KULT
A Rovatból

Legendás magyar színésznőkkel forgatták újra a Psycho zuhanyjelenetét


Link másolása

A forgatás egyébként korántsem volt egyszerű, ugyanis a filmben látható amerikai típusú lefolyó, a zuhanyfej, de még a csempe sem szerezhető be hazánkban, ezért a kellékek nagy részét külön le kellett gyártatnia a csapatnak. A forgatás részleteiről ebben a videóban beszélnek a készítők:

A kisfilmben szereplő színésznők:

1. Kiss Ramóna

2. Nagy Katica

3. Törőcsik Franciska

4. Kiss Anna Laura

5. Zsíros Linda

6. Péterfy Bori

7. Ónodi Eszter

8. Gubás Gabi

9. Osvárt Andrea

10. Haumann Petra

11. Gáspár Kata

12. Gonda Kata

13. Mérai Kata

14. Kakasy Dóra

15. Peller Anna

16. Hűvösvölgyi Ildikó

17. Nagy Alexandra

18. Caroline Boulton

19. Ábrahám Edit

20. Szakács Hajnalka

21. Trokán Anna

22. Trokán Nóra

23. Tóth Enikő

24. Figeczki Vanda

25. Hunyadkürti Éva

26. Andrádi Zsanett

27. Tary Patrícia

28. Nagy Rebeka

29. Vándor Éva

30. Horváth Anna

31. Szulák Andrea

32. Zsigmond Emőke

33. Bartha Alexandra

34. Varga Izabella

35. Lebor Lilly

36. Dobra Mara

37. Balázsovits Edit

38. Garaczi Aranka

39. Sziládi Hajna

40. Dobó Enikő

41. Fejes Rita

42. Döbrösi Laura

43. Radnay Csilla

44. Hartai Petra

45. Hámori Gabi

46. Kulcsár Viktória

47. Farkas Franciska

48. Erdélyi Anna

49. Törőcsik Mari

50. Komán Bogi

51. Pásztor Erzsi

52. Nyertes Zsuzsa

53. Losonczi Kata

54. Vad Kati

55. Kiss Diána Magdolna

56. Fazakas Gerda

57. Brunner Márta

58. Martinovics Dorina

59. Farkasházi Réka

60. Szőke Abigél

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Mély dekoltázsok, papagájok és pufók angyalkák – nézd meg velünk a Szépművészeti Múzeum új barokk tárlatát
A Szépmű legújabb szerzeménye állítólag a lengyel király szeretőjét ábrázolja – ez is megtekinthető a nagyszabású kiállításon. De még egzotikus gyümölcsöket is láthatsz.
Orosz Emese cikke - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása

Érdekelnek a főúri történetek? A színpompás madarak és virágcsendéletek? Minket igen, úgyhogy ellátogattunk a Barokk változatok című tárlatra.

A Szépművészeti Múzeum újrarendezett állandó kiállítása a magyar barokk legszebb képzőművészeti alkotásait sorakoztatja fel. Ráadásul itt látható először a gyűjtemény új szerzeménye, egy kacér nemesi hölgyet ábrázoló Mányoki Ádám-festmény is. Nézd meg velünk a legszebb alkotásokat!

Amikor beléptem a kiállítás terébe rögtön a szemem elé tárult a magyar barokk legjava. Ki ne ismerné a tankönyvekből II. Rákóczi Ferenc híres portréját? A Szépmű új állandó kiállításán ez a híresség is helyet kapott, ahogy Mányoki Ádám portréfestő sok más alkotása is.

Mányoki élete nagy részében a lengyel királyi és német fejedelmi udvarokban festett. II. Rákóczi Ferenc udvari arcképfestőjeként az egyik legszebb és legismertebb hazai barokk portrét alkotta meg a fejedelemről 1712-ben.

Az első szekcióban nézhettük meg a gyűjtemény új szerzeményét, Mányoki képét Agnieszka Emercjana Pociejowa (született Warszyczka) lengyel nemesi származású hölgyről. Az asszony II. Erős Ágost lengyel király és szász választófejedelem udvartartásának volt tagja. A hölgy bizalmas pozíciójáról árulkodnak a festmény részletei: a kacér, kihívó póz, a kigombolt ruha és a rózsaszín szalagcsokor.

A hölgy egyes források szerint a lengyel király szeretője volt.

Minden barokk kiállításon az egzotikus gyümölcsöket keresem. Ez alkalommal nem is kellett sokáig kutatnom. Szintén az első szekcióban láthattuk a barokkra olyannyira jellemző színpompás papagájokat, csokrokat és gyümölcsöket. Bogdány Jakab és tanítványa Stranover Tóbiás a londoni arisztokrácia köreiben váltak népszerűvé holland modorú, változatos csendéleteikkel és madárképeikkel.

Jakab képein a színes-díszes tollú madarak olyanok, mintha egy életkép egymással beszélgető előkelő szereplői lennének.

A második szekcióban közel kétszáz év hazai arcképeiből láttunk válogatást. Érdekes volt végigkövetni a kiállított festményeken, hogyan változott meg a portréfestés műfaja a korszakban. A 17. században még reprezentatív státuszportrékat rendeltek. Szép példa erre Justus Sustermans 1626-os egész alakos uralkodói képmása a Szent Korona pontos ábrázolásával. A felvilágosodás korában ezzel szemben már a személyiséget hangsúlyozó képmások váltak divatossá.

A harmadik szekcióban kisméretű olajvázlatokat láttunk, amik jellemzően nagyobb művekhez készült. A festők első benyomásait ábrázoló kis képeket nézve hirtelen olyan érzésem támadt, mintha nem is barokk, hanem impresszionista kiállításon lennek. Ilyen mű Franz Anton Maulbertschnek a Szent István koronafelajánlását ábrázoló vázlata, amely egyúttal átvezet a negyedik szekcióba, a 18. század második felének jellegzetes magyar témáihoz, a középkortól elevenen élő Mária-kultusz és az Árpád-házi szent királyok tiszteletének késő barokk változataihoz.

A tárlat teljesen befogadható nagyságú. Egy új teremsort, nagyjából 200 négyzetméternyi területet jártunk be a képeket nézegetve. A nagyrészt 18. századi képek és szobrok mellett ráadásul iparművészeti tárgyakkal, a nemesi udvari környezetben használatos bútorokkal és ötvösművekkel is megidézi a korszakot a kiállítás.

Az új kiállítás szervesen kapcsolódik a 2018-ban megnyílt 17. és 18. századi magyarországi egyházi festészetet és szobrászatot bemutató anyaghoz, amit fél emelettel feljebb a 3. emeleten nézhetsz meg. Részletek a Szépművészeti Múzeum honlapján.

Fotók forrása: Szépművészeti Múzeum


Link másolása
KÖVESS MINKET: