KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Ne csak gúny és röhögés tárgya legyen, ha valaki húsz percig kér húsz deka párizsit

Beszédhibásnak lenni nem szégyen, nem átok, hanem olyan állapot, amin változtatni lehet értő és érző segítséggel, és nem utolsósorban saját akaraterővel és önismerettel. A 25 éves a Démoszthenész Egyesület konferenciáján jártunk.


Ez a célkitűzése immár 25 éve a Démoszthenész Beszédhibások és Segítőik Országos Egyesületének, amely október 22-én, a dadogás elfogadásának világnapján tartotta jubileumi konferenciáját a budapesti Aranytízben.

Az előadások és beszélgetések között kérdeztük Őze Áron színművészt, a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház és Művészetek Háza igazgatóját, az Egyesület elnökét programjukról és saját szerepéről.

- Az Egyesület abból a célból jött létre, hogy minden nagyobb városban legyen képviselője, aki a dadogók terápiás ellátását szabályozza, szervezi és irányítja. A másik fontos feladata, hogy évente kétszer, ősszel és tavasszal rendezzünk szakmai konferenciákat. Ezek mindig a dadogásról, beszédhibáról, akadásról folyó legfrissebb kutatásokat ismertetik. Volt már rengeteg külföldi előadónk is. Az utóbbi időben már az érintetteket is bevontuk, mert szükség van a kölcsönös tapasztalatcserékre. Elvégre egy terápia során nemcsak a szakorvos, hanem az érintett is dolgozik, méghozzá sokkal többet, mint maga az orvos.

- Hogyan került Ön az Egyesület élére?

- 2004-ben keresett meg engem Feketéné Gacsó Mária, aki akkor az Egyesület titkára volt. Akkor már jó néhány éve a színészi pályán voltam, és soha nem tagadtam az érintettségemet, amivel saját magam tanultam meg bánni. Két-három napig gondolkodtam, hogy mit tehetnék elnökként, és rájöttem, hogy egyfajta „kirakat” szerepet kell vállalnom. Már előzőleg is nagyon sokan fordultak hozzám, szülők, nagyszülők, érintettek, kérdezték, hogy csináltam. Tehát tudtam, hogy a személyemen keresztül tudok egyfajta példát adni, hogy igenis van kiút, és még színpadra is lehet állni. E kirakat-figurát azért vállaltam nagy örömmel, mert mögöttem fantasztikus, áldozatos munkát végző emberek vannak.

- A dadogás mindig is gúny, előítélet, kirekesztés tárgya volt. Ezeket én magam is sokszor tapasztaltam érintettként, főleg gyerekkoromban. Napjainkban akár súlyosabb formában is jelentkezhetnek, gondoljunk csak az internetes zaklatásokra, de akár egy állásinterjúnál is lehet kellemetlen a helyzet, ahol meg kell szólalni. Éppen ezért kell róluk nyíltan beszélni.

- Magyarországon közel 60-70 ezer ember érintett. Úgy gondolom, hogy ez nem kis szám. Az Egyesület éppen ezért bedobott a köztudatba egy fontos fogalmat: kommunikáció-akadálymentesítés. Ez nálunk, de mondhatnám a közép-európai régiót, szinte nem is létezik, szemben például – már megint - az észak-európai államokkal. Pedig nagyon fontos lenne, hogy a társadalom megtanuljon bánni ezzel a fogyatékossággal.

Azért merek fogyatékosságot mondani, mert az Egyesület elérte, hogy a beszédhibát fogyatékosságnak minősítették. Nem volt könnyű csata, mert lelki kérdéseket és személyiségi jogokat is felvetett. Maguk az érintettek tiltakoztak leginkább, de aztán sikerült megértetni, hogy ezáltal számtalan lehetőség nyílik, hogy kommunikáljunk róla, hogy a társadalom valami eszközt kapjon hozzá, hogy mi a teendő, ha valaki húsz percig kér 20 deka párizsit, és ne csak gúny és röhögés tárgya legyen.

Ezzel a minősítéssel kinyílt számunkra a világ, részt vehetünk nemzetközi konferenciákon. Ugyancsak ennek köszönhető, hogy megnőttek az anyagi forrásaink, amelyek által még színvonalasabb programokat szervezhetünk és még több embert tudunk elérni. 2015 óta kapunk állandó támogatást az EMMI-től, előtte évről évre éltünk, például az 1%-os adókból.

- Ön mikor és hogyan szembesült ezzel a problémával, hogyan kezdett küzdeni ellene?

- Nálam gyerekkoromban bukkan fel először, aztán hol eltűnt, hol előjött. Néha mostanában is előjön, fáradtság, pszichés állapot, túl gyorsan pörög az agyam, előre rohan, egyszerre három gondolatot kellene megfogalmaznom… Szerencsére gyerekkoromban szüleim nem ragozták túl ezt a problémát, ezt nagyon köszönöm nekik, de amikor már a színi pályára készültem, nagyszerű tanárok segítségével megtanultam a saját térképemet kialakítani, mert mindenki egyénileg dadog. Ezt nekem a színpadra lépéshez kutyakötelességem volt elsajátítani. De hát számtalan művész és alkotó ember küzd ugyanezzel világszerte…

- Éppen az Ön édesapja, Őze Lajos is hatalmas küzdelem árán vált nagyszerű színésszé… Az ő példája azt is mutatja, hogy az egyéni akarat, egyfajta „csakazértis” mennyit számít.

- Lehet bármilyen erős külső segítség, az egyéni erőn múlik minden. A munkát nem végzi el senki helyettünk. Ugyanakkor vigyázni kell arra, hogy ez az egyéni akarat ne forduljon át megint csak görcsbe, hanem legyen neki egy egészséges középútja.

A feloldáshoz szükséges az a szemlélet, hogy ettől én még nem vagyok hátrányos helyzetű, ugyanolyan ép és egészséges tagja lehetek a társadalomnak, mint bárki más. Ebből az elbújásból, visszavonulásból, bezárkózásból kell először kidugni a fejünket és kimozdulni.

Aztán szép lassan fel kell számolni ezt a görcsöt, ami akár teljes kommunikáció-képtelenséghez is vezethet. Eljuthat az ember oda, hogy nem beszél, sőt, a legsúlyosabb esetekben akár meg is süketülhet. Nemrég hallottam ezt a félelmetes dolgot, hogy ez egyfajta pszichés védekezés, mert nem akarja hallani, hogy hozzá beszélnek, mert akkor nem kell válaszolni. Abba az irányba kell mozognunk, hogy a beszédhiba az egyéniségünk részeként gyönyörűen működik. Nem kiirtani kell: az ember a pszichéjét, az idegrendszerét nem tudja lecserélni. El kell tudni fogadni, és tudni kell működtetni. Még nagyon sok humor forrása is lehet. Nekem is jó néhány esetem volt, és egy percig sem bántam őket.

- Elmesélne egy ilyen történetet?

- A főiskolán rengeteget köszönhettem Toroczkay Miklósnénak, aki Montágh Imre közvetlen munkatársa volt és az ő módszerét vitte tovább, művészi beszédtanáromnak, Avar Istvánnak – a mai napig úgy dolgozom, ahogy azt ő tanította. Amikor együtt dolgoztunk a srácokkal, és elkapott hév, amiből jött a dadogás, az akadás, az osztálytársaim helyettem mondták ki a szót. Én meg csak odanéztem, és annyit mondtam: „Kösz” – és mentünk tovább.

De arra is emlékszem, hogy első szerelmemnek akartam mondani egy tabáni randin egy szép mondatot, és amikor hibátlanul sikerült, azt mondta: „Ne csináld, inkább dadogj, az szexi.”



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
„Képtelen vagyok ezt kifizetni” – 370 ezres villanyszámlát kapott a bohócdoktor
A számla egy új szabályozás miatt érkezett, pedig Ádi bohóc csak nemrég költözött be a rossz állapotú házába, amit nemrég vásárolt. Még a részletfizetést sem engedélyeztek.


Kovács István Ádám, az Egy tábla szeretet alapítvány bohócdoktora 371 333 forintos áramszámlát kapott, írja a Blikk. A számla teljesen lesújtotta, mivel átalányban fizet havi 70 ezer forintot, és úgy érezte, ez az összeg teljesen váratlanul érte.

„Képtelen vagyok ezt kifizetni”

– mondta Ádi bohóc.

Miután megkapta a csekket, felkereste az áramszolgáltató ügyfélszolgálatát, bízva abban, hogy valamilyen félreértés történt, vagy legalább részletfizetést kérhet. Ott azonban elmagyarázták neki, hogy a követelés jogszerű. Egy januári kormányrendelet értelmében, ha egy háztartás bármely évben túllépi az 5 ezer kWh éves áramfogyasztást, kötelező új mérőórát felszerelni, amelyet távolról is le lehet olvasni. Ennek ára 251 ezer forint, a fennmaradó összeg pedig az áramszámla különbözete.

A szolgáltató azt is közölte, hogy

részletfizetést azért nem tudnak biztosítani, mert az ingatlan kevesebb mint egy éve van Ádám nevére írva.
Kovács Ádám István/Facebook

A bohócdoktor szerint a magas fogyasztás még azelőtt keletkezett, hogy ténylegesen beköltözhetett volna, mivel a házvásárlás hónapokig elhúzódott egy hagyatéki eljárás miatt. A mérőóra viszont már az ő nevén szerepelt.

Ádám két munkahelyen dolgozik, hogy biztosítani tudja a megélhetését és az alapítvány munkáját. Az Egy tábla szeretet alapítvány nevében rendszeresen látogatja a kórházakat, ahol beteg gyermekeknek segít mosolyt csalni az arcára

– és egy tábla csokit is ad nekik. Bár arra törekszik, hogy a gyerekek ebből semmit se vegyenek észre, sokszor nehéz elrejtenie a mögöttes feszültséget.

Egy korábbi orvosi műhiba miatt fél tüdejét el kellett távolítani. Ennek ellenére nemrégiben sikerült saját házat vásárolnia a Mátrában. Az ingatlan rossz állapotban volt, de munka mellett fokozatosan rendbe hozta.

Ha segíteni szeretnél a bohócdoktoron, az alábbi számlaszámon megteheted:

Megyesi Krisztián

OTP BANK

11773449-02829621-00000000


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Eldőlt, hogy melyik az ország legjobb iskolája - egy kisvárosi suli vitte haza a díjat
Összesen 44 jelölés érkezett az ország különféle pontjairól, amelyek közül ötöt választott ki a szakértői zsűri. Egy újszászi suli lett végül a győztes.


Idén először hirdették meg Az ország legjobb iskolája díjat, amelynek győztese közönségszavazással dőlt el. Az elismerést az Újszászi Vörösmarty Mihály Általános Iskola nyerte el a Telexen lebonyolított szavazáson.

A pályázatot még márciusban indította az Együttnevelés Szövetség, amely szülőkből, pedagógusokból és oktatási szakértőkből áll. Összesen 44 jelölés érkezett különböző intézményektől, ezek közül választotta ki a szakértői zsűri azt az öt iskolát, amelyek bejutottak a döntőbe.

A zsűri tagjai között volt Berényi Eszter, Derdák Tibor, Ercse Krisztina, Németh Szilvia és Radó Péter is. A döntőbe jutott intézmények a következők:

  • Szent Pál Marista Általános Iskola, Karcag
  • Kondor Béla Általános Iskola, Budapest
  • Sári Gusztáv Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, Kaba
  • Újszászi Vörösmarty Mihály Általános Iskola, Újszász
  • Nézsai Mikszáth Kálmán Szlovák Nemzetiségi Általános Iskola, Nézsa

A zsűri olyan iskolákat választott ki, amelyek bár nem a kompetenciamérések élmezőnyében szerepelnek, mégis kiemelkedő munkát végeznek. A tanárok odafigyelnek a diákokra, támogatják őket, ha nehézségeik vannak, és bátorítják őket, ha valamiben tehetségesek. Fontos szempont volt az is, hogy ezekben az intézményekben otthonos, elfogadó környezet várja a gyerekeket, ahol biztonságban érezhetik magukat. Emellett a szülőkkel való kapcsolat is közvetlen, a közösségek pedig összetartók.

Az ilyen iskolák nem válogatnak, hanem lehetőséget adnak minden gyereknek.

Az Újszászi Vörösmarty Mihály Általános Iskoláról készült kisfilm elérhető a YouTube-on.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Berohant a tűzbe, és kivezette a csikókat – a 16 éves Blanka mentette meg a lovakat a biztos haláltól Szarvason
A díjugrató versenyről hazatérő tinédzser nem habozott, amikor meglátta a füstöt. A tanya gazdája szerint 20 év munkája égett le, de az állatok túlélték.


Hazafelé tartott egy díjugrató versenyről a 16 éves Blanka és édesanyja, Lestyán Réka, amikor szokatlan látvány fogadta őket a szarvasi tanyavilágban. Sűrű, fekete füst gomolygott az égen – egy tanya lángokban állt. Blanka épp aludt az autóban, de amikor anyukája felébresztette, azonnal tudta, hogy baj van, írja a Blikk.

„Egyértelmű volt, hogy valakinek ég a birtoka. Félrehúzódtam, felébresztettem a lányom, aki nem kérdezett semmit, látta, mi a helyzet. Rohantunk a kertek alatt, bokrokon, árkokon, trágyadombokon át segíteni”

– idézte fel az édesanya.

A helyszínre érve látták, hogy lángol egy szénatároló. A forróság szinte elviselhetetlen volt, a lángok akár négy méter magasra is felcsaptak. A káosz közepette Blanka észrevette, hogy az egyik istállóban lovak rekedtek bent, és senki nem mert bemenni hozzájuk.

A tinilány nem habozott: félrelökte az embereket, és elindult az épület felé. Egyesével nyitotta ki a boxokat, majd kivezette a rémült állatokat. Mire a tűzoltók megérkeztek, mindegyik ló biztonságban volt.

„Mire észrevettem, mire készül Blanka, már nem tudtam visszatartani. Féltettem, de éreztem, hogy nem lesz baja, nem lehet baja, pontosan tudja, mit csinál” – mesélte meghatottan Réka.

„Ott állt a lányom, kormosan, izzadtan, de büszkén, és már nemcsak egy kislány volt, hanem egy igaz ember. Ott volt benne az édesapja öröksége, tartása, csendes ereje. Amit tett, nem puszta bátorság volt, hanem egy hatalmas, mély, emberi teljesítmény, ösztönös, valódi hősiesség.”

A tanya porig égett, de a gazda, Zsolt nem a veszteséget emelte ki, hanem azt, amit Blanka tett.

„A tanya a miénk, és a család nevében is szeretném megköszönni Blankának az önzetlen segítséget. Az életét kockáztatva segített a lovakon, ennél bátrabb dolgot még soha sem láttam. A lovaknak nem lett bajuk, de a pajta sajnos leégett. Ám ez, amit itt láttunk, tartást ad ahhoz, hogy ne keseregjünk, hanem takarítsuk el a romokat és építsünk új istállót a lovainknak, hiszen ők megmaradtak.”

Blanka gyerekkora óta lovagol, otthon is ő felel a hátasokért, és már olyan makacs lovat is megszelídített, akivel a tapasztaltabb idomárok is kudarcot vallottak. A hétvégén az országos bajnokságra készül a Kincsem Parkban.

A helyiek is tisztelettel beszélnek róla. Egy szarvasi lovas, Gábor így fogalmazott: „Nagyon jó látni, hogy ilyen gyerekek is vannak a telefonjukat nyomkodó korosztályban. Itt a tűzoltók is tisztelegtek tegnapelőtt egy csepp lánynak, aki viszont szerényen elhárított minden dicséretet, nyilatkozatot, csak annyit mondott, ki kellett hoznia a lovakat. Egy gyerek öntött belénk erőt, hitet, ez maga a csoda.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Életmentő kettős szervátültetésen esett át Franciaországban a 11 éves Olivér – két év után térhetett haza
A kolozsvári kisfiút két évig kezelték Franciaországban, miután itthon lemondtak róla. Egy fertőzés is megtámadta a szervezetét, ő azonban most örül, hogy iskolába járhatott, és hogy nemsokára ötödikes lesz.


Olivér mindössze néhány éves volt, amikor kiderült, hogy súlyos betegséggel kell megküzdenie. Először Miskolcon vizsgálták, majd Budapestre került, ahol a család a lehető legtöbb szakemberrel konzultált. A vizsgálatok eredménye azonban lesújtó volt: kiderült, hogy a kisfiú vesetágulata rosszabbodott, ráadásul a mája is súlyosan károsodott. Az orvosok kimondták: csak egy vese- és májátültetés adhat esélyt – írja a Blikk.

Romániában, ahol a család él, egyik orvos sem vállalta el a beavatkozást. Azt mondták, túl nagy a kockázat, és azt sem hallgatták el, hogy szerintük a kisfiúnak már csak egy éve van hátra. A szülők azonban nem adták fel a reményt: végül sikerült kijutniuk Franciaországba, Lyonba, ahol 2023. június 18-án elvégezték az életmentő műtétet.

A műtét után hosszú felépülési időszak következett.

Olivért két éven keresztül kezelték a lyoni kórházban. Több komplikáció is nehezítette a gyógyulást, többek között fertőzések és betegségek. A fiúnak a mai napig rendszeres kezelésekre van szüksége.

Május végén azonban végre hazatérhetett az édesanyjával együtt. „Május 21-én engedtek haza minket” – mesélte Boros Lídia, Olivér édesanyja a portálnak. „Egy hónapot kaptunk, és már utazunk is vissza Lyonba, hiszen a kezeléseket folytatni kell.”

Olivért közben egy kórokozó is megtámadta, ami miatt mintát kell venni a veséjéből. Egy olyan vírusról van szó, amely normál esetben minden ember szervezetében jelen van, de nála – a kilökődésgátló szerek miatt – felerősödött. A gyógyszereket emiatt le kellett állítani, ami azzal jár, hogy a szervezete elkezdett antitesteket termelni a beültetett vesével szemben.

Az elmúlt hónap azonban különleges volt Olivér számára. Végre nem csak a kórház és a kezelések határozták meg a napjait – iskolába járhatott, és olyan dolgokkal foglalkozhatott, mint a többi gyerek. „Talán ő az egyetlen, aki az osztályából tényleg szereti a sulit” – mesélte az édesanyja. Bár Lídia így sem tud teljesen elszakadni a betegségtől: kétóránként be kell mennie az iskolába, hogy katéterezze a kisfiát.


Link másolása
KÖVESS MINKET: