Kakaszobrot avattak az RTL új sorozatának első részében
„Nekünk itt semmi szükségünk a kultúrára”
Habár a magyar filmgyártásban nagyon komoly hagyományai vannak a vígjátékoknak, igazán vicces, jól eltalált humorú komédiákból valamiért mégis keveset tudunk felmutatni. Így hát amikor feltűnik a láthatáron egy Üvegtigrisre hajazó, új magyar vígjátéksorozat, senkit sem lehet hibáztatni azért, ha legalábbis szkeptikusan ül le a tévéképernyő elé.
Az RTL Klub új sorozatát, A mi kis falunkat mégis nagyon vártuk: egyfelől a reklámkampányból látszott, hogy az RTL nagyon bízik a sorozat sikerében, másfelől pedig egy olyan csapat állt a produkció mögött, akiknek nagyon régóta vártuk már a tévés bemutatkozását.

A ContentLab & Factory nevű produkciós cég két évvel ezelőtt azzal vívta ki a hazai televíziós szakma tiszteletét, hogy amerikai mintára saját forgatókönyvfejlesztői csapatokat hoztak létre. Ez annyit takar, hogy az írók közösen fejlesztik a történetet az úgynevezett showrunner felügyelete alatt, aki – akárcsak a tengerentúlon – a forgatókönyvírástól az utómunkáig felelős a produkcióért. A mi kis falunk az első sorozat, amely ebben a rendszerben készült, és aminek a pilotját sikerült is eladniuk egy tévécsatornának. Nagyon kíváncsiak voltunk hát az eredményre!
A mi kis falunk egy szlovák sorozat remake-je, amelyet az alkotók a „nagy magyar valóságba” ültettek.
Az eredményt legjobban úgy tudnánk jellemezni, mintha az Üvegtigris kissé visszafogottabb, falusi verziója lenne,
a csütörtök este debütáló első epizódból pedig nagyon jól látszik, hogy a készítők mindent megtettek azért, hogy egy szórakoztató és piacképes sorozatot hozzanak ki ebből a receptből.
Videó: A mi kis falunk előzetese:
Nem bízták a véletlenre a dolgot, így még a legapróbb szerepben is csupa ismerős arcot láthatnak viszont a nézők: a karikatúrára vett korrupt polgármester szerepében Csuja Imre szerepel, a Bata Éva által játszott kocsmárosné után epekedő, az események középpontjában álló unokaöcs szerepében Bánki Gergely bohóckodik, az ő édesanyját pedig a nála sokkal eszesebb Udvaros Dorottya alakítja.
És akkor még nem esett szó az olyan mellékszereplőkről, mint Reviczky Gábor, Szabó Győző, Lengyel Tamás, Lovas Rozi vagy éppen Schmied Zoltán.
Ők népesítik be az Isten háta mögötti kis falut, Pajkaszeget. A sorozat a magyar falusi élet, tágabban pedig a magyar valóság elé állít görbe tükröt: Pajkaszegen teljes a kilátástalanság,
az ingyen piával és kajával kilóra megvehető falusiak mindig ugyanazt a korrupt polgármestert szavazzák meg,
aki újra és újra lenyúlja a templom megépítésére szánt támogatást, és gyakorlatilag a teljes lakosság kiábrándult, idült alkoholistákból áll.
Tulajdonképpen egyetlen jelenetben tökéletesen leírható, mit várhatunk ettől a helytől, ahol a falusiak nem a kultúrát szomjazzák, hanem a kocsmárosné sörét: az első epizód egy szoboravatással kezdődik, ahol az uniós támogatásból felépített, „hagyományos kakaós brióst” ábrázoló szobor éppen úgy fest, mint egy nagy adag kutyagumi. Talán mondanunk sem kell, hogy – szlovák eredeti ide vagy oda – Pajkaszeget már az első epizód után autentikusan magyarnak éreztük.

Persze a következő részekkel bőven van még hova fejlődnie a sorozatnak, még ha kudarcnak közel sem neveznénk A mi kis falunk bemutatkozó részét. Sok a jól eltalált pillanat, de a szereplők közül a legtöbben annyira elnagyoltak, hogy ez visszavesz a sorozat hitelességéből. Igaz, az mindenképpen dicséretes, hogy mindegyiküknek világos céljaik vannak (a pap minden vágya, hogy elhagyhassa a községet, a polgármester csak a választást szeretné megnyerni, Laci csak a kocsmárosné után epekedik, stb.), néha olyan eltúlzott szituációkba keverednek, hogy azzal már éppen a kívánt hatás ellenkezőjét érték el az alkotók, és nevetés helyett inkább kínosan érezzük magunkat.
Az sem segít, hogy az Üvegtigrishez hasonló, ordenáré humorú vígjátékokat idéző sorozatot gúzsba köti, hogy főműsoridőben vetítik, így egyik tahó szereplő sem engedhet el egy igazán cizellált magyar káromkodást. Pedig legyünk őszinték, a nyelvezet nem kis mértékben járult hozzá Kapitány Iván és Rudolf Péter kultfilmjének sikeréhez. Még szerencse, hogy a közegábrázolásra olyan nagy hangsúlyt fektettek az alkotók, hogy Pajkaszeg már egyetlen epizód után is ismerősnek tűnik – ez ugyanis már félsiker egy sitcom esetében.
Összességében azt mondhatjuk, A mi kis falunkból működőképes és sikeres sorozat lehet, még akkor is, ha egyelőre nem minden poén ül egyformán. Van még mit csiszolni a képleten, de mi nagyon drukkolunk a sorozat készítőinek.