KULT
A Rovatból

Ferenczi György: „Egy verset nem szabad elrontani, mert nem az enyém – ez kőkemény törvény”

Láng Dávid - szmo.hu
2019. július 08.


Link másolása

– Az móka, kacagás, felhőtlen szórakozás. Néhány napja játszottunk a Parkban hatezer ember előtt, ami a jó isten áldása, nem tudok mást mondani rá. A Budapest Bár a demokrácia mintaképe: szinte mindenki teljesen más közegből jön, mégis feltétel nélkül tiszteljük a többieket, és ettől baromi jól működik az egész.

– Többször jártatok már Amerikában, koncertezni és lemezt felvenni is. Milyen fogadtatása volt ott a zenéteknek, el tudták-e – egyáltalán helyezni a térképen, honnan jöttetek?

– Az elején nem, de időközben felkeltettük az érdeklődést Nashville-ben elég rendesen, szóval most már el tudják. Persze ez nem kocsmakarrier, mi elsősorban nem koncertezni járunk ki, hanem stúdiózni és közben tanulni. De az utóbbi kölcsönös: mi is tudtunk mutatni egy olyan érdekes kulturális megközelítést az amerikai kollégáknak, ami náluk a kereskedelmi szemlélet miatt már szinte teljesen visszaszorult.

Most már rendszeresen hozzuk ide Magyarországra is az ottani szakembereket, pont azért, mert nekünk annyira élő és testközeli a népzenei kultúránk, ami a világon nagyon kevés helyen jellemző.

Az amerikaiak meg vannak veszve, amikor mondjuk a Rácskertben hajnal 3-kor muzsikál egy zenekar hangosítás nélkül, tökéletesen szól minden, és közben UFO-mozdulatokkal táncol a közönség.

– És ti mit tanultatok tőlük a kint tartózkodás során?

– Nagyon mások az elvárások egy muzsikussal szemben. Mi addig mindent ösztönösen csináltunk, így tanultuk az egész szakmát – a Póka Egon-i iskolát követve –, és ez a tehetséggel együtt elég is volt hozzá, hogy első alkalommal kimenjünk, és csináljunk egy nagyon jó lemezt. Viszont ha már nem először vagy ott, fokozatosan megmutatkoznak a különbségek is. Én például azt hittem magamról, hogy tisztán éneklek, de az ottani stúdióban annyira más minőségben hallottam vissza magamat a fülhallgatóban, hogy kiderült, annyira nem is. Rájöttem, hogy ez az amerikai énekesek titka: kezdettől fogva ilyen követelményrendszer elé vannak állítva, ezért muszáj profinak lenniük.

Szolgáltatások terén is iszonyatosan nagyot nyújtanak: nemcsak a stúdióhelyiséget bérled ki, hanem a veled dolgozó hangmérnökök és producerek szaktudását is. A közös munka hihetetlenül gördülékeny, mindenben támogatnak, hiszen az a céljuk, hogy legközelebb is visszamenjél pénzt költeni.

Napokig sorolhatnám, mi mindenben lehet fejlődni, a hangszereléstől a session zenészek instruálásáig. Ezen a téren nem Kelet-Európával van a baj, hanem általában Európával. Komoly lemaradásban vagyunk a showbiznisz terén, és ezt úgy lehet legkönnyebben kikerülni, ha az ember egyből Amerikába megy tanulni.

– Mi az első élményed a Művészetek Völgyéből?

– Ez már a múlt ködébe vész, de gyakorlatilag a legelejétől fogva ott vagyok. Amikor még nem játszottunk ott, akkor is lejártunk a régi bandával, a környékbeli bulik után mindig a Völgyben aludtunk valahol. Igazi hippi-stílusban nyomtuk, nagyon szerettem. Legalább 20 éve pedig már fel is lépek. Az első élményt nem tudnám felidézni, Kapolcson folyamatos élmények vannak. Tudjuk, mit jelent nekünk a fesztivál, és mindig meg is találjuk benne azt a hangulatot, amit keresünk.

– És mi ez a hangulat, ami egyedivé teszi?

– Nehéz elmagyarázni, de talán leginkább az emberek miatt különleges: bárhova mész, olyan inspiráló a közönség, hogy teljesen másképp muzsikálsz, mint egy hagyományos koncerten.

Persze nem azt akarom mondani, hogy a többi bulin nem jó a közönségünk, ez hazugság lenne. De a Kaláka Versudvar például valahogy mágikus-szakrális helyszín nekünk. Nem tudnám megindokolni, egyszerűen így érezzük.

– Idén hol lesztek láthatók?

– Fellépünk a Világzenei udvarban, ott valószínűleg tolunk egy kegyetlen fejlevágós bulit, mint általában. Ugyanezen a napon, alig pár órával később a templomban muzsikáljuk Pál apostol leveleit Gryllus Dániellel és Mókussal. Ez egy nagyon komoly, elszállós meditáció lesz, ráadásul egyből a haláli rock n’ roll buli után. Nem is tudom, lehet, hogy repkedni fogunk a templom fölött a végére... És vár még ránk egy Kaláka-udvaros teljes nap is, verisimpróval, Lousiana Double-lal (ami a zenekaron belüli zenekar), valamint saját nagykoncerttel.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
Videó: Megnéztük Azahriah idei első koncertjét a SopronFesten, amit még a tripla Puskás Aréna koncertjei előtt adott
Az első sorokat kapunyitástól birtokba vették a lelkes Azahriah-rajongók, de ez nem is csoda, hiszen ebben a félévben csak a SopronFesten vállalt fellépést.

Link másolása

Véget ért a II. SopronFest. Magyarország legújabb fesztiválja formátumában is különlegesnek számít: 80 helyszínen 300 programon vehettek részt a Sopronból és az ország más részéről érkező vendégek. Mi is ellátogattunk az eseményre, az alábbi TikTok videóban megnézhetitek beszámolónkat róla:

TikTok-videónkat ITT nézheted meg:

@szeretlekmagyarorszag.hu♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Minden szempontból újszerű, izgalmas és tartalmas programmal indult az idei fesztiválszezon. A SopronFest szervezői célul tűzték ki, hogy koncertekkel, beszélgetésekkel, kiállításokkal, túrákkal, gasztronómiával és irodalommal töltik meg a város utcáit, tereit, kávézóit, éttermeit, teraszait. Harminc kiállításnak adott otthont Sopron, „A Hűség Városa” című tárlatot Lévai Anikó nyitotta meg, a kiállításon szereplő művészek – többek között Ef Zámbó István, Sibitka Panni és Bereczki Kata - pedig a belvárosban kialakított alkalmi művésztelepen alkottak napokon át. Az itt készült különleges művek, a hatalmas szív alakú szobrok a tervek szerint a jövőben helyi szállodákat, éttermeket díszítik majd, ezzel a hétköznapokba is csempészve egy szeletet a kortárs képzőművészetből.

Több tucat beszélgetés és színes témaválaszték jellemezte a SopronFest keretében megvalósult Telekom PodcastFestet. Itt mások mellett Kadarkai Endre, Ördög Nóra, vagy éppen Kende-Hofherr Krisztina ült a mikrofon elé, Áder János Steigervald Krisztiánnal beszélgetett, a boldogság és a mesterséges intelligencia kérdéséről Tari Annamária, Szabó Béla, Nánási Pál és Weiler Péter elmélkedett, a fesztivál egyik nyitó eseményét, Puzsér Róbert és Sebestyén Balázs „párbaját” pedig már közel félmillióan látták a YouTube-on.

A Fő téri Soproni Sörnapok programjai között szerepelt a Kispál és a Borz, a holland Kraak & Smaak, vagy éppen Demjén Ferenc koncertje,

az extrém helyeken felbukkanó „esernyős ember” pedig négy év után újra megmutatta magát, ezúttal a Tűztorony legtetején állva kápráztatta el a közönséget.

A hazai gasztronómia legismertebb alakjai közül Bíró Lajos, a Kistücsök Étterem csapata, Mautner Zsófia, Szabi, a pék és Gianni látogatta meg Sopron éttermeit, kávézóit, egy-egy napig ők látták vendégül a hozzájuk betérőket.

A „bemelegítő napok” után a legtöbb vendég a pünkösdi hosszú hétvégére utazott Sopronba. A Lővérekben felépült színpadokon a szervezők céljainak megfelelően az év könnyűzenei keresztmetszetét mutatták be. Ez a törekvés sikernek bizonyult, hiszen

Azahriah és a Halott Pénz csak a SopronFesten vállalt fellépést ebben a félévben, de a legaktuálisabb nevek mellett igazi legendák is jelen voltak a fesztiválon.

A Csillagok Városa projekt keretében Azahriah egy valódi szobor-széket kapott ajándékba. Ef Zámbó István alkotását a jövőben Sopronban kereshetik majd fel a rajongók.

„Sopron nem maradhat ünnep nélkül!” - Dr. Farkas Ciprián polgármester ezzel a gondolattal tette le a SopronFest alapjait. A munkában a főszervező Weekend Event mellett a város kulturális életének motorjai mind aktív részt vállaltak. Egy olyan új esemény indult el nagy sikerrel, amelynek alapítói célnak tekinti, hogy hosszabb távon is fenntartható és „emberi léptékű” legyen a fesztivál. Egy olyan új színnel bővült a hazai fesztiválpaletta, amely minden korosztály számára kínál lehetőséget. A Lővérekben zajló koncerteken harmincötezren, míg a SopronFest összes programján közel ötvenezren vettek részt. Nemcsak a szállodák, de az éttermek, kávézók, az utcák és terek is élettel teltek meg.

2025-ben a III. SopronFest június 6. és 8. között várja a közönséget.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Lovasi András: A 2020-as években is születtek már olyan dalok, amiket nem kell szégyellni, mint egy Kozsó-számot
Két zenekart is méltó utódnak tartanak a Kispál és a borz tagjai. Szerintük már eddig is született egy csomó olyan sláger az évtizedben, amire később emlékezni fogunk. Exkluzív interjúnk Lovasi Andrással és Dióssy D. Ákossal.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 23.


Link másolása

„Ami fura, hogy vannak fiatalok. Nem tudom, hogy a szüleiknél hallották, vagy van az emberekben egy természetes igény, hogy utánanézzenek, mit csináltak a régiek” – válaszolta Dióssy D. Ákos, vagyis Dió a Kispál és a Borz billentyűse arra a kérdésünkre, hogy miben változott a turnézás a korábbiakhoz képest.

Lovassy András azt is elárult a Kobuci Kertben rendezett koncertjük előtt, hogy szerinte ma is vannak nagyon jó fiatal zenekarok abban a stílusban, amit ők képviselnek, kettőt meg is nevezett közülük: az Elefántot és a Carson Comát.

„Szerintem a 2020-as években is születtek már most olyan dalok, amik valószínűleg tíz év múlva is hallgathatók és énekelhetők lesznek, és nem kell szégyellni őket, mint mondjuk egy Kozsó-számot”

– tette hozzá a zenekar frontembere.

A teljes beszélgetésből ezen kívül az is kiderül, hogy kinek melyik a kedvenc Kispál-lemeze az eddigi életműből:

@szeretlekmagyarorszag.hu A #kispálésaborz két tagjával, #lovasi ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
59 éves korában elhunyt Jantyik Csaba, az Operettszínház színművésze
A színművész Shakespeare-, Molière-, Schiller-főszerepek mellett modern klasszikusokat is alakított.

Link másolása

Hosszan tartó betegség után 59 évesen elhunyt Jantyik Csaba színművész, a Budapesti Operettszínház társulatának tagja – közölte Facebook-oldalán az Operettszínház.

„Mély fájdalommal tudatjuk, hogy tegnap éjszaka hosszan tartó betegség után 59 éves korában elhunyt Jantyik Csaba színművész, társulatunk tagja”

– írták.

Jantyik Csaba 1964. július 30-án született Békésen. Szentesen a Horváth Mihály Gimnáziumban érettségizett irodalmi-drámai szakon 1982-ben, majd felvételt nyert a Színház- és Filmművészeti Főiskola színész szakára, Horvai István–Kapás Dezső osztályába. Diplomáját 1987-ben vette át – írja a Fidelio. Számos nívódíj mellett kitüntették a Debrecen Kultúrájáért díjjal.

2001-ben az Operettszínházhoz szerződött, ahol A muzsika hangja című világhírű musicalben Von Trapp kapitányt alakította először a budapesti közönség előtt. Fontosabb szerepei az intézményben: Kánkán (Aristide), West Side Story (Schrank), Mária főhadnagy (Kossuth Lajos), Lili bárónő (Malomszeghy báró), Menyasszonytánc (Rabbi), Abigél (Torma Gedeon), Szentivánéji álom (Theseus), Viktória (Webster), Rebecca (Julyan ezredes), János vitéz (A francia király), Hegedűs a háztetőn (Kocsmáros), Jekyll és Hyde (Apa, Lord Savage).

Jantyik Csabát a Budapesti Operettszínház saját halottjának tekinti.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Meghalt Dabney Coleman, az Aranyoskám és a Gengszterkorzó sztárja
A színészt utoljára a Yellowstone című sorozatban láthattuk. 92 éves volt.

Link másolása

92 éves korában pénteken Dabney Coleman, a Golden Globe- és Emmy-díjas amerikai színész. Halálhírét lánya, Quincy Coleman jelentette be – írja az MTI.

Coleman karrierje 1952-ben indult, és azóta több mint száz filmben szerepelt. Olyan klasszikusokban láthattuk, mint a Pokoli torony (1974), a Kilenctől ötig (1980), Az aranytó (1981), Aranyoskám (1982), Háborús játékok (1983) és a Gengszterkorzó (2010).

A színész a legjobb férfi főszerepért 1988-ban Golden Globe-díjat kapott a The Slap Maxwell Story című filmben nyújtott alakításáért, egy évvel korábban pedig Emmy-díjat nyert a Sworn to Silence című tévéfilmben nyújtott teljesítményéért.

Coleman gyakran alakított cinikus, szarkasztikus karaktereket. Ezt a képességét kamatoztatta olyan filmekben, mint az Aranyoskám és a Kilenctől ötig, ahol emlékezetes negatív figurákat formált meg.

Dabney Coleman hangját több animációs filmben és sorozatban is hallhattuk. Színészi karrierje előtt az Egyesült Államok hadseregében szolgált. A hadseregben töltött idő segített neki fegyelmet és kitartást tanulni, ami később a színészi karrierjében is hasznosnak bizonyult.

Coleman utoljára Yellowstone című tévésorozatban tűnt fel, amelyben egy rész erejéig a főhős John Dutton apját játszotta.


Link másolása
KÖVESS MINKET: