10 kedvenc dalunk magyar településekről
Nagyjából másfél hónappal ezelőtt közöltünk nagy sikerű összeállítást a szerintünk legjobb, budapesti témájú dalokról. Ennek folytatásaként most jöjjön egy újabb lista, ezúttal más magyar települések által ihletett számokból válogatva, Pécstől Szigetszentmiklóson át Dunaújvárosig. Egy helyről egy dalt válogattam be, illetve a műfaji sokszínűség is szempont volt. A felsorolás az előadók szerinti abc-sorrendben van.
30Y - Mecseki sétányok
Ez a szám 2010-ben született, amikor a Pécsi Tudományegyetem volt az EFOTT fesztivál házigazdája. Mivel Beck Zoltán, a 30Y frontembere régóta tanít is az egyetemen, különösen testhezálló volt neki a felkérés, hogy írjon egy dalt róla. A Mecseki sétányok szövege tele van a PTE-hez köthető utalásokkal: a "sörhabos a szája" félmondat az egyetem melletti sörgyárra céloz, a végén felsorolt tulajdonnevek (Boszorkány, Damjanich, Dohány, Ifjúság, Jakabhegy, Szántó, Szigeti, Rókus, Mátyás király) pedig mind egy-egy kollégium nevei, illetve az utcát jelölik, ahol valamelyik kar vagy tanszék található. A dal fő üzenete, hogy hiába nagyon sokfélék a pécsi diákok, valójában "nincsenek olyan messze egymástól", hiszen az intézmény szellemisége összeköti őket.
Csaknekedkislány - Tihany
Csepella Olivér az utóbbi időben főként a Nyugat+Zombik képregénynek köszönhetően szerepelt a médiában, de rajzolói és grafikusi munkái mellett ő a Csaknekedkislány zenekar énekese is. A csapat egyedi hangulatú tánczenét játszik, alapvetően hobbiszinten, de ennek ellenére számos rajongójuk akad. A sírva vigadós hangulatú Tihany című dal egy szerelmi csalódásról szól, ami a festői Balaton-parti település egyik sötét utcáján esett meg.
Honeyball - Batta Induló
A ska-punk műfajban utazó Honeyball zenekar egy Pest megyei kisvárosban, Százhalombattán alakult 1998-ban. Azóta már feloszlottak (illetve más néven és repertoárral működnek), de két nagylemez azért maradt utánuk. Egyik legnagyobb slágerüket a lakóhelyük ihlette: a pozitív hangulatú Batta Induló azok számára is szerethető képet fest a településről, akik nem ismerik közelebbről. Megjelenik benne több ikonikus helyi dolog, a kvázi jelképnek számító erőmű kéményeitől kezdve az ott végigfutó Barátság-kőolajvezetéken át a városrészek neveiig.
Manökken Proletarz - Itthon vagyok
Bár a Manökken Proletarz tagjai ma már Budapesten élnek, eredetileg szigetszentmiklósi gyökerekkel rendelkezik a csapat. Erről emlékeznek meg az Itthon vagyok című számukban, amit a néhány évvel ezelőtt megrendezett "Itthoni dal" nevű versenyre írtak. A jajongós refrén annyira nem lett erős, maga a szöveg viszont nagyon hangulatos, messze nem a szokásos klisékre épít. A záró gitárszóló pedig külön tök jó.
Pál Utcai Fiúk - Balatonszepezd
A Pál Utcai Fiúk szintén Szigetszentmiklóson alakult, ezt a szerzeményüket viszont egy Balaton-felvidéki település ihlette. Szövegét a gitáros Molnár Balázs írta, akinek nyaralója van ott, és ha minden igaz, a zenekar többi tagját is többször vendégül látta már alkotótábor keretében. Érdekesség, hogy a számhoz egy kisebb botrány is kapcsolódik. Nem sokkal 2010-es megjelenése után felröppent a hír, hogy a Petőfi rádióban politikai okokból letiltották a "felhők jönnek Magyarországra" sor miatt. Ezt persze az illetékesek hevesen tagadták, mindazonáltal a hatalmas médiavisszhang kvázi slágert csinált a dalból. Szóval még ha igaz is volt a cenzúra, sokkal többet nyertek vele, mint amennyit bármilyen rádiós agyonjátszás eredményezett volna.
P.Mobil - Acélváros
Miskolcról több jelölt is volt a listára: a legtöbb embernek alighanem az Edda jut eszébe elsőként a városról, de például a Kispál és a Borz Tiszai pu. című száma is ide kapcsolódik. Végül azért döntöttem a P.Mobil szerzeménye mellett, mert talán ennek van a legfennköltebb, kvázi Himnusz-szerű jellege, és a szöveg is elég jól körülírja, mit jelent miskolcinak lenni. Illetve mit jelentett annak idején, de a dal mondanivalója igazából máig igaz, ahogy a videó alatti hozzászólások is tanúskodnak róla.
Presszó Tangó Libidó - Vulkándal
Ez a dal abból a szempontból kakukktojás, hogy több különböző helyen játszódik, melyek között az egykori (régóta kialudt) vulkánok jelentik az összekötő kapcsot. A szövegben megjelenő személyek mind valódiak, jó részüket én magam is ismerem, ezért különösen közel áll hozzám. Az első helyszín a Szent György-hegy, azon belül is egy szőlőbirtok és borospince, majd a Somló-hegy következik, ahová szintén sok szállal kötődik a zenekar. Ezután a Művészetek Völgyének településeire látogatunk, majd Szentendrére, ahol a csapat hat tagjából öten élnek. Végül a Pomáz és Szentendre között található Kőhegy is szóba kerül, az ottani koncertek minden évben a nyár egyik emlékezetes pillanatát jelentik.
SKAtch - Szeged
A Honeyball mellett egy másik skazenekar, a szegedi székhelyű SKAtch is dalba öntötte szülővárosát. Az egyszerűen Szegednek elnevezett szám igazi bulizene - bár még nem láttam a csapatot élőben, de minden bizonnyal a koncertek egyik csúcspontja lehet. A verzében a szokásos egyetemista problémák jelennek meg, zeneileg is ötletesen, az egyes sorokra a hangszerek felelgetnek. A sodró lendületű refrén pedig egy igazi szállóigét rejt magában, a "napsütötte dél-magyar Jamaica" tényleg nagyon találó elnevezés a legnapfényesebbnek tartott hazai városra.
Sub Bass Monster - Gyulafirátót
Máté Szabolcs, vagyis Sub Bass Monster a '90-es évek végén tűnt fel a hazai hiphop színtéren, és egyből rengeteg rajongóra tett szert sajátságos, viccesen ironikus szövegeivel. Igazán attól szimpatikus, hogy a sikerek ellenére sem fordított hátat gyökereinek, vagyis a kis Veszprém-megyei falunak, ahonnan származik. A Gyulafirátótról írt dal (illetve az Antal Nimród által rendezett klip) is azt mutatja meg, hogy hiába gondolja a városiak nagy része unalmasnak és semmitmondónak a vidéki életet, valójában nagyon is szerethető ez az aprócska település, valamint a lakói.
Zaják és Társa - Dunaújváros
Zaják Péter először a hiperkarma ütőhangszereseként tűnt fel, majd sokáig dobolt a Galapagos zenekarban is. Néhány éve azonban saját dalokat is elkezdett írni, amelyeket a Pluto frontemberével, Nemes Andrással közösen öntöttek formába. Ebből az együttműködésből lett a Zaják és Társa nevű formáció, bár mostanában nem igazán aktívak, de néhány koncertjük azért tavaly is volt. A Dunaújváros című szám a 2012 októberében megjelent nagylemez nyitódala, és teljesen önéletrajzi ihletésű. Talán az benne a leginkább szerethető, amilyen közvetlenséggel megszólalnak a sorok. Első hallásra is egyértelmű, hogy ez a sztori tényleg Zaják személyes története, amit egyfajta trubadúrként oszt meg mindenkivel. Nem véletlen, hogy élőben többnyire egy szál gitárral adja elő.
Ti mivel egészítenétek ki a listát?