KULT
A Rovatból

Apponyi gróf Don Quijote-jelmeze osztatlan sikert aratott

A farsang volt a téma: 19. századi hírességek jelmezes fotóit állították ki a Nemzeti Múzeum kerítésén.
Orosz Emese cikke - szmo.hu
2019. március 02.


Link másolása

A Farsangi időszak végét elcsípve témába vágó kiállítást szervezett a Nemzeti Múzeum. A Maskarában című új szabadtéri tárlaton a 19. században élt neves személyek jelmezes fotográfiáit állították ki. A kiállításra ráadásul nem is kell jegyet váltanotok, mert a Múzeum utcában sétálva, a múzeumkert kerítésén nézhetitek meg a nagyméretű archív fotókat. Mi már láttuk a kiállítást, mutatjuk mi vár rátok.

Manapság csak farsangkor (és újabban Halloweenkor) bújunk jelmezbe. A 19. század második felében élő nemesek és polgárok azonban más alkalmakkor is viseltek maskarát: bálokon, magán-összejöveteleken, gyermekzsúrokon. Gyakran mutattak be élőképeket, amelyeken történelmi alakok, neves színdarabok szereplői, vagy elképzelt figurák, ismert festmények alakjai elevenedtek meg.

A kiállításon láthattuk a szépséges Széchényi Hanna grófnőt Botticelli Minervájaként.

A kosztümöt a Park Klubban rendezett egyik jótékonysági eseményén viselte. A grófnő egyébként tevékeny részt vállalt a főúri társaság jótékonysági rendezvényein, de támogatta a Magyar Tudományos Akadémiát és segítette erdészeti kiadványok megjelentetését is.

Apponyi Geraldine grófnő az 1934 évi jótékonysági Operabálon a Bohémélet főszereplőjének, Miminek a jelmezében látható. A korabeli kritika szerint “a grófnő bájosan, finoman, kedves közvetlenséggel játssza meg a varrólányt.”

A jelmezes mulatságokat sokszor szolgáltak valamilyen jótékonysági célt. A főúri társaság Klotild főhercegnő szeretetháza javára nagyszabású lovasjátékokat rendezett, ahol a résztvevők Mátyás király korabeli öltözetekben jelentek meg, ahogy a fotón látható Andrássy Tivadar gróf is, aki több jelenetben szerepelt.

Apponyi Albert gróf, az I. világháborút lezáró béketárgyalások magyar delegációjának vezetője igen magas termettel büszkélkedhetett. Nem csoda hát, hogy

a gróf rendkívül nagy sikert aratott, amikor egy jótékonysági bálon Don Quijote jelmezben jelent meg.

A hatást tovább fokozta, hogy barátja, az alacsonyabb Bernáth Dezső, későbbi országgyűlési képviselő Sancho Panza jelmezben kísérte el.

A jelmezek olykor politikai tartalommal telítődtek. Türr István felesége, III. Napóleon francia császár unokahúga, Bonaparte Wyse Adél magáévá tette férje nézeteit, és egy párizsi jelmezes összejövetelen a leláncolt Hungáriának öltözött. Magyarország címeres szoknyájával és papírmasé láncaival az elbukott szabadságharc után rabságban sínylődő országot személyesítette meg.

Gyakran előfordult az is, hogy pusztán az önfeledt szórakozás miatt rendeztek maskarás összejöveteleket. A két világháború közti legismertebb magyar miniszterelnökről, Teleki Pál grófról is láthatunk egy fiatalkori kosztümös felvételt. A gróf volt a bálok egyik legkiválóbb táncosa, szerette a különleges, szép autókat, és az angolos sportruhákat. Tiszteletbeli főcserkész volt, és még 60 éves korában is szívesen mutatkozott cserkészegyenruhában.

Vastagh György festőművész a pesti művész-közélet aktív tagjaként számos összejövetelt szervezett, sőt a jelmezes bálok kosztümjeinek, díszleteinek tervezésében, festésében is jeleskedett. A Műcsarnok 1896-os jelmez-estélyén Báthori Istvánnak öltözött.

Izabella főhercegnő (középen sötét ruhában) maga is amatőr fényképész volt, éppen ezért fontosnak tartotta, hogy családjáról sok színvonalas fénykép maradjon fenn. Egy bécsi fotográfus műhelyében készült a fönti extrém kompozíció, ahol egy színielőadás szereplőinek jelmezében fotóztatta le magukat.

A Maskarában fotókiállítás a Budapest FotóFesztivál eseménye. Ha kiskörúton sétáltok, mindenképp tegyetek egy kitérőt a Múzeum utca felé. Babakocsival is egyszerűen kivitelezhető kultúrprogram - már ha a baba jól bírja a múzeumkert felújításával járó zajokat. A tárlatot március 31-ig nézhetitek meg, részletek a múzeum honlapján.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Szinte mindenki kétségbe van esve, fel van háborodva” – Udvaros Dorottya távozása nagy vihart kavart a Nemzeti Színházban
„Ha egy ilyen kaliberű színművészt, mint Udvaros Dorottya, így el lehet küldeni, mire számítson mindenki más” - mondta el egy bennfentes a Blikknek.

Link másolása

Ahogy arról mi is írtunk, Udvaros Dorottya közölte, hogy a Nemzeti Színház nem újította meg a szerződését, anyagi okokra hivatkozva.

Később az intézmény azt mondta, hogy határozatlan idejű munkaszerződéssel rendelkezik, amit nem szüntettek meg. Erre reagált megint a színésznő, és újra megerősítette, hogy Vidnyánszky Attila nem újította meg a szerződését, csak azokban a darabokban fog játszani, amik még műsoron vannak.

A Blikk információja szerint a színésznő bejelentése óta temetői a hangulat a színházban.

"A társulat rémes állapotban van, szinte mindenki kétségbe van esve, illetve fel van háborodva, hiszen ha egy ilyen kaliberű színművészt, mint Udvaros Dorottya, így el lehet küldeni, mire számítson mindenki más?"

– mondta egy bennfentes a lapnak.

Sokan értetlenül figyelik, hogy külföldi rendezőket hívnak, és nem az itt dolgozó művészekre vigyáznak. Úgy tudják, hogy nagy összegeket kapnak a külföldi vendégrendezők, miközben sok, szerződésben lévő színész anyagi gondokkal küzd. Több fiatal művésznek is másodállást kellett vállalnia ahhoz, hogy meg tudjon élni - írja a portál.

Udvaros Dorottya korábban többször is felszólalt például a Színház- és Filmművészeti Egyetem modellváltása kapcsán. Korábban utalt rá, hogy ez is közrejátszhatott abban, hogy az igazgató elküldte.

A lap informátora szerint Vidnyánszky és Udvaros között egy újabb hangos vita is kipattant az előző nemzet színésze választás kapcsán. Mivel ez a színházban történt, azt többen is hallották.

A Blikk beszélt Szarvas Józseffel is, aki korábban együtt játszott a színésznővel a színház nyitóelőadásában.

"Mindig fájdalmas, amikor valaki távozik közülünk, Dorottyával pedig huszonkét éve vagyunk munkatársak, ezért megrázó volt a hír" – mondta a lapnak.

"Azt tudjuk, hogy a színház jelenleg nehéz anyagi körülmények között dolgozik, ez aggodalomra ad okot, de arról nem tudunk, hogy további művészektől is megválna a teátrum. Készülünk a következő évadra. Korábban én is többször mentem el színházból, és nem állt meg az idő" – tette hozzá.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Áll a bál a Nemzeti Színházban: Udvaros Dorottya után mások is távoznak a teátrumból
Az Index szerint a tavaly novemberben súlyos balesetet szenvedett Horváth Lajos Ottó és Szász Júlia sem tér már vissza, és felmondott Barta Ágnes, Mészáros Martin, Szép Domán és Szabó Sebestyén László is.

Link másolása

Pénteken lapunk is megírta, hogy Udvaros Dorottya szerződését 22 év után nem újította meg a Nemzeti Színház, így távozik onnan. Azonban az Index információi szerint azonban nem ő az egyetlen, aki otthagyja a teátrumot.

Pénteken reagált a Nemzeti Színház is, miszerint a művésznőnek határozatlan idejű szerződése van. Később Udvaros Dorottya azonban azt mondta: pénteken volt szerződtetési tárgyalása a vezérigazgatóval, amikor is közölte, hogy nem kívánja meghosszabbítani a munkaszerződését.

A helyzetet még érdekesebbé teszi, hogy a színésznő nemrégiben kapta meg a Nemzet Színésze címet, amiről a lap úgy tájékoztat, éppen Vidnyánszky Attila hathatós támogatásával történt meg.

Az Index információi szerint

a tavaly novemberben súlyos balesetet szenvedett Horváth Lajos Ottó és Szász Júlia sem tér már vissza. Továbbá felmondott Barta Ágnes és férje, Mészáros Martin, illetve Szép Domán és Szabó Sebestyén László, illetve Farkas Dénes már korábban elhagyta a színházat.

A lap felkereste a színészeket, akik közül Barta Ágnes megerősítette a hírt, miszerint az évad végétől nem lesz már a társulat tagja. A távozók helyére nem tervez új embereket alkalmazni a színház.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Udvaros Dorottya továbbra is állítja, Vidnyánszky Attila nem hosszabbította meg a szerződését
A színésznő szerint az intézmény igazgatója anyagi okokra hivatkozva nem újította meg a szerződését. A Nemzeti Színház szerint Udvaros Dorottyának határozatlan idejű szerződése van, és azt nem mondták fel.

Link másolása

Mi is írtunk róla, hogy Udvaros Dorottya azt mondta, hogy már nem tagja a Nemzeti Színháznak, mert a szerződését nem újították meg. Az igazgató, Vidnyánszky Attila korábban az intézmény anyagi helyzetére hivatkozott.

Pénteken a Nemzeti Színház azt közölte:

„Udvaros Dorottya művésznő a Nemzeti Színház társulatának tagja, határozatlan idejű munkaszerződéssel rendelkezik, mely a mai napig nem került megszüntetésre és felmondásra”

- írta a Telex.

A színésznő gyorsan reagált a teátrum közlésére. A lap megkeresésére azt válaszolta:

„Március 22-én pénteken 11.00-kor volt szerződtetési tárgyalásom a vezérigazgató úrral, amikor is közölte, hogy nem kívánja meghosszabbítani a munkaszerződésemet. Azokra a darabokra, amik még műsoron maradnak és játszom bennük, azokra egyedi szerződést kapok majd május közepén”.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Udvaros Dorottya 22 év után távozik a Nemzeti Színházból, Vidnyánszky Attila nem hosszabbította meg a szerződését
A legfőbb érv az volt, hogy a színház nehéz anyagi helyzetben van. Udvaros azonban nem érti, hogy akkor miért kell külföldi rendezőket szerződtetni hatalmas összegekért.

Link másolása

Már nem vagyok tagja a Nemzeti Színháznak. Vidnyánszky Attila valóban nem hosszabbította meg a szerződésem – mondta Udvaros Dorottya a Magyar Hangnak adott interjújában. A direktor legfőbb érve az volt szerinte, hogy a teátrum nehéz anyagi helyzetben van.

„A kormány elvont 380 millió forintot a színháztól, és idén már nem sikerült befoltozni a költségvetésen ütött lyukakat. Elfogadom, hogy anyagi problémák vannak, de ha valóban ilyen rossz a helyzet, akkor miért kell újabb és újabb külföldi rendezőt leszerződtetni hatalmas összegekért?

A Nemzetiben már alig rendeznek magyar művészek” – mondta a színésznő a lapnak.

Udvarost megkérdezték a tavaly novemberi balesetről is, amikor a Rómeó és Júlia előadás közben Szász Júlia és Horváth Lajos Ottó lezuhantak a díszletről.

„Benne volt a levegőben, hogy valami történni fog. Korábban már kis híján történt tragédia, egy öt méter magas díszletelem kezdett el dőlni, a tetején egy színésszel, akinek végül szerencsére nem esett baja, de az eset után elszerződött a színháztól. A Rómeó és Júlia próbáin a kollégák többször is jelezték, hogy veszélyes a díszlet, mégsem történt semmi” – mondta Udvaros Dorottya.


Link másolása
KÖVESS MINKET: