KULT

Gésák, kimonók és Japán ihlette magyar alkotások a Várkert Bazárban

A Gésák a Duna-parton című kiállítás bepillantást nyújt abba a korba, amikor a magyar hölgyek is kimonót hordtak.

Link másolása

A Várkert Bazár Gésák a Duna-parton című tárlatán nemcsak eredeti kimonókat és japán mintára készült kerámiákat nézhetsz meg, hanem többek között Csók István és Rippl-Rónai japán témájú festményeit is megcsodálhatod. Most először láthatsz olyan kiállítás Magyarországon, amely a japán kultúra magyar művészetre gyakorolt hatását mutatja be.

Mi részt vettünk a tárlatvezetésen, mutatjuk, milyen különlegességek várnak rád. Sőt azt is megtudhatod, mi az a “japonizmus”IMG_8484

A tárlat nem csak azért különleges, mert egymás mellett állítja ki az eredeti keleti alkotásokat és a hatásukra megjelenő magyar műtárgyakat, hanem azért is mert sokrétűen mutatja be a távol-keleti kultúra hatását a 19. század utolsó harmadától az 1920-as évek elejéig.

A kiállításon láthattunk Japán ihlette festményeket, fotókat, ruhákat, bútorokat, színdarabokat és divatcikkeket is.

Mi az a “japonizmus”?

Japán két évszázadon át tartó elzárkózás után az 1850-es években nyitotta meg kikötőit a nemzetközi kereskedelem előtt. Ennek hatására tömegesen áramlottak Európába a japán műtárgyak, és megjelentek a kontinensen az első japán művészeti gyűjtemények is. Magyarországon a 19. század közepétől jelentkezett a Japán iránti élénk érdeklődést. A japán művészet által inspirált műalkotásokat pedig egységesen a „japonizmus” gyűjtőfogalommal illették.

A Testőrpalota felső szintjén a 19. század utolsó harmadától a századfordulóig, az alsó szinten pedig a századfordulótól az 1920-as évek elejéig mutatják be a legfontosabb műalkotásokat, tárgyakat.

IMG_8469

Az első teremben kerámiákat nézhettünk meg. A tárlatvezető hölgy pedig különleges játékra ösztönöztek bennünket:

ki kellett találnunk, hogy a vitrinben egymás mellé helyezett porcelánok közül melyik eredeti japán alkotás és melyik magyar Herendi- és Zsolnay-műtárgy.

Ebben a teremben állították ki Tornai Gyula festőművész alkotásait is, aki 1905-ben utazott Indiába és Japánba, és az ott átélt élményeit festette meg.IMG_8470

Tornai Gyula: Siva istennő előtti hódolatIMG_8464

Márffy Ödön: Nő macskával

Japán olyan erős hatással volt az európai kultúrára, iparművészetre, a szecesszióra és a különféle izmusokra, hogy átalakította az európai művészetet. A kiállításon érdekes volt megfigyelni a híres magyar festők alkotásain megjelenő japán témákat és stílusjegyeket.

Láthattuk Márffy Ödön, Csók István, Rippl-Rónai és Plány Ervin japán ihlette festményeit, és megnézhettük Székely Bertalan Japán nő című festményét.

A kép érdekessége, hogy egy európai nőt ábrázol - japán tárgyakkal körülvéve.IMG_8472

Székely Bertalan: Japán nőIMG_8475

A kiállításon azt is megfigyelhettük, milyen trendi dolog volt a századfordulón japán tárgyakat gyűjteni. A festmény mellett álló vitrinekben a képről is visszaköszönő japán használati tárgyakat csodálhattuk meg. Láthattunk továbbá japán stílusú, bambusszal díszített bútorokat is, amelyek nagyon népszerűek voltak abban az időben.

A kimonó pedig nem hiányozhatott egyetlen úri hölgy ruhatárából sem.

Ekkor jöttek divatba a japán témájú operettet is, a színpadokat a pillangókisasszonyok figurái népesítették be. A kiállításon megnézhettük e darabok plakátjait és a kor sztár színésznőit gésa jelmezben.IMG_8466IMG_8477

A tárlat a századforduló híres művészeinek találkozóhelyéről, a Japán Kávéházról is megemlékezik. A kiállítótér falát a Szinyei Merse Pál, Lechner Ödön, Ferenczy Károly, Rippl-Rónai József, Kernstok Károly asztaltársaságról készült fénykép díszíti.

A kiállítás a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány és a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum közös munkájának eredményeként jött létre. Együttműködő partnerei a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria és az Iparművészeti Múzeum.

Videó: Nézd meg a kiállítás ajánlóját is.

A Gésák a Duna-parton - A japán kultúra hatása a magyar művészetre kiállítást március 12-ig nézheted meg a Várkert Bazár Testőrpalotájában. Részletek a kiállítás honlapján.

Ha felkeltette az érdeklődésedet a kiállítás, oszd meg ezt cikket barátaiddal is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: