KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Újabb horrortörténetek a magyar szülőszobákból

Egyre több anyuka meséli el traumatikus szülésének történetét a Roses Revolution mozgalom Facebook-oldalán.

Link másolása

Korábban már beszámoltunk a Roses Revolution nevű mozgalomról, amelynek az a célja, hogy felhívja a figyelmet a szülőszobában történő visszaélésekre, orvosi és személyzeti figyelmetlenségre, az empátia hiányára. Március 20-án a traumatikus szülésélményen átesett édesanyák és a velük szimpatizálók fel is vonultak, Facebook-oldalukra pedig sorra töltik fel a megdöbbentőbbnél megdöbbentőbb történeteket, #masallapotot2016 hashtaggel. Ebből teszünk közzé néhányat.

"Első terhességem volt. Ijesztgettek, hogy gyorsabban öregszik a méhlepény, mint kellene (holott dohányos közelébe se mentem) és reménykedjek, hogy nem lesz koraszülött. Aztán 40 hetes és 2 napos terhességem hajnalán, 1 órakor megéreztem az első fájásokat. 3-ig rendszertelenek, majd utána beállt 10 percesekre. 8-ra szerencsére NST-re kellett mennem, elmondtam mindent, de még soha nem végeztem ilyen gyorsan. Hazaküldtek, és mondta a doki, hogy ha sűrűbbek lesznek a fájások vagy elfolyik a magzatvíz, esetleg vérzek, menjek be.

Este 10-kor még mindig 10 percesek voltak a fájások, de már nagyon erősödtek. Nem éreztem magam otthon biztonságban, bementünk a kórházba. Ugyanaz az orvos volt, kérdezte, mióta vannak fájásaim, majd leszidott, hogy ezt reggel NST után miért nem mondtam neki. Hiába szabadkoztam, hogy a doktor úrnak is említettem, nem felejtem el, ezt mondta: "Kisasszony. Ha le akar szállni a buszról mit tesz? Szól a mellette állónak vagy megnyomja a gombot? Na ugye... Most már mindegy, ha bejött, maradjon... " A papíromra azt írta, 10 óta vannak fàjásaim, szóltam neki, hogy egy nullát is odaírt véletlen, de elküldött, hogy feküdjek le!

Megvizsgált, zárt volt a méhszáj, de elkezdtem vérezni, így fent tartottak. A férjemet hazaküldték, így egyedül maradtam. Egy tanuló szülésznő járt be hozzám, elengedett zuhanyozni többször is, a hajnali 4 felé meg masszírozta a derekamat 10 percenként fájásokkor, mert nem sűrűsödtek, csak még jobban erősödtek. Féltem... A méhszáj még mindig zárt, hiába vizsgáltak óránként, attól csak egyre jobban véreztem...

Fél 6-kor bejött a választott orvosom, rögtön megnyugodtam. Megvizsgált, kérdezte mióta tartanak a fájások, mire mondtam, hogy előző nap hajnali 1 óta. Nem tudott róla, rögtön magzatburkot repesztett. Miért nem értesítette az ügyeletes orvos? 7-kor bejöhetett a férjem is, végre sínen voltunk. Sűrűsödtek a fájások, elkezdett nyílni a méhszáj. Az orvosom javasolta, hogy álljak, a szülésznők lefektettek volna, a dokim mondta nekik, hogy hadd álljak, erre csak rám szóltak, hogy: "Anyuka, ha lehet halkabban!"

10 órakor màr teljesen nyitott volt a méhszáj, de a kislányom felkuckózott a gyomrom felé, holott már a 28. héten beilleszkedett a szülőcsatornába. Álltam a legvégéig, rugóztam minden fájásnál, az orvosom próbálta beilleszteni a fejét, de nem sikerült... Már nagyon kimerültem, 2 fájás közt volt, hogy elaludtam...vártunk még egy darabig, hátha, de végül 34 óra vajúdás után megcsászároztak. Hálás voltam érte, hihetetlen fáradt voltam, már alig álltam a lábamon... 4050 gramm és 51 cm-es csodát emelt ki az orvos a hasamból! Megveregette a vállam és mondta, hogy ne aggódjak, nem rajtam múlt, a kislányom jól érezte magát bent!

A következőt majd természetes úton szülöm meg!

Sajnálom, hogy utána nem kaptam meg a kislányom, meg hogy nem segítettek a szoptatásban, amikor még ágyhoz voltam kötve...

De mindent megoldottunk hárman, sikerült beindítani a tejtermelést, rengeteg tejem lett! Miután hazaengedtek már guggoltam itthon, hason aludtam. A gyerekemért kellet erősnek lennem, és abbahagynom a sírást, amikor eszembe jutott a vajúdás első 29 órája!

Rengeteg "mi lett volna ha" van bennem, de tudom, hogy a választott orvosom mindent megtett értünk, a férjem keze egy mentsvár volt, és a kislányom mindenért kárpótol! A következő terhességnél tapasztaltabb leszek!

Azt sajnálom, hogy ennyi, a munkájába belefásult ember dolgozik egy olyan osztályon, ahol napról napra csodák mennek végbe! És ezek a csodák nem rajtuk múlnak, hanem legfőképpen rajtunk, anyákon! És a munkájukat szerető és odaadóan végző orvosokon, nővéreken és szülésznőkön! "

szul2

szul4

"2008. szeptember 18. Győr

Sajnálom, hogy az első gyermekem születésekor, amikor elfolyt magzatvízzel, kontrakciók nélkül bementem a kórházba, hagytam, hogy megvizsgáljanak. Akkor nem tudtam és nem is tájékoztattak arról, hogy megrepedt magzatburok esetében minden hüvelyi vizsgálat növeli a fertőzés veszélyét.

Dühös vagyok amikor arra gondolok, hogy az engem felvevő ügyeletes orvos, mikor a vizsgálat közben feszengtem és nagyokat sóhajtottam a vizsgálat okozta fájdalom miatt, azt kérdezte, hogy akarok szülni, ha még ezt sem bírom. A tágulás 1 cm volt.

Szomorú vagyok ha felidézem milyen egyedül éreztem magam, és milyen jó lett volna ha a férjem bent maradhatott volna velem még az aktív vajúdás nélküli hosszú órákban is.

Hálával és örömmel gondolok arra a kedves szülésznőre, aki a szülőszobán fogadott és a műszakja végéig volt velem. Csak azt sajnálom, hogy nem kértem meg, maradjon velem végig. Jelenléte támogató, megnyugtató volt. Tájékoztatott, testhelyzeteket ajánlott, nem utasított. Jó őrá gondolnom.

A tehetetlenség érzése tölt el mikor arra gondolok, hogy a frissen megszületett pici fiamat egy percnyi rám helyezés után rögtön elvitték, mondván fázik és inkubátorban melegen tartják. Csak a fejemben kattogott a mondat: 'Én majd melegítem, tegyék vissza!' Nem tudtam megszólalni."

szul1

szul3

"Másállapotot a nőgyógyászatban is! Egy kolozsvári történet: 2016-ban vagyunk. Nem szülhettem, és talán genetikai okokból sosem hordhatok ki gyereket. De volt két korai vetélésem, egyik hat-, másik tizenkét hetesen. Az első otthon történt, éjszaka. Lelkileg összetört, fizikailag nem. A második otthon indult be, de hirtelen és gyors vérvesztéstől elájultam. Élettársam miután valamelyest eszméletemre térített, mentőt hívott. Félájult állapotban, reszketve feküdtem a vizsgálóasztalra (egyedül), ott feküdtem, miközben vártunk, nem tudom kire, mire, én meztelenül, szédülve.

Közben kérdezgettek románul mindenről, de én még magyarul sem tudtam összetetten gondolkodni. Fájásaim voltak – igen, tudom, hogy nem olyan, nem akkora, de a méhem másképp húzódott össze, lefelé koncentrált fájásokkal, működött a szervezetem! Fáztam, féltem, még szédültem, félig ájult voltam, fájt a lelkem, fájt a testem. Azt mondták, hogy műszeres befejezés kell, de nem volt erőm tiltakozni, pedig tudtam, hogy ha békén hagynak, talán jó lesz. De féltem, mert nagyon véreztem.

Műszeres befejezésre fel kellett másznom a másik asztalra. Én teljesen meztelenül, tíz idegen körülöttem az éjjel közepén. Hisztizik az ügyeletes főnővér, miért nincs pizsamám, mi a frászért nem vittem be. (A párom épphogy összerakta a pongyolámat meg egy bugyit. Úgy aggódott, amíg a mentők ki nem jöttek, nem mozdult el mellőlem.) Féltem, hogy mi lesz. Ott feküdtem egyedül, teljesen meztelenül az asztalon, mindenki másnak csak egy éjjeli meló voltam, én fáztam, reszkettem, szédültem és egyszer kijött belőlem a sírás. A nővér megkérdezte kiabálva, miért sírok. Akkor sírjak, ha rosszul vagyok. Nem tudtam válaszolni, mit mondjak neki…

A doki odajött, meleg volt a keze. A műszeres befejezést nem nagyon bírtam, pokolian fájt. Egy rezidens végezte. Én voltam az egyik kötelező méhűri kaparása. Yeeeee. Görcseim voltak és kapartak. Sírtam. A doki, vagy a takarítónő, vagy valaki aztán megfogta a kezem. Meleg volt a kezem. Szoríthattam az övét, nemcsak az ágyon lévő vasat. A doki kedvesen mondogatta, ne féljen, még csak egy perc. Most segíts meg Máriát mondtam, mert azt hittem, ott fogok meghalni. Arra gondoltam még: Miért legyek tisztességes, kiterítenek úgy is/Miért ne legyek tisztességes, kiterítenek úgy is.

Tudom, ha békén hagynak, csak megfigyelnek, akkor „befejezem” magamtól a vetélést. Egyszer már megtettem. A nőgyógyászom (a korábbi vetélés után) azt mondta, mellőzzük a műszeres befejezést, „nem egészséges”, csak indokolt esetben. Az állami kórházban nem mondták, miért KELL műszeres befejezés, azon kívül, hogy a rezidens kell dolgozzon. Azt KÉRDEZTÉK, miért sírok…. Hát miért sír egy vetélő nő, éjjel, egyedül, meztelenül, fájva és félve, kiterítve egy asztalon…

Hálás vagyok a dokinak, mert nem üvöltött, nyugtatott, bejött a kórterembe utána, érdeklődött. Nem kapott csúszópénzt senki, emberi volt. De azt az érzést, az asztalon nem tudom elfelejteni! Megerőszakoltak egy méhűri kaparással."

szul5

szul6

"Szerintem elég, ha annyit mondok SOTE I.

Két nappal a kiírt császár előtt (azt mondták túl nagy a baba és nem tudom megszülni. 3570 gr, 52 cm.) beindultak a fájások. 10 óra vajúdás után az orvosom hajlandó volt bejönni a kórházba megnézni.

Reggeli első császár voltam.

Mikor megvágták a hasam a magzatvíz beterítette az egyik orvosnőt. Ezt utólag tudtam meg. Ott csak annyit hallottam, hogy: bassza meg, a kurva életbe" stb stb. Nem tudtam mi történik, nem láttam semmi a lepeltől, tájékoztatást nem kaptam. Azt hittem a babával van baj. Ideges lettem, mindenem fájt, szabadulni akartam, megnézni a babát. Senki sem szólt hozzám. Rosszul lettem. Hánytam. Féltem.

És akkor jött a műszakváltás. Egyszer csak hallottam, hogy az egyik nővér felkiált: "úristen már ennyi az idő?! Lekésem a vonatot!" Majd még ketten. Ott feküdtem felvágva és épp az első lányom miatt aggódtam. A személyzet meg otthagyott. Szó szerint kirohantak a műtőből mert lejárt a műszak.

Hogy lehet ilyet csinálni? Életemben nem féltem még ennyire. Persze nemsokára megérkezett a váltás, de ezt az élményt nem köszönöm meg nekik.

Utána pár másodpercre megmutatták a kislányom pici lila lábikóját. Se a fejét nem láttam, se a testét. Nem szagolhattam, nem érinthettem meg. Nem tudtam mi van vele, hogy alakultunk.

Pár óra múlva közölték, hogy minden rendben, egészséges pici született.

Ez reggel hétkor volt. Délután fél ötkor láttam újra kerek fél órára. Legközelebb másnap délben kaptam meg a szerencsére makk egészséges kislányomat. Többé nem is eresztem el. "

Ha szerinted is fontos az ügy, oszd meg másokkal is a cikket!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Ekkora ovációval fogadta a tömeg Vácon, hogy Magyar Péter feljelenti Orbán Viktort
Hatalmas volt a taps és éljenzés, amikor Magyar Péter bejelentette, hogy rágalmazás miatt két évre börtönbe juttatná a miniszterelnököt.

Link másolása

Taps, éljenzés és zászlólengetés - ezekkel reagált a Vác belvárosában összegyűlt tömeg arra, amikor Magyar Péter közölte, hogy vasárnap feljelenti Orbán Viktort, amiért azzal vádolja, hogy háborúpárti.

„A holnapi napon feljelentem Orbán Viktor miniszterelnököt, a Fidesz elnökét aljas indokból, nagy nyilvánosság előtt elkövetett, jelentős érdeksérelmet okozó rágalmazásért”

– jelentette be a Tisza Párt politikusa. Magyar még azt is hozzátette, hogy ezért kétéves szabadságvesztés jár.

„Csak?” - kérdezte valaki a tömegből bekiabálva, majd újabb tapsvihar és ováció tört ki.

Magyar Péter ezután még felszólította Orbán Viktort, hogy ne bújjon a mentelmi joga mögé, egyúttal várja azt, hogy mikor mehet az ügyben tanúmeghallgatásra.

Magyar Péter teljes váci beszédét itt lehet megnézni. A feljelentésről szóló rész 27:50-nél kezdődik:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Több száz ismeretlen búcsúztatta a magyar származású holokauszttúlélőt, akinek nem lehettek gyerekei
A dédunokaöccse a közösségi médiában kérte arra az embereket, hogy menjenek el a koncentrációs tábort megjárt asszony temetésére, mert már minden rokona meghalt.

Link másolása

Több százan búcsúztatták a a magyar származású holokauszttúlélőt az izraeli Haifában - írja a The Jewish Chronicle.

A sok ismeretlen ember azután gyűlt össze, hogy a nő dédunokaöccse a közösségi médiában arra kérte az embereket, hogy menjenek el Esther Greizer temetésére. Az asszonynak ugyanis nem voltak hozzátartozói.

A 95 éves holokauszttúlélő, Esther Greizer a holokauszt izraeli emléknapján hunyt el. A felhívást követően több százan gyűltek össze, a tömeg az utcán tolongott, volt aki zászlót vitt, voltak akik könnyeztek.

A nő még gyerekként szenvedte el a „halál angyalaként” hírhedtté vált Josef Mengele kísérleteit.

A dédunokaöccse a felhívásában írta meg, hogy a rokonának a koncentrációs táborban elszenvedett kínzások miatt nem lehettek saját gyermekei.

„Ez nem gátolta meg Esztit abban, hogy megházasodjon a néhai Gershonnal, akivel szeretettel és odaadással teli, boldog életet éltek. Mivel nem lehettek gyerekei, olyanok voltunk számára, mint az unokái, még úgy is, hogy a testvére dédunokái voltunk”

– írta. Hozzátette, hogy mivel nincsenek az asszonynak hozzátartozói, így a hagyományos gyászidőszak, a süve elmarad, és csak temetést tudják megtartani.

Forrás: RTL.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
„Szuper kezdeményezésnek tartottam, de soha nem gondoltam volna, hogy egyszer mi is kapcsolatba kerülünk a Bátor Táborral”
Miután Levi betegsége kiderült, a Bátor Tábor szervezői megkeresték, hogy vegyen részt a nyári táborukban. Azóta Levi élete megváltozott. Az ott tapasztalt élmények hatására mára már a Bátor Tábor önkéntese szeretne lenni. Élményeiről édesanyja mesélt nekünk!

Link másolása

Gyógyító légkör, inspiráció és kaland – ez volt az a három dolog, amit az egyik résztvevő fiú édesanyja, Radó Annamária emelt ki nekünk, amikor arról kérdeztük, mi volt a legmeghatározóbb a gyermeke számára a Bátor Táborban. Olyan élmények, amelyek feltöltik a gyerekeket és erősítik a lelküket.

Már első benyomásuk is elképesztően pozitív volt a táborról:

„Kicsit szorongva indultunk el, mivel olyan helyre készültünk, ahol senkit sem ismert a fiúnk.

Ám a megérkezésünkkor olyan kirobbanó jókedvvel, olyan szeretettel, olyan pozitív hozzáállással fogadtak bennünket, és annyira megható volt az egész, hogy alig tudtunk megszólalni. Lenyűgözött a szervezők és az önkéntesek nyitottsága és a hangulat."

Azt mondja, hogy a korábbi aggodalmak azonnal szertefoszlottak, és átadták magukat a barátságos fogadtatás élményének.

Kiknek szervezik a Bátor Tábort?A daganatos, súlyos vagy krónikus betegséggel diagnosztizált gyerekeknek sok nehézséggel kell megküzdeniük. Hónapokat töltenek a kórházban családjuktól és barátaiktól elszigetelve.

A Bátor Tábor ingyenes programjain azonban erőt kapnak a gyógyuláshoz, önbizalmat az élethez. Évente több mint 3000 beteg gyereknek és környezetüknek (szülők, testvérek mellett iskolai programjaikon osztálytársaiknak is) nyújt sorsfordító élményeket. A tábort adományokból és az szja adó 1% felajánlásokból tartják fenn. A cél, hogy a gyerekek izgalmas programokba kapcsolódhassanak be és életre szóló élményekkel gazdagodjanak.

Rád is szükség van, hogy folytathassák munkájukat, és minél több beteg gyerek élhessen át gyógyító élményeket! Bővebben itt olvashatsz az 1%-os felajánlás módjáról. https://batortabor.org/hu/tamogass/egyszazalek/

Amikor Radó Annamária a Bátor Táborban tapasztaltakról mesél, sokan megkérdezik tőle, honnan tudtak a táborról, kitől hallottak róla.

„Korábban is tudtam arról, hogy létezik ez a tábor, tetszett az alapötlete és szuper kezdeményezésnek tartottam. De azt soha nem gondoltam volna, hogy egyszer mi is érintettek leszünk és kapcsolatba kerülünk velük”

- mondta Radó Annamária.

"Miután a fiam, Levi betegsége kiderült, és kezelésen vett részt, a Bátor Tábor szervezői kerestek meg bennünket a kórházi kapcsolattartón keresztül, így tájékoztatást kaptunk erről a lehetőségről. Levi vacillált, hogy elmenjen-e, mert 14 évesen már nagynak érezte magát ehhez a táborhoz."

A kórházi kapcsolattartó kis idő elteltével ismét megkereste Annamáriát és minden szükséges információt elmondott  a táborról, amivel kedvet csináltak Levinek a programhoz, így beleegyezett, hogy elmegy.

A Bátor Tábor nem okozott csalódást Levinek. Olyannyira nem, hogy tábor után elhatározta, visszamegy. És annyira meggyőzték az ott tapasztalt élmények, hogy felnőttként szeretne „cimbora” lenni, vagyis a Bátor Tábor önkéntese. Mivel idén lesz 17 éves, pár évet várnia kell, a táborban ugyanis 20 éves kortól lehet önkéntesként dolgozni.

„Egyrészt lelkileg is sokat adott neki ez az egy hét, másrészt a programok is elnyerték a tetszését. Fontos, hogy lekössék a figyelmét, levezessék az energiáját, és ez a táborban sikerült is. Ráadásul megismerkedett ott egy lánnyal, akivel a 200 kilométeres távolság ellenére azóta is tartják a kapcsolatot. Rendszeresen találkoznak, gyakran beszélnek egymással. Úgyhogy érzelmileg is meghatározó élmény volt számára a Bátor Tábor.”

Vajon mi lehet a Bátor Tábor titka? Mi az, amivel gyakorlatilag elvarázsolja a gyerekeket és a szüleiket? 

Az egyik, amiért szeretik a tábort, hogy nem betegként, hanem teljesen átlagos gyerekként vagy tinédzserekként kezelik őket, és egész idő alatt kalandorokként tekintenek rájuk. A másik, amit sokan kiemelnek, az, hogy mindenki arra törekszik, hogy a résztvevők jól érezzék magukat és tartalmasan teljen az egész hét.

Annamária fia például imádta a kötélpályát, mivel megadta neki a kellő adrenalin-löketet a felmászással-lecsúszással. Amúgy is elég aktív életet él, kerékpározik, ezért pozitívan hatott rá a mozgás, és feltöltődött tőle a táborban.

„Nagyon hálás vagyok azoknak, akik évről évre megszervezik a Bátor Tábort, és azoknak is, akik az adományaikkal, adójuk egy százalékával lehetővé teszik a gyerekeknek, hogy részt vegyenek a táborban, és életre szóló élményekkel gazdagodjanak” -mondja Annamária.

„Mi magunk is részt veszünk önkéntes munkában. A lakóhelyemen például egy olyan szervezet tagja vagyok, amelyik a környékünk szépítésén dolgozik. A közeli parkban végzünk különféle munkákat, például locsolunk, fát ültetünk, felszedjük a szemetet, tájékoztatjuk a környéken élőket erről a lehetőségről.

A közösségépítés nagyon fontos számomra, ezért is remélem, hogy Levi terve megvalósul és egyszer a Bátor Tábor önkéntese lehet.”

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
„Látszik rajta, hogy nincs jól” – Tompos Kátya élete legnagyobb csatáját vívja
A betegség és szövődményei nagyon megviselték a szervezetét, csak lassan gyógyult, majd ezután derülhetett ki, hogy más probléma is van. A Blikk információi szerint a színésznő még külföldi kezelést is igénybe vett.

Link másolása

Korábban írtunk róla, hogy a Fábián Juli Emlékalapítvány a Facebookon tette közzé, hogy a 41 éves színésznő miért nem állt színpadon az elmúlt két évben: súlyos daganatos betegséggel küzd.

A több mint két éve tartó harc nem csak lelkileg és fizikailag megterhelő, de anyagilag, ezért fordultak a barátai a nyilvánossághoz, hogy pénzgyűjtéssel és egy jótékonysági koncerttel összeszedjék a szükséges külföldi gyógykezelés árát.

A Blikk szerint a színésznő kálváriája két évnél is régebben kezdődött: a lap információi szerint 2021 őszén, amikor a színésznő megfertőződött a koronavírussal.

A betegség és szövődményei nagyon megviselték a szervezetét, csak lassan gyógyult, majd ezután derülhetett ki, hogy más probléma is van. A Blikk információi szerint Tompos Kátya még külföldi kezelést is igénybe vett, a költségeket pedig állta, ameddig bírta, illetve ameddig a mellette álló barátai, szerettei bírták.

Nagyon nehéz időszak ez Kátya számára, aki próbál erős lenni, de embert próbáló a küzdelem. Sajnos, fizikailag is megviseli, mert bár próbál erős lenni, látszik rajta, hogy nincs jól – mondta a lapnak egy névtelen ismerős.


Link másolása
KÖVESS MINKET: