészről, akivel 1963-ban találkozott először, és akihez élete leghosszabb barátsága fűzte.

A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott, színészkollégája játékát és közös munkáikat idézte fel. Mint mondta, Tordy Gézában nagy erők lakoztak, nagy dühök és nagy szenvedélyek.

A színészet illanó pálya - fogalmazott. A kincs az az üzenet, amelyet át tudunk adni úgy, hogy a lelkekben minél tovább megmaradjon. "És te, Gézus, ezeknek az üzeneteknek katartikus átadója voltál" - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Barátja és kollégája megható szavakkal búcsúzott a néhány napja meghalt magyar menedzsertől
Ferich Balázs Azahriah mellett a Wellhello, a Follow The Flow vagy az Anna and the Barbies partnere is volt. Az egész zenei szakma megrendülten búcsúzott a szakembertől.

Link másolása

Ferich Balázs halálát mi is megírtuk. Tóth Gergő, a menedzser üzlettársa és barátja jelentette be közösségi oldalán a hírt, egy rendhagyó megemlékezéssel. Ebből idézünk.

2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez. Együtt találtunk ki minden hülyeséget is, nagyon egy húron pendültünk, ami a poénkodást illeti. Néha nem voltak határaink ebben, sokan nem is értették a vicceinket. Mi viszont nagyokat nevettünk együtt. A Blind egy underground banda volt, de a Bazsival töltött időszak volt az egyik legsikeresebb korszaka.

Amikor felvettek a Magneotonba és belekezdtem a zenekarok menedzselésébe, minden áldott nap a melómról beszéltem vele. Ő ajánlotta a Cloud 9+-t, én pedig megmutattam a főnökeimnek. (...) Amikor megalapítottuk a Supermanagementet, hatalmas kockázatot vállaltunk. A mai napig hatalmas hálát érzek a Wellhellónak, hogy bíztak bennünk, hiszen feladtak egy nagykiadós hátteret két fekete humorú hülyegyerek által összegrundolt, no name vállalkozásért. Velünk tartottak az újrakezdésben. Egy pici lakásban volt az első irodánk, Bazsi albérletében. Az első pár hétben csatlakozott az Anna and the Barbies és leszerződtettük a Follow the Flow-t. Aztán egyre nagyobb lett a cég. Megszállottként dolgoztunk, 24/7-ben. Egyre nagyobb irodákba kellett költöznünk, egyre több szuper, aranyos kollégánk lett. A cloudos Biksi Gabi beajánlotta nekünk Dzsúdlót, Szakács Geri a Follow-ból pedig Azahriah-t és Desht. A kis független kiadónkból, menedzsmentünkből komoly vállalkozás lett. (...) Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem. Soha nem emelte fel a hangját gyerekei jelenlétében, olyan kedves volt velük, hogy mindig ő lesz az egyik legnagyobb inspiráció számomra gyereknevelésben. (...) Persze voltak vitáink is. Egyszer nagyon megsértettem, és hiába kértem bocsánatot, egy darabig nem volt minden perfekt közöttünk. A kapcsolatunk akkor vált újra tökéletessé, amikor 3 évvel ezelőtt a legrohadtabb betegséggel diagnosztizálták. Az elmúlt időszakban soha semmin nem vitáztunk, mindent teljes egyetértésben csináltunk. Már most iszonyatosan hiányzik.

Nagyon szeretlek Bazsi.

– zárta megemlékezését Tóth Gergő.

Ferich Balázs három évig harcolt az életéért súlyos betegségével.

A zenésszakma részéről többen is búcsúztak a szakembertől:

Jajj, srácok... megrendülve állunk. Sok-sok szeretettel gondolunk Bazsira, a családjára és rátok, Geri. Őszintén együttérzünk és sok erőt kívánunk Nektek, az egész zenekar, a stáb nevében” – Anna and the Barbies.

Őszinte részvétem, Gergő, sok erőt a családnak, mérhetetlen fájdalom...” – Tóth Gabi.

Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok, Gergő!” – Czutor Zoltán.

Döbbenet, részvétem” – Molnár Tamás, fekete szíves emojival.


Link másolása
KÖVESS MINKET: