KULT
A Rovatból

CoD: a legnépszerűbb magyar zenekar a Facebookon

A Children of Distance oldalát majdnem félmillióan kedvelik, pedig alig foglalkozik velük a média. Megkérdeztük tőlük, mi a titkuk.
Láng Dávid - szmo.hu
2015. február 14.


Link másolása

Ha valaki otthonosan mozog a hazai könnyűzenében, viszonylag hamar válaszolni tud arra a kérdésre, melyik előadóknak van a legnagyobb rajongótábora. Quimby, Ákos, Tankcsapda – alighanem rájuk tippelne a legtöbb ember. A nagyszínpados fellépések mennyiségét, illetve a sajtómegjelenéseket nézve ebben lehet is valami.

A hivatalos Facebook-oldalak lájkszámát átböngészve viszont jön a meglepetés: bár mindhármuknak tekintélyes, 200 ezer feletti követőjük van, mégis messze elmaradnak a Children of Distance nevű csapattól, akik jelen állás szerint nem kevesebb, mint 440 ezer lájkkal büszkélkedhetnek. Mi lehet a sikerük titka? Többek között erről kérdeztük a tagokat: Somogyi Pétert, Ács Róbertet és Nyári Rolandot.

– Hogy került a zene az életetekbe?

Peti: Sub Bass Monster fórumát látogattuk mindhárman, Roli és Robi már régebb óta, én pedig 2005 környékén csatlakoztam. Ide saját szövegeket is lehetett írogatni, amit meg is tettünk: Roli inkább verseket, míg Robi gengszterrap-jellegű dolgokat. (nevet) Nekem nagyon tetszettek ezek, ezért megkérdeztem tőlük, nem csinálunk-e közösen is valamit. Rábólintottak, és kis idővel később ott találtuk magunkat egy stúdióban – ekkor találkoztunk életünkben először.

Robi: Az első fellépésünket is az egyik fórumos barátunk szervezte 2007-ben. Ekkor még azért volt hova fejlődnünk, a következő buliig el is telt egy újabb év. A fordulópont az első Emlékezz rám című dalunk megjelenése volt, amiből hatalmas sláger lett. Ezután megszaporodtak a koncertek, még az országhatáron túlra is eljutottunk.

Emlékezz rám (dalszöveggel):

És a dal folytatása, amihez klip is készült:

– Inkább színpadon, vagy stúdióban érzitek otthon magatokat?

Robi: Én legjobban otthon, a playstation előtt... (nevet) Valóban sokáig nem tartottam magamat színpadi embernek, kellett vagy 200 fellépés, mire megszoktam a tömeget. De még manapság is a stúdiózás áll közelebb hozzám.

Roli: Én inkább fellépni szeretek jobban, bár alapvetően mindig is elég visszahúzódó természetű voltam. Ez máig sem változott, de próbálok felülemelkedni rajta.

– Előre felvett zenei alapokkal és élő zenekaros kísérettel is szoktatok koncertezni. Min múlik, melyiket választjátok?

Robi: Ez leginkább azon múlik, megvannak-e a technikai feltételei, hogy a teljes – rajtunk kívül még ötfős – felállással menjünk. Mindenesetre ahol csak lehetséges, az utóbbit preferáljuk. A tavalyi év még nem volt mérvadó ebből a szempontból, hiszen akkor indult be ez az egész történet, idén viszont jelen állás szerint már az élő bulik lesznek túlsúlyban.

codzenekar

codzenekar2

– Az ország három különböző pontján éltek. Hol a bázisotok, és mennyire bonyolult összeszervezni így a dolgaitokat?

Peti: Roli Kiszomboron lakik Szeged és Makó között, Robi Máriapócson Nyíregyháza mellett, én pedig Gyöngyös közelében. Konkrét bázis nincsen, de mindig Pestre jövünk fel és innen indulunk tovább a fellépésekre, a zenekari próbákat pedig Dunaharasztiban tartjuk. Én tulajdonképpen szívesen felköltöznék, de albérletet nem akarok fizetni, hiszen abba annyi pénzt beleöl az ember, hogy ugyanezzel az erővel már egy saját lakásra is gyűjtögethetne. De tősgyökeres pestiként sosem tudnám elképzelni magam.

Robi: Nekem van itt albérletem, de csak amiatt tartom fent, hogy legyen hol aludnom, miután hajnalban hazaesünk egy fellépésről. Egyébként viszont amikor csak tehetem, otthon vagyok, és tartósan biztos nem költöznék soha Budapestre.

Roli: Én szintén nem tervezek felköltözni, ha már nagyváros, akkor inkább Szegeden élnék. Különben úgy oldottam meg a helyzetet, hogy vettem egy éves vasúti bérletet, amivel korlátlanul utazhatok bárhová. Nem volt olcsó, de még mindig sokkal jobban járok anyagilag az ingázással, mintha albérletet kéne fizetnem. Persze az kényelmesebb lenne, de végül is az utazás hozzátartozik a zenekari léthez – tulajdonképpen a munkám része.

A Nem menekülök el című szám klipje (tavaly április óta már 3 és fél millió megtekintés):

cod5

Fotó: Légrádi Ádám (Deccard Photography)

– Kis falvakban és nagyvárosokban egyaránt koncerteztek. Hogy látjátok, mindenhol egyforma az igény a zenétekre?

Roli: Érdekes módon a létező összes példa előfordult már. Játszottunk nagyvárosban iszonyú kevés ember előtt, illetve olyan helyen, amiről azt se nagyon tudtuk, hol van, mégis rengetegen voltak. Ezt nem lehet előre megjósolni, szerintem nincs szoros összefüggés a népességszámmal.

Peti: A szervezésen is sok múlik, például ha az adott hely nem plakátolja ki a bulit és terjeszti a hírét, akkor bajosan várhatják, hogy csak a Facebook miatt több száz fős közönség jön össze. Sokan gondolják azt, hogy „van négyszázezer lájkjuk, kidobják az oldalukra és ennél több nem is kell…” Pedig ennyivel azért nem lehet megúszni a dolgot.

– Mi az internetes népszerűségetek titka, mekkora út vezetett idáig?

Peti: Szerintem a kommunikáción van a legnagyobb hangsúly.

"
Ma is ugyanúgy minden üzenetre válaszolunk, mint mikor csak ötezren voltak az oldalon.

Ez valószínűleg sokat nyom a latban. De nagyon nagy receptje nincs a dolognak, például ami a reklámozást illeti, soha egy forintot se költöttünk erre. Egyszerűen csak jönnek az emberek maguktól.

Roli: Azért is furcsa ez az egész, mert a tévék és rádiók egyáltalán nem kaptak fel minket, tulajdonképpen semmilyen szintű hírverést nem köszönhetünk nekik. Én kicsit értetlenül is állok a dolog előtt, de persze mindannyian nagyon örülünk neki, és mindenkit szeretettel várunk továbbra is.

cod1

cod02

– Milyen összetételű a rajongótáborotok?

Robi: Ami furcsa, hogy ha lehet hinni a youtube statisztikáinak, 60-40 százalékos arányban inkább fiúk/férfiak hallgatnak minket. Korcsoportok terén is jelentős változás tapasztalható pár évvel ezelőtthöz képest: 18-25 év között vagyunk a legerősebbek, a 25-35 közötti sávban is nagyon sokan vannak, míg a 18 év alattiak már csak a harmadik helyen állnak.

Peti: A tizenéves korosztály valószínűleg azért szorult hátrébb, mert ők alkotják azt a réteget, akik mindig az aktuálisan feltűnő sztárok iránt rajonganak. Igaz, a többieknél sokkal intenzívebben, de hamar rá is unnak a dologra és új kedvencet keresnek maguknak.

– Szerintetek mit lehet tenni az ellen, hogy rátok unjanak?

Roli: Előttünk leginkább az lebeg, hogy minél inkább a zenekaros felállás felé mozduljunk, mert abban látjuk a jövőt és a potenciált. Azt, hogy mondjuk 40-50 évesen is diszkókban lépjek fel, annyira nem tartom vonzó lehetőségnek. De a zenekar szerintem hosszabb távon is működőképes lehet.

Robi: Zeneileg pedig az a fontos, hogy továbbra is hűek maradjunk önmagunkhoz, tehát „childrenes” dalokat írjunk. Nagyon sokan követik a divatot, de én nem hiszek abban, hogy ez a jó út, hiszen az aktuális trendek évről évre változnak.

Peti: Szerencsére ma már ott tartunk, hogy

"
ha egy másik zenekar a miénkhez hasonló – vagyis dallamos, versmondós, szövegelős jellegű – dalokat ír, arra sokszor azt mondják, hogy „childrenes”.

Tehát lényegében viszonyítási pont lettünk.

– Mialatt beszélgettünk, addig is odajöttek hozzátok ketten, közös fotót és autogramot kérve. Hogy bírjátok a népszerűségnek ezt az oldalát, mennyire könnyű kezelni a hasonló helyzeteket?

Robi: Az elején még feltétel nélkül élveztem a dolgot, hiszen újdonság volt, de idővel aztán már adódtak olyan szituációk, amiket rosszabbul viseltem. Például amikor éppen mennék haza és három csomaggal rohanok a vonat felé, de megállítanak, hogy csináljunk egy közös képet, azt annyira nem szeretem.

Roli: De egyébként persze nincs ezzel semmi gond, szívesen adunk autogramot, vagy csinálunk közös képet bárkivel. Jó érzés, hogy ennyien szeretnek bennünket.

cod04

Fotó: Légrádi Ádám (Deccard Photography)

cod03

Fotó: Légrádi Ádám (Deccard Photography)

– Annak mi lehet az oka, hogy a médiában viszont alig foglalkoznak veletek?

Robi: Valószínűleg az, hogy körülöttünk nincsenek olyan botrányok, amivel a bulvársajtóban jól eladhatóak lennénk. Épp nemrég olvastam, hogy valamelyik valóságshow-szereplő lenyilatkozta, hogy ő a top 10 hazai celeb egyike, vele adják el a lapokat, meg mit tudom én. De ehhez nyilván olyan dolgokat kellett (illetve kell) bevállalnia, amiben mi soha nem lennénk benne. Kerestek minket már az RTL Klubtól is, hogy szerepeljünk valamelyik reality-műsorukban, de mondtuk nekik, hogy ha nem a zenénk a téma, akkor nem vállaljuk. Ennyit nem ér az egész.

– Inkább hivatás, vagy szenvedély nektek a zenekar? Meg tudtok élni belőle?

Roli: Hiába szeretjük csinálni, néha elfárad benne az ember, hiszen ez az életmód rengeteg utazással és éjszakázással jár.

Bár külső szemmel nézve úgy tűnhet, hogy hú de jól keresünk, a valóság az, hogy a bevételeink nagy hányadát egyből visszaforgatjuk: például stúdiózásra, klipkészítésre, és hasonló járulékos költségekre.

De számomra ezzel együtt sem kérdés, hogy megéri.

Peti: Én voltam az egyetlen a csapatból, aki úgy kezdtem el ezt az egészet, hogy sztár akarok lenni és a színpad az otthonom, illetve az összes ilyen klisét el tudnám még lőni. Úgyhogy maximálisan hivatás, valószínűleg addig fogom nyomni, amíg élek. Régebben dolgoztam grafikusként, de rájöttem, hogy nem éri meg emiatt napi szinten ingázni, hiszen a fizetésem nagy része rámenne az útiköltségre.

Robi: Én nem csak ezzel foglalkozom, otthon mezőgazdasági munkákat végzek tavasszal és ősszel. Ez egy teljesen más jellegű történet, nagy előnye, hogy kiszámítható bevétellel jár (szemben a zenéléssel, ahol sosem tudhatod teljesen biztosra, éppen hány koncerted lesz az adott évben). De mindkettőt szeretem csinálni, a kontrasztosságuk ellenére jól kiegészítik egymást az életemben.

A Nélküled annyira más klipje 2013 végéről:

És a Súgd meg 2012-ből:

– A dalaitokat milyen munkamegosztásban írjátok?

Roli: Peti a fő slágergyáros, ő írja a legtöbb refrént, és mondhat bárki bármit, ezen a téren – tehát fülbemászó, dallamos refrének kitalálásában – szerintem ő a legjobb Magyarországon. A hiphop/rap közegen belül legalábbis mindenképp. Egyébként pedig mindenki a saját részét írja meg a dalokban, a saját élményei és mondanivalója alapján. Sosem írtunk senki másnak, és nekünk sem volt külsős szövegírónk, így az összes számot teljesen a magunkénak érezhetjük.

– Mit mondanátok azoknak, akik újonnan ismerik meg a zenekart, miért érdemes benneteket hallgatni?

Roli: Ha voltál már szerelmes, vidám, vagy szomorú, ha csalódtál már, vagy voltak szép élményeid, akkor biztos azonosulni tudsz valamelyik szövegünkkel.

"
Tulajdonképp teljesen általános témákról éneklünk, de az egésznek mégis van egy nagyon mély mondanivalója, amit csak az ért meg, aki végighallgatja a lemezeinket.

Peti: Én régebben mindig úgy foglaltam össze a zenekar lényegét: hétköznapi emberek, hétköznapi nyelven, hétköznapi problémákról, hétköznapi embereknek. Nem művészkedjük túl magunkat, csináljuk ezentúl is természetesen, ami jön belőlünk – néha jobban, néha rosszabbul, de megállás nélkül.

(A következő koncert a Király utcai G3 klubban lesz február 14-én, vagyis ma este. Bővebb infókat ITT TALÁLTOK.)

Ha tetszett az interjú, nyomj egy lájkot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: