KULT
A Rovatból

Hollywoodban tárultak ki az érzékelés kapui – Doors-koncertklasszikus jön az Urániába

Végsőkig kitartott két orgonahang, egy nagy ordítás, majd 'a zenének vége lesz' – így kezdődött 1968. július 5-én a rocktörténet egyik legendás koncertje.

Link másolása

Különleges élményre számíthatnak Jim Morrisonnak és társainak több nemzedékbeli rajongói május 25-én az Uránia Nemzeti Filmszínházban: ekkor mutatják be a The Doors Live At The Hollywood Bowl néven elhíresült előadását, amely az egyetlen teljes egészében hangban és képben fennmaradt koncert az 60-as évek amerikai undergroundjának legnagyobb hatású bandájától.

A felvétel olyan pillanatban készült, amikor a Doors – az énekes-dalszerző-költő Jim Morrison, a billentyűs Ray Manzarek, a gitáros Robbie Krieger és a dobos Densmore – dicsősége és formája csúcsán volt.

1967 elején rúgták be a rockvilág kapuját első, The Doors című albumukkal, rajta olyan klasszikusokkal, mint a Light My Fire és a The End, amelynek „Ödipusz-komplexusos” sorai miatt fél évvel korábban kirúgták őket Los Angeles-i törzshely-klubjukból, a Whiskey-A-Go-Go-ból, és amelyre rögtön rácsapott a zenebiznisz és a Doors lett az Elektra lemezcég vezérhajója. Még 1967-ben megjelent a folytatás, a Strange Days, rajta a When The Music’s Overrel, amelynek az egész világrend elleni szövege, és főleg egyik sora – We want the world and we want it now (Ide a világot és a most!) – tökéletes felelet volt a háború- és establishment-ellenes ifjúsági mozgalmak követeléseire.

És két nappal a koncert előtt jelent meg a harmadik album, a Waiting For The Sun, amelyről nagy botrányt okozott a The Unknown Soldier című dal, a hozzá készült promóciós film (mai kifejezéssel: klip), amelyet maga Morrison rendezett. Ez a durván cinikus háborúellenes tiltakozás különösen mellbevágó volt egy olyan fiatalembertől, akinek apja négycsillagos tábornokként, a vietnami háború eszkalációját kirobbantó 1964-es Tonkini-öbölbeli incidens stratégiai tervezője volt… (Egy apró adalék: Morrison és Francis Ford Coppola évfolyamtársak voltak a UCLA egyetem filmes szakán, és Coppola már 1968-ban szerette volna megcsinálni az Apokalipszis, most című filmjét, és Marlon Brando szerepét éppen Jim kapta volna meg...)

Közben már túl voltak egy rendőrségi afféron is: 1967. december 9-én New Havenben Jim még a koncert előtt összeszólalkozott egy rendőrrel, aki gázspray-vel lefújta őt. Morrison pedig a koncert közben elmesélte a sztorit, és megpróbálta a zsarut nyilvánosan nevetségessé tenni. Végül őt vitték le bilincsbe verve a színpadról…

A Doorsszal nemcsak Morrison provokatív és gyakran szürreális versei jelentettek új hangot a műfajban, hanem a zenéjük is, amelynek vegyületében a blues, a jazz, a klasszikus és néha az avantgárd is helyet kapott.

Mindehhez járult Morrison karizmatikus egyénisége, aki külsejében is egyesítette a „görög félisten” és egy dekadens költő imázsát.

Tudott úgy énekelni, mint a legfésültebb amerikai táncdalénekesek, de úgy is, mint egy utolsó külvárosi kocsmatöltelék. A színpadon különleges szuggesztivitás áradt belőle, valami nagyon mocskos erotika, miközben a dalokat gyakran bélelte ki oda nem illő verstöredékeivel, vagy egyszerűen megváltoztatta saját szövegeit. Közben szavakban és testbeszédben remekül is tudott kommunikálni a közönséggel. Társai később sokszor elmondták, hogy sosem tudták előre, hogy Jim mit fog kitalálni koncert közben – ez persze függött az énekes alkoholszintjétől is, igaz, nem ettől volt zseniális. Élményszámba mentek interjúi is, amelyekből kiderült rendkívüli műveltsége, olvasottsága, gyakran mondott olyan „bölcsességeket”, amelyeket aztán úton-útfélen idéztek, mint például a „tekintsetek minket erotikus politikusoknak”, de előfordult az is, hogy szándékosan hülyének nézte a riportert, aki ezt többnyire nem is vette észre.

Igazságtalanok lennénk azonban, ha csak Morrisonnak tulajdonítanánk a Doors maradandóságát, hiszen Manzarek, Krieger és Densmore kiváló zenészek voltak, és éppen a négyük közötti alkímia adta az együttes erejét.

A Hollywood Bowlban tartott koncerten a Doors minden erénye kijön, a feszes zenétől, Manzarek és főleg Krieger kitűnő szólóitól Morrison előadói remekléseiig. Mindenkit meglepnek azzal, hogy a When The Music’s Overrel kezdenek, hallunk részleteket egyik legnagyobb költeményéből, a The Celebration of The Lizard-ból, van egy pompás Light My Fire, ahol a zenészek viszik a prímet, mert Jim már kezdte unni „a nagy slágert”. A The Unknown Soldierben Morrison előadja saját kivégzését, a The Endet pedig addig nem hallott történetekkel egészíti ki, miközben játszani kezd a színpadon egy szöcskével, és az apagyilkos-vérfertőző részt is némileg ironikussá teszi. Ezt tartják a darab valaha elhangzott legjobb változatának.

„Ha az érzékelés ajtói megtisztulnának, minden úgy tűnne fel az ember előtt, amilyen valójában: végtelennek”

– ez a William Blake-sor ihlette a zenekar nevét és programját. Kétségtelen, hogy a Doors-mítoszhoz hozzájárult Morrison 1971-es máig nem tisztázott halála (vagy eltűnése?), de ötven év után már aligha lehetne eladni ezzel a zenekar életművét, amelyből sokan merítettek, de utánozni senki sem merte...

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
„Bárcsak egy sima iskolába járhattam volna!” – Zendaya a gyerekkori sztársággal járó szorongásairól mesélt
Zendaya jelenleg a Z-generáció legnagyobb sztárja, aki már tinédzserként példakép volt kortársai számára, hiszen óriási sikerrel énekelt, táncol, színészkedett, producerkedett, sőt, könyvet is írt. A sztársághoz vezető út azonban egyáltalán nem volt könnyű a számára.

Link másolása

Zendaya nem a showbizniszből érkező szülők gyermeke (tanárként dolgoztak mindketten), vegyes etnikumú előadóként szintén nem nyílt meg előtte rögtön minden ajtó, a tehetsége azonban végül teret nyert. A most 27 éves színésznő egyébként többször is megnyílt a stresszről és a szorongásáról, amit azért érzett gyerekszínészként, mert folyamatosan teljesítenie kell, hiszen attól félt, hogy ha nem hozza ki magából a maximumot, az emberek elveszítik az érdeklődésüket iránta.

A kétszeres Emmy-díjas sorozat- és filmsztár, aki óriási sikereket ért el a Pókember- és a Dűne-filmekkel, az Eufória című szériával (jelenleg pedig a Challengers című teniszes drámában láthatjuk, amiért már most Oscar-jelölést jósolnak neki), azon kevés hírességek egyike, akik valaha a Vogue és a brit Vogue címlapján szerepeltek ugyanabban a hónapban.

„Bonyolult érzéseim vannak a gyerekléttel, a hírnévvel és a nyilvánossággal kapcsolatban. Rengeteg olyan esetet láttunk, amikor ez a kombó eléggé káros volt" – mesélte Zendaya a korai előadói karrierjéről, ami 13 éves korában kezdődött a Disney Channel Indul a risza című sorozatával:

„Csak most, felnőttként kezdek rájönni, hogy ó, oké, várj egy percet: mindig csak azt csináltam, amit ismertem, és ez minden, amit tudtam.”

Nem tud örülni a sikereinek

Zendaya azt is kifejtette, hogy úgy érzi, csak most, közelebb a harminchoz éli át a „szorongótinédzser-fázisát", mivel fiatalabb korában erre nem igazán volt lehetősége. „Úgy éreztem, hogy egy nagyon felnőtt helyzetbe kerültem. Korán lettem a családom kenyérkeresője, szóval rengeteg szerepcsere történt nálunk, miközben én hirtelen felnőtté váltam.”

A fiatalon felnőttkorba taszított tapasztalatai miatt elmondása szerint nem élvezheti annyira a sikereit, amennyire szeretné: „Úgy érzem, hogy összezsugorodom, és nem tudok felhőtlenül örülni mindannak, ami történik velem.

Nagyon feszült vagyok, és azt hiszem, ezt azért hordozom magammal, mert gyerekkoromban nem igazán volt lehetőségem arra, hogy csak úgy kipróbáljak minden hülyeséget, amit egy gyereknek, tinédzsernek ki kéne próbálnia. Bárcsak egy sima iskolába járhattam volna!”

Bár Zendaya sosem járt középiskolába, a felnőtt karrierje nagy részét azzal töltötte, hogy ilyen korú karaktereket alakított, mint például az Eufóriában, vagy a Pókember-filmekben, ez utóbbiakban jelenlegi szerelme, Tom Holland oldalán játszott.

Fél, hogy megunják

A Challengers az egyik első olyan filmje Zendayának, amelyben a tényleges korának megfelelő korú ember alakít, ezt pedig saját bevallása szerint üdítőnek, ugyanakkor egy kicsit ijesztőnek is találta: „Úgy voltam vele, hogy remélem, a nézők elhiszik a karakteremről, hogy ugyanannyi idős, mint én, vagy talán egy kicsit idősebbnek is gondolnak, hiszen vannak barátaim, akik már szülők, vagy akiknél épp úton van a gyerek" – magyarázta Luca Guadagnino (Vakító napfény, Szólíts a neveden, Sóhajok, Csontok meg minden) filmjéről, amelyben egy fiatal anyukát alakít.

Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy egy nap szeretne családot alapítani, de nem akarja elsietni a dolgot, mivel aggódik amiatt, hogy a nyilvánosság előtti élete mit jelentene a gyerekei számára. „Azt hiszem, mindig is szorongtam a gondolattól, hogy az emberek egyszer csak azt mondják: »Már 14 éves korod óta figyelemmel követlek, de már nem érdekelsz, mert unalmas lettél.«”

Az attól való aggodalma, hogy cserbenhagyja az embereket, egyben azt is eredményezi, hogy gyakran bénító nyomást helyez magára, hasonlóan ahhoz, ahogyan a Challengers-beli karaktere, Tashi teszi.

A párja, Tom Holland, a barátai és a munkatársai szerint egyébként Zendaya eddig tökéletesen kezelte a sztárságával együtt járó cirkuszt, és nem féltik őt a jövőben sem, mert a sikerei ellenére nem szállt el, két lábbal áll a földön, és határozott elképzelései vannak arról, hogy milyen irányba vigye a karrierjét.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Udvaros Dorottya 22 év után távozik a Nemzeti Színházból, Vidnyánszky Attila nem hosszabbította meg a szerződését
A legfőbb érv az volt, hogy a színház nehéz anyagi helyzetben van. Udvaros azonban nem érti, hogy akkor miért kell külföldi rendezőket szerződtetni hatalmas összegekért.

Link másolása

Már nem vagyok tagja a Nemzeti Színháznak. Vidnyánszky Attila valóban nem hosszabbította meg a szerződésem – mondta Udvaros Dorottya a Magyar Hangnak adott interjújában. A direktor legfőbb érve az volt szerinte, hogy a teátrum nehéz anyagi helyzetben van.

„A kormány elvont 380 millió forintot a színháztól, és idén már nem sikerült befoltozni a költségvetésen ütött lyukakat. Elfogadom, hogy anyagi problémák vannak, de ha valóban ilyen rossz a helyzet, akkor miért kell újabb és újabb külföldi rendezőt leszerződtetni hatalmas összegekért?

A Nemzetiben már alig rendeznek magyar művészek” – mondta a színésznő a lapnak.

udvarost megkérdezték a tavaly novemberi balesetről is, amikor a Rómeó és Júlia előadás közben Szász Júlia és Horváth Lajos Ottó lezuhantak a díszletről.

„Benne volt a levegőben, hogy valami történni fog. Korábban már kis híján történt tragédia, egy öt méter magas díszletelem kezdett el dőlni, a tetején egy színésszel, akinek végül szerencsére nem esett baja, de az eset után elszerződött a színháztól. A Rómeó és Júlia próbáin a kollégák többször is jelezték, hogy veszélyes a díszlet, mégsem történt semmi” – mondta Udvaros Dorottya.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk