KULT
A Rovatból

Megnéztük a Petőfi-film grandiózus díszletvárosát, ahol a madárszar és a sár is látványelem

A Most vagy soha! az 1848. március 15-i eseményeket dolgozza fel, az alkotók elmondása szerint különös figyelmet fordítva a korhű részletekre. A Fóton felépült díszletvárost valóban megkapó részletességgel dolgozták ki, de közben egy látványos kalandfilmet is ígérnek, fiktív szereplőkkel.

Link másolása

Szeptemberben fejezik a be a Most vagy soha! című, grandiózusnak ígérkező Petőfi-film forgatását a Fóton felépített díszletvárosban. A művet 4,7 milliárd forintos állami támogatásból forgatják, így ez minden idők eddigi legdrágább magyar filmje lesz. A jelenetek egy részét Sopronban, illetve Budapesten, a Nemzeti Múzeum előtt vették fel, de

Fóton felépült egy komplett díszletváros is, ami a korabeli Pestet és Budát jeleníti majd meg a vásznon.

Ide engedtek csütörtökön bepillantást az alkotók: Szente Vajk és Rákay Philip kreatív producerek, illetve a rendező, Lóth Balázs kalauzolt minket végig a díszleteken.

Rákay szerint ez a mű valóban grandiózus lesz, és egyfelől nagyon valóságosan jeleníti meg az eseményeket, másfelől tele van kalandfilmes elemekkel. A díszletek, jelmezek között „minden nagyon valódi próbál lenni”, és a kreatív producer szerint ezek „tűpontosággal idézik meg a korszakot”.

A sár is a díszlet része

Az alkotók a bejáráson hosszasan beszéltek arról, mennyire pontosan próbálták visszaadni a korabeli Pest és Buda látványát, a Landerer-nyomda homlokzatát vagy a Pilvax kávézó berendezését például korabeli metszetek alapján építették fel.

Mivel 1848. március 15-én borongós, esős idő volt, ezért az is szempont volt, hogy a film jelenetei is ehhez az időjáráshoz igazodjanak. A fóti díszletvárosban ezért például óriási darukkal emelték fel a 15 méter hosszú árnyékolókat, hogy a vásznon kellően borúsnak tűnjenek a képek, az esőről pedig egy kiépített rendszer gondoskodott.

Lóth Balázs rendező azzal illusztrálta a díszletváros hitelességét, hogy

a korabeli pontonhíd másolatának korlátján az általunk is kiszúrt madárszar valójában a díszlettervezők műve, az is a díszlet része.

Ahogy az utcák között lévő ragacsos sár is.

Szente Vajk szerint a forradalmi események kapcsán mindenkinek él egy kép a fejében a városról, azonban ez inkább a századvégi viszonyokat tükrözi. Pest és Buda ekkoriban ugyanis még egy, a két korszak határán megrekedt város volt, ahol csak kevés tér, utca volt lekövezve és nem voltak kétszintesnél magasabb lakóépületek sem.

Elmondása alapján a sárnak ráadásul nem csak a korabeli városkép megídézése miatt lesz fontos szerepe, hanem az elmaradottság egyfajta szimbóluma is lesz.

Beépített ügynök a márciusi ifjak között

A látottak alapján úgy tűnik, az alkotók valóban nem spóroltak azon, hogy látványos és korhű díszleteket építsenek a filmhez.

Egy film legfontosabb része azonban szerintem mégiscsak a történet, amiről az alkotók igyekeztek a spoilermentesen beszélni. Persze nehéz is lenne talán elspoilerezni a magyar történelem egyik legismertebb eseményéről szóló filmet, azt ugyanis mindenki tudja, hogy mi lett a végkimenetele és a következménye a 1848. március 15-i eseményeknek.

A film főszereplői a márciusi ifjak, illetve Petőfi lesz, akit Berettyán Nándor alakít majd, a történet pedig az 1848. március 14. estétől másnap estéig tartó 24 óra eseményeit dolgozza fel.

A Most vagy soha! azonban vállaltan egy kalandfilm lesz, egy „igazi hullámvasút” a nézők számára, ezért

a valós eseményeket fiktív szereplőkkel és történésekkel turbózták fel

- bár az alkotók azt hangsúlyozták, hogy a történelmi tényeken nem változtattak. A márciusi ifjak közé így például a filmben bekeveredik egy Farkas nevű figura is - Rákay megfogalmazása szerint „az antagonista” - aki a bécsi udvar egyfajta beépített embereként próbál majd keresztbe tenni Petőfiék akciózásának, és még ideje korán elejét venni a forradalomnak.

Biztos nem lesz kész jövő márciusra

Ezekkel a fiktív elemekkel fogják az ígéretek szerint a '48-as történéseket kalandfilmé átgyúrni. Lóth Balázs például azt mondta, hogy

több mint egy tucatnyi kaszkadőr jelenetük volt, a szereplők egy ponton például kivetik majd magukat az ablakon.

A forgatás idén áprilisban kezdődött és ahogy Lóth Balázs elmondta, még szeptemberben is dolgoznak majd Fóton. Ezután egy évet vesznek majd igénybe az utómunkálatok, így a rendező szerint

jövő március 15-én még biztosan nem lesz kész a film.

A Nemzeti Filmintézet korábban azt írta, hogy a film várható premierje 2024 tavaszán lesz, és a rendező szavai alapján is ez tűnik reálisnak. Azonban jövőre Petőfi Emlékév lesz, a költő születésének 200. évfordulója kapcsán, így talán szerencsésebb lett volna még abban az évben bemutatni egy róla szóló filmet.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
36 évesen meghalt Ferich Balázs, Azahriah és a Wellhello menedzsere
A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után. Barátja és üzlettársa megható sorokkal búcsúzott tőle.

Link másolása

Hosszú betegség után csütörtök hajnalban meghalt Ferich Balázs, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetője, a Blind Myself nevű magyar metálzenekar korábbi basszusgitárosa - írja a Forbes. A zenei szakember 36 éves volt.

A 2016-ban alapított Supermanagement a hazai piac egyik legsikeresebb szereplője, akik olyan magyar előadókat menedzselnek, mint a Wellhello, a Follow the Flow, az Anna and the Barbies, Dzsúdló, Desh és Azahriah.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez”.

Tóth felidézte, hogy a Cloud 9+ az első banda, amit együtt menedzseltek, és nagy kockázatot vállaltak, amikor megalapították a saját cégüket.

„Balázst imádták az előadóink, kollégái. Über-maximalista volt a melóban, nem elégedett meg sosem a második hellyel. Folyamatosan azon agyalt, hogyan lehetnénk még jobbak és jobbak. Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Az egész hazai sztárvilág gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst: „Mérhetetlen fájdalom”
Tóth Gabi, Czutor Zoltán és a Carson Coma is kifejezte együttérzését. A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után.

Link másolása

Az egész hazai zenei világ gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetőjét.

A zenei szakember számos hazai sztárnak, köztük Azahriah-nak, a Wellhellonak és Dzsúdlónak volt a menezdzsere.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő megható sorokkal búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez.”

A Supermanagement Facebook-oldalán csütörtök délután közzétett bejegyzésére azóta több mint ezer hozzászólás érkezett, köztük számos hazai sztár is kifejezte a részvétét. A Carson Coma zenekar egy fekete szívvel fejezte ki együttérzését, az AWS gitárosa, Brucker Bence pedig egy érzelmes üzenettel köszönt el Ferich Balázstól.

„A folyamatos profi és maximalista hozzáállásod mindig irigyeltem és nagyon nagy hatással volt rám! Ha nem ismerlek, bizony nem lennék ott ahol. Mindig emlékezni fogok rád!”

- írta többek között a zenész.

„Őszinte részvétem” - írta a hozzászólások között Azahriah gitárosa, Szabolcsi Fészek.

„Őszinte részvétem Gergő, sok erőt a családnak mérhetetlen fájdalom…” - írta Tóth Gabi.

„Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok Gergő!” - üzente megrendülve Czutor Zoltán.

Antal Timi énekesnő egy korlátozott ideig elérhető Instagram-sztoriban, egy fekete-fehér fotóval emlékezett meg, a képhez pedig azt írta:

„Ég Veled, Balázs!”

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Teljes a káosz: az RTL úgy cserélgeti a főműsoridős műsorait, hogy erről már nem is szól
Teljes a fejetlenség a csatornánál, néhány nap alatt két fontos műsor ismétlése is csődöt mondott. Így hétköznap este ismét jöhetnek a pajkaszegiek.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Ember legyen a talpán, aki követni tudja az RTL hétköznapokat érintő műsorváltozásait. A csatorna láthatóan nem tudja, mihez kezdjen Az álommeló második évada utáni sávval, ahol egyre-másra bedőlnek a korábbi műsorok ismétlései.

A március 25-én indult álláskereső reality után először a Gólkirályság első évadát ismételték, elfogadható eredményekkel, írja a Sorozatwiki. Április 8-tól Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban első évadát tűzték műsorra ugyanott, katasztrofális nézettség mellett.

Ezért most hétfőtől ebben az időpontban a Házasodna a gazda tavaly őszi, 6. szezonjának ismétlését kezdték el, ami két nap után szintén beleállt a földbe. Így péntektől, vagyis április 20-tól inkább egy újabb bőrt lehúznak Pajkaszeg lakóiról, és elkezdik A mi kis falunk hatodik szezonjának újravetítését.

A magyar sorozat után az RTL Híradó – Késő esti kiadás 10 perccel korábban, 22:40 helyett, 22:30-kor lesz látható a csatornán. Ezt követően a Gyilkos elmék 23:15 helyett, 23:05-kor kerül majd képernyőre.

A műsorváltozás a szombati és a vasárnapi napokat nem érinti.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Fotók: Eltemették Tordy Gézát
Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta. A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott.

Link másolása

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A 85 éves korában, március 30-án elhunyt színművész búcsúztatásán elsőként a jövő színésznemzedéke nevében Szőcs Artur mondott beszédet. A színész-rendező felidézte, hogy Tordy Gézát még színművészetisként ismerte meg, majd 15 évadot dolgoztak együtt. Kiemelte: Tordy Gézát ízig-vérig érdekelte a színházcsinálás, fontos volt számára a csapatmunka.

Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta a művészről, akivel 1963-ban találkozott először, és akihez élete leghosszabb barátsága fűzte.

A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott, színészkollégája játékát és közös munkáikat idézte fel. Mint mondta, Tordy Gézában nagy erők lakoztak, nagy dühök és nagy szenvedélyek.

A színészet illanó pálya - fogalmazott. A kincs az az üzenet, amelyet át tudunk adni úgy, hogy a lelkekben minél tovább megmaradjon. "És te, Gézus, ezeknek az üzeneteknek katartikus átadója voltál" - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET: