Árpa Attila gonosz, és élvezi - megnéztük az Árulók első adását
Persze a két műsorfolyam mégsem teljesen ugyanaz.
Már tavaly elmondták, hogy az Árulókon belül kétféle formátum létezik: az egyikben celebek csapnak össze, a másikban civilek. A harmadik évadra a csatorna elérkezettnek látta az időt, hogy ez utóbbit is kipróbálja.
Ahogy a tehetségkutatókban is furcsa, amikor profi, csak épp nem közismert színészek vagy énekesek lépnek a zsűri elé, itt is felvontam a szemöldökömet némelyik versenyzőt látva.
Oké, vannak valódi civilek. Akad projektmenedzser, személyi testőr, építészmérnök sőt még „életművész” is, jelentsen ez bármit.
Na de mennyiben számít civilnek Trabach Veronika színésznő, Szántó Dániel krimiíró, vagy a B. E. Belle néven erotikus regényeket jegyző Barát Enikő? Vagy itt van kedves ismerősöm, Győri-Náday Réka, aki a műsorban trénerként mutatkozott be a játékostársaknak, szerényen elhallgatva a tényt, hogy nem mellesleg férjével, Győri Zolival ketten építették fel a Mit Játsszunk YouTube csatornát, ami mára több mint 55000 feliratkozóval büszkélkedhet.
Egyébként is nagyon elitista a felhozatal, csak értelmiségieket válogattak be, ami rossz üzenet. Sokkal szórakoztatóbb lenne néhány melós, iparos vagy mondjuk őstermelő a műsorban.
Tulajdonképpen már maga az „értelmiségi” kifejezés is nagyon elavult.
A magyar Árulók egyik fő erénye Árpa Attila, aki szemmel láthatóan lubickol a rejtélyes várúr szerepében. Nyilván élvezi, hogy végre kapott egy olyan szerepet, ahol ő az, akit biztosan nem ölnek meg. De nem csak erről van szó. Attila egyfelől elég jó színész ahhoz, hogy elvigyen a vállán egy ilyen műsort, de ami talán még fontosabb: hiteles ebben a szerepben. Az elegancia, a „sikk”, hogy ilyen régi szavakat használjak, a személyiségből fakad, nem kell eljátszania, legfeljebb itt-ott kicsit ráerősítenie, hogy „krimisebb” legyen. És ugyancsak a személyiségéből fakad a csibészség, az intrikusság.
A műsor menete nagyjából a szokásos: megérkeznek a játékosok, megismerjük őket. Szórakoztató figyelni, mennyire komolyan veszik magukat. Például többen nem mondták meg a valódi foglalkozásukat ilyen vagy olyan megfontolásból. Pedig nem hiszem, hogy Kereki Kristóf nyerési esélyeit döntően befolyásolná, ha kiderülne, hogy nem kommunikációszakos hallgató, hanem színész. Némi ismerkedés után Árpa mindenkit beterelt a nagy asztal köré, ahol kiválasztotta az árulókat.
Az RTL mindig csavar kicsit a korábbi szabályokon. Idén az egyik érdekes újítás, hogy a játékosok közé bekerült egy házaspár, Szekeres Szilvia és Antunovits Ferenc, viszont a többiek nem tudhatják róluk, hogy ők összetartoznak. Ami nyilván sok feszültség forrása lehet a későbbiekben.
A másik érdekesség, hogy Árpa csupán három árulót választott ki, a negyedik személyről maguknak kellett dönteniük az adás végén.
Érdekes volt megfigyelni a játékosok viselkedését a kiválasztás után. Ugyebár az, hogy ki áruló, és ki nem az, kizárólag Árpa Attilán múlott. Ennek tudatában furcsa látni, amikor valaki odamegy a másikhoz azzal, hogy „Te biztos nem vagy áruló, mert megbízhatónak tartalak.” Mi köze ennek bármihez is?
Ennek fényében különösen vicces, amikor valaki éppen az egyik gyilkosnak önti ki a szívét. Árpa választása egyébként három hölgyre esett, Győri-Nádai Rékára, Sári Eleonórára és az ármánykodásra kész ügyvédre, dr. Rátkai Tímeára. A csajok látszólag örültek a girl powernek, de nem tudom meddig tart majd az öröm. Egyrészt azért hamar kiderült, hogy van, aki már most azon töri a fejét, hogy fogja kijátszani társait, de ami még fontosabb: ha valakit a műsor elején árulónak választanak, az felér egy halálos ítélettel. Arra ugyanis még nem igazán volt példa – amennyire tudom a külföldi műsorokban sem –, hogy valaki az első árulók közül eljusson a műsor végéig.
Egy biztos: az Árulók izgalmas, színvonalas műsor, miközben néztem, többször azon kaptam magam, arról ábrándozok, milyen jó lenne egyszer bekerülni – ha csak civilként is.